Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2008., 12:29   #921
Smile

Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Godina je 1943. Nacisti bez kucanja upadaju u židovski stan u jednom gradu gdje se u skrovištu skriva par Židova. Njihov prijatelj iz stana ispod njih koji je došao u vrlo kratak posjet da im pomogne s namirnicama nije pobjegao nego su ga zatekli u dnevnoj sobi u kojoj su još uvijek na stolu stajale iste. On je, začudo, Njemac i budist. Nacisti ne znaju sa sigurnošću da u kući ima Židova jer su svi Židovi iz tog dijela grada nedavno protjerani u geta i logore, a one koje su poslije našli su ubili na licu mjesta. Oni ga pitaju jel' on stanuje u tom stanu? Što je razumljivo jer su se neki već bili uselili u njihove stanove. Što će im, kao budist, odgovoriti?
Budista će reći istinu jer ne laže, a može i napustiti budističke principe pa slagati. Istina iber ales, ili laž? Pitanje je sad...

Mislim da bi odabrao solomonsko rješenje, ćutao bi, ne bi slagao, a ovi bi provalili u kuću. Tako bi se sve ispunilo.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 15:27   #922
" U periodu od četvrtog do šestog kolovoza Hrvatsku će posjetiti Shechen Rabjam Rinpoche, sedmi u lozi Shechen Rabjama, drevne loze mistika i učitelja koja dolazi iz istočnog Tibeta. Već u dobi od tri godine počeo je primati učenja od svog djeda i slavnog učitelja Dilgo Khyentse Rinpochea, nakon čije smrti postaje glavni nositelj i nasljednik njegove duhovne loze.

Obzirom da Rabjam Rinpoche vrlo rijetko dolazi podučavati na Zapad, njegov posjet Zagrebu u periodu od 4. do 6. kolovoza rijetka je prilika za sve one koje interesira tibetski budizam da sretnu učitelja koji je autentičan predstavnik i nositelj najstarije budističke loze Tibeta. Tijekom tri dana trajanja učenja Rinpoche će dati seriju usmenih transmisija i učenja vezanih uz "Lo jong", trening vježbanja uma koji ima za cilj ima potpunu transformaciju negativnih emocija i mentalnih otrova u stanje suosjećanja, ljubavi, radosti i svejednakosti baš kao i uvida u prirodu vlastitog uma."


Više informacija na Shechen budističko društvo.
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 17:09   #923
Pet kratkih predavanja o theravada buddhistickom pogledu na meditaciju na youtubeu:
http://www.youtube.com/watch?v=HLcIQ...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=598PsFsw7GU
http://www.youtube.com/watch?v=A9WTb...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FFVRm...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=em7Q_...eature=related
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 14:49   #924
Kasibharadvaja sutta / Zemljoposednik Bharadvaja (Sn I.4)

Ovako sam čuo. Jednom je prilikom Blaženi boravio u bramanskom selu po imenu Ekanala, smeštenom u oblasti Dakinagiri, u zemlji Magadhi.

U to vreme, pošto je bila sezona setve, pet stotina plugova koje je posedovao braman Bharadvaja behu na njivi. I tada, ujutru, Buda obuče svoj ogrtač i uze zdelu, te se zaputi do njive gde je Bharadvaja nadgledao posao. Kad je stigao beše vreme ručku i braman je radnicima delio hranu. Kad Buda stiže do meste gde se delila hrana, stade sa strane. A braman, videvši Budu da je krenuo u prošenje hrane, reče ovako: "O isposniče, ja sam orao i sejao, pa pošto sam orao i sejao ja i jedem. I ti, isposniče, treba da oreš i seješ; pa kad budeš orao i sejao i ti ćeš jesti."

"I ja, bramanu, orem i sejem; pa pošto orem i sejem, ja i jedem."

"Ne vidimo ni jaram, ni plug, ni bič, ni seme, poštovani Gotamo, a ti ipak kažeš: 'I ja, bramanu, orem i sejem; pa pošto orem i sejem, ja i jedem'." Zatim Bharadvaja nastavi sledećim rečima:

"Tvrdiš da si ratar, pa opet ne vidimo oranja tvoga. Kad te za oranje upitamo, odgovaraš nam tako kao da bi za njega trebalo da znamo."

"Poverenje je seme; obuzdanost uzda; mudrost je moj jaram; skromnost je moja ruda; um su kajasi; sabranost moj plug i bič."

