Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2007., 13:35   #1
Arrow Preporučite mi SF roman za razmišljanje

Htio bi pročitati nekakav "filozofski/etički" SF roman gdje nema baš pucačine, tipa Solarisa (ne mora nužno biti tema kontakta). Znači da kada pročitam roman tu nije priči kraj, ono da navodi čovjeka na razmišljanje. Preporuke?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 13:46   #2
isaac asimov - knjige o fondaciji možda? objektivno, sve što se u tom romanu dešava je da ljudi pričaju o društvenim zbivanjima , ali je ipak nekako ispao super uzbudljiv. i interesantan sa sociološkog i mnogih drugih gledišta.
zatim trilogija "njegove tamne tvari" philipa pullmana. u načelu roman za djecu, pustolovan i uzbudljiv, ali i filozofski vrrrlo potkovan. mogu reći da je puno utjecao na moj svjetonazor.
__________________
arm yourself because no one else here will save you.
Trinity333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 15:13   #3
Quote:
Trinity333 kaže: Pogledaj post
isaac asimov - knjige o fondaciji možda?
Ti se šališ??? Okej, odrastao sam na Zadužbinama i danas ih se rado sjećam, ali nazvati to "filozofskim SF-om"...

Što se tiče malo jačih stvari, svakako od Ursule LeGuin "L(ij)eva ruka tame" (Left hand of darkness) i "Čov(j)ek praznih šaka" (The Disposessed). Možda "Ubik" Philipa K. Dicka, onda "Knjiga lobanja" Roberta Silverberga (iako je to, rekao bih, SF jedino po tome što ga je napisao Silverberg i ni po čemu drugome). Kurt Vonnegut je isto teška kategorija, ali jedino njegovo što mi je zbilja leglo su apsolutno božanstvena i savršena "Kol(ij)evka za macu" (Cat's Craddle) i samo odlični "Galapagos". Još mi padaju na pamet braća Strugacki i "Teško je biti Bog" koje sam pradavno pročitao pa možda griješim.

I, naravno, bilo što od Lema. Ja pročitao i "Nepob(j)edivog", "Fijasko", "Glas gospodara", "Golem 17" (ili neki drugi broj, novela u "Alefu").

Ima još toga, ali mi ne pada na pemt trenutno.

Inače, od hrvatskog SF-a ima puno više ozbiljnih stvari nego akcijskog pulpa pa možeš i tu zavirit.
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 15:27   #4
Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post
Ti se šališ??? Okej, odrastao sam na Zadužbinama i danas ih se rado sjećam, ali nazvati to "filozofskim SF-om"...
pa nije neka filozofija al mi je to palo na pamet čim sam vidila ono PIPboyevo "da nema baš pucačine".. dakle, kao što rekoh, knjiga je zanimljiva sa sociološkog gledišta. bar meni.
__________________
arm yourself because no one else here will save you.
Trinity333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 17:18   #5
Frank Herbert: Dina. Ima filozofije i previše ....
mellon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 17:58   #6
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Htio bi pročitati nekakav "filozofski/etički" SF roman gdje nema baš pucačine, tipa Solarisa (ne mora nužno biti tema kontakta). Znači da kada pročitam roman tu nije priči kraj, ono da navodi čovjeka na razmišljanje. Preporuke?



Predrag Raos: Brodolom kod Thule, Vertikala
Kurt Vonnegut: Galapagos


Dina zadovoljava dva uvjeta: Ima filozofije, (ali koliko je "teška" i za duboko razmišljanje ta filozofija, to je druga stvar) i kad pročitaš Dinu, zna se da priči tu nije kraj.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 19:02   #7
Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post
Što se tiče malo jačih stvari, svakako od Ursule LeGuin "L(ij)eva ruka tame" (Left hand of darkness) i "Čov(j)ek praznih šaka" (The Disposessed). Možda "Ubik" Philipa K. Dicka, onda "Knjiga lobanja" Roberta Silverberga (iako je to, rekao bih, SF jedino po tome što ga je napisao Silverberg i ni po čemu drugome). Kurt Vonnegut je isto teška kategorija, ali jedino njegovo što mi je zbilja leglo su apsolutno božanstvena i savršena "Kol(ij)evka za macu" (Cat's Craddle) i samo odlični "Galapagos". Još mi padaju na pamet braća Strugacki i "Teško je biti Bog" koje sam pradavno pročitao pa možda griješim.

I, naravno, bilo što od Lema. Ja pročitao i "Nepob(j)edivog", "Fijasko", "Glas gospodara", "Golem 17" (ili neki drugi broj, novela u "Alefu").
Odlicna lista, Izitpajn. Slazem se u potpunosti. Nadpunila bi ju mozda s jos par starih klasika kao sto su "Svijet se kaze suma" Ursule LeGuin, "Pavane" Keitha Robertsa i "Vise nego ljudski" Theodorea Sturgeona. E, sad, ne znam kolko je PIPBoy star - ali dok sam ja bila nesto mladja i neiskusnija, (citaj: Jednom daaaavno, daaavno...) bila sam odusevljena "Enderovom igrom" Orsona Scotta Carda. Ta je knjiga bila pravo gorivo za moju vatricu teenagerskih razmisljanja i premisljanja u fazi kad je tek pocela tinjat.

