Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2003., 22:19   #1
Talking Skladanje pjesama

Može li mi neko dati par jednostavnih pravila za što lakše "hvatanje" intervala?

Kako je najbolje početi učiti skladanje (kompoziciju)?



Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 23:29   #2
harmonija ti je osnova... a dalje sve onda ide...
počni s jednostavnim trozvucima, a onda dalje dominantni pa nonakorde i onda napuljske, modulacije... bla... i kad to sve fino naučiš graditi i naučiš u praksi primjenjivati, onda moreš početi nekaj lagano skladati... i zakaj intervale? pa svako more potrefiti intervale po sluhu... višeglasje je malo problem, jer tu treba kombinirati po određenim pravilima... i zato 1. dolazi harmonija, polifonija, a kompozicija se bira ko fakultativni predmet...
__________________
[*deathless*] e propustio si moje prvo pojavljivanje u petama u javnosti jucer. odrastam, a tebe nema :(
[wrongek] ideš
[wrongek] što je sljedeće, torba u obliku torbe :)
*Deathless* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 02:13   #3
Quote:
*Deathless* kaže:
harmonija ti je osnova... a dalje sve onda ide...
počni s jednostavnim trozvucima, a onda dalje dominantni pa nonakorde i onda napuljske, modulacije... bla... i kad to sve fino naučiš graditi i naučiš u praksi primjenjivati, onda moreš početi nekaj lagano skladati... i zakaj intervale? pa svako more potrefiti intervale po sluhu... višeglasje je malo problem, jer tu treba kombinirati po određenim pravilima... i zato 1. dolazi harmonija, polifonija, a kompozicija se bira ko fakultativni predmet...

oooo pa znaju se termini...pohvalno samo ako nisi na akademiji...onda bi reko da se preseravaš sa znanjem teoretičara...
:::bouz::: is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 02:17   #4
Re: Intervali i skladanje

Quote:
Nymann kaže:
Može li mi neko dati par jednostavnih pravila za što lakše "hvatanje" intervala?

Kako je najbolje početi učiti skladanje (kompoziciju)?



ajme glupog pitanja....pjevaj uz gitaru i budi sretan
:::bouz::: is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 04:46   #5
isuse mili deathless kak si se nasrala\o
nymann, samo sviraj, ako imas talenta, sve ce bit super, ako nemas nemoj se time ni bavit osim hobisticki jer nam je svima pun kura'c mediokriteta u glazbi opcenito, disregarding vrsta

bez uvrede

meni je cudno trazit savjete za skladanje tu po forumu
to je nekaj kaj imas il nemas
tocka

ne se ljutiti
Drito Konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 11:18   #6
Quote:
:::bouz::: kaže:
oooo pa znaju se termini...pohvalno samo ako nisi na akademiji...onda bi reko da se preseravaš sa znanjem teoretičara...
ne preseravam se... sam odgovaram na post... svako more nabijati bezveze po gitari, al mislim da se ovo pitanje odnosilo na kompoziciju...
ili sam u krivu?


(i teoretičarka sam... al ne na akademiji...)
__________________
[*deathless*] e propustio si moje prvo pojavljivanje u petama u javnosti jucer. odrastam, a tebe nema :(
[wrongek] ideš
[wrongek] što je sljedeće, torba u obliku torbe :)
*Deathless* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 11:41   #7
ne smatram da onaj koji nema klasicnu naobrazbu nuzno bezveze nabija po gitari.
da li sam u krivu?
Drito Konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 12:34   #8
Quote:
Drito Konj kaže:
ne smatram da onaj koji nema klasicnu naobrazbu nuzno bezveze nabija po gitari.
da li sam u krivu?
nikako..posve si u pravu...znam masu ljudi koja nema muzičku naobrazbu(glazbene škole i sl..) a rade čuda od aranžmana....
:::bouz::: is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 12:59   #9
Quote:
Drito Konj kaže:
ne smatram da onaj koji nema klasicnu naobrazbu nuzno bezveze nabija po gitari.
da li sam u krivu?
ok, istina... al za to ne postoje pravila... tu treba talenta (puno).
a pravila ipak postoje i zato je tu klasična naobrazba... a definitivno je bezveze pitati za to na forumu... zato velim isto: nabijaj po gitari, dok nekaj ne ispadne.
__________________
[*deathless*] e propustio si moje prvo pojavljivanje u petama u javnosti jucer. odrastam, a tebe nema :(
[wrongek] ideš
[wrongek] što je sljedeće, torba u obliku torbe :)
*Deathless* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 13:03   #10
ja u klasicnu naobrazbu ne vjerujem, od mene je djelomicnog debila napravila, fala kur'cu da nije dugo trajalo
pravila su ono sto osjecas i cujes...ako ne cujes, nikaj ti ne pomaze....no amount of naobrazba
i da, nabijaj po klaviru, jednostavnije je
Drito Konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2003., 16:30   #11
Post

