Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2015., 21:00   #1
Odvoz otpada u Zagrebu

Hello dragi ljudi,

jeste li vidjeli ovu temu o smeću

http://www.jutarnji.hr/svaka-litra-b...-lipa/1299053/

Pitam se da li dobro razumijem. Sada ispred zgrade sa 6 katova stoje tri kante za smeće i smeće se odvozi tri puta tjedno.

Ako se smeće uzračunava prema tome - kako će se razdijeliti na stanare? Zna li tko?
Vidim da to nije navedeno, a baš bih htjela znati kako su oni to mislili raspodijeliti na stanare...
suncica is offline  
Old 20.02.2015., 22:53   #2
legalno kamatarenje..al zasto me ne cudi to..!?

Mislim da je u pitanju jos jedno evidentno poskupljene rezijskih troskova u ZG
Mislim ovakovo nesto slozit,stvarno moras bit pravi rodjni sadist!!
A mi smo eto vec uhodani mazohisti..jer sve nam je pet...kaj god smisle..mi gavu dole...
Ove fore s ekologijom ne pusim...to je jeftina demagogija..al su pod tom krinkom kakti upravljanja otpadom zavukli ponovno svoje rucetine u siromasne dzepove ovaca ovog grada...
Mislim oni jos nemaju strategiju,nit znaju sto rade..al to stavljaju u implementaciju....pa ja cu se ranit...
Dogovor sustanara u stambenom objektu,predstavnik suvlasnika kordinaira...

Mislim na kraju opet ce se svest i dalje da ce morat uzimat za varijablu broj stanara u zgradi te kvadraturu stanova(dakle kao i do sada:klap..
samo sto ce sada bit "nepravedniji puno oblik"
jer kako regulirat broj stanra(tko ce ih utjerivat i popisivat,predstavnik..nema ovlasti,nit je placen,nit hoce)
A zakupljivanje kontenjera prema volumenu...pa opet smo na pocetku...
nista se ne stimulira,jer zakupio si kontenjer.."pa ga hoces i napunit" i opet se vracamo na pocetak,
kako odredit koji stanar je koliko sudjelovao u kontenjeru(jedino preko m2 ili br.clanova..)
A jos kada u to ukonponiramo i nas mentalitet..ono prevario bi svoju mamu za 1kn,pa kada ekipa pocne bacat usput(kad ide van,navecer) u susjedni kontenjer...pa ono tuce,crna kronika..

A zakljucavat kontenjere(kak ce ih smetlari otvarat,jbt u kaminu bi trebali imat jednog bravara)..nema smisla,jer kljuc caskom se prosiri po kvartu,ono copy style..

Da nije tragicno i da nece ici iz mog dzepa bila bi prava komedija!

Mislim ovo pe podsjeca na crtic..lolek&bolek,kada hoce popravit kucu...
pa na kraju jos vise sve razjebu neg je bilo,tak i ovo(samo kaj ovi nit nisu isli s namjerom popravka,vec poskupljnja)
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 21.02.2015., 06:03   #3
rečeno da prije 2016 ništa od toga
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 21.02.2015., 10:38   #4
Naplata odvoza smeća po novom

Da, nagodinu, no brzo je to, začas.

Je, novo deranje ovaca, cijene idu na min. 108 kn pa do max. 320 () kn, dakle ko je dosad imao onih nekih 56 ili 62 kn ide barem skoro duplo gore, ak ne i puno više , a kontejnere za razvrstavanje ne bumo dobili, nego mrš i dalje s plastikom, papirom i staklom u ove prekrcane dosadašnje vanjske, kvartovske koji se ionak rijetko prazne , a smeće iz njih se ne reciklira, već ponovno sve na istu hrpu jer Holding nije dogovorio ni omogućio uvjete za zbrinjavanje istog.




ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Old 21.02.2015., 22:04   #5
Mene čak ne zbunjuje nova cijena. Najviše me muči kako ću se ja sa susjedima dogovoriti koliko plaćam ja a koliko plaćaju oni. Ako to bude po članovima kućanstva kao za vodu u straim zgradama to je
suncica is offline  
Old 23.02.2015., 13:21   #6
Meni je logicnije da ide po osobama nego po kvadratu. Vise osoba ce napraviti i vise smeca. A jedna osoba u 100 kvadrata sigurno nece napraviti smeca kao 4 osobe.
No, ova ideja s kolicinom, koja istina bez problema prolazi npr. u Svici gdje ljudi sami kupuju vrece s odredjenim volumenom i placaju upravo taj volumen smeca koji bace...kod nas nema sanse.
Mislim da nisam nikada vidjela nikog (uz jedan izuzetak) od susjeda da baca plasiku/papir/staklo u kontejner, ali u kontejnere se zato baca sve i svasta. Da ne pricam o tome kako sam vidjela kako su ljudi dosli s autom i bacili ogromno smece u nas kontejner (stoji vani na ulici)...takve stvari se ne mogu sprijeciti, kontejneri ce se puniti, ...ja cu bacit tebi, ti meni....i svima ce nam racuni rasti.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Old 23.02.2015., 20:32   #7
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
No, ova ideja s kolicinom, koja istina bez problema prolazi npr. u Svici gdje ljudi sami kupuju vrece s odredjenim volumenom i placaju upravo taj volumen smeca koji bace...kod nas nema sanse. Mislim da nisam nikada vidjela nikog (uz jedan izuzetak) od susjeda da baca plasiku/papir/staklo u kontejner, ali u kontejnere se zato baca sve i svasta.
Doista ogavna tematika. Ponovo izmisljanje okvira za povecanje i kvazi evoluiranje prema odvozu, recikliranju i slicnim terminima koje su samo deklarativno na jeziku zatezala, iz poznatih ureda za istrazivanje ruda i gubljenje zivaca gradjana. Apsolutno sam protiv samopodcjenjivanja kojem smo skloni i prihvatiti da su svi nemarni prema kulturi bacanja i ponasanja s otpadom. No, isto tako svijest i navike kod selektiranja nisu na najvecoj razini, pa, Svica koju spominjes, koja mi je jako dobro poznata, ima i dodatne dimenzije, doista visoke razine ophodjenja s otpadom i suvisnim stvarima. Posebno godisnjeg poklanjanja viska stvari, koje se na takav nacin ostavljaju pripremljeni ispred zgrada, da izgledaju, kao da se rade izlozbe stvari. Gdje je normalno vidjeti poruku vlasnika u kojem objasnjava ako ima i najmanja greska ne necemu.

Necu pretjerati ako kazem, da je malo koji izbjeglica ili siromah, morao stavljati ruku u djep da bi imao skoro novi TV, ili neki uredjaj; dio pokucstva, koji pocesto se stavljaju ispred zgrada/kuca, samo zbog ciklusa kupovine novije generacije ili obnove. No, tamo ce vlasnik preko vikenda mirno prebaciti registarsku tablicu svog dnevnog vozila, na oldtimer, ili dvosjed kojeg vozi pod vikendom i onda nas samo podsjetiti, da je bolje ne deprimirati se sa svicarskim usporedbama.

Za to vrijeme, ZG i dalje ima (!) jedno jedino reciklirajuce dvoriste, koje moze i smije primati boje i lakove i slicne viskove, koje grad generira na dnevnoj bazi u enormnim kolicinama po broju prostora i stanovnika. Sve su ove strategije/ideje postojale dekadama, ali su uvijek politickim odlukama plivale po ladicama i ostavljane nemome drugome. Povjerenje u one koji bi ovo trebali provoditi je najmucniji dio, jer u njemu redovito sudjeluje promil prave struke.

Bez ironije, doista zamisljam sliku, u kojoj ispred svakog haustora, stoji kukica ili drzac, kao na benzinskoj pumpi, gdje vise najlonske rukavice, da ljudi koje egzistencijalni realizam tjera na dnevno podizanje poklopca kante, barem cistih ruku i uz manje bolesti, svoje "pronalaske" do krajnje destinacije mogu dostojanstvenije odnjeti. Za sada, oni su prvi subjekti, mozda i najstrucniji u drzavi, po analizi i selektiranju smeca svojih sugradjana


...
Cat6 is offline  
Old 26.02.2015., 20:39   #8
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
No, ova ideja s kolicinom, koja istina bez problema prolazi npr. u Svici gdje ljudi sami kupuju vrece s odredjenim volumenom i placaju upravo taj volumen smeca koji bace...kod nas nema sanse.
Ja taj model stalno zazivam, jer je jedini pravedan. I nije mi jasno zašto svi javno o njemu šute?

