Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2006., 16:45   #201
Quote:
bibobu kaže:
Velika vecina doktora tek na CIN III radi tipizacije i upucuje na konizaciju.
Posto joj je receno da ce je pozvati nakon 6 mjeseci na ponovni papa onda doktor vjerovatno namjerava ako se nalazi ponove praviti tipizacije...etc.
Zna se isto tako da se HPV povuce sam od sebe iz toga velika vecina doktora ne pravi teatar vec priceka.
Poznato je da ljeka nema i da se prije CIN III ne poduzimaju konizacije i premazivanja.
Stanje treba u svakom slucaju prihvatiti ozbiljno, ali netreba teatralizirati to pomaze najmanje. I sigurno joj do sljedeceg pape nece prerasti u rak niti je 6 mjeseci puno cekanja sa nalazom CIN II.
konizacija se radi vec na CIN II i ovo je sasvim provjereno.
kod nje se CIN II vec prije 6 mjeseci pojavio i nije se sam povukao. i nece se sam povuci ako ne pojaca imunitet. a kako pojacati imunitet, e to joj trebaju reci i normalno je da joj pored savjeta za imunitet da i vaginaletnu terapiju.
bolje je lijeciti kad jos nije tako napredno, jer je lakse. ne cekati.
dersu is offline  
Old 15.11.2006., 16:48   #202
Quote:
vendella kaže:
Dakle tvoje mišljenje je da ne trebam paničarit i da vjerujem svom ginekologu? Mislim da ću ići kod svoje doktorice opće prakse i priupitat i nju za mišljenje...

što se tiče oralne kontracepcije, imaš kakve informacije?
juce su pred mene pitali jednu doktoricu opce prakse sta radit u slucaju HPVa, i ona se nije mogla sjetit sta je to HPV.

bolje raspitaj se ko su dobri ginekolozi u mjestu gdje zivis.
dersu is offline  
Old 15.11.2006., 17:21   #203
Quote:
dersu kaže:
juce su pred mene pitali jednu doktoricu opce prakse sta radit u slucaju HPVa, i ona se nije mogla sjetit sta je to HPV.

bolje raspitaj se ko su dobri ginekolozi u mjestu gdje zivis.
ma ok.. no ne mora značit da su svi doktori opće prakse toliko zaboravni i neinformirani... uostalom pitati doktoricu opće prakse ne može štetiti...

a dobri ginekolozi su toliko relativan pojam... prethodna je bila odlična po svim komentarima koje sam čula, pa je na kraju ispala monstrum!
vendella is offline  
Old 16.11.2006., 03:55   #204
Quote:
dersu kaže:
biopsija je preciznija od PAPa test. kod mene je na primjer, papa pokazao CIN 1, da bi biopsija kasnije pokazala CIN II.

uvjek se prvo uradi papa test i ako se na njemu pojavi CIN onda se radi biopsija.
hvala

nego..naletila sam na ovo u jednom clanku
Ukoliko se pronađu abnormalne stanice liječnik će morati uzeti uzorak tkiva (ova se procedura naziva biopsijom) iz cerviksa i pogledati ga pod mikroskopom kako bi vidio postoje li stanice zloćudnih tumora. Biopsija za koju je potrebno vrlo malo tkiva može se izvršiti u ambulanti liječnika. Bolesnica će možda morati otići u bolnicu ukoliko liječnik bude morao ukloniti veći uzorak za biopsiju u obliku stošca (konizacija).
kako mene doktorica namjerava poslati u bolnicu na biopsiju (iako idem privatno u jednu polikliniku), izgleda da je u biti u pitanju konizacija
sta nije malo prerano za konizaciju sa nalazom CIN II?
misljenja i vasa iskustva su dobrodosla
Quote:
vendella kaže:
Pročitala sam manje više što je napisano... Imam par pitanja pa molim one koji imaju iskustva ili znaju nešto o tome da mi odgovore...
Dakle meni je papa test pokazao Cin II. Nakon 6 mjeseci, ponovili smo test, ginekolog mi nije javljao ništa 2 mjeseca, uglavnom dobila sam informaciju (od sestre) da je opet CIN II i da će me pozvati na kontrolni papa test za 6 mjeseci (od posljednjeg papa testa)... Koliko sam čitala primjetila sam da su nekima ginekolozi brže reagirali i upućivali ih na dodatne testove. S obzirom da mi je to novi ginekolog, o kojem nemam puno informacija, je li zabrinjavajuće što ništa drugo ne poduzima...?
Mene je doktorica vec na CIN I poslala na tipizaciju hpv-a i dala terapiju..
potom zakazala novi pregled s kolposkopijom i papom (kolposkopija ok, ali i CIN II ovaj put)..
i zadnji papa test 4 mjeseca od prethodnog opet CIN II..

