Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2014., 21:23   #41
(nastavak Kent, svibanj 1398.)

Dugo je razmišljao kada mu je u sobu ušao Blackwood, sumorna lica, koji je pričekao da se stražar udalji iz prostorije i zatvori vrata.
Osim pozdrava nije rekao ni riječi nego se došetao da Utherova stola i sjeo.
Gotovo šapatom, rekao je zatim: „Robert Lancaster je izjahao sa svom svojom vojskom i jaše prema Warwicku, koji je već pod opsadom Danaca!“
Ovo je bila najgora od svih mogućnosti, znali su obojica, ako Lancaster probije opsadu, novi savez njega i Warwicka, značio bi vrlo brzo i obračun s Utherom.
Ako pak opsada uspije, ionako je ovo kraj Saksonaca.
Uther nije mogao čekati uopće pokušaj pregovora sa Northumbrijom, niti je imao što ponuditi, trebao je nešto učiniti i trebao je nešto učiniti brzo.
„Prokletnici obojica! Nisam nikada vjerovao tom čovjeku, ali čak se i ja nisam usudio prešutiti mu poraz naših snaga i smrt Vortigena. Sada će to iskoristiti protiv mene.“
„Imaš cijelu vojsku južne Saksonije pod sobom, kao i masu ratnika i vitezova koji su nam se pridružili na putu, sada ih samo moramo iskoristiti“ na to mu nešto glasnije odgovori Blackwood.
Onda je Utheru došla zamisao, gotovo dar s neba. Sjetio se da je mladi knez Essexa, Robert Charlton, predlagao da se smanji pritisak na njegove zemlje tako da se zauzme London, najveće dansko uporište južno od Temze.
Obećao mu je da će razmisliti, iako ga je planirao odbiti, i pridružiti se Warwicku, a Essex i Sussex ostaviti da brane Kent.
„Dovraga“, pomisli Uther, „imam vojsku, imam priliku za veliku pobjedu i imam nešto čime bi itekako doprinio osnaživanju svog položaja, što god se dogodilo u Warwicku.“
Okrenuo se Blackwoodu i rekao „počni pripremati sve snage, jer uskoro krećemo na London!“
Blackwood bi za nekog durgog pomislio da se šali, ali Uther se nikada nije šalio, osim u ciničnim prijetnjama, koje je znao i ostvariti.
Nakon što su još neko vrijeme razmatrali plan, objavili su ga ujutro i drugim saksonskim velikašima, i velika vojska, skupljena da deblokira Dover i protjera Dance iz Kenta, krenut će na pohod kakav prije nekoliko godina ne bi mogli ni sanjati, napada na jedan od največih gradova u zemlji.

Dani su sada prolazili brzo…
Dok su tekle već prve pripreme, Winter je upravo poslao Penna i njegov manji odred da zatraži od Sussexa svo opsadno oružje, koje doduše nije bilo dobro kao od Warwicka, ali će morati biti dovoljno, nije baš da imaju izbora.
Imali su i trenutno sa sobom nešto, ali njihov plan je bio razbijati opsade, a ne ih voditi.
Ovo je bila impresivna vojska sada pred Doverom, ali bila je i Vortigenova još impresivnija, pa se zna kako je završila. Bolje reći, on zna kako je završila, uz par još ljudi.
Prije ili poslije će se morati suočiti s Utherom, ali sada nije ni vrijeme ni mjesto za to. Ako više nije bio siguran jesu li prijatelji, on je i dalje bio njegov vazalni gospodar i vojvoda, i Winter se osjećao posramljeno što ga je izbjegavao, te je odlučio prekinuti s tom djetinjastom praksom.
Nakon što je obavio ostatak poslova tog dana, krenuo je u knjižnicu u Doveru, gdje je čuo da su starom Bernardu dali cijelo mjesto na upravljanje, i tako ga na častan način, zapravo otpustili s mjesta savjetnika.
Zatekao ga je zadubljenog u Saksonskim kronikama, koje su opisivale slavnu prošlost, kada su Saksonci bili strava sjevernih mora, i kada su uzeli ovu zemlju od galskih barbara. No sada, pala mu je na pamet mračna pomisao, da će jednog dana neki Danac čitati o slavnom osvajanju od saksonaca, a ono malo preostalih, živjeti u zabitima poput Cornwalla, ako ih prije toga ne smlave i jedni i drugi.
Dugo su razgovarali u knjižnici o opsadnim strojevima, o Londonu i o taktici kojima su njihovi preci se pokušavali suprotstaviti Dancima.
Malo ga je tješila misao, da je i Uther, po Bernardovim riječima, uzeo masu knjiga, i da on i Blackwood od jutra do mraka gotovo i ne izlaze iz sobe.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 22:39   #42
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Inače, i dalje će sve stojati, ali kako je Utherova vojska prolazila od Devona do Berwicka od Sussexa, recimo da su se svi Saksonci koji su se u to doba borili protiv danske invazije pridružili prema Kentu, ali bez nekih koji su otišli u Warwick, rekao bih da je vojska za trećinu veća kada je došla konačno u Kent, mislim da je to realno.
Sada iskreno, je li glupo da opsadno oružje,ne neko posebno, ali da imaju, u Sussexu, kojeg nisu poharali Danci?
Time naravno neće slomiti Dance, ali imam jedan zanimljiv plan, taman sam neštvo već pisao, stavim do sutra jedan zanimljiv Utherov plan
Mislim da je to ok.
Tu već imaju šanse
ostatak, jako dobro
Iako, gdje i što radi Knut? On baš ne bi trebao biti bedast
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 22:44   #43
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Mislim da je to ok.
Tu već imaju šanse
ostatak, jako dobro
Iako, gdje i što radi Knut? On baš ne bi trebao biti bedast
Warwick je sila, već sam napisao mišljenje Wintera da imaju njihovi konjanici bolju opremu od recimo Devona, kao i da imaju bolje opsadne strojeve od Sussexa.