Telesni postupci su dobro nadgledani, govor je dobro nadgledan; umeren u jelu, istinu činim iskoreniteljem korova, a spokoj mojim izbavljenjem.

Napor je moj upregnut vo što nosi me ka nibbani. On ide napred bez prekida; a kad se tamo stigne ni za čim žala nema.

Na taj način oranje je završeno; ono donosi plod besmrtnosti. Takvo oranje obavivši, od svake patnje oslobođeni bivamo."

(odlomak)
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 12:00   #925
Imam jedno pianje,

Ako prihvatim budizam i krenem s ucenjem, kako ja mogu napredovati dalje kroz ucenje? Da li ostali mogu znati na cemu sam ja ili to je stvar izmedu mene i moje duse ? Ako se nalazim na 3 sepenici da li neko moze znati da sam na 3 stepenici? Ili mozda nema stepenica pa su svi jednaki? To je ukratko sto me zanima.
abdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 11:53   #926
Suta sutta -- O onome što je čuto (AN IV.183)

Ovako sam čuo. Jednom je prilikom Blaženi boravio kraj Rājagahe, u Bambusovom gaju, na mestu gde se hrane veverice. Tada braman Vassakāra, glavni savetnik kralja Māgadhe, poseti Blaženog i kad je stigao, učtivo ga pozdravi. Pošto su razmenili prijateljske pozdrave i srdačno porazgovarali, sede on sa strane. Dok je tako sedeo sa strane, braman ovako reče Blaženom:

"Po mome mišljenju, po mome shvatanju, Gotamo, kad god neko govori o nečemu što je čuo rečima: 'Ovako sam čuo', u tome nema prekršaja; kad god neko govori o nečemu što je osetio rečima: 'Ovako sam osetio', u tome nema prekršaja; kad god neko govori o nečemu što je razumeo rečima: 'Ovako sam razumeo', u tome nema prekršaja."

A Blaženi odgovori: "Ja ne kažem, bramane, da bi o svemu što vidimo trebalo i da govorimo, ali ne kažem ni da o svemu što vidimo ne bi trebalo da govorimo. Ja ne kažem, bramane, da bi o svemu što čujemo trebalo i da govorimo, ali ne kažem ni da o svemu što čujemo ne bi trebalo da govorimo. Ja ne kažem, bramane, da bi o svemu što osetimo [1] trebalo i da govorimo, ali ne kažem ni da o svemu što osetimo ne bi trebalo da govorimo. Ja ne kažem, bramane, da bi o svemu što saznajemo trebalo i da govorimo, ali ne kažem ni da o svemu što saznajemo ne bi trebalo da govorimo.

Kada se, u onome ko govori o nečemu što je video, zbog toga uvećavaju loše osobine, a dobre osobine smanjuju, tada o takvim stvarima ne bi trebalo da govori. Ali kada se, u onome ko govori o nečemu što je video, zbog toga smanjuju loše osobine, a dobre osobine uvećavaju, tada bi o takvim stvarima trebalo da govori.

Kada se, u onome ko govori o nečemu što je čuo, zbog toga uvećavaju loše osobine, a dobre osobine smanjuju, tada o takvim stvarima ne bi trebalo da govori. Ali kada se, u onome ko govori o nečemu što je čuo, zbog toga smanjuju loše osobine, a dobre osobine uvećavaju, tada bi o takvim stvarima trebalo da govori.

Kada se, u onome ko govori o nečemu što je osetio, zbog toga uvećavaju loše osobine, a dobre osobine smanjuju, tada o takvim stvarima ne bi trebalo da govori. Ali kada se, u onome ko govori o nečemu što je osetio, zbog toga smanjuju loše osobine, a dobre osobine uvećavaju, tada bi o takvim stvarima trebalo da govori.

Kada se, u onome ko govori o nečemu što je saznao, zbog toga uvećavaju loše osobine, a dobre osobine smanjuju, tada o takvim stvarima ne bi trebalo da govori. Ali kada se, u onome ko govori o nečemu što je saznao, zbog toga smanjuju loše osobine, a dobre osobine uvećavaju, tada bi o takvim stvarima trebalo da govori.

Tada braman Vassakāra, glavni savetnik kralja Māgadhe, oduševljen i obradovan rečima Blaženog ustade sa svoga sedišta i otide.