hmm valjda bi se trebala zabrinuti..moja je bila prilicno zabrinuta na ponovni CIN II i sad moram po svoje nalaze drugi cetvrtak jer me salje na biopsiju (ili konizaciju..javim nakon sto je posjetim)

mota mi se po glavi da je trazim da mi uzme briseve za sve ostalo osim hpv-a (hpv mi valjda "miruje" al kako se CIN ne povlaci, htjela bi biti sigurna da ne vucem jos stogod..)
jel radio tko ostale briseve? zanima me da li je to praksa kod ovakvih i slicnih slucajeva..

Quote:
vendella kaže:
Druga stvar... pijem kontracepcijeske tablete (Logest) već 2 godine... Da li to ima ikakve veze, odnosno da li bi možda bilo bolje da ih prestanem piti?
nemam iskustva s tim, al evo sto sam procitala:
Pojavnost karcinoma cerviksa veća je kod žena koje puše - relativni rizik obolijevanja je 3,0. I žene koje pet ili više godina koriste oralnu kontracepciju imaju nešto veći rizik pojavnosti karcinoma vrata maternice (relativni rizik 1,5), ali većina istraživača to ne dovodi u vezu s izravnim učinkom kontraceptiva nego s rjeđim korištenjem prezervativa i slobodnijim seksualnim ponašanjem.
Quote:
vendella kaže:
Je li netko probao ovaj problem riješiti homeopatijom? (ja ne znam ništa o tome, prijateljica redovito odlazi homeopatu pa mi je predložila da pokušam s time)...

Za neke radikalne promjene u prehrani nisam baš spremna, niti imam mogućnosti... Čitajući ovo odlučila sam malo pripaziti na prehranu, smanjiti meso, povećati unos vitamina, možda aloe vera.... Imate li još kakav savjet?
homeopatiju jos nisam isprobala al kako pokusavam sa svim zivim, mozda budem i to
ostalo, aloe vera, spirulina, maticna mlijec za sad nikakvih rezultata..
trenutno se kljukam nekakvim vitaminima i folnom kiselinom pa cemo vidjeti..
__________________
I need your lovin' like the sunshine..cvrcak raste
iwchy is offline  
Old 16.11.2006., 08:10   #205
Quote:
iwchy kaže:
sta nije malo prerano za konizaciju sa nalazom CIN II?
misljenja i vasa iskustva su dobrodosla ..
moji mi je lijecnik preporucio radit konizaciju sa CIN II. ja sam insistirala da prvo probam sa vaginalnom terapijom, jer nisam radjala i ne zelim nakon konizaciju imati problematicnu trudnocu (mirovati tokom cijele trudnoce). na srecu terapija i zdrava hrana su pomogle i nije bilo potrebno radit konizaciju. najbolje je kad se sve povuce samo od sebe bez operativnih zahvata.


