Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2012., 10:05   #141
BISMILLA HIRRAHMAN NIRRAHIM

Kada se Zemlja najžešćim potresom svojim potrese (1) i kada Zemlja izbaci terete svoje, (2) i čovjek uzvikne: "Šta joj je?!" – (3) toga Dana će ona vijesti svoje kazivati (4) jer će joj Gospodar tvoj narediti. (5) Tog Dana će se ljudi odvojeno pojaviti da im se pokažu djela njihova; (6) onaj ko bude uradio koliko trun dobra – vidjeće ga, (7) a onaj ko bude uradio koliko trun zla – vidjeće ga. (8) Sura Az-Zalzala
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 10:40   #142
Kako siješ, tako žanješ...prenio moj djed pokojni... sa svojih predaka na potomke. Nije hajet al je slično. Kazu da je poslovica od stoljeća šestog!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 18:19   #143
Mu'az ibn Enes, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Ko savlada srdzbu i onda kada bude u stanju da je ispolji, Allah, dz.s. ce ga pozvati na Sudnjem danu pred cijelim svijetom da sebi izabere koju god hoce od hurija dzennetskih". (Ebu Davud, Tirmizi, hasen)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 22:08   #144
Bismillahi-r-Rahmani-r-Rahim

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
Tako Mi vremena – čovjek, doista, gubi, samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje.
(Kur`an, El-Asr, 1-3)
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 19:48   #145
Ebu Hurejre, r.a. prica da je jedan covjek dosao Allahovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve selleme, i rekao: "Posavjetuj me, preporuci mi nesto!" Na to mu Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rece: "Nemoj se srditi". Covjek nekoliko puta ponovi isto pitanje, i svaki put mu je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, odgovorio: "Nemoj se srditi". (Buhari)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 14:46   #146
Ebu Hurejre, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Mu'mina i mu'minku (vjernika i vjernicu) ne prestaju pogađati razne nedaće u njima samima, ili u njihovoj djeci i imetku, sve dok im se ne izbrišu svi njihovi grijesi, tako da se susretnu sa Allahom, dž.š. bez ijednog grijeha." (Tirmizi, hasen,sahih)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 19:54   #147
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Kako siješ, tako žanješ...prenio moj djed pokojni... sa svojih predaka na potomke.
Generalno nije točno niti je generalno netočno.

Može čovjek jadan sijati u pogrešeno vrijeme pa sve nevrijeme pokupi(karikirano).

Mudrost je nužna a ne samo dobra volja da bi požnjeo dobro..
No ni mudrost ne pomaže ponekad kod većih sila koja dođe da satru sve pred sobom..

Nema generalna pravila...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:51   #148
Abudullah ibn Ebi Evfa, r.a. pripovjeda da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, za vrijeme jedne od vojni sacekao dok se Sunce nagelo ka zapadu, zatim je ustao i rekao prisutnim: "O ljudi, nemojte prizeljkivati sukob sa neprijateljem, i od Allaha trazite selamet, a kada se sukobite sa neprijateljem onda budite strpljivi, i znajte da je dzennet pod sjenama sablji". Zatim je dodao: "Allahu nas, Objavitelju Knjige, Pokretacu oblaka, Pobjednice svih ceta, pobjedi ih (nase neprijatelje) i nama pomozi". (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:57   #149
Ibn Mes'ud, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Iskrenost vodi dobroti, a dobrota vodi u dzennet.Zaista covjek iskreno govori (i radi) sve dok kod Allaha konacno bude upisan "Siddikom" (potpuno iskrenim vjernikom). A laz vodi u pokvarenost, a pokvarenost i grijesenje vode u dzehennem. Covjek koji stalno laze, kod Allaha bude upisan teskim lazljivcem". (Muttefekun alejhi)

kad bi se mi drzali ovog savjeta izbjegli bi puno problema koji se stvaraju lazima.
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 13:10   #150
Hasan sin h. Alije, Poslanikov unuk, r.a. prenosi: "Od Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, sam zapamtio slijedece rijeci: "Ostavi sve ono sto ti je sumnjivo (nisi siguran da li je halal ili haram), a drzi se onog sto ti nije sumnjivo. Zaista je iskrenost sigurnost, a laz je sumnjicavost." (Tirmizi, sahih)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 13:28   #151
Od Ebu Sufjan Sahr ibn. Harba, r.a. se prenosi u dugom hadisu prica o Heraklu: "Herakle upita: "Sta vam naređuje (Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme)?" Kaze Ebu Sufjan: "Govori nam obozavajte Allaha, jednog jedinog, druge mu ravnim ne smatrajte, a ostavite ono sto vam govore ocevi vasi. Naređuje nam namaz, iskrenost, čednost, poštenje i pažnju prema rodbini". (Muttefekun alejhi)

