Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2008., 09:55   #1
Istarski kruh

U Puli sam po preporucio bio posjetio jednu delikates pekarnu gdje peku istarski kruh prema (kako vele) starom bakinom receptu
sveu svemu, kruh je meni okusno savršen - onako je "pun" brašna, kao da je kvasca vrlo jer su mjehurići u njemu vrlo sitni. Okus mu vuče na maslac i općenito je vrlo nježnog okusa

molio bih dobre duše koje znaju recept za istarski kruh da ga podijele jerbo ovi u pekari nisu htjeli (ne krivih ih, ipak žive od toga)
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 18:20   #2
Ne garantiram ništa, jerbo za kruh treba imat ruku, ja osobno nemam, bar ne još, al ne dam se! Sve je u praksi. Evo jedan recept za istarski kruh, peče se inače ispod čripnje tj. peke ali se može peći i u pećnici na temperaturi 200-220° cca 45 min. Sveži kvasac ja inače razmutim u malo mlijeka sa mrvom šećera i pustim da se digne, valjda svi tako, neznam, tako me mama učila..

brašno bijelo 2000g
kvasac svježi 50g
ulje 0,5 dl
šećer 40g
sol 40g
voda 1,2 dl

Od svih sastojaka umijesiti glatko tijesto i ostaviti na toplom mjestu da se diže. Zatim ponovo premijesiti i oblikovati 3 hljebčića.
Složit ih na slaninom premazan lim, pokrit krpom i ponovo staviti na toplo mjesto da se dižu.
Kad završiš sa silnim dizanjem, pomoli se i stavi na srednju rešetku u pećnici.

Puno sreće, nadam se da će ti se javit još netko iskusniji!
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 19:02   #3
kaj taj se kruh razlikuje od obicnog po molitvi
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 21:12   #4
nebih rekao da je to Istarski kruh, jerbo nema maslaca a u ovom što sam jeso se definitivno osjećala nota maslaca...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 17:23   #5
Aaaaaaa, neznam onda , moja baka je iz Istre i tako se radi neki recimo običan kruh, valjda ima netko tko zna drugi recept.

Quote:
pic kaže: Pogledaj post
kaj taj se kruh razlikuje od obicnog po molitvi
Ne biti sarkastičan! Nitko me nije imao vremena učit kako se radi dobar kruh, pa sad sama pokušavam i normalno da se nešto zna izjaloviti dok ne uđeš u štos i kruh ti ne počne ispadati savršen svaki put kad ga pečeš.
Zato ne zezaj. Amen.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 17:37   #6
pa i ja sam samouk, al izgovaranje basma nece promijenit loš kruh
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 18:05   #7
Svakom svoja mantra, aj sad pustimo čovjeka da nađe recept koji traži. Peace.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 14:51   #8
...delikatesa "Tina"?...hmmm, u Istri se nije koristio maslac....
Ako je netko držao kravu, dvije onda se od mlijeka radila skuta i žur ili sir. Nikakvo vrhnje i maslac. U kruh se umjesto ulja moglo staviti svinjsku mast ukoliko je toga bilo u kući(kruh ima više "gušta" i mekši je). Mislim da su svi osnovni recepti za kruh uglavnom isti...
__________________
...living on the edge of the night...
WhiteWillow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 14:55   #9
[QUOTE=Ges;17804219]U Puli sam po preporucio bio posjetio jednu delikates pekarnu gdje peku istarski kruh prema (kako vele) starom bakinom receptu

...možda im je baka bila iz sjeverne Hrvatske, Zagorje, Varaždin...
__________________
...living on the edge of the night...
WhiteWillow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 15:53   #10
Quote:
WhiteWillow kaže: Pogledaj post
...delikatesa "Tina"?...hmmm, u Istri se nije koristio maslac....
Ako je netko držao kravu, dvije onda se od mlijeka radila skuta i žur ili sir. Nikakvo vrhnje i maslac. U kruh se umjesto ulja moglo staviti svinjsku mast ukoliko je toga bilo u kući(kruh ima više "gušta" i mekši je). Mislim da su svi osnovni recepti za kruh uglavnom isti...
mislim da da. odmah nasuprot škole...