Quote:
mota mi se po glavi da je trazim da mi uzme briseve za sve ostalo osim hpv-a (hpv mi valjda "miruje" al kako se CIN ne povlaci, htjela bi biti sigurna da ne vucem jos stogod..)
jel radio tko ostale briseve? zanima me da li je to praksa kod ovakvih i slicnih slucajeva..
ja sam uradila sve moguce briseve kako bi bilo sigurno da nemam nikakvih drugih bakterija. ovo je vazno za da lijecnik zna tacno kakvu terapiju da prepise.

Quote:
homeopatiju jos nisam isprobala al kako pokusavam sa svim zivim, mozda budem i to
ostalo, aloe vera, spirulina, maticna mlijec za sad nikakvih rezultata..
trenutno se kljukam nekakvim vitaminima i folnom kiselinom pa cemo vidjeti
zajedno sa ovim, jedi zdravu hranu. to je jedan od najboljih cistaca organizma. moras celije snabdit sa dovoljnim brojem antioksidanta. na primjer svijezo cedjeni sok od cikle (tri case na dan) sa antioksidansima pomaze celijama da se brze regeneriraju i deluje antiviralno. ne moze ga vestacka tableta u potpunosti zamjenit.
dersu is offline  
Old 16.11.2006., 10:49   #206
Quote:
dersu kaže:
konizacija se radi vec na CIN II i ovo je sasvim provjereno.
Mislim da se ipak čeka do cin3 za konizaciju...
Ava Adore is offline  
Old 16.11.2006., 15:05   #207
Quote:
dersu kaže:
moji mi je lijecnik preporucio radit konizaciju sa CIN II. ja sam insistirala da prvo probam sa vaginalnom terapijom, jer nisam radjala i ne zelim nakon konizaciju imati problematicnu trudnocu (mirovati tokom cijele trudnoce). na srecu terapija i zdrava hrana su pomogle i nije bilo potrebno radit konizaciju. najbolje je kad se sve povuce samo od sebe bez operativnih zahvata.
ja sam uradila sve moguce briseve kako bi bilo sigurno da nemam nikakvih drugih bakterija. ovo je vazno za da lijecnik zna tacno kakvu terapiju da prepise.
e, to sam si i ja mislila bezveze mi je da me odmah salje na konizaciju a da prije nije iskljucila mogucnost da vucem i neke druge bakterije i sl..
uglavnom, trazim da mi uzme briseve..na biopsiju me moze poslati al se na konizaciju ne dam (bar ne za sada..isto nisam radjala, 28 mi je god..)

hvala jos jednom nadam se da cu se iduci put javiti s boljim vijestima..
__________________
I need your lovin' like the sunshine..cvrcak raste
iwchy is offline  
Old 16.11.2006., 18:35   #208
Quote:
bibobu kaže:
dersu tebi svaka cast, vec sam ti rekla da je pohvalno stvari shvatiti ozbiljno, ali ova hektika koja se osjeti u tvojim postovima granici sa hipohondrijom!
Oprosti, ali da ja sama nisam prosla puno gore od tebe sada bi ovdje citajuci tebe dobila najmanji utisak dami moraju sve povadii vani da bi uopce ostala ziva.
izvini, ali ne mogu joj reci da je sve super. sta ako za sest mjeseci kad opet ode na pregled umjesto da se CIN II povuce, on evoluira u CIN III?
dersu is offline  
Old 16.11.2006., 19:12   #209
da se sad ne nagadjamo sta je bolje, a sta nije, imate si puno toga na internetu. ko zna bar engleski ima puno toga da procita. evo malo informacija, a za ostale pronadjite ih same guglanjem:


http://adam.about.com/reports/000046_7.htm

Treatment of cervical intraepithelial neoplasia (CIN) (including carcinoma in situ) depends on the type and extent of abnormal cellular changes. Some of the treatments for CIN are also used for early-stage cancer.