Vjerovatno vam je poznat ovaj hadis koji je bas dug ovo je samo dio hadisa.
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 14:38   #152
Sehl ibn Hunejf, koji bijase ucesnik bitke na Bedru, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: *"Ko iskreno, od Allaha, trazi sehadet (da pogine kao sehid), Allah ce mu podariti stepen sehida, pa makar umro i u svojoj postelji (a ne na bojnom polju)"*. (Muslim)

http://www.youtube.com/watch?v=N0nsX...eature=related
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 15:37   #153
- Ebu Halid Hakib ibn Hizam, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Kupac i prodavac imaju slobodu izbora dok se ne rastanu, pa ako budu iskreni i ispolje stvarno stanje, bice im bereket u pazaru, a ako zataje i slazu, onda ce im nestati bereketa u onome sto su pazarili." (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 19:18   #154
Sura 110
An-Nasr - Pomoć



U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Kada Allahova pomoć i pobjeda dođu,

2. i vidiš ljude kako u skupinama u Allahovu vjeru ulaze

3. ti veličaj Gospodara svoga hvaleći Ga i moli Ga da ti oprosti, On je uvijek pokajanje primao.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 02:21   #155
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Sura 110
An-Nasr - Pomoć



U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Kada Allahova pomoć i pobjeda dođu,

2. i vidiš ljude kako u skupinama u Allahovu vjeru ulaze

3. ti veličaj Gospodara svoga hvaleći Ga i moli Ga da ti oprosti, On je uvijek pokajanje primao.
Nesto o ovoj suri (ako dozvoljavate) ;

ABDULLAH IBN ABBAS prenosi se da je rekao: "Uvodio me Omer, r.a., u krug odgovornih prvaka Bedra." Kao da se neki nelagodno osjećaše, a jedan reče: 'Zašto ovaj ulazi među nas, mlad je. Mi imamo sinove kao što je on. 'Na to reče Omer, r.a.: 'On je kao što vam je poznato iz kuće poslanstva, izvor je znanja i ispravnog mišljenja.

'Jednog dana me pozvao i uveo kod njih, tako da mi je bilo jasno da me pozvao kako bi im pokazao. Reče: 'Šta vi mislite za Allahove riječi: - Kada Allahova pomoć i pobjeda dođe'. - Rekoše neki: 'Naredeno nam je da slavimo Allaha i tražimo oprost i kada nam da pomoć i pobjedu. 'Ostali su šutjeli ništa ne govoreći. Zatim reče meni: 'Je li i ti tako misliš, Ibn Abbase?' Rekoh: 'Ne. ‘'Nego šta kažeš?' Rekoh:

'To je edžel (vrijeme smrti) Allahova Poslanika, s.a.v.s., o kome ga je Allah obavijestio govoreći: 'Ti veličaj Gospodara svoga hvaleći Ga i moli Ga da ti oprosti. On je uvijek pokajanje primao. 'Reče Omer, r.a.: 'Ne znam ni ja drugo značenje ove sure, osim koje si rekao."'
************************************************** **********
AIŠA bint EBI BEKR pripovijeda: "Poslije objave sure ("Iza džae nasrullahi ve-l-feth") Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, nije klanjao ni jedan namaz, a da u njemu nije rekao je: ‘Slava Tebi, naš Gospodaru, i neka ti je hvala, Allahu dragi, Ti mi oprosti moje grijehe!"'
(Muttefekun alejhi)
************************************************** **********
U drugom rivajetu Buharije i Muslima, navodi se da bi Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, te riječi (subhanekellahumme rabbena ve bi hamdik, Allahummagfir li) puno ponavljao na ruku'u i sedždi, postupajući kako mu je Kur'an naredio: "I Gospodara svoga veličaj, Njemu se zahvaljuj i od Njega oprost traži"

A po jednom od Muslimovih rivajeta, Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, često je ove riječi izgovarao u posljednjim danima svoga života, pa ga je Aiša, r.a., upitala zašto ponavlja ove riječi tako često, a prije to nije radio?

On joj odgovori: "Allah mi je dao jedan znak u mome Ummetu koji kada dode, trebam što više izgovarati ove riječi, a taj znak sam ja vidio u suri "Iza džae", "Kada Allahova pomoć i pobjeda dodu...", a pobjeda spomenuta u ovoj suri odnosi se na pobjedu muslimana prilikom osvajanja Meke (nakon koje je veliki dio arapskih plemena grupno ušao u islam). "... i vidiš ljude kako u skupinama u Allahovu vjeru ulaze ti veličaj Gospodara svoga, hvaleći Ga i moli Ga da ti oprosti, On je uvijek pokajanje primao."
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 04:33   #156
"Omer ibn Hattab, r.a., pripovijeda: "Jednog dana sjedili smo kod Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, te se iznenada pojavi jedan čovjek izuzetno bijele odjeće, jako crne kose, bez ikakvih znakova putovanja na sebi, a niko od nas ga nije poznavao.