-------------------------

Beleška

[1] Ovde se u izvorniku koristi termin muta, što je particip prošli glagola munāti = zna, razume, koji verovatno izvire iz istog glagolskog korena kao i reč mana = um. Tako bi značenje reči muta bilo "saznato, mišljeno". No komentarska literatura četvorodelnu podelu koju u ovoj i još nekim suttama (na primer, AN IV.24) koristi Buda tumači tako da ona obuhvata svih šest uobičajenih objekata čula. Otuda proizlazi da termin muta zapravo pokriva sve što doživljavamo putem preostala tri čula: ono što omirišemo, okusimo i dodirnemo. Zato je ovde prevedeno kao "osetiti".
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 12:24   #927
Quote:
abdu kaže: Pogledaj post
Imam jedno pianje,

Ako prihvatim budizam i krenem s ucenjem, kako ja mogu napredovati dalje kroz ucenje? Da li ostali mogu znati na cemu sam ja ili to je stvar izmedu mene i moje duse ? Ako se nalazim na 3 sepenici da li neko moze znati da sam na 3 stepenici? Ili mozda nema stepenica pa su svi jednaki? To je ukratko sto me zanima.
pozdrav
ako zelis da budes bolji covjek i ako zelis pomagati drugima ak zelis svatit kako treba da se zivi pravilnije onda prihvati ucenje budizma... valjda ces sam svatit kad budes ucio di si i kolko toga si skonto...
a.i.c. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 20:04   #928
Kassapa sutta -- O Mahakasapi (Udana I.6)

Ovako sam čuo. Jednom je prilikom Blaženio boravio u Rađagahi, u Bambusovom gaju, na mestu gde se hrane veverice. A u to vreme poštovani Mahakasapa je boravio u Pipali pećini, u mukama, u bolovima, ozbiljno bolestan. Onda, nešto kasnije, bolovi mu malo uminuše. I kad mu bolovi uminuše, javi mu se misao: "Kako bi bilo da ako odem do Rađagahe u prošnju hrane?"

A u to vreme 500 božanstava priželjkivalo je da im se pruži šansa da daruju poštovanog Mahakasapu. No, poštovani Mahakasapa, ostavljajući po strani tih 500 božanstava, rano ujutro stavi na sebe svoj ogrtač, uze posudu za hranu i ode do Rađagahe da među siromašnima prosi hranu, među ubogima, među tkačima. I Blaženi vide da je poštovani Mahakasapa otišao do Rađagahe da među siromašnima prosi hranu, među ubogima, među tkačima.

Shvatajući značenje ovoga, Blaženi tom prilikom izreče ove stihove:

Bez obaveza prema ikome,
nepoznat, uvežban,
ustaljen u onome što je suština,
bez mentalnih nečistoća,
ljutnje stišane:
takvoga nazivam ja
bramanom.

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 14:07   #929
Quote:
abdu kaže:
Ako prihvatim budizam i krenem s ucenjem, kako ja mogu napredovati dalje kroz ucenje? Da li ostali mogu znati na cemu sam ja ili to je stvar izmedu mene i moje duse ? Ako se nalazim na 3 sepenici da li neko moze znati da sam na 3 stepenici? Ili mozda nema stepenica pa su svi jednaki? To je ukratko sto me zanima.
Prihvatiti neku skolu du'ovnog ucenja nije samo citati knjige o njoj i sanjariti o tome da joj pripadamo, nego se doista incirati u njezine tehnike, posjecivati seminare, razgovarati s ovlastenim uciteljima te skole, od njih uzimati upute kako izvoditi tehnike i primjenjivati ih u svakodnevnom zivotu.

Napredak ovisi o svakome osobno, i ne postoje neke stepenice, niti postoje zvona, trube i vatromet koji oglasavaju tko je na nekom stupnju, visi ili nizi od bilo koga drugoga.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 15:37   #930
Bāla vaggo - Budala (Anguttara nikaya, II.103-104)

Monasi, postoje dve vrste budala. Koje dve? Onaj koji ono što ne treba želeti vidi kao nešto što treba želeti i onaj koji ono što treba želeti vidi kao nešto što ne treba želeti. To su, monasi, dve vrste budala.

Monasi, postoje dve vrste mudraca. Koje dve? Onaj koji ono što treba želeti vidi kao nešto što treba želeti i onaj koji ono što ne treba želeti vidi kao nešto što ne treba želeti. To su, monasi, dve vrste mudraca.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 20:28   #931
Cakkavatti sutta - Kralj sveta (Anguttara nikaya III.14)

Blaženi ovako reče: "Monasi, čak i vladar sveta, istinoljubiv i pravedan kralj, ne vlada svojom zemljom sam, već uz sebe ima još jednog vladara." [1]

Kada je ovo rekao, neki monah obrati se Blaženom ovim rečima: "Ali ko je, gospodine, taj sa-vladar velikome vladaru sveta, istinoljubivome i pravednom kralju?"