CIN I lesions often regress and simply require careful follow up to make certain that the Pap smear and colposcopic exam return to normal.
Women with CIN II or CIN III have a finite risk for progression to invasive cancer if these areas are not removed. Therefore, finding CIN II or III is an indication for the removal of the entire extent of the suspicious area, often by an outpatient technique known as the loop electrosurgical excision procedure (LEEP).
If extensive areas of CIN II or III cannot be entirely discerned by a colposcopy or if they extend into the mucous membrane in the cervical canal, a more aggressive procedure called conization (cone biopsy) may be performed instead.


i ostajem na tvrdnju: bolje na vrijeme spreciti manje ofanzivnim putem!

a dali to nekom zvuci hipohondricno, njegov problem.
dersu is offline  
Old 16.11.2006., 21:49   #210
Quote:
dersu kaže:
izvini, ali ne mogu joj reci da je sve super. sta ako za sest mjeseci kad opet ode na pregled umjesto da se CIN II povuce, on evoluira u CIN III?

Onda ce je poslati na konizaciju, ali u 6 mjeseci malo teze (mada ne kazem nemoguce) da se takvo sto desi!
i sto da je CIN III opet neznaci da ima RAK!!!
bibobu is offline  
Old 16.11.2006., 22:05   #211
Quote:
bibobu kaže:
Onda ce je poslati na konizaciju, ali u 6 mjeseci malo teze (mada ne kazem nemoguce) da se takvo sto desi!
i sto da je CIN III opet neznaci da ima RAK!!!
Moguće je da u 6 mjeseci s cin2 dođe na cin3... koliko ja znam
Ava Adore is offline  
Old 16.11.2006., 22:08   #212
Quote:
Ava Adore kaže:
Moguće je da u 6 mjeseci s cin2 dođe na cin3... koliko ja znam

Pa kazem da nije nemoguce, ali vec teze.
No opet nije kraj svijeta, obavi se konizacija, premazivanja ili sta vec i dobro.
bibobu is offline  
Old 16.11.2006., 22:19   #213
Quote:
dersu kaže:
i ostajem na tvrdnju: bolje na vrijeme spreciti manje ofanzivnim putem!

a dali to nekom zvuci hipohondricno, njegov problem.

Ovaj dio mi je promakao.
Kako mislis bolje sprijeciti manje ofenzivnim putem???
Sta mislis da postoji razlika izmedu konizacije koja se radi sa CIN II i CIN III.
Dersu potpuno su iste, jedino sto ako ju radimo pocevsi od CIN III onda je moguce da cemo jednu izbjeci!
Kako???
Pazi kod pacjentica koje imaju CIN II postoji jako velika mogucnost da se povuce sam od sebe, a ako i ostane nepromjenjen ne pravi stetu, samo ga se mora redovno kontrolirati da se ne pocme pogorsavati. Ako se odmah na CIN II salje na konizaciju moze znaciti da se pacjentica bespotrebno izlaze riziku, da joj se skracuje bespotrebno vrat maternice, da joj se stvara bespotrebno mogucnost od rizicne trudnoce u buducnosti ..etc. Mali milijun razloga da se ne radi konizacija na CIN II.
Dok na CIN III je logicno da su promjene vec opasnije i da se ne ceka daljnji razvoj vec se konizira.

Sad mi objasni ovaj manje defenzivni put.
Ja tebe ne kritiziram zlonamjerno, nedaj Boze i nemoj to tako shvacati. Samo ti prijateljski skrecem paznju na sirenje straha koji bas nije uvijek potreban i opravdan. Ja se s tobom u 90% toga na ovoj temi slazem i rado te citam, to sto radis je divno, ali malo manje panike!
bibobu is offline  
Old 17.11.2006., 07:48   #214
Quote:
bibobu kaže:
Ovaj dio mi je promakao.
Kako mislis bolje sprijeciti manje ofenzivnim putem???

