Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2007., 14:31   #1
Đuveč - sataraš

Lijepo molim tko zna da mi kaže kako se sprema jedno, a kako drugo? U čemu je razlika? Ja to nikad za pravo ne znam!

Hvala!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:42   #2
niti ja

jedno je s rižom, drugo bez koje je koje
lani je atlantis imala u potpisu "polly-ono bez riže je......"
ni mi pomoglo

osnova je luk, paprika i paradajzi
ja stavim i tikvica jer mi je tako lakši, netko stavi i patliđane, poriluk,...
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:45   #3
sataraš ima rižu, tako se ja bar sjećam od moje bake mađarice.
al, imali smo već tu raspravu i nismo se na kraju složili: https://www.forum.hr/showthread.php?t=162438
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:50   #4
A što nije "đuveđ"?

I ja mislim da je sataraš s rižom, a đuveđ s teletinom.

Na kapuli zdinstati papriku i paradajz, pa ako je samo s rižom, onda je to sataraš, a ako je s mesom, onda je đuveđ.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:08   #5
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
A što nije "đuveđ"?

I ja mislim da je sataraš s rižom, a đuveđ s teletinom.

Na kapuli zdinstati papriku i paradajz, pa ako je samo s rižom, onda je to sataraš, a ako je s mesom, onda je đuveđ.
Mislim da mesa nema ni u jednoj varijanti, nego da je razlika samo u riži.
Ja stavim i tikvice i patlidžane. Mljac
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:13   #6
moji doma sataraš zovu taj umak samo. a najčešće ga jedemo s rižom, iako ga ja volim i s tjesteninom nekom.

a đuveđ je s mesom kao što crtica kaže.
reggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:18   #7
mi to sdami sug bez dodataka rize zovemo đuveđ. pravi se sug od kapule, paprika i poma. a najcesce u to dodamo rizu.
ja mislim da je to isto, samo sta se u dalmaciji zove duved, a ostatak hr to zove sataras...
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:28   #8
Sataraš = dinstani paprika+luk+paradajz pa u sve to ukuhano malo riže
Đuveč = razno povrće (paprika, paradajz, mahune + kaj god ima u hladnjaku, recimo tikvice, bamija, ponekad čak i krumpir) zapečeno s rižom u protvanu

Tak je bar kod mene doma
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:57   #9
7 odgovora, a još nisam sigurna kaj je kaj


Pitam zato kaj sam danas kuhala u jednom loncu umak bolognese, u drugom ćufte s malo punjene paprike. Došla moja mama i veli Uuuuu.....cijela ulica ti miriše po satarašu! Nisam se usudila pitati ju kaj je zas nju sataraš, jer ona bi mi sigurno rekla recept za đuveč, naime ni ona ne zna ko ni ja....


Ajmo dalje, cure, dečki....!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:09   #10
Evo još jedne definicije:

Đuveđ je dinstano povrće (luk, paprika, paradajz + što god imaš u frižideru) s rižom

Sataraš je dinstani luk, paprika, paradajz.
Rižu skuhaš posebno
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:16   #11
Kod nas u Srbiji i Makedoniji sataras je na ulju dinstani crni luk paprika i paradajz (koliko luka toliko paradajza i toliko paprike) so i biber, u koji se kad se to sve dobro uprzi, dodaju i jaja (sirova se umesaju i pretvore se u kao nekakve zute sitne koncice). Ne jede se s rizom. Nikako.
Djuvec, to nemam pojma sta je, nije se pravilo u mojoj kuci. Znam samo da neki tepsiju, posudu pravouganog oblika u kojoj se pece u rerni, zovu djuvec.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:46   #12
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
Kod nas u Srbiji i Makedoniji sataras je na ulju dinstani crni luk paprika i paradajz (koliko luka toliko paradajza i toliko paprike) so i biber, u koji se kad se to sve dobro uprzi, dodaju i jaja (sirova se umesaju i pretvore se u kao nekakve zute sitne koncice).
tak je to i u bosanskom selu moje mame

no kak je ona odavna u zagrebu i kak je tu učila kuhati od madžarice kod koje je stanovala za nju je sataraš luk+paprika+paradajz i na to riža
djuveć je isto to bez riže iz jednostavnog razloga kaj moj stari ne voli neke teške papazjanije pa ubacivanje mahuna, mrkve, patlidžana,.. ne dolazi u obzir
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 17:40   #13
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
Kod nas u Srbiji i Makedoniji sataras je na ulju dinstani crni luk paprika i paradajz (koliko luka toliko paradajza i toliko paprike) so i biber, u koji se kad se to sve dobro uprzi, dodaju i jaja (sirova se umesaju i pretvore se u kao nekakve zute sitne koncice). Ne jede se s rizom. Nikako.
Djuvec, to nemam pojma sta je, nije se pravilo u mojoj kuci. Znam samo da neki tepsiju, posudu pravouganog oblika u kojoj se pece u rerni, zovu djuvec.


Stvarno sam žarko željela da se javi netko iz Srbije ili Makedonije ili bar porijeklom, jer znam da se to s povrćem te mutljevine tamo prave zbog obilja istoga. Ovo s jajima nisam željela spominjati da ne velim nekaj krivo, al to mi je jedna gospođa davno prije pričala da oni tako u Slavoniji rade. Samo se ne mogu sjetiti je li ona rekla da je to sataraš ili đuveč, zato kaj je ona i jedno i drugo svaki čas ljeti kad je sezona kuhala i pričala o tome.