"To je Dhamma, monaše, zakon pravednosti", odgovori Blaženi. [2]

"U tom slučaju, vladar sveta, istinoljubiv i pravedan kralj, oslanja se na zakon pravednosti (dhamma), slavi ga, ceni i poštuje, uzima zakon pravednosti za merilo, zastavu i simbol vlasti, obezbeđuje zakonitu zaštitu, zaklon i sigurnost za sopstvene podanike. On obezbeđuje zakonitu zaštitu, zaklon i sigurnost za svoje plemenite ratnike; za svoju vojsku, bramane i domaćine, za stanovnike i gradova i sela, za askete i sveštenike, za zveri i ptice.

Vladar sveta, istinoljubiv i pravedan kralj, koji tako obezbeđuje zakonitu zaštitu, zaklon i sigurnost za sve, jeste onaj koji vlada samo na osnovu pravednosti. I takvu vlast ne može zbaciti nijedno neprijateljko stvorenje u ljudskom obličju.

Isto tako, monasi, i Tathāgata, oslobođeni, potpuno probuđeni, istinoljubivi i pravedni kralj Dhamme, oslanja se na Dhammu, slavi Dhammu, ceni je i poštuje, uzima Dhammu za merilo, zastavu i simbol vlasti, obezbeđuje zakonitu zaštitu, zaklon i sigurnost u pogledu postupaka učinjenih telom, govorom i umom. (On ovako uči): 'Ovo bi trebalo uraditi telom, a ovo ne bi trebalo uraditi telom. Ovo bi trebalo uraditi govorom, a ovo ne bi trebalo uraditi govorom. Ovo bi trebalo uraditi umom, a ovo ne bi trebalo uraditi umom.'

Tathāgata, oslobođeni, potpuno probuđeni, istinoljubivi i pravedni kralj Dhamme, koji obezbeđuje zakonitu zaštitu, zaklon i sigurnost u pogledu postupaka učinjenih telom, jeste taj koji pokreće nenadmašni Točak Dhamme u skladu jedino sa Dhammom. I taj Točak Dhamme nijedan asketa ili braman, nijedno božanstvo ili Mara ili Brama, niti bi ko na ovome svetu, ne može vratiti unazad." [3]
--------------------
Beleške

[1] Rājā cakkavatti jeste idealni vladar iz budističke legende. On svet osvaja svojom pravednošću (dhamma), pre nego silom, i uspostavlja dominaciju univerzalne vrline i napretka. Njegov epitet cakkavatti znači "kralj koji pokreće točak", jer simbol njegovog statusa kao univerzalnog monarha jeste mistični "dragulj točka" (cakkaratana), koji se pred njim manifestuje zahvaljujući moći njegove vrline i time potvrđuje njegovo pravo da vlada ovim svetom. O ovom simbolu se naročito raspravlja u Mahasudassana sutti (DN 17) i Cakkavatti sutti (DN 26), kao i u Balapandita sutti (MN 129).

[2] U vezi sa vladarem sveta, Dhamma ne označava Budino učenje, već moralni zakon pravde i pravednosti primenjen na upravljanje zemljom.

[3] U indijskoj ikonografiji točak (cakka) jeste simbol vlasti i u svetovnom i u duhovnom domenu. I Dhamma je simbolizovana točkom, koji, prema komentarima, predstavlja Budino savršeno, zaokruženo razumevanje istine i ujedno pravo da služi kao učitelj sveta.

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 20:55   #932
"Monasi, oni među vama koji ono što nije rekao Tathagata predstavljaju kao nešto što jeste rekao Tathagata, takvim postupcima nanose mnogima štetu, mnogima nesreću, mnogima propast; oni time donose štetu i patnju kako ljudima tako i bogovima. Takvi monasi mnogo loših dela gomilaju i uzrok su nestanka ovog dobrog učenja.

Monasi, oni među vama koji ono što je rekao Tathagata predstavljaju kao nešto što nije rekao Tathagata, takvim postupcima nanose mnogima štetu, mnogima nesreću, mnogima propast; oni time donose štetu i patnju kako ljudima tako i bogovima. Takvi monasi mnogo loših dela gomilaju i uzrok su nestanka ovog dobrog učenja."

