Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2009., 11:50   #201
@ majdan:

Ok, ovo ja zovem objašnjenjem.
Hvala na trudu- jako dobro!

Zadnje uređivanje Deedy : 13.07.2009. at 12:05.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 13:46   #202
Quote:
majdan kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju još za sad nitko nije umro od margarina, ali se dogodio veliki bum da imamo ljude koji su pretili. Ne kažem da prije nije bilo pretilih, ali dans je to postalo bolest. Organizam skladišti masti u svoje nazovimo to tako spremnike- u te spremnike ulaze teške masne kiseline koje su zastupljene u mastima te masne kiseline koje iz margarina jer je masnoća iz margarina slična onoj kod masti. Ulja su mnogo bolja što se tiče skladištenja nekako ih je teško natjerati da se akomuliraju, a maslac je najmanje zaslužan za debljanje jer je razgradljiv u potpunosti.
Maslac ima preko 700 kcal na 100 grama. Što bi trebalo značiti "razgradljiv u potpunosti"? On doprinosi energetskoj bilanci organizma sa 700 kcal na 100g u svakom slučaju, što je jako puno.

Osim toga, 100 g maslaca sadrži preko 50g zasićenih masnih kiselina i 215 mg kolesterola, što znači - prilično nezdravo. Kvalitetniji mekani margarin (npr. Omegol od Zvijezde) ima manje od 10 g zasićenih i 1 g trans kiselina na 100g, što je u svakom slučaju daleko bolje od maslaca.

Sve si rekao osim onog najbitnijeg - margarini se jako razlikuju, i neki su po štetnosti gori masti i maslaca (oni tvrdi s trans mastima), a neki su u rangu ulja (mekani).

Evo jednog članka koji sažeto i kvalitetno uspoređuje putar i margarin: http://my.clevelandclinic.org/heart/...margarine.aspx
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 21:31   #203
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Maslac ima preko 700 kcal na 100 grama. Što bi trebalo značiti "razgradljiv u potpunosti"? On doprinosi energetskoj bilanci organizma sa 700 kcal na 100g u svakom slučaju, što je jako puno.

Osim toga, 100 g maslaca sadrži preko 50g zasićenih masnih kiselina i 215 mg kolesterola, što znači - prilično nezdravo. Kvalitetniji mekani margarin (npr. Omegol od Zvijezde) ima manje od 10 g zasićenih i 1 g trans kiselina na 100g, što je u svakom slučaju daleko bolje od maslaca.

Sve si rekao osim onog najbitnijeg - margarini se jako razlikuju, i neki su po štetnosti gori masti i maslaca (oni tvrdi s trans mastima), a neki su u rangu ulja (mekani).

Evo jednog članka koji sažeto i kvalitetno uspoređuje putar i margarin: http://my.clevelandclinic.org/heart/...margarine.aspx
pa i ja napisao da je margarin zdraviji od maslaca!

i nije istina da samo masti debljaju, debljaju i ugljikohidrati!
Nazaret is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 23:20   #204
Uvijek sam se pitao tko stoji iza članaka koji govore o nekom proizvodu koji se upotrebljava u prehrani-naravno nikad nisam saznao. Tako sam bio više nego iznenađen postom koji govori o višemasnim kiselinama u maslacu-nekažem da ih nema, ali osnovna kiselina je butarna koja nebi vjerovali ima 4-5 puta manje ugljikovih atoma u svom lancu-malo kemije dakle riječ je o karboksilnoj kiselini od svega 4 atoma u svom lancu.

Dok više masne kiseline zastupljene u uljima i mastima pa onda i u margarinu se sastoje od 18-22 ugljikova atoma u lancu.

Inače kad govorimo o kalorijama i energetskoj vrijednosti tad zaboravljamo jednu stvar, a to je proces razgradnje.

Nutricionisti i zagovornici zdravog života će reći da je unos unos i da je sasvim svejedno da li je uneseno 700 kalorija ovakvih ili onakvih. E pa nije baš tako. To ću iluzorno pokazati na kocki šećera i kamenu. Ako stavimo u čašu vodu i u nju kocku šećera-kocka će nestati u trenu i dobit ćemo otopinu, ako stavimo kamen u čašu vode kamen će vrlo malo izgubiti na svojoj težini.

Tako i kad u organizam unesemo maslac koji sadrži jednostavnu kiselinu koja je blago topiva u vodi i koju neka lipaza obori dok si reko keks te je pretvori u CO2 i H2O ili nešto složeniji produkt, ali nije tako jednostavno oboriti lanac koji sadrži 18 ili više ugljikovih atom-za to će lipaza pustit mnogo znoja kako bi je sredila-prije nego dođe neprerađena u završetak tankog crijeva gdje počinje apsorpcija i usis masnoća koje se nisu razgradile te taloženje u organizmu.