Imaju niz utvrđenih gradova i dobro opremljenu vojsku, a sada i Lancastere.

Dovoljno da mu mjesecima zadaju probleme, i žilavo se brane.

Borbe će biti teške, a morat će Danci opsjedati nekoliko gradova odjednom, a mene nekako najviše vuče da Knut na neko vrijeme ode ugušiti neku pobunu u Norveškoj ili Danskoj ili tako nekako, a već sam napisao i koliko ga baruni Danelawa, likovi poput Olafa, "vole"
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 27.07.2014. at 22:54.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 23:00   #44
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Warwick je sila, već sam napisao mišljenje Wintera da imaju njihovi konjanici bolju opremu od recimo Devona, kao i da imaju bolje opsadne strojeve od Sussexa.
Imaju niz utvrđenih gradova i dobro opremljenu vojsku, a sada i Lancastere.
Dovoljno da mu mjesecima zadaju probleme, i žilavo se brane.
Borbe će biti teške, a morat će Danci opsjedati nekoliko gradova odjednom, a mene nekako najviše vuče da Knut na neko vrijeme ode ugušiti neku pobunu u Norveškoj ili Danskoj ili tako nekako, a već sam napisao i koliko ga baruni Danelawa, likovi poput Olafa, "vole"
To bi bilo super
Moraš dati neke tragove toga u radnji, tipa netko je rekao nešto, jer će inače ljudi početi postavljati pitanja
Može Knut i do Švedske, ipak je veliki osvajač
Ono, satro je veću vojsku Saksonaca, ostavio je nekog svog posilnog da dovrši stvar.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 23:07   #45
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
To bi bilo super
Moraš dati neke tragove toga u radnji, tipa netko je rekao nešto, jer će inače ljudi početi postavljati pitanja
Može Knut i do Švedske, ipak je veliki osvajač
Ono, satro je veću vojsku Saksonaca, ostavio je nekog svog posilnog da dovrši stvar.
Misliš o Knutu?

Ako ovo o Warwicku, mislim da sma rekao da su najvažniji, da je Vortigen poslao Gordona da učvrsti središnju Saksoniju, i ove dvije o njihovoj opremi, pa i da se sam Uther ne usudi lagati vojvodi Adamu Gordonu.
Ali ajd, stavit ću malo u razgovor, ionako su samo Blackwood i Uther o tome razgovarali.

Warwickova sina Williama sam zamislio kao heteroseksualnog Renlya
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 23:18   #46
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Misliš o Knutu?
Da, neke glasine. Što bi i super došlo Utheru da se ne sumnja u njegovu priču (bar za početak)
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ako ovo o Warwicku, mislim da sma rekao da su najvažniji, da je Vortigen poslao Gordona da učvrsti središnju Saksoniju, i ove dvije o njihovoj opremi, pa i da se sam Uther ne usudi lagati vojvodi Adamu Gordonu.
Ali ajd, stavit ću malo u razgovor, ionako su samo Blackwood i Uther o tome razgovarali.
Warwickova sina Williama sam zamislio kao heteroseksualnog Renlya
Nije loše
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 23:25   #47
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Da, neke glasine. Što bi i super došlo Utheru da se ne sumnja u njegovu priču (bar za početak)
Možda i dam neki izvještaj iz Warwicka, samo ne znam iz čijeg pogleda, William Gordon se vratio tamo, kao i vođa strijelaca plaćenika Robert Locksley