Približi se Allahovom Poslaniku, sallallahu ‘alejhi ve selleme, i sjede pored njega, tako što je prislonio svoja koljena uz njegova i svoje ruke stavio na natkoljenice, a potom reče:

'O Muhammede, obavijesti me o islamu!'

Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, mu reče : 'Islam je da posvjedočiš da nema drugog boga, osim Allaha, i da je Muhammed Allahov poslanik, da obavljaš namaz, daješ zekat, postiš ramazan i da hodočastiš Bejtullah, ako si u mogućnosti.'

On tada reče: 'Istinu si kazao.' Mi smo mu se čudili (veli Omer); pita ga, a zatim mu potvrđuje.

Čovjek ponovo reče: 'Obavijesti me o imanu!'

Alejhisselam kaza: ‘Iman je da vjeruješ Allaha, Njegove meleke, Njegove Knjige, Njegove poslanike, Sudnji dan i da vjeruješ da je sve određeno, bilo dobro, bilo zlo.'

Čovjek opet reče: "Istinu si kazao.'

Zatim reče: ‘Obavijesti me o ihsanu (savršenstvu u vjeri)!' Alejhisselam mu kaza: 'Ihsan je da robuješ Allahu kao da ga vidiš, jer ako ti Njega ne vidiš, On tebe, zaista, vidi.'

Zatim reče: ‘Obavijesti me o Kijamteskom danu? 'Alejhisselam odgovori: 'Upitani o tome ne zna ništa više od onoga koji ga je upitao.'

'Obavijesti me o niegovim predznacima', reče čovjek. Alejhisselam reče: ‘Da robinja rodi sebi gospodaricu, da vidiš gole i bose čobane, čuvare stada kako se nadmeću u gradnji visokih palača.'

Poslije toga je onaj čovjek otišao, a nakon izvjesnog vremena, Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, mi reče: 'O Omere, znaš li ko je bio onaj čovjek?' Ja mu odgovorih: 'Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju.' On mi tada reče: 'To je bio Džibril, došao je da vas poduči vašoj vjeri." (Muslim)

O značenju Poslanikovih riječi "da će robinja roditi sebi gospodaricu" ima više mišljenja. Jedno od njih je da će se svijet toliko pokvariti da će djeca postupati sa svojim roditeljima, kao što gospodar postupa sa svojim robom.

tzv. Dzibrilov hadis govori o temeljima islama
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 16:50   #157
Ebu-Zerr Džundub ibn Džunade i Muaz ibn Džebel, r.a., prenose da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Boj se Allaha, dž.š., gdje god se nalazio; ukoliko uradiš loše djelo, obavezno iza njega učini dobro koje će ga izbrisati, i lijepo se ponašaj prema ljudima." (Tirmizi, hasen)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 19:47   #158
Exclamation Znaj da, što god te mimoiđe, nije ni moglo da te zadesi (bilo od dobra ill zla), a što god te zadesi

Ibn-Abbas, r.a., pripovijeda da je jednoga dana sjedio iza Allahovog Poslanika, saliallahu'alejhi ve selleme, i da mu je rekao: "Mladiću, ja ću te poučiti nekoliko veoma bitnih riječi: pazi na Allaha, i On će na tebe paziti, pazi na Allaha, pa ćeš Ga naći uvijek u svojoj blizini (kako te pomaže). Ako budeš od koga nešto tražio, traži samo od Allaha, a ako tražiš pomoć, onda je samo od Allaha traži. Znaj da, kada bi se cijeli svijet sakupio da ti koristi nečim, neće ti koristiti nimalo više nego što ti je Allah već propisao i odredio, a isto tako kada bi se sakupili da ti nečim naude, ne bi ti naudili ništa više nego što ti je Allah bio propisao i odredio; pera (za pisanje odredbi) podignuta su, a tinta se osušila (određeno se više ne mijenja)." (Trmizi, hasen, sahih)

A po rivajetu drugih: "Pazi na Allaha, naći ćeš Ga uvijek uz sebe (na pomoći), ne zaboravi na Allaha u bogatstvu, On te neće zaboraviti u siromaštvu, i znaj da, što god te mimoiđe, nije ni moglo da te zadesi (bilo od dobra ill zla), a što god te zadesi, nikako te nije ni mogio mimoići, i znaj da je uspjeh sa saburom, da je olakšanje poslije tegobe, i da je s teškoćom i olakšica."

veliki hadis koji udara temelje nasoj akidi
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 18:57   #159
Prenosi se da je Enes, r.a., rekao: "Vi, zaista, radite poslove koji su u vašim očima (po vašem mišljenju) manji od dlake, a mi smo ih u vrijeme Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, smatrali upropašćujućim (velikim) grijesima." (Buhari)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 08:44   #160
Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista, Uzvišeni Allah ni u čemu ne trpi drugoga. Ovo se ogleda u onome što čovjek radi od zabranjenih (haram) stvari." (Jer tada čovjek uporeduje želju Allahovih stvorenja sa željom Allaha, a ta uporedba nije dozvoljena.) (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.