Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2014., 18:37   #141
Drage iskusne mame, molim vas za savjet... Beba ima 8 i pol mjeseci i nije se samostalno posjeo. S obzirom da smo išli na vježbice kada je imao 4 mjeseca, pokazane su nam vježbe za posjedanje preko boka koje smo doma potom radili... Unatoč tome, beba ni kad ju dovedemo tako u sjedeći položaj ne želi sjediti. Zadnjih par dana se potpuno opire i vježbicama, čim skuži da idemo u taj položaj sav se ukruti i baca se na leđa, jako se naljuti i više nije raspoložen za ništa... Druga opcija mu je da pusti da ga odignem i onda počne skakutati nogama i pokušava stati. Suprug ga je povremeno na kratko ( po uputi svekrve naravno ) znao staviti da stoji, pa on tako skakuče i smije se, da li je moguće da se sad situacija odvija ovako zbog toga? Svo to stajanje se odvija meni iza leđa, dok kuham, tuširam se itd... Sljedeći ciklus vježbica nam je zakazan tek kada se posjedne... do tad nas nitko ni ne kontrolira... Najviše me brine to što sam mislila da sve bebe vole sjediti. On je u nekoliko navrata sjedio pri vježbanju kratko vrijeme i samostalno, bez pridržavanja, tada je rado pružao ručice da ga posjednemo iako smo to izbjegavali i posjedali ga preko boka... Sad kad mu ponudim ruke da sjedne, počne se ljutiti i ne želi, potpuno se opire sjedenju na bilo koji način
Anna85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 01:39   #142
Quote:
Anna85 kaže: Pogledaj post
Drage iskusne mame, molim vas za savjet... Beba ima 8 i pol mjeseci i nije se samostalno posjeo. S obzirom da smo išli na vježbice kada je imao 4 mjeseca, pokazane su nam vježbe za posjedanje preko boka koje smo doma potom radili... Unatoč tome, beba ni kad ju dovedemo tako u sjedeći položaj ne želi sjediti. Zadnjih par dana se potpuno opire i vježbicama, čim skuži da idemo u taj položaj sav se ukruti i baca se na leđa, jako se naljuti i više nije raspoložen za ništa... Druga opcija mu je da pusti da ga odignem i onda počne skakutati nogama i pokušava stati. Suprug ga je povremeno na kratko ( po uputi svekrve naravno ) znao staviti da stoji, pa on tako skakuče i smije se, da li je moguće da se sad situacija odvija ovako zbog toga? Svo to stajanje se odvija meni iza leđa, dok kuham, tuširam se itd... Sljedeći ciklus vježbica nam je zakazan tek kada se posjedne... do tad nas nitko ni ne kontrolira... Najviše me brine to što sam mislila da sve bebe vole sjediti. On je u nekoliko navrata sjedio pri vježbanju kratko vrijeme i samostalno, bez pridržavanja, tada je rado pružao ručice da ga posjednemo iako smo to izbjegavali i posjedali ga preko boka... Sad kad mu ponudim ruke da sjedne, počne se ljutiti i ne želi, potpuno se opire sjedenju na bilo koji način
Čekaj, on ne može sjediti (nema obrana) ili ne želi sjediti?

Za posjedanje s 8.5 mjeseci uopće nije kasno, pa 8 mjeseci je neka prosječna dob za posjedanje.

Postavljanje u stojeći položaj je glupost, naravno. Što mali radi kad ga pustite na miru, stavite u ležeći položaj--postavlja li se u četveronožni, okreće, što?

Ako se mali inače normalno razvija, okreće, hvata igračke itd itd, pusti ga na miru na podu i daj mu priliku da sam vježba.