Inače, u mom svijetu, London je južno od Temze,koja je granica Danelawa (mislim da sam i spomenuo) i kao takav strateški neviđeno važan grad
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 00:03   #48
Inače, nakon Londona, netko sigurno negdje putuje brodom, želim to svakako ubaciti
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 00:08   #49
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Možda i dam neki izvještaj iz Warwicka, samo ne znam iz čijeg pogleda, William Gordon se vratio tamo, kao i vođa strijelaca plaćenika Robert Locksley
Inače, u mom svijetu, London je južno od Temze,koja je granica Danelawa (mislim da sam i spomenuo) i kao takav strateški neviđeno važan grad
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Inače, nakon Londona, netko sigurno negdje putuje brodom, želim to svakako ubaciti
To zvuči dobro
Bit će zanimljiva strateška situacija nakon Londona i opsade Warwicka
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 17:14   #50
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
To zvuči dobro
Bit će zanimljiva strateška situacija nakon Londona i opsade Warwicka
Inače zamišljam niz malih utvrda oko Londona, od kojih je ejdna sjeverno od Temze, zvat će se - Tottenham (koji jest u sjevenom dijelu u stvarnosti)
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 17:19   #51
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Inače zamišljam niz malih utvrda oko Londona, od kojih je ejdna sjeverno od Temze, zvat će se - Tottenham (koji jest u sjevenom dijelu u stvarnosti)
Fora
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 17:50   #52
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Fora
Neću sad naravno pretjerivati, ali volim razne reference
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 00:12   #53
Birmingham, vojvodstvo Warwick, 3. Lipanj 1398.

Nepregledna kolona ljudi i konja polako je gmizala po zelenoj travi, ostavljajući crveni trag.
Povlačenje je prekinulo sve formacije i borbene redove, i zajedno su koračali svi, konjanik, strijelac, pješak, plemić ili pučanin…
Ljudi su bili tihi, osim onih koji su stenjali od rana…
Malo tko se usudio osvrnuti na gorući grad…
Grad kojeg nisu mogli spasiti…
„Mogli smo pobijediti“ pomisli mladi knez Gordon, „dovraga, uz malo sreće mogli smo pobijediti!“.
Nisu mogli.
Postrojbe kneza od Warwicka, sada već slavnog Williama Gordona, strijelci Roberta Locksleya, sva sila kuće Lancaster predvođene knezom Robertom, nisu nikako bili bezazleni protivnik, ni u broju ni u opremi ni u ratničkoj vještini.
Samo su imali tu nesreću da im je s druge strane bojna polja stajao kralj Knut II i njegova vojska dovedena iz Danske, najstrašnija vojska sjevernog svijeta.
Bitka je počela dobro. Konjanici Lancastera udarali su po danskim bokovima, a prve pješače valove lako su riješili Lockslejevi strijelci.
No Danci nisu nasjeli i krenuli u bezglavi juriš. Onda su se gotovo niotkuda pojavili ratnici koji su dopuzali s leđa strijelcima i napravili strašan pokolj.
Kako su strijelci utihnuli, Danci se pješačkim sjure na Saksonce, a njihovi strijelci, koji do tada nisu sudjelovali u bitci, masovno se pojaviše na neočekivanim mjestima i stanu izazivati štetu. Uslijedio bi pokolj da sam Locksley nije stabilizirao razbježane strijelce i kada su Williamovi konjanici se sjurili i poubijali uljeze, povede ih točno mjesto gdje im je bilo lako gađati, teško primati pogotke, i danski se strijelci povuku od njihova dometa ali i postanu beskorisni.
Istodobno, vojska Lancastera se našla na prvom naletu danskih pješaka, ali su se ovi žilavo borili i prvi pokušaj probijanja je propao.
Sada je bio red na konjanike. Danska konjica se do sada lako obračunavala sa protivnicima, ali sada su naletjeli na neočekivanog protivnika, Warwick je imao opremu i tehnologiju dovoljnu da im se ravnopravno suprostave, dok su Lancasteri bili opremljeni franačkim oklopima i oružjem, koje su im nabavili njihovi bogati vojvode.
Metež je bio strašan i obje vojske su izgubili masu najboljih vojnika, kreme svoje vojske.
Po prvi puta, danski konjanici, počeli su se povlačiti, ali nemarni saksonci, krivo procijenivši situaciju, krenu ih goniti, i bivaju sasječeni od danskih pojačanja. Danci sada ponovo pošalju pješake na njih, ali se preživjeli konjanici povuku prema svojoj glavnini, a danske pješake opet, uz teške gubitke, odbiju i natjeraju u povlačenje.
No sada, desetkovanih strijelaca, gotovo ostavši bez najelitnijih konjanika, te umornih pješaka, shvatili su da je deblokada opsjednutog Birminghama, nemoguća misija.
Robert je prvi naredio povlačenje, i drugi nisu se protivili, osim Wiliama, kojeg su njegovi zapovjednici gotovo morali odvući s bojnog polja…
Sada će i sam Warwick biti na udaru, kada je Birmingham završena priča…
Dok se kolona povlačila, bijeda masa ljudi na inače predivnoj slici sunčana dana i zelene trave, jedan konjanik ja jahao prema čelu kolone.
Imao je oznake Devona i tražio je da priča sa zapovjednicima.
William, Robert i Locksley su umorno primili čovjeka, ne silazeći s konja.
Nakon uvodnih iskaza poštovanja, Wiliam mu nervozno dobaci da pređe na stvar, na što im ovja kaže : „London je pod opsadom napih snaga, Knez Uther je već osvojio neke manje utvrde i priprema odsjeći grad, šalje poruku pomirbe knezu Lancasteru i znake poštovanja vojvodi Gordonu i njegovu sinu“
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 00:54   #54
Nice
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 12:49   #55
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nice
malo sma si uzeo slobode ovo sa strijelcima, ali sam htio da Robert Locksley, bude izrazito talentiran i sposoban.
Znamo naravno kome je on posveta
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 14:30   #56
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
malo sma si uzeo slobode ovo sa strijelcima, ali sam htio da Robert Locksley, bude izrazito talentiran i sposoban.
Znamo naravno kome je on posveta
The boy from the Hood
Nice touch
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 15:16   #57
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
The boy from the Hood
Nice touch
E sada, s obzirom da ima prezime, zamislio sam da je plemić iz okolice Nottinghama (danas Danelaw) čiji su preci protjerani ili pobjegli pred Dancima, i sada žive kao plaćenici već par genercija.