Buda
Anguttara nikaya, I.134-135
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 01:00   #933
Buda-Isus

Buda je pred kraj svog života rekao da još uvijek traži istinu, a smatrao se oličjem prosvjetljenosti, a Isus je rekao "Ja sam svijetlo svijeta!"
Prema tome dođite onome ko je savršen i pozovite ga da dođe u vaš život i On će to vjerno učiniti sa svojim Duhom i doživjet ćete puninu svih punina!
JUŽNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 01:10   #934
Buda-Isus

Buda je pred kraj svog života rekao da još uvijek traži istinu, a smatrao se oličjem prosvjetljenosti, a Isus je rekao "Ja sam svijetlo svijeta!"
Prema tome dođite onome ko je savršen i pozovite ga da dođe u vaš život i On će to vjerno učiniti sa svojim Duhom i doživjet ćete puninu svih punina!

Evo priloga o reinkarnaciji.

http://www.rijeczivota.hr/novost/art...ash=90fcfd59c2
JUŽNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 08:24   #935
Quote:
JUŽNJAK kaže: Pogledaj post
Buda je pred kraj svog života rekao da još uvijek traži istinu,
Jel može neki citat odakle si to pročitao?
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 06:10   #936
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Jel može neki citat odakle si to pročitao?
Na žalost nemam da bi uvjerenje bilo s vaše strane potpuno. Meni je dovoljno da sam to čuo od propovjednika, a to je kao da ste vi čuli od svog Učitelja i dalje više ne provjeravate. Pozdrav.
JUŽNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 16:16   #937
Quote:
JUŽNJAK kaže: Pogledaj post
Buda je pred kraj svog života rekao da još uvijek traži istinu, a smatrao se oličjem prosvjetljenosti, a Isus je rekao "Ja sam svijetlo svijeta!"
Prema tome dođite onome ko je savršen i pozovite ga da dođe u vaš život i On će to vjerno učiniti sa svojim Duhom i doživjet ćete puninu svih punina!

Evo priloga o reinkarnaciji.

http://www.rijeczivota.hr/novost/art...ash=90fcfd59c2
Pogledao sam ono svjedočanstvo onog budističkog redovnika, ali nije mi jasno ono što mu je pokazao "gospodar pakla"? Da li mu je istinu govorio ili laž? Nije mi jasna poanta? Ako gospodar pakla(smrti) kaže budističkom redovniku da će u pakao ako ne prihvati Isusa? Po onom budisti idu u ????
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 16:19   #938
Quote:
JUŽNJAK kaže: Pogledaj post
Na žalost nemam da bi uvjerenje bilo s vaše strane potpuno. Meni je dovoljno da sam to čuo od propovjednika, a to je kao da ste vi čuli od svog Učitelja i dalje više ne provjeravate. Pozdrav.
Propovjednik ima uvide u viša stanja ili kao svaki čovjek izvodi zaključke čitanjem knjiga? Kad bi se tako sljepo sljedili autoriteti tolerancija bi cvala
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 23:59   #939
Quote:
JUŽNJAK kaže: Pogledaj post
Na žalost nemam da bi uvjerenje bilo s vaše strane potpuno. Meni je dovoljno da sam to čuo od propovjednika, a to je kao da ste vi čuli od svog Učitelja i dalje više ne provjeravate. Pozdrav.
A tako to ide...
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 14:01   #940
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pogledao sam ono svjedočanstvo onog budističkog redovnika, ali nije mi jasno ono što mu je pokazao "gospodar pakla"? Da li mu je istinu govorio ili laž? Nije mi jasna poanta? Ako gospodar pakla(smrti) kaže budističkom redovniku da će u pakao ako ne prihvati Isusa? Po onom budisti idu u ????
Govorio mu je istinu, a svi koji ne prihvate Krista prije smrti idu u vječnu propast mjesto se zove pakao) i nema više šanse za popravak. Zašto! Zato što je Bog Otac svega dao svoga Sina da vieše niko ne mora propasti.
Vidimo to s naše ograničene ljudske svijesti. Ako si ti kao otac i godpodar cijelog svijeta dao svoga sina kao žrtvu da bi cijeli svijet mogao živjeti u lubavi i radosti, sigurno nebi prešao preko njega i njegova imena, odnosno zanijekao ga i rekao da se to može postići i preko nekog drugoga ili neke tehnika, predmeta i sl.
JUŽNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.