to sto pricam skoro u sve moje postove. navremenom vaginalnom terapijom (uzimanjem vaginaleta koje pomazu da se CIN povuce), zdravom ishranom i dodatke ishrane koje jacaju imunitet (aloe veru, kapsule od morskog psa itd.).
ovo je manje ofanzivan put. umjesto da CIN napadne tebe i da ga se moras resiti "hirurskim" putem, ti njega napadas i on se povuce bez "hirurske" intervencije.

puno sam se naslusala iskustva zene koje su cak nekoliko puta radile konizacije. zasto je do toga doslo? zasto se CIN nije povukao?

zasto se kod mene CIN II povukao, a HPV miruje?

nadam se da me sad bolje razumes. zelim reci zenama koji imaju ist problem ko i mi, da postoji put izljecenja bez konizaciju, ali da ga treba pocet na vrijeme.
dersu is offline  
Old 17.11.2006., 07:55   #215
Quote:
bibobu kaže:
Pazi kod pacjentica koje imaju CIN II postoji jako velika mogucnost da se povuce sam od sebe, a ako i ostane nepromjenjen ne pravi stetu, samo ga se mora redovno kontrolirati da se ne pocme pogorsavati.
to! zelim joj pomoci da se CIN povuce, ali ako pacijentica ne preduzme nista da se CIN povuce, kako ce se on povuci? cudom?

Quote:
Ako se odmah na CIN II salje na konizaciju moze znaciti da se pacjentica bespotrebno izlaze riziku, da joj se skracuje bespotrebno vrat maternice, da joj se stvara bespotrebno mogucnost od rizicne trudnoce u buducnosti ..etc. Mali milijun razloga da se ne radi konizacija na CIN II.
Dok na CIN III je logicno da su promjene vec opasnije i da se ne ceka daljnji razvoj vec se konizira.
zato kazem da se ne ceka 6 mjeseci, pa nedaj Boze da CIN II ide u CIN III, jer onda vise nema sansi da se izbegne konizacija. sansa je otisla cekajuci nepotrebno.
dersu is offline  
Old 17.11.2006., 11:28   #216
[QUOTE=iwchy]hvala

nego..naletila sam na ovo u jednom clanku
Ukoliko se pronađu abnormalne stanice liječnik će morati uzeti uzorak tkiva (ova se procedura naziva biopsijom) iz cerviksa i pogledati ga pod mikroskopom kako bi vidio postoje li stanice zloćudnih tumora. Biopsija za koju je potrebno vrlo malo tkiva može se izvršiti u ambulanti liječnika. Bolesnica će možda morati otići u bolnicu ukoliko liječnik bude morao ukloniti veći uzorak za biopsiju u obliku stošca (konizacija).
kako mene doktorica namjerava poslati u bolnicu na biopsiju (iako idem privatno u jednu polikliniku), izgleda da je u biti u pitanju konizacija
sta nije malo prerano za konizaciju sa nalazom CIN II?
misljenja i vasa iskustva su dobrodosla




Iwchi, biopsija nije ništa strašno. Liječnik ti uzme komadić tkiva da bi ga specijalist mogao pregledati i ustanoviti točno stanje stanica i cin-a. Mene su isto poslali u bolnicu kod ginekologa-kirurga, koji je ipak stručniji od obične ginekologinje koja vjerojatno nije obučena da obavlja zahvate, nego samo liječi. Ne boli ništa, samo je malo neugodno, to nije prava konizacija.

Što se tiče ostaloga, nemojte stvarati paniku. Meni je sve bilo u redu godinama, a onda cin I. Nakon šest mjeseci nalaz pape cin III. Naravno da nije u redu, nemojte me sad napadati, ali pošto imam preko 30 god a nisam još rađala, složili smo se da pričekamo tri mjeseca do iduće pape, jer bi se jačanjem imuniteta cin eventualno mogao povući, baš zato jer je to "upalno" stanje kao posljedica stresa, dakle, naglo se razvilo i naglo bi se moglo povući.