Nijedno od moje djece se nije posjelo prije 8.5 mjeseci, a nisu išli na nikakve vježbe. Sin je bio u četveronožnom i posjeo se iz tog položaja (i gotovo odmah propuzao) tu iza 8.5 mjeseci. Kćer se okretala i okretala i posjela s 9 mjeseci, iz "vrtnog patuljka". Oboje su počeli stajati i hodati uz namještaj/guranje kutija negdje prema 11 mjeseci.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 18:43   #143
puffko, hvala ti na odgovoru. Nisam uspjela ranije odgovoriti, ali odkad sam pisala se dosta toga i promijenilo, pa možda i bolje
Tada baš nije želio sjediti, odmah se bacao nazad i opirao od tog položaja, iako se ručicama mogao pridržavati, kad je želio. Već tada se vješto okretao sa trbuha na leđa i obratno, lijepo se dizao na ispružene ručice, a danas mu je najdraže postavit se na koljena i ljuljati se i pritom vježbati puse Vrlo je pomičan po podu, uglavnom se vrti onako oko svoje osi uz pomoć ruku, ljulja na koljenima i puže unazad... Jel to ok? Još se nije sam posjeo, ali sad hoće da ga posjednemo preko boka, lijepo se pridržava na rukama, zadnjih par dana samo jednom, drugom lovi igračke... Jel to ok? Kad je nekakva krajnja granica za posjedanje? Hvala ti još jednom na podijeljenom iskustvu i savjetima... Samo, kako da ga ostavim samog na podu kad onda samo gleda zamnom i žali se, uglavnom se ne voli igrati sam duže od 5 minuta...
Anna85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 22:14   #144
Moj je 9 mjeseci, jos ne sjedi samostalno, a propuzao je s 8 i pol i otad se pomalo posjeda iz cetveronoznog al se jos pridrzava rukicama o pod. Inace je jako aktivan, puze, pivotira i nista ga ne forsiram. Posjest ce se sam kad bude spreman.
sputnjik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 23:41   #145
Quote:
Anna85 kaže: Pogledaj post
puffko, hvala ti na odgovoru. Nisam uspjela ranije odgovoriti, ali odkad sam pisala se dosta toga i promijenilo, pa možda i bolje
Tada baš nije želio sjediti, odmah se bacao nazad i opirao od tog položaja, iako se ručicama mogao pridržavati, kad je želio. Već tada se vješto okretao sa trbuha na leđa i obratno, lijepo se dizao na ispružene ručice, a danas mu je najdraže postavit se na koljena i ljuljati se i pritom vježbati puse Vrlo je pomičan po podu, uglavnom se vrti onako oko svoje osi uz pomoć ruku, ljulja na koljenima i puže unazad... Jel to ok? Još se nije sam posjeo, ali sad hoće da ga posjednemo preko boka, lijepo se pridržava na rukama, zadnjih par dana samo jednom, drugom lovi igračke... Jel to ok? Kad je nekakva krajnja granica za posjedanje? Hvala ti još jednom na podijeljenom iskustvu i savjetima... Samo, kako da ga ostavim samog na podu kad onda samo gleda zamnom i žali se, uglavnom se ne voli igrati sam duže od 5 minuta...
Ne znam sto je "krajnja granica" ali znam da je raspon normalnog vrlo sirok i da sve dok dijete pokazuje napredak, ne treba brinuti. Neka djeca se posjednu, propuzu i pocnu hodati uz namjestaj unutar tjedan-dva i do recimo 10 mjeseci 'nadoknade' svo zaostajanje.

Ovo sto opisujes je vrlo slicno ponasanju mog sina u tjednima neposredno prije no sto se samostalno posjeo (vrtnja ukrug, puzanje unazad). Ako se tvoj nije posjeo u ovih tjedan dana od poruke, vjerujem da ce to uciniti uskoro.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 07:32   #146
sputnjik, puffko- hvala vam od srca na odgovorima, baš ste me umirile, uvijek je dobro čuti tuđa iskustva... Još uvijek se nije posjeo, ali se stvarno trudi i svo budno vrijeme provodi na trbuhu, ljulja se na koljenima jadničak i pokušava puzati naprijed, ali svaki put spuzne unazad... Sad ga je to već pomalo počelo frustrirati, pomogla bi mu nekako ali se bojim da miješanje u takve stvari možda nije dobro... Presmiješan je sa svojom novom taktikom da pođe unaprijed... Zaljulja se na koljenima što jače može i onda se siroče baca na glavu sa ispruženim ručicama, ne bi li dohvatio nešta ispred sebe
Rekla bi definitivno da svaki dan primjećujem napredak, samo ne po pitanju sjedenja Imao je fazu slanja pusica, držalo ga je jedno tjedan dana i po čitave dane je samo gledao kom bi poslao pusu, sad već par dana stalno plješće čim netko kaže bravo, a ponekad kaže i ba- vo... Nemam neki dojam da se može puno utjecati na njega, baš radi sve u nekim fazama kad se njemu prohtije ( npr. pljeskati je znao već prije 2 mjeseca, ali se vrlo rijetko odlučio na to, kad bi ga poticali znao se i naljutiti... ) Baš je neki svojeglavi tip...
Anna85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 23:22   #147
Quote:
Anna85 kaže: Pogledaj post
sputnjik, puffko- hvala vam od srca na odgovorima, baš ste me umirile, uvijek je dobro čuti tuđa iskustva... Još uvijek se nije posjeo, ali se stvarno trudi i svo budno vrijeme provodi na trbuhu, ljulja se na koljenima jadničak i pokušava puzati naprijed, ali svaki put spuzne unazad... Sad ga je to već pomalo počelo frustrirati, pomogla bi mu nekako ali se bojim da miješanje u takve stvari možda nije dobro... Presmiješan je sa svojom novom taktikom da pođe unaprijed... Zaljulja se na koljenima što jače može i onda se siroče baca na glavu sa ispruženim ručicama, ne bi li dohvatio nešta ispred sebe
Rekla bi definitivno da svaki dan primjećujem napredak, samo ne po pitanju sjedenja Imao je fazu slanja pusica, držalo ga je jedno tjedan dana i po čitave dane je samo gledao kom bi poslao pusu, sad već par dana stalno plješće čim netko kaže bravo, a ponekad kaže i ba- vo... Nemam neki dojam da se može puno utjecati na njega, baš radi sve u nekim fazama kad se njemu prohtije ( npr. pljeskati je znao već prije 2 mjeseca, ali se vrlo rijetko odlučio na to, kad bi ga poticali znao se i naljutiti... ) Baš je neki svojeglavi tip...