Tako kad netko kaže da je isto-složit ću se da smo unjeli 700 kalorija, ali jako je bitno što su te kalorije doživjele-da li su ostale u tijelu i nahranile gladne stanice ili su ostale neiskorištene i stanice ostavile gladne i time pridonjele potrebi za novim unosom-glad je teško izdržati.


Malo bolje kad bi se pročitalo te članke vidjelo bi se da nešto u njima nije dorečeno . Light masnoće ne postoje i to valjda svi znamo-postoje proizvodi koji ne sadrže masnoće pa se zovu light ovo ili ono-vjerujem da su skupi kao i ovi koji sadrže masnoće-a ustvari u njima dobijete samo vodu s malo boje.

Zagovornik sam proizvoda koji su prirodni i dobiveni su fizikalnim ili mehaničkim putem, a ne kemijskim.


Margarin bilo kakvog oblika je dobiven kemijskim putem.

Maslac i ulja te mast dobiveni su mehaničkim putem stim da je kod dobivanja iskorišteno neko od fizikalnih svojstava.


Neću reći da margarin nije jestiv ili da će netko od njega umrijeti-to je proizvod koji traje veće desetljećima, ali definitivno ga neću ni podržati jer mi je jako poznat prvo kemijski postupak dobivanja, ali isto tako i puno puta sam radio analizu proizvoda pa sam se čudio zašto neke od supstanci koje sadrži nisu napisane na proizvodu.

Inače kalorijska moć nekog proizvoda se mjeri na jedan specifičan način, sagorjevanjem tj uzme se neka masa i zagrijava na temperaturu raspada na elementarne jedinke-nikad ali baš nikad nije dobiven rezultat koji je napisan na proizvodu-a koji se prepisuje. Jednom je netko nešto izmjerio i to vrijedi za sve šarže desetljećina nakon toga-žao mi je, ali to tako nije. Rezultati kadkad variraju i za 40 % što nije malo.


ŠEĆERI

Šećeri zbog svoje dobre topljivosti u vodi dospjevaju u krvotok vrlo brzo nakon uzimanja i izazivaju osjećaj snage i brze sitosti koja nestaje ubrzo nakon unosa i tijelo šalje poruku za još. Šećeri se razgrađuju vrlo brzo i nisu veliki krivci za debljanje (mislim sukrivci su).

Jer obično nitko od nas ne jede šećer nego jede čokoladu koja sadrži puno kakaovca i naravno masnoća čija se razgradnja zaustavlja sve dok je razina šećera u krvi visoka, a time masloće prolaze kroz želudac neupotrebljene i time postoji velika opasnost od zločestih receptora koji nanjuše masnoće i počinju ih loviti i usisavati te deponirati u organizmu.

Nadam se da ste me razumjeli. Šećer rijetko kad jedemo u obliku koji naš mozak poznaje, ali jedemo ga u kolačima, čokoladi, sladoledu i čemu sve ne.


Ako bi jeli samo šećer pa pričekali pola sata pa pojeli samo neku masnoću u umjerenoj količini nebi bili debeli.

I na kraju mislim da post nije bio usmjeren na to što više deblja nego što je zdravije(-iako sam ja u predhodnom postu spomenuo pretilost), a to je definitivno prirodni proizvod maslac, ulje ili mast.




posljedice hidrogenizacije:

u procesu hidrogenizacije koristi se katalizator koji se sastoji od toksičnih metala – nikla i aluminija. Aluminij je dokazano povezan s Alzheimerovom bolesti, a najvjerojatnije i s osteoporozom i karcinogenim promjenama.


Hidrogenizacija uništava esencijalne omega-3 i omega-6 masne kiseline u uljima.


Nusprodukti hidrogenizacije kumuliraju se u organizmu i ubrzavaju degeneraciju stanica.


Potpuna hidrogenizacija rezultirala bi, prema J. H. Tobeu („Margarine and Your Heart Attack“), tvari toliko krutom da se ne bi mogla razbiti niti čekićem. Zato su rafinirana ulja i margarin rezultat nedovršene hidrogeni­zacije, tokom koje se stvaraju različite komponente koje je znanost jedva počela istraživati. Djelomično hidrogenizirana mast je prljava tvar neugodnog mirisa, koja se zatim izbjeljuje korozivnim kemikalijama, te se dodaju umjetne arome i okusi. Svi ti procesi, osim što mijenjaju kemijski sastav masnih kiselina, lišavaju ulja svih hranjivih tvari, te mijenjaju i strukturu proteina.