Dobro, prvo pitanje niko nije razumeo. Ako te ja pitam koji je interval gis-disis, ti mi kažeš...? Mislim mora da ima neka fora kako ih lakše odrediti, a ne da ideš postupno. I zašto baš nonakord. Ne verujem da je disonantni petozvuk toliko bitan... Možda grešim. Dosad sam mislio da je važniji kontrapunkt u oblikovanju određene melodije. I pojasni mi šta znači napuljske, modulacije.

Nisam mislio na to da ti neko odsvira recimo na klaviru, pa ti da kažeš koji je. To je prosto...

Imate li da mi preporučite neku dobru literaturu iz, recimo, harmonije, teorije...?



A drugo pitanje... Pa, znam ja da je glupo malo za forum. Uopšte postoji li pravo mesto za takvo pitanje...?




Zadnje uređivanje Nymann : 24.05.2003. at 17:41.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 19:19   #12
daj drito, pusti teoretičare da žive... moraju i oni od nečega... i ni to baš lako kak zgleda... najteži predmeti i svi najviše zahtjevaju od njih... ni mi lako... a sluh se podrazumijeva sam po sebi...

sad ak tu odgovorim nymann-u, onda bu to : "Deathless se preserava, deo II. "
dobiš pm...
__________________
[*deathless*] e propustio si moje prvo pojavljivanje u petama u javnosti jucer. odrastam, a tebe nema :(
[wrongek] ideš
[wrongek] što je sljedeće, torba u obliku torbe :)
*Deathless* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 20:00   #13
Quote:
sad ak tu odgovorim nymann-u, onda bu to : "Deathless se preserava, deo II. "
Drito Konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 20:33   #14
Pa, malo je tesko odgovoriti na tvoje pitanje posto ne znam na kojem si nivou. Jel svirash klavir? Poznajesh note?
Kao prvo morash krenuti s ljestvicama. Kod vecine gitarista je to mali problemcic. A onda uciti razmake izmedju tonova u ljestvicama (kroz to ucish intervale). Mozes raditi na kontrapunktu, ali pravila su jako stroga i ako se ne planirash baviti klasikom - malo koristi od toga.( Kontrapunkt ima jako puno ZABRANJENIH kombinacija, jer potice iz vremena kad su u crkvi bili zabranjeni odredjeni intervali i kombinacije istih. Nekad davno je terca bio Djavoli interval i strogo zabranjen. No neki ga koriste, jer dobijash specificne melodije koje zvuche misticno) No, da nastavim dalje:NAKON intervala prelazish na akorde. Kada dobro savladash intervale - akordi su jako jednostavni.

Literatura:
"osnovna teorija muzike" - Marko Tajcevic

"harmonija" - Fran Lhotka

To su jako dobre knjige koje sam ja koristila u srednjoj skoli. U svakom slucaju je dobra osnova.

Nazalost, za modernu glazbu ne postoje neke jako kvalitetne knjige koje ti pomazhu u skladanju. Na mom faksu u cetiri godine ja sam kupila svega tri knjige.
Imam neke skripte sa jazz i pop harmonijom, ali su na nizozemskom.

Vidish, netko rece pocni s akordima. Najveca moguca greska. Uglavnom ju rade ljudi koji hoce brzo nauciti svirati. Akordi nose imena intervala koji su bitni za prepoznavanje istog.
S harmonijom naucish kako "pravilno" koristiti akorde u nizu. Naravno, neke stvari cesh osjetiti sam - nesto ti se cini logicnim. No, kada poznajesh ta ista "pravila" - mozesh praviti glazbu CAK i bez instrumenta, jer znash kako ce zvucati.

To bi bilo "ukratko".

P.S.: Ako si pocetnik - OBAVEZNO uzmi gore navedenu knjigu teorije - razjasnit cesh sebi neke pojmove.


UZIVAJ!
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 22:04   #15
Ovako: sviram i klavir i gitaru. Akorda sam se na gitari navežbao i navežbao. A što se tiče tajčevićeve teorije -- može se slobodno reći da je poznajem kao svoj dlan. To je glavni udžbenik u nižim (osnovnim) muzičkim školama kod nas. I još nešto -- za osnovni nivo jako je dobar!