To ti je prvo dijete, je li
Ne, ne možeš diktirati razvoj, a ni temperament djeteta.
Možeš mu dati priliku da uči stvari, što i radiš, i to je otprilike to..

Meni se tvoj mali čini posve ok. I moj je počeo pljeskati tako pred 9 mjeseci i to ga je super zabavljalo.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 12:07   #148
Moja starija je sjedila samostalno s 10mj, a mladja s nepunih 9mj
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 12:28   #149
Napokon da se javimo, a prije svega hvala puffko još jednom na odgovoru, zaista sam se malo manje brinula nakon njega, ipak me kopalo jako jer je već i puzao, a još nije sjeo. Počeo se početkom desetog mjeseca dizati i na noge, ali još uvijek se nije bio samostalno posjeo. Sad će za koji dan 11 mjeseci i tek se prije kojih tjedan dana samostalno posjeo, na isti dan kad se sam u krevetiću digao na noge i sad ga već ima po svuda, samo bi stajao i sjedio I da, to mi je prvo dijete
Zoro007, hvala i tebi na podijeljenom iskustvu, svima veliki pozdrav!
Anna85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 01:39   #150
Quote:
Anna85 kaže: Pogledaj post
Napokon da se javimo, a prije svega hvala puffko još jednom na odgovoru, zaista sam se malo manje brinula nakon njega, ipak me kopalo jako jer je već i puzao, a još nije sjeo. Počeo se početkom desetog mjeseca dizati i na noge, ali još uvijek se nije bio samostalno posjeo. Sad će za koji dan 11 mjeseci i tek se prije kojih tjedan dana samostalno posjeo, na isti dan kad se sam u krevetiću digao na noge i sad ga već ima po svuda, samo bi stajao i sjedio I da, to mi je prvo dijete
Zoro007, hvala i tebi na podijeljenom iskustvu, svima veliki pozdrav!
Bas mi je drago!
Sad se nemoj samo poceti brinuti kad ce prohodati

(mojoj kceri je od samostalnog stajanja tj ustajanja bez potpore iz cucnja u stoj do hodanja trebalo dva tjedna.. 13 do 13.5 mjeseci; a sin je stajao s 12 mjeseci, pa napravio 2-3 koraka, pa nekoliko koraka, ali i dalje uglavnom puzao.. uglavnom, prohodao jest s 13-tak mjeseci, ali se vise od mjesec dana nakanjivao to uciniti. Valjda mu je puzanje bilo jednostavnije. Sad s tocno 14 mjeseci iskljucivo hoda--a znam da ima djece koja se tako spremaju i duze!)
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:17   #151
moja je uz namjestaj hodala s 9 mjeseci a prohodala samostalno sa 14
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:52   #152
mi smo svi u familiji prohodali iza godine dana.
sestricna u svicarskoj cak morala ici nekim doktorima jer zasto mala ne hoda? ma sve ok bilo, samo smo malo ljeniji. nisu sva djeca napredna da hodaju sa 10 mjeseci.