To što je Winter rekao da bi on se borio i za Dance, ne mora biti istina, to je njegova osobna predrasuda prema plaćenicima, premda sam Locksley ne mora imati neku žarku mržnju ako su prošle generacije

Recimo da se borio i kod Franaka, već sam ih spomenuo kao dobavljače oružja Lancasterima, za početak evo
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 29.07.2014. at 15:21.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 15:29   #58
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
E sada, s obzirom da ima prezime, zamislio sam da je plemić iz okolice Nottinghama (danas Danelaw) čiji su preci protjerani ili pobjegli pred Dancima, i sada žive kao plaćenici već par genercija.
To što je Winter rekao da bi on se borio i za Dance, ne mora biti istina, to je njegova osobna predrasuda prema plaćenicima, premda sam Locksley ne mora imati neku žarku mržnju ako su prošle generacije
Recimo da se borio i kod Franaka, već sam ih spomenuo kao dobavljače oružja Lancasterima, za početak evo
fora
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 14:49   #59
wiki, do Exetera je sve u glavi Wintera, onda dolaze svi, i mjenja se lice iz kojeg pišem.

Da li da sada nastavim ovo, a jednom dodam tri-četiri poglavlja, ili da otovrim novu temu i prepravim ta poglavlja?
Samo onda neko vrijeme ne bi pisoa, barme tjedan dana, dok sve ne sredim?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 16:48   #60
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
wiki, do Exetera je sve u glavi Wintera, onda dolaze svi, i mjenja se lice iz kojeg pišem.
Da li da sada nastavim ovo, a jednom dodam tri-četiri poglavlja, ili da otovrim novu temu i prepravim ta poglavlja?
Samo onda neko vrijeme ne bi pisoa, barme tjedan dana, dok sve ne sredim?
Rekao bih da ti se ispravi promijeniti sve, dakle, krenuti na verziju Alpha+1.
Zašto?
Možda skužiš da bi neke događaje drugačije napisao, možda ti padne na pamet neki novi zaplet, možda...
Mislim da tako radi većina dobrih pisaca. Čitao sam "črčkarije" od Tolkiena i Herberta. Često se to mijenjalo, dok nisu bili zadovoljni.
A i lakše ćeš sada to promijeniti, nego kasnije (kad već kreneš misliti o drugim stvarima)...
Bar ja tak mislim
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.