Dalje, kontrapunkt i harmonija se počinju učiti u srednjoj ( naravno uz još nekih 12-13 predmeta). Počinje sa sa uvodima i vokalnim kontrapunktom, pa se u sledećoj godini obrašuje kontrašpunkt Händela i Bacha. U vokalnom kontrapunktu se obrađuje, kao što si navela, strogi stil renesanse (i to Palestrinin): ritmizacija melodije, sazvučja na arzama, izrada floridusa na cantus firmus,slobodni dvoglasni sustav, imitacije u dvoglasu itd.

A ovdašnji udžbenik harmoinije je grozan! Sad krećem u nabavku Lhotkinog, Devčićevog i Petrovićevog, pa koji mi prvi padne šaka...
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 22:16   #16
Quote:
Nymann kaže:

Dalje, kontrapunkt i harmonija se počinju učiti u srednjoj ( naravno uz još nekih 12-13 predmeta). Počinje sa sa uvodima i vokalnim kontrapunktom, pa se u sledećoj godini obrašuje kontrašpunkt Händela i Bacha. U vokalnom kontrapunktu se obrađuje, kao što si navela, strogi stil renesanse (i to Palestrinin): ritmizacija melodije, sazvučja na arzama, izrada floridusa na cantus firmus,slobodni dvoglasni sustav, imitacije u dvoglasu itd.
e, to.... super... ak ti kontrapunkt tak dobro ide, onda nebu problema... prouči sam te knjige i sretno...
__________________
[*deathless*] e propustio si moje prvo pojavljivanje u petama u javnosti jucer. odrastam, a tebe nema :(
[wrongek] ideš
[wrongek] što je sljedeće, torba u obliku torbe :)
*Deathless* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 22:43   #17
Quote:
Nymann kaže:
Ovako: sviram i klavir i gitaru. Akorda sam se na gitari navežbao i navežbao. A što se tiče tajčevićeve teorije -- može se slobodno reći da je poznajem kao svoj dlan. To je glavni udžbenik u nižim (osnovnim) muzičkim školama kod nas. I još nešto -- za osnovni nivo jako je dobar!

Dalje, kontrapunkt i harmonija se počinju učiti u srednjoj ( naravno uz još nekih 12-13 predmeta). Počinje sa sa uvodima i vokalnim kontrapunktom, pa se u sledećoj godini obrašuje kontrašpunkt Händela i Bacha. U vokalnom kontrapunktu se obrađuje, kao što si navela, strogi stil renesanse (i to Palestrinin): ritmizacija melodije, sazvučja na arzama, izrada floridusa na cantus firmus,slobodni dvoglasni sustav, imitacije u dvoglasu itd.

A ovdašnji udžbenik harmoinije je grozan! Sad krećem u nabavku Lhotkinog, Devčićevog i Petrovićevog, pa koji mi prvi padne šaka...

U tom slucaju: kao i do sad: vjezba, vjezba i samo vjezba......I obrati se profesorima - sigurno ce ti mochi vishe pomoci nego mi ovdje preko Neta.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2003., 18:02   #18
Hehehe... Samo mi recite, jesu li re knjige isuviše stručne ili su razmljive i da li počinju od pračoveka (osnova) pa idu do Homo sapiensa (jako složenih stvari)?

Vežbam ja na mom Bechsteinu svaki dan, no sam mislio (a u međuvremenu sam višestruko proverio) da postoje određena pravila kojih se kompozitor pridržava.

No, recimo ovako: ja napišem neku osnovnu melodiju i hoću da je uglazbim (napišem aranžman za orkestar), da li ću ostale deonice graditi više po harmoniji, više po kontrapunktu, ili slobodno (naravno da to zvuči dobro)? Može li mi ko odgovoriti? Kontrapunkt će se pre koristiti ako je melodija više barokna, a ja hoću neku vrstu barokne "atmosfere" da postignem... Valjda...

Vidim da na čuvenom moskovskom konzervatorijumu imaju zadatke da napišu kompoziciju "u stilu Mozarta", tako da verovatno ima pravila i za to...



Zadnje uređivanje Nymann : 26.05.2003. at 21:47.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2003., 21:18   #19
Knjiga od Lhotke pocinje odprilike tamo gdje teorija od Tajcevica prestaje, cak i prije (kvintakordi u duru). Dakle - nemash problema. A objasnjenje Napuljskog sekstakorda i njegova upotreba kod modulacije ti stoji negdje pri kraju knjige (koliko se sjecam).
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 19:08   #20
Quote:
*Deathless* kaže:
ne preseravam se... sam odgovaram na post... svako more nabijati bezveze po gitari, al mislim da se ovo pitanje odnosilo na kompoziciju...
ili sam u krivu?


(i teoretičarka sam... al ne na akademiji...)
To bezvezno nabijanje može ponekad preći u tehničko savršenstvo zato nemoj srati, jebemti kompoziciju.
Paranoid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.