Složila sam se jer ne želim nepotrebne operacije, hranim se zdravo i pijem vitamine, željezo, cink, folnu kiselinu i još brdo toga. Nadam se da će se povući, ako ne, onda ću na konizaciju.

Cin III jeste opasno stanje, ali isto tako se može smanjiti i kontrolirati, ipak treba puno vremena da bi prešlo u nešto kancerogeno. Ako je stanje mjesecima nepromijenjeno znači da se organizam ipak ne može boriti sam i treba djelovati, a za početak zašto se ne pokušati boriti sam? Pa operacija ipak nije mala stvar! Rutinska da, ali kako će organizam reagirati, kod svakog je individualno.

Mislim da to jednostavno ovisi kojem ste doktoru dospjeli, netko će djelovati odmah jer vodi takvu politiku a netko će razmisliti i poslušati vas i vaše želje i strahove.
Problem je jer smo u početku sve uplašene i šokirane jer nam nitko ništa ne govori, a informacije na netu su kontradiktorne, baš zato jer svaki liječnik pili po svome. Čitajte što više, upoznajte se sa svojom situacijom, ovaj forum je jako dobar, ja redovito čitam i forum poliklinike Harni, najbolji odgovori na naša pitanja i nedoumice su iskustva cura koje su ovo prošle.
mayabela is offline  
Old 17.11.2006., 20:46   #217
prošle godine u 9.mj mi je otkriven cin I. Liječili me vaginaletama i nakon par mjeseci sam ponovila papu i nalaz je bio CIN III!!!!!!!!

Poslali me u Petrovu, radili mi kolposkopiju i biopsiju... Tamošnji nalazi su bili svi CIN II + hpv. Ne razumijem kako to da ga nikad nisu našli u običnom papa testu kod moje ginekologice.

Uglavnom, morala sam na konizaciju...
Kažu da se to nekada nije radilo ako je bio CIN II ali da danas to rade...

Sad čekam neko vrijeme da ponovim papu
__________________
Iman
iman is offline  
Old 18.11.2006., 09:40   #218
Quote:
iman kaže:
prošle godine u 9.mj mi je otkriven cin I. Liječili me vaginaletama i nakon par mjeseci sam ponovila papu i nalaz je bio CIN III!!!!!!!!

Poslali me u Petrovu, radili mi kolposkopiju i biopsiju... Tamošnji nalazi su bili svi CIN II + hpv. Ne razumijem kako to da ga nikad nisu našli u običnom papa testu kod moje ginekologice.
papa test nije toliko precizan, kao sto je biopsija. papa test detektuje, ali ne da skroz tacne informacije. zato kad papa test skrene pozornost na postojanje CIN-a ili HPV-a, onda se ide na biopsiju.


Quote:
Uglavnom, morala sam na konizaciju...
Kažu da se to nekada nije radilo ako je bio CIN II ali da danas to rade...

Sad čekam neko vrijeme da ponovim papu
pitanje je dali si morala. i mene su htjeli radit konizaciju, ali ja sam insistirala da probam drugim putem i hvala Bogu bilo je jako uspjesno.
dersu is offline  
Old 18.11.2006., 15:07   #219
A koju se terapiju imala?

Jel probao tko one interferonske vaginalete?
__________________
Iman
iman is offline  
Old 18.11.2006., 17:38   #220
Quote:
iman kaže:
A koju se terapiju imala?

Jel probao tko one interferonske vaginalete?
terapija mi je pocela sa Fluorouramicilom, prvo 20 vaginaleta (svako vece po 1vaginaleta), onda sam nastavila sa 10 interferona (svako vece po 1), a nakon toga opet Fluorouramicil 20 vaginaleta. znaci ukupno je terapija trajala 50 dana. samo kad sam imala mengu nisam uzimala terapiju.

pored vaginalne terapije pila sam i ISOPRINOSIME, koji djeluje antiviralno.
dersu is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.