A daj reci, mora li sataraš biti ljut?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 18:45   #14
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
Kod nas u Srbiji i Makedoniji sataras je na ulju dinstani crni luk paprika i paradajz (koliko luka toliko paradajza i toliko paprike) so i biber, u koji se kad se to sve dobro uprzi, dodaju i jaja (sirova se umesaju i pretvore se u kao nekakve zute sitne koncice). Ne jede se s rizom. Nikako.
Djuvec, to nemam pojma sta je, nije se pravilo u mojoj kuci. Znam samo da neki tepsiju, posudu pravouganog oblika u kojoj se pece u rerni, zovu djuvec.
da,to je i kod mene sataras!Djuvec neznam st je
Esni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:31   #15
Quote:
FridaS kaže: Pogledaj post
Evo još jedne definicije:

Đuveđ je dinstano povrće (luk, paprika, paradajz + što god imaš u frižideru) s rižom

Sataraš je dinstani luk, paprika, paradajz.
Rižu skuhaš posebno

ovu i ja znam
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:36   #16
Đuveđ

Quote:
Ako želite đuveđ bez mesa, stavite više riže.
Sastojci:

1 kg mlade svinjetine ili janjetine
30 dag riže
25 dag piletine bez kosti
20 dag graška u zrnu
15 dag ljute svinjske kobasice
po 1 crvena, žuta i zelena paprika
1 češanj češnjaka
50 dag luka
2 kg rajčica
1 veliki patlidžan
3 do 4 sasvim mlade tikvice
2 male korabice
10 dag svježeg kupusa
1,5 dl suhog bijelog vina
lišće peršina i celera
2 dl maslinova ulja
sol, papar

Upute za pripremu:

1. Zajedno sa začinskim biljem nasjeckajte luk i češnjak. Očistite rajčice, narežite i stavite sa strane. Na manje komade narežite i drugo povrće.
2. Pomiješajte sve povrće osim rajčica pa dodajte luk, češnjak i bilje. Posolite, popaprite i dodajte dio ulja.
3. Na manje komade nasjeckajte i meso.
4. Na dno zemljane ili vatrostalne posude ulijte malo ulja. Rasporedite polovicu rajčica, red povrća, red mesa s kobasicama i rižu pa zalijte čašom vode, preostalim uljem i vinom. Poklopite i pecite u pećnici, ne miješajući, na najmanjoj temperaturi oko 2 sata.
5. Otklopite, po vrhu rasporedite preostale rajčice pa pecite još 2 sata. Pustite da odleži 10 minuta prije posluživanja.
Sataraš

Quote:
Umaci
Sataraš

Sastojci
500 g paprike
500 g rajčice
1 veća glavica luka
5 žlica ulja
1 žličica šećera
sol
papar
1 žlica Vegete

Priprema:
Papriku očistite i narežite na manje komadiće, a luk na listiće. Rajčicu stavite na kratko u vruću vodu i brzo u hladnu te ogulite, odstranite sjemenke i narežite. U tavi na ugrijanom ulju svijetlo popržite luk, dodajte šećer i papriku. Kad paprika malo omekša, umiješajte rajčicu i Vegetu pa nastavite pirjati sve dok sva tekućina ne ispari. Na kraju sataraš dosolite i popaprite. Sataraš možete poslužiti kao toplo predjelo ili prilog pečenjima.

Znači, đuveđ je s mesom ili rižom, a sataraš je samo umak...koji može s bilo čime
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 13:47   #17
Quote:
FridaS kaže: Pogledaj post
Đuveđ je dinstano povrće (luk, paprika, paradajz + što god imaš u frižideru) s rižom
Sataraš je dinstani luk, paprika, paradajz.
Rižu skuhaš posebno
Kod nas je Djuvec dinstano povrce-sve sto imas,a sataras je fefinitivno moje o0miljeno jelo.Dinstane paprike sijeckane na kruzice i paradajz-BEZ RIZE.U sataras kod nas definitivno ne ide riza
Neuhvatljivaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:44   #18
Ja na dvije kapule ,kad požute stavim paprike(2-3) prehodno očišćene i narezane na kockice.Nakon koju minutu stavim tikvice neoguljene (dvije) isto narezane na kockice. Kada mi se neda meso posebno raditi stavim i malo piletine narezane na kockice.I malo češnjaka može ići.Stavim i dvije rajcice oguljene ,narezane isto na kockice.Malo kasnije stavim i šaku riže..i vodu naravno .Kad riža omekša stavim dosta pelate,mrvicu bijelog vina može ići po želji,zatim stavim kušerve mrvicu.
od zacinaol,papar,vegeta.
I to je to..
meni je to super
Brinettaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:14   #19
cini se da nece doc do konsenzusa svak ima svoju definiciju. meni je umak sa pomama, tikvicama, lukom i paprikom - ratatuji i nema veze sa duvedom... ajmo mi sami odlucit sta je sta
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 16:39   #20
Evo, malo sam pronjuškal po Coolirarici i evo kaj oni vele:
đuveč
sataraš

Dakle, ak njih uzmemo kao relevantne ispada da sam bil u pravu kaj se tiče đuveča, ali ne i kaj se tiče sataraša - u njega očito ne ide riža. Anyway...
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:07.