Zadnje uređivanje majdan : 13.07.2009. at 23:33.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 01:35   #205
@majdan
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 08:59   #206
majdan svaka cast na trudu! lipo je procitat post od odsobe koja se razumi u ono sta pise, a kojoj glavni izvor znanja nije google ili wiki! svaka cast
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 16:52   #207
Quote:
Nazaret kaže: Pogledaj post
rama je bolja nego margo!
slažem se!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 21:33   #208
ja kad sam bila mala sam jela mast namazanu na kruh posutu sa solju
to mi je bila odlična kombinacija. nisam to jela stolječima pa neznam kak bi mi to danas pasalo
ove današnje proizvode tipa marga i sl izbjegavam ful su mi umjetni.
sprlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 23:10   #209
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
A je li gospođica probala jaja na maslacu? Omlet pogotovo?
Znam, sada će mi vrijedni kemik spočitnuti temperaturu prženja kod maslaca, ali ovo je kratko... i jako slatko... preporuka: probati.
auuuu miris borova pa da i ti mene neš pitaš.
nisam probala jaja na maslacu ali volim maslac.evo budem jednom i to probala.
kajgana s vrganjima na maslacu.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 11:51   #210
@d.d.
danas si me inspirirao, pa sam složio omlet(2 mala jaja) sa šunkom i jednom pomidorom na maslacu! onako ugrijao maslac, ulijo jaja sa pinkom soli i papra, zercu milijeka, pa odozgo malo šumke i tanko pomidora... pa pri kraju preklopijo i u tanjur ..... helmans ljuti kečap poslie

a cili san mirliši na maslac i bome nisan osića da san izija kamenčinu

p.s. tanjur sam poškropio vodom i u mikrovalnu na 1 minutu da se malo ugrije, ne volem da mi se hrana ohladi
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 13:09   #211
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
nisam probala jaja na maslacu ali volim maslac.evo budem jednom i to probala.
Probaj, mislim da bi ti se svidjelo. A možda osjetiš i miris borova (pogotovo budeš li tog trena na moru)

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@d.d.
danas si me inspirirao, ....
da nisam besraman, posramio bih se...

Ok, drago mi je da si zadovoljan (dojam gastropervertita popravlja i grijanje tanjura u mikrovalki, hehe), s tim da se mekoća i slasnost maslaca u omletu osjeća najbolje u slučaju kad imamo samo maslac i jaja u omletu, a ne i šunku i mlijeko i ljuti ketchup on the top... iako, screw it- nek svako jede onu kombinaciju koju najvoli...

Već to što si mirisao po maslacu zvuči kao da si ga itekako oćutio u jelu. I da si zadovoljan.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 14:10   #212
nema do prženih jaja na masti!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 15:53   #213
edit: mislija san reći da je cili stan miriša po maslacu
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 16:20   #214
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
edit: mislija san reći da je cili stan miriša po maslacu
2late!




Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 01:31   #215
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Čuj, još si u fazi poricanja, pa neću forsati!

A zašto hvale mašćobu a pljuju po margarinu? Pa zato jer margarin zaslužuje da ga se pljune. Kako okusom, sastavom, tako i nuspojavama, koje su opisane kroz članke linkane u ovom topicu.
I, ne zaboravimo, mast kao takva nije zamjena za margarin, tu je i maslac.
A za margarin, kako sam već rekao, zamjena bi trebala biti- ništa. Prazan skup. Nićevo! Nada! 這樣最後可會!

Da zaboravio sam napisati jučer sam vidio ovaj topic i pitao sam staru, zašto, zato jer joj je to posao cijeli život.

Uglavnom rekla je da ti nemaš pojma o pojmu
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 09:00   #216
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Da zaboravio sam napisati jučer sam vidio ovaj topic i pitao sam staru, zašto, zato jer joj je to posao cijeli život.

Uglavnom rekla je da ti nemaš pojma o pojmu
zamisli kako bi joj bilo teško ići na posao cijeli život da ne vjeruje u to što radi!?
.....da se cijeli dan na poslu ždere kaj nam ne može u te kantice ulit maslac ili sv.mast.....ili djevičansko maslinovo ulje!

pozdrav staroj i nek samo radi u što vjeruje!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 13:34   #217
i ja uvjeravam ljude da su proizvodi moje firme najbolji na tržištu
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 20:05   #218
Govoreći o maščobama - znate li ima li još negdje kupiti nerafinirano suncokretovo ulje. Baš mi je bilo fino , a nije bilo preskupo. Mislim da se zvalo dukat ili zlatnik ili nekaj takvo. Bilo ga je u Getrou prije par godina.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 16:51   #219
dižem! ovo je korisna tema
hvala Deediju na inspriaciji

: idem u konzum po mast, u nedostatku domaće :
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 17:49   #220
kupija san kantu svinjske masti i isfriga 3 jaja naooko i još san kruvon potoća malo masti, jebote štaj to fino
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:25.