samo znam da smo imali problema sa necakinjom, morala je sa godinu dana u vrtic, sestra morala na posao, a nju nisu htjeli primiti jer jos nije znala hodati. pa smo se par mjeseci snalazili dok nije prohodala samostalno da su je pustili u vrtic
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 10:17   #153
Quote:
Anna85 kaže: Pogledaj post
Napokon da se javimo, a prije svega hvala puffko još jednom na odgovoru, zaista sam se malo manje brinula nakon njega, ipak me kopalo jako jer je već i puzao, a još nije sjeo. Počeo se početkom desetog mjeseca dizati i na noge, ali još uvijek se nije bio samostalno posjeo. Sad će za koji dan 11 mjeseci i tek se prije kojih tjedan dana samostalno posjeo, na isti dan kad se sam u krevetiću digao na noge i sad ga već ima po svuda, samo bi stajao i sjedio I da, to mi je prvo dijete
Zoro007, hvala i tebi na podijeljenom iskustvu, svima veliki pozdrav!
I ja sam brinula, počeo se prije cca 3 tjedna dizati uz namještaj i hodati, a samostalno se posjeo tek jučer. Ima nešto više od 9 mjeseci, korigiranih 7 i pol.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 12:52   #154
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
moja je uz namjestaj hodala s 9 mjeseci a prohodala samostalno sa 14
Tako i moja i to je sve normalno, moja nije htjela prohodati samostalno dok nije bila sigurna da neće padati i tako je i bilo, od kad je krenula bila je čvrsta i jako stabilna. Barem nisam morala strepiti oko padanja hoće li se razbiti negdje
linkina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2020., 12:59   #155
Moram podići ovu temu jer me postaje strah koliko god se uvjeravam ma posjesti će se...BEba danas ima 9 mj i 9 dana...i curka se još nije potpuno samostalno posjela iz ležećeg polozaja...Ona se stavi u bočni polozaj,postavlja već mozda 2 mj na rukici bocno a s onom drugom rukom se igra sa predmetima ali ne pada joj napamet da sjedne,uopće..Iz poluležećeg se moze posjesti,ali onog povišenijeg poluležećeg..
Do sad je sve dosta spretno radila bez ikakvih problema ali mi se sad čini da se nikad neće posjesti..Sad se već pokusava dići nekako na nogice cak,postavlja se na koljena dok puze vojnicki i malo ljulja naprijed nazad ali nista drugo,nikakav napredak..Kao da nema namjeru sjesti nego se već pokusava na noge nekako podići,kad ju drzimo ona topta nogicama o pod i kao da zeli hodati na silu,a naravno ne moze. Kod dr.smo bili tocno kad je imala 9 mj i pedijatrica je rekla ma posjesti će se ona u roku dva tjedna. kaze da joj se .cini cvrsta..ali nista se ne zbiva sa tim sjedenjem......Ima li netko sličan slucaj...? da li je ovo već prekasno 9 mj i 9 dana..pedijatrica mi je za sve previse flegma općenito..
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2020., 14:48   #156
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Moram podići ovu temu jer me postaje strah koliko god se uvjeravam ma posjesti će se...BEba danas ima 9 mj i 9 dana...i curka se još nije potpuno samostalno posjela iz ležećeg polozaja...Ona se stavi u bočni polozaj,postavlja već mozda 2 mj na rukici bocno a s onom drugom rukom se igra sa predmetima ali ne pada joj napamet da sjedne,uopće..Iz poluležećeg se moze posjesti,ali onog povišenijeg poluležećeg..
Do sad je sve dosta spretno radila bez ikakvih problema ali mi se sad čini da se nikad neće posjesti..Sad se već pokusava dići nekako na nogice cak,postavlja se na koljena dok puze vojnicki i malo ljulja naprijed nazad ali nista drugo,nikakav napredak..Kao da nema namjeru sjesti nego se već pokusava na noge nekako podići,kad ju drzimo ona topta nogicama o pod i kao da zeli hodati na silu,a naravno ne moze. Kod dr.smo bili tocno kad je imala 9 mj i pedijatrica je rekla ma posjesti će se ona u roku dva tjedna. kaze da joj se .cini cvrsta..ali nista se ne zbiva sa tim sjedenjem......Ima li netko sličan slucaj...? da li je ovo već prekasno 9 mj i 9 dana..pedijatrica mi je za sve previse flegma općenito..
U kojem ste gradu? Ja bih svakako tražila pregled fizijatra. Odmoć svakako neće. Moji su od rođenja bili na Goljaku i super je sve bilo, a baby handling koji i roditelji nauče je svakako od koristi.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2020., 15:00   #157
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Moram podići ovu temu jer me postaje strah koliko god se uvjeravam ma posjesti će se...BEba danas ima 9 mj i 9 dana...i curka se još nije potpuno samostalno posjela iz ležećeg polozaja...Ona se stavi u bočni polozaj,postavlja već mozda 2 mj na rukici bocno a s onom drugom rukom se igra sa predmetima ali ne pada joj napamet da sjedne,uopće..Iz poluležećeg se moze posjesti,ali onog povišenijeg poluležećeg..
Do sad je sve dosta spretno radila bez ikakvih problema ali mi se sad čini da se nikad neće posjesti..Sad se već pokusava dići nekako na nogice cak,postavlja se na koljena dok puze vojnicki i malo ljulja naprijed nazad ali nista drugo,nikakav napredak..Kao da nema namjeru sjesti nego se već pokusava na noge nekako podići,kad ju drzimo ona topta nogicama o pod i kao da zeli hodati na silu,a naravno ne moze. Kod dr.smo bili tocno kad je imala 9 mj i pedijatrica je rekla ma posjesti će se ona u roku dva tjedna. kaze da joj se .cini cvrsta..ali nista se ne zbiva sa tim sjedenjem......Ima li netko sličan slucaj...? da li je ovo već prekasno 9 mj i 9 dana..pedijatrica mi je za sve previse flegma općenito..
Moj sin se posjeo tako negdje,sa 9 i pol mjeseci. Pedijatrica nam je rekla dati uputnicu za fizio ako se ne posjedne do 10. mj
Isto se postavljao sa strane i ljuljao na sve 4 ali nikako sjesti. Kao pravi panicar sam umirala od straha da mu nesto nije ok sa kicmom.
Stavili smo mu tablet okomito na pod i tako je gledao crtice na sve 4, ljujljao se i samo se krenuo posjedati. U par dana je usavrsio.
Mislim da samo nije imao mira, bio je stalno u pokretu i nije mu se bas dalo sjediti. Nakon toga je i propuzao na sve 4. Do tad je samo vojnicki. Prohodao nesto prije prvog rodjendana.
Ljubav sa tabletom i dalje traje