Plati koliko si potrošio.
Ovako, kad izbivaš, samo struju pravedno plaćaš, sve drugo te pokradu.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Old 26.02.2015., 20:44   #9
Sve to divno zvuči u teoriji ali istina je da ćemo svi plaćati više, bez obzira koliko malo smeća "proizvodili".
Još jedna prevara kao i ovo s toplinskim razdjelnicima za radijatore gdje svi dobivaju veće račune bez obzira koliko zatvarali radijatore, no to je već za drugu temu.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 27.02.2015., 01:21   #10
Naplata odvoza smeća po novom

Samo da mi je znat di će se u smetlarniku uspjeti natrpati 82 (!!) personalizirane kante za isto toliko stanova u našem ulazu za odvoz po volumenu...sad su nutra 4 kontejnera i 2 skuterića i mjesta ima...onak. Nema.


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Old 27.02.2015., 10:43   #11
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Ja taj model stalno zazivam, jer je jedini pravedan. I nije mi jasno zašto svi javno o njemu šute?

Plati koliko si potrošio.
Ovako, kad izbivaš, samo struju pravedno plaćaš, sve drugo te pokradu.
Neizvedivo.
Zar mislis da bi kod nas ljudi kupovali te vrece i upravo te bacali u smece...samo njih, znaci tocno onoliko koliko su potrosili.
Ja kupim 10 vreca od 5 kila i bacam u njih, a ti recimo kupis 3 od 3 kile (jer ti toliko treba) , i to je to? Ne bi islo. Nismo mi Svica.
Svatko (ne doslovno ali velika vecina) ce bacati i u drugim vrecma (koje nisu platili) i svukuda.

Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
Samo da mi je znat di će se u smetlarniku uspjeti natrpati 82 (!!) personalizirane kante za isto toliko stanova u našem ulazu za odvoz po volumenu...sad su nutra 4 kontejnera i 2 skuterića i mjesta ima...onak. Nema.
Mi imamo 4 kontejnera (na ulici) za 9 ulaza. Ja bih zeljela placati manje nego ostali, jer mi stvarno nosimo papir/plastiku/staklo/baterije/zarulje/... na recikliranje.
Da se dogovorim sa ostalih dvjestotinjak ljudi?
I jos onima koji svrate bacati u nas kontejner, pa cemo morati naruci jos koji jer "imamo puno smeca".
Tko je smislio tu novu revolucionarnu metodu ...po volumenu, a nemeres ga odrediti - :klap: :klap: :klap:

(ima li nesto u tom smjeru i na drzavnom nivou, a ne samo za ZG ili pojedine gradove? Mozda se bar rijesim placanja smeca tamo gdje stvarno nema ni v od volumena)
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Old 27.02.2015., 11:58   #12
digresija samo na temu smeća i forsiranog "novovalnog hrvatskog jezika" s početka '90-ih, iz vremena ratnih zbivanja, kaže grafit na jednom metalnom kontejneru nasred glavnog trga u malom lošinju, sredinom '90-ih :

"oklopne formacije komunalne organizacije"
DeeJay Dee is offline  
Old 03.03.2015., 09:19   #13
kod nas je 1 kontejner za 4 zgrade i kafic. po kojem modelu bi kaficu trebalo naplacivati s obzirom da on kao pojedinac napravi najvise volumenskog otpada?
zasto pod izmisljenom krinkom ekologije i toboz razvrstavanja otpada nema na svakom cosku ulice reciklaznih kontejnera?
najveci volume otpada zauzima ambalaza (vrecice, folije, karton, stiropor....) zasto se ne okrenu proizvodjacima toga da pakiraju u ekonomicnije ambalaze? pa nisam ja proizveo ambalazu a moram placate njeno zbrinjavanje (koje se uostalom niti ne zbrinjava nego baca na odlagaliste)
zasto me radnik u reciklaznom dvoristu bljedo gleda kad mu donesem stiropor?
zasto u reciklaznom dvoristu ne mogu ostaviti vise od 2 kante boje nego to jos moram platiti? toliko o reciklazi i ekologiji
jones85 is offline  
Old 11.04.2015., 09:53   #14
mene najviše brine gdje držati to smeće dok ga ne odnesem u kontejnere
naime kuhamo svaki dan.
pročitala sam da je najbolje otpatke od povrća stavljati u kantu sa malo zemlje na dnu da ne smrdi previše i poslije nastane kompost. sve 5 za one koji doma imaju vrt ali moje cvijeće u teglama to nebi pojelo.
kako stanujem u zgradi koja ima 5 ulaza svaki sa 10 katova po 60 stanova
oko nje su natrkeljali sve moguće kontejnere.
dio ljudi je već počeo sa odvajanjem. tako sam neki dan vidjela jednu staricu susjedu koja jedva hoda sa štapom i ubacuje svoje smeće u kontejnere.
nepta is offline  
Old 11.04.2015., 20:38   #15
Da, na to "gdje držati" nije nitko mislio, 'be im se , svi ćemo stanove lagano pretvoriti u (pred)smetlarnike.