I ne, ne grijesis kod Strugatskih - sve su njihove knjige malo... zahtjevnije.
__________________
You can never have too many knives, his father had told him. Unless they're pointed at you, and by people who don't like you much. ~ Last Argument of Kings
Hood is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 19:59   #8
Quote:
Hood kaže: Pogledaj post
E, sad, ne znam kolko je PIPBoy star - ali dok sam ja bila nesto mladja i neiskusnija, (citaj: Jednom daaaavno, daaavno...) bila sam odusevljena "Enderovom igrom" Orsona Scotta Carda. Ta je knjiga bila pravo gorivo za moju vatricu teenagerskih razmisljanja i premisljanja u fazi kad je tek pocela tinjat.
E, to je prava knjiga.

Ali na filozofiji dobije tamo oko pola knjige kad Ender vec pocima ludit...

Neznam da li da dam opet priliku Speaker of the Dead... Pocea sam citat jedno prije dvi godine bia, al mi nije sjela tako dobro kao Ender's Game.
__________________
Throw off the bowlines, sail away from the harbour, catch the trade winds in your sails... Explore. Dream. Discover.
Darkstone_33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 20:35   #9
Quote:
mellon kaže: Pogledaj post
Frank Herbert: Dina. Ima filozofije i previše ....
Čitao sam Dinu, ona je više religijski nego filozofski roman. Mene zanimaju egzisencijalna pitanja, etička pitanja, problem kontakta... znači da se radnja odvija u tom smjeru.

Ostalima; hvala na preporukama.

P.s.: "PIPBoy 2000" je u dvadesetim godinama.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 20:42   #10
Arthur Clarke, Kraj djetinjstva? O kontaktu i... pa, kraju djetinjstva covjecanstva.

Charles Stross, Accelerando. Obiteljska kronika u vrijeme tehnoloskog singulariteta. Includes contact.
jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 10:26   #11
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Čitao sam Dinu, ona je više religijski nego filozofski roman. Mene zanimaju egzisencijalna pitanja, etička pitanja, problem kontakta... znači da se radnja odvija u tom smjeru.
Probaj od Mary Doria Russell; Vrabac, Božja djeca.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 11:19   #12
Braća Strugacki - teško je biti bog (?)
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 11:39   #13
"Brave new world" i "Island" od Huxleya, "1984" od Orwella, "Beggars in Spain" od Nancy Kress, Little Fuzzy serijal od H. Beam Piper, "Glasshouse" od charlie strossa...
__________________
Zlica P. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 12:37   #14
Puno hvala na preporukama , nešto sam već pročitao, a ovo što nisam ću čim nađem vremena (obveze na faksu).

Usput, da popunim popis, jel' može još netko navesti i neki odličan SF horror roman, ali da je "čudovište" skriveno, a ne da Alien tjera posadu po brodu.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 18:32   #15
Ima li netko Łemov Golem x ili zna gdje se može nabavit?

Accelerando je ok, zanimljiv, meni je došao kao lagano štivo.

Frank Herbert: The Dosadi Experiment. Prilično dobar roman, po mom mišljenju. Dosta je potcjenjen. Što se Dine tiče poanta je u cijeloj trilogiji.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 19:46   #16
Golem XIV, Alef XVII

Pod trilogijom, nadam se, misliš na ono što je kod nas izašlo kao trilogija...
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 00:32   #17
Cijle humanistička struja u 80-tima.
Pogotovo ženski dio.
Nancy Kress, Connie Willis, Octavia Butler i ekipa.
__________________
minirat Tunel Učku i poslati sve u PM
meat katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 11:42   #18
Quote:
Zlica P. kaže: Pogledaj post
"Brave new world" i "Island" od Huxleya, "1984" od Orwella, "Beggars in Spain" od Nancy Kress, Little Fuzzy serijal od H. Beam Piper, "Glasshouse" od charlie strossa...
I dodas jos: "We" od Zamyatinova.
__________________
Throw off the bowlines, sail away from the harbour, catch the trade winds in your sails... Explore. Dream. Discover.
Darkstone_33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 14:22   #19
Gospodar svjetlosti od Zelaznyja. Tu ima i filozofije, religije - puno toga za razmišljat
__________________
God is on the TV.
Gorila is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 22:49   #20
Quote:
Gorila kaže: Pogledaj post
Gospodar svjetlosti od Zelaznyja. Tu ima i filozofije, religije - puno toga za razmišljat
pogotovo u atualnoj politickoj situaciji

ja bih na popis jos dodao i "Paklenu narancu"
__________________
sory zbog gramatike
corwin in is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.