Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2004., 18:39   #1
Veza između odvajanja i probave

Imam jednogodišnjeg vražićka. S početkom odlaska u jaslice počeli su problemi s probavom - učestala meka stolica, a zatim sve češće i vodenasti proljevi. Iako smo prošli tzv. period prilagodbe (po svega par sati dnevno u kroz više od mjesec dana) situacija se nije bitno promijenila. Nalazi stolice su uredni, tj. nema uzročnika koji bi se mogli liječiti (nikakvi virusi, bakterije i ostala gamad). Sumnjamo da se radi o problemu odvajanja, mada on ne demonstrira previše prilikom dolaska u jaslice.

Da li je netko imao sličan problem i kako se situacija razvila?
__________________
- previše ljudi premalo misli -
SandmanRI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 18:56   #2
Moram priznati da nisam cula da postoji veza izmedju odvajanja i proljeva.
Bebe znaju imati mekanu stolicu kad im izlaze zubi, ali vodenasti proljev meni definitvno izgleda kao organski problem. Mozda je problem u prehrani u jaslicama ili u losem podnosenju kravljeg mlijeka na koje je dijete najvjerojatnije nedavno preslo?
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 19:32   #3
ne troši mliječne proizvode, alergičan je na kravlje mlijeko. Svu hranu odavno uzima bez odraza na kvalitetu stolice. Kao što sam rekao, nalazi urina, krvi i stolice su super. Zubići pomalo dolaze, svojim redom, ali prije početka odlaska u jaslice, izbijanje zuba manifestiralo se malo mekšom stolicom dan ili dva. Ovo sad je već skoro mjesec i pol konstantnih probavnih problema.
__________________
- previše ljudi premalo misli -
SandmanRI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 20:20   #4
Sandman, da li vam je lijechnik spomenuo mogucnost Celijakije?

Ona ne nastupa nuzhno u dojenachkoj dobi, a regularnim se pretragama ne dijagnosticira, bar ne sa sigurnoshcu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 21:38   #5
Celijakija se javlja onda kada se uvedu u prehranu zitarice, a to je obicno poslije 5.-6. mjeseca, znaci onda bi se javila. Pretpostavljam da je i mama tada zapocela sa zitar. kasicama. Ako je prije mjesec dana, onda je naravno sumljivo, no, uvjerena sam da je lijecnik pitao o prehrani. Stolice su, osim sto su ucestale i proljevaste, i jako smrdljive.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 22:33   #6
celijaklija... ne mogu se 100 % sjetiti ali mislim da ju je isključila na osnovu nalaza stolice, tj. spomenula ju je kad je govorila šta sve nema po nalazu...

a o čemu se radi? što je celijaklija?

žitarice, tj. proizvode od žitarica - kruh i ostalo konzumira već mjesecima bez posljedica.
__________________
- previše ljudi premalo misli -
SandmanRI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 22:44   #7
FFE, kaj je tocno celijaklija? ne da mi se googlati
vidjela sam dosta kasica sa zitaricama, mislim da ih ima od 6. mjeseca, pa na dalje, nisam vise ziher..
od koliko mjeseci se zitarice mogu davati bebi?
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 22:51   #8
Talking

Traxdata, a da ti malo googlas i pravis se pametna.

Ovak', celijakija ili glutenska enteropatija-evo sve pise u imenu. Znaci bolest tankoga crijeva (iliti gastrointestinalnoga trakta) gdje stanice ne produciraju jedan enzim (ne znam tocno kak' se zove, a nije niti bitno) koji razgradjuje gluten koji je sastavni dio zitarica (psenice, razi...). Dok bebica jede mlijeko, onda je sve OK. No, cim pocne zitarice konzumirati, kak' se gluten ne razgradjuje u tankome crijevu vec dalje 'prolazi', 'navlaci' na sebe H20 (da se tak' izrazim) jer mora postojati osmotska ravnoteza i kaj se dobije-proljev. Eto, ukratko.


*******

Quote:
žitarice, tj. proizvode od žitarica - kruh i ostalo konzumira već mjesecima bez posljedica.
Ma sam' ti zaboravi celijakiju. Nemre nikak' biti kada to vec par mjeseci konzumira.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 22:58   #9
aaa, kuzim, vidjela sam da pise na tim kasicama bez gluteina, ali se ipak nisam usudila jos kupiti necaku kasice sa zitaricama, jer ima 4 mjeseca..
ne da mi se googlati, to je lako, ljepse mi je cuti od nekog tko je zavrsil medicinu, taj se ipak kuzi u neke stvari
thx!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 23:48   #10
Nisam zavrshila medicinu, no u bliskoj okolini imam djevojchicu oboljelu od celijakije.

Prvi simptomi javili su se poslije druge godine zhivota. Zasigurno je do tada isprobala svu hranu, ali nikakvih problema nije imala.

Specijalisti su objasnili da ima 'tihih' tipova celijakije koji ne moraju odmah pokazati sve najtezhe simptome. I definitivno joj je biopsijom crijevnih resica dijagnosticirana celijakija.

Ona i sad povremeno i kroz neko vrijeme mozhe uzimati zabranjenu joj hranu bez nagle pojave simptoma.

Djevojchica ima sada devet godina.

Ima i takvih netipichnih sluchajeva.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.