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Old 25.04.2015., 23:30   #16
Zanimljivo kako se većinom na naplatu po količini žale stanari zgrada. I dok razumijem da možda ovo nije najspretniji način rješavanja problema naplate otpada, svakako je pravedniji prema onima koji stanuju u obiteljskim kućama. Kao i sve ostalo, u početku bi se trebale očekivati određene teškoće, ali ništa što se s vremenom ne bi moglo riješiti. Što se tiče raspodjele troškova unutar zgrada, stanari će se morati nekako međusobno dogovoriti.
Sve je bolje od sadašnje logike da otpad proizvode kvadrati stana/kuće! Možda će usput ljudi naučiti i reciklirati u pokušaju da smanje račune.
ano96nimus is offline  
Old 29.04.2015., 15:10   #17
Danas stigla obavijest o novom obračunu (obiteljska kuća): volumen spremnika (80L) x mjesečni broj odvoza (12) x cijena po litri (0.12028 kn) = 116 kn
Dakle nije bitno da li ćeš napunit kantu 4 puta ili 11 puta mjesečno...cijena je ista. E sad to baš nije pravedno prema nekome tko u kući živi sam jer će jednako plaćati koliko i peteročlana obitelj.
Zašto nisu uzeli model da se plaća po članu kućanstva? Vrlo vjerovatno jer je na nekim adresama prijavljeno po 15 ljudi koji tamo uopće nisu. Pljuc
Widowmaker is offline  
Old 30.04.2015., 16:28   #18
Quote:
ano96nimus kaže: Pogledaj post
Zanimljivo kako se većinom na naplatu po količini žale stanari zgrada. I dok razumijem da možda ovo nije najspretniji način rješavanja problema naplate otpada, svakako je pravedniji prema onima koji stanuju u obiteljskim kućama. Kao i sve ostalo, u početku bi se trebale očekivati određene teškoće, ali ništa što se s vremenom ne bi moglo riješiti. Što se tiče raspodjele troškova unutar zgrada, stanari će se morati nekako međusobno dogovoriti.
Sve je bolje od sadašnje logike da otpad proizvode kvadrati stana/kuće! Možda će usput ljudi naučiti i reciklirati u pokušaju da smanje račune.
ovo je u mom ulazu nemoguće. bilo kakav razgovor, dogovor, komunikacija itd


u mom ulazu jedino moj stan reciklira. kako imamo vrt tamo nosimo biootpad. a plastiku i papir u za to predviđene kontenjere koji su tipa 5sec od našeg ulaza.
i zato, po meni, nije u redu da ja plaćam istu cijenu kao i netko tko ne reciklira i tko svakodnevno puni kante s otpadom. mi možda napunimo jednom tjedno onu malu vreću s otpadom, dok ostali nose svakodnevno

također, jedan stan ima po 5 člana, dok su u mom stanu 2 člana. s time ova peteročlana obitelj ima puno više otpada nego moj stan. trebalo bi se naći neko bolje rješenje. ili kako je Widowmaker rekao po broju člana kućanstva (ali opet ni ovo nije vjerodostojno jer ni u mom ulazu nisu svi prijavljeni), ili da postoji neki bar code na vreći za smeće pa da se po broju vreća naplaćuje odvoz. to bi sigurno navelo ljude da recikliraju
znam da bi ovo s bar codom bio preveliki posao, ali mogli bi se zaposliti ljudi koji bi to očitavali
pas-garo is offline  
Old 30.04.2015., 16:51   #19
da ali i dalje ces imati ljude koji ce bacati obicne vrecice bez koda u kante.
jones85 is offline  
Old 30.04.2015., 17:09   #20
imaš pravo, nisam se ni sjetila te solucije
pas-garo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.