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
cannoteven is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2020., 16:09   #158
Hvala vam zene na odgovorima..iz Ri sam...nije dr.jos rekla da treba uputnica za fizio a ja prizeljkujem..
Cannoteven,kako to mislis okomito na pod laptop?nisam shvatila..ona inace puze ko luda po stanu,kleci nogicama al ruke ne podize kao da bi puzala onako klasicno..Ne znam jos sta bih mogla poduzeti da proba sjesti..nerviram samu sebe sto brinem..imam jos sto briga i jos dopustam da me ovo brine..svisnut ću ufff..
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2020., 17:34   #159
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Hvala vam zene na odgovorima..iz Ri sam...nije dr.jos rekla da treba uputnica za fizio a ja prizeljkujem..
Cannoteven,kako to mislis okomito na pod laptop?nisam shvatila..ona inace puze ko luda po stanu,kleci nogicama al ruke ne podize kao da bi puzala onako klasicno..Ne znam jos sta bih mogla poduzeti da proba sjesti..nerviram samu sebe sto brinem..imam jos sto briga i jos dopustam da me ovo brine..svisnut ću ufff..
Onako da tablet ne lezi na podu vec da je podbocen necim/nakosen ili ako ima futrolu da se moze nasloniti tako da djete ne gleda prema dolje vec vise manje ravno naprijed. Njega je to motiviralo da se umiri i koncentrira na sjedenje.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
cannoteven is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2020., 19:10   #160
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Hvala vam zene na odgovorima..iz Ri sam...nije dr.jos rekla da treba uputnica za fizio a ja prizeljkujem..
Cannoteven,kako to mislis okomito na pod laptop?nisam shvatila..ona inace puze ko luda po stanu,kleci nogicama al ruke ne podize kao da bi puzala onako klasicno..Ne znam jos sta bih mogla poduzeti da proba sjesti..nerviram samu sebe sto brinem..imam jos sto briga i jos dopustam da me ovo brine..svisnut ću ufff..
Moj je sa 6 propuzao vojnicki a sa 10 cini mi se posjeo i sa 10,5 propuzao pravilno, ili obratno - zaboravila sam, uglavnom isto dosta kasno

Prohodao je samostalno sa 13,5 ali full sigurno i nikad nije padao ni nis

Tak da stvarno joj daj jos koji tjedan prije nego dignes paniku
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.