možebit da je recept iz središnje/sjeverne istre? vjerujem da su tamo držali krave. mislim, gastronomska razlika između Pule i Buzeta je velika...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 14:52   #11
...da to je ta...ali oni mogu napraviti bilo što i prodavati kao "bakin" kruh... čak mi se čini da vlasnik nije istrijan
Uglavnom, imaju jako fine stvari i taj kruh je dobar čak i kad odstoji par dana.
Sorry, ali oko recepta ne mogu pomoći.
__________________
...living on the edge of the night...
WhiteWillow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 00:32   #12
Imaš standardni recept za kruh:
ako stavljaš mast/maslac/margarin onda ga ugrij i rastopi u tekuće stanje (ne da zavrije- samo da se rastopi) i stavi cca 4/5 količine ulja dodaj 2-3 žlice mlijeka ili tople vode da nadomjesti volumen i to je to.

Ja sve pite radim sa svinjskom masti prema tim omjerima i funkcionira, ali mi doma kruh nikad nismo radili na vagu nego smo učili na opip kakvu teksturu zamješan kruh treba imat.

Ako su male rupice u tijestu, znači da je kvas dobro razmešan - ne znači da ga ima manje - količina rupica u kruhu pokazuje koliko kvasa ima, ali mast ili masni dodaci (kukuruz, bućine koštice, suncokret, lan ...) su masni i čine tijesto težim pa će i uz puno kasa tijesto biti relativno nisko i zbijeno.

S izradom kruha i krušnatog tijesta ti nitko ne može pomoć na daleko to moraš osjetit pod rukom.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 07:49   #13
d@d@, zahvaljuem na informacijama. nisam znao ovo sa masću i zbijenosti kruha
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 09:35   #14
Ne znam kako se pravi, ali ima u Plodinama za kupiti Istarski kruh (s maslacem)
*MiNa* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 09:43   #15
Nekako sumnjam da ga dovoze do zagreba...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 12:55   #16
Istarski kruh je bio od bijelog brasna samo za velike feste ili teske bolesti. Inace od kukuruznog brasna ili u boljoj varijanti od mjesavine. No znam da sigurno u kruh stavljao skorup od kuhanog mlijeka. A od toga se radi maslac jel tako?
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 13:03   #17
mare, jel imaš recept za takav kruh sa skorupom?

Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Imaš standardni recept za kruh:
ako stavljaš mast/maslac/margarin onda ga ugrij i rastopi u tekuće stanje (ne da zavrije- samo da se rastopi) i stavi cca 4/5 količine ulja dodaj 2-3 žlice mlijeka ili tople vode da nadomjesti volumen i to je to.
...
Ako su male rupice u tijestu, znači da je kvas dobro razmešan - ne znači da ga ima manje - količina rupica u kruhu pokazuje koliko kvasa ima, ali mast ili masni dodaci (kukuruz, bućine koštice, suncokret, lan ...) su masni i čine tijesto težim pa će i uz puno kasa tijesto biti relativno nisko i zbijeno
također, imaš li recet za takav kruh?
također me zanima koliko dugo bih trebao mijesit tako tijesto. inače za tijesto koristim multipraktik i sad, za pizzu mi sasvim dobro izmjesi, no definitivno ima podosta rupica u tom tijestu (nije tako kompaktno ko ovaj istarki kruh)
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 13:08   #18
Nemam recept. To je baka radila a onda me naravno ni zanimalo. Pretpostavljam da je to djelomicna zamjena za ulje. A i ulje se skrto koristilo jer je bilo skupo. Kao i sol i jaja.
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:34.