Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2007., 09:58   #1
Brave i kvake

Bok,

ajmo ljudi savjet: gdje ima velik izbor kvaka po povoljnim cijenama...
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 20:46   #2
Quote:
mcquinn kaže: Pogledaj post
Bok,

ajmo ljudi savjet: gdje ima velik izbor kvaka po povoljnim cijenama...
Kvaka ima Bauhaus, Pevec i uglavnom svi ti bau centri (nakakva klasika Hoppe,...)

A za neku ekskluzivu ha možda ne bi bilo loše pričekati Ambijentu tamo se da svega vidjeti
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 20:03   #3
Problem sa kvakama. Kupio sam si u Njemackoj ulazna vrata za kucu,u Hr sam pronasao kovane kvake za ista vrata,ali kvake ne pasu na vrata ,platio sam kvake 780 kn i na kraju ne odgovaraju na vrata zasto ne odgovaraju ove kvake ??????????????????????????
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:02   #4
Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Problem sa kvakama. Kupio sam si u Njemackoj ulazna vrata za kucu,u Hr sam pronasao kovane kvake za ista vrata,ali kvake ne pasu na vrata ,platio sam kvake 780 kn i na kraju ne odgovaraju na vrata zasto ne odgovaraju ove kvake ??????????????????????????
Eh da to je hrvatska stvarnost sa vratima (a samim time i mjerama za kvake) i standardima : HR, DE, IT, SLO.

Ja se opekoh već na dimenzijama vrata
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:21   #5
Otiđi si na brisana reklama upiši gore na vrhu u tražilicu kvake, klikni traži i dobićeš hrpu rješenja, a ako klikneš na neku od dolje ponuđenih riječi dobiti češ popis tvrtki koji imaju kvake.

Zadnje uređivanje fonemf : 07.02.2009. at 22:22.
Majstor Fantać is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 14:29   #6
Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Problem sa kvakama. Kupio sam si u Njemackoj ulazna vrata za kucu,u Hr sam pronasao kovane kvake za ista vrata,ali kvake ne pasu na vrata ,platio sam kvake 780 kn i na kraju ne odgovaraju na vrata zasto ne odgovaraju ove kvake ??????????????????????????
Postoji Hrvatski proizvođač kovanih kvaka www.metalcraft.hr, imaju oko 200 modela kvaka i vjerujem da dobiješ 5 pari za 780Kn, a izgledaju vrhunski, samo pazi na standard u Njemačkoj je to 92mm od sredine kvake do cilindra.
Pres is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 23:50   #7
Postavljanje Titan brave

Kupio sam Titan bravu, kakva je prikazana na prvoj slici na ovom linku:
http://www.osor-promet.hr/Brave.htm

i napravio sam sve po uputstvima. Za priču je bitan samo ovaj dio na vratima. Kada okrećem kotač s unutrašnje strane jezičak se okreće i brava funkcionira.
No, kada probam sa vanjske strane ključem (preko cilindra) to ide jako teško pa nikako. Jezičak se ne okreće ni iz vrata niiti ulazi u vrata.

Ne vidim koji mehanizam okreće jezičak preko ključa jer je poklopac prekrio unutrašnjost.
Ne shvaćam što sam pogrešno napravio pa ako netko ima kakav savjet?

Pozdrav, Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 11:50   #8
Quote:
Bertran kaže: Pogledaj post
Kupio sam Titan bravu, kakva je prikazana na prvoj slici na ovom linku:
http://www.osor-promet.hr/Brave.htm

i napravio sam sve po uputstvima. Za priču je bitan samo ovaj dio na vratima. Kada okrećem kotač s unutrašnje strane jezičak se okreće i brava funkcionira.
No, kada probam sa vanjske strane ključem (preko cilindra) to ide jako teško pa nikako. Jezičak se ne okreće ni iz vrata niiti ulazi u vrata.

Ne vidim koji mehanizam okreće jezičak preko ključa jer je poklopac prekrio unutrašnjost.
Ne shvaćam što sam pogrešno napravio pa ako netko ima kakav savjet?

Pozdrav, Bertran

Pokušaj malo popustiti vijke koji drže bravu pa probaj izvana. Ako je dobro to znači da se brava izokrene u ležištu i samim tim zapinje, jezičak nije u pravcu utora. Iznutra je lakše jer je veći krak sile što nije slučaj izvana.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 23:32   #9
Hvala zdeba, rješenje pomoglo!!

Još sam morao malo skratiti šipku iz cilindra jer je zbog tog krivog pravca kretanja kočila nesmetan okretaj. Prije toga sam otpustio vijke kako si sugerirao da bi nosač i poklopac paralelno sjeli (gledano odozgo).

Ne znam da li su se i drugi mučili s oviom bravom, sve izgleda lako kad uspiješ ali ja sam jučer potrošio neplanirano previše vremena (i naravno iživcirao se) odgonetavajući kako radi taj mehanizam.

Pozdrav zdeba, svako dobro,
Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 20:32   #10
ta brava je drek...imam je 5 godina na vratima uz donju bravu i jednom je mozda dobro zakljucala...mozda se tebi posreci...
kiko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 22:19   #11
A možeš li malo pojasniti kako je to možda jednom zaključala a poslije ne?
Mislim, ako je točno postavljena (a ja sam sada uspio iznutra i izvana normalno okretati jezičak), što onda može biti problem tj. kako ti je "otkazala"?

Pozdrav, Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 11:06   #12
Brava oduvijek ima bas te simptome koje si ti naveo...iznutra zakljucava,a izvana nema šanse...okrenes malo ključ pa zablokira..pa malo napred nazad i onda zaključa...ali to samo jednom ili dva puta nakon dugogodišnjeg podmazivanja uzastopno svaka 3-4 dana...probao sam sve to više puta sta si naveo ali problem se uvijek vraća...nekiput bih uzeo čekić umjesto ključa...
odustao sam od toga svega i služi mi samo da počepi one rupe na vratima koje bi bilo vidjeti da je izvadim...tj. vise je ne koristim..pozdrav
kiko
kiko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 17:34   #13
Hm, samo što ovako kako si opisao izgleda da i nije nikada bila funkcionalna.

Ako ti to što može pomoći, pogledaj sljedeće: skineš poklopac sa ona dva vijka iz profila. Ostati će samo nosač sa unutrašnje strane. Zatim pogledaš šipkicu od cilindra ključa. Ona mora proći kroz jednu okretnu podlošku koja na sebi ima mali zub.
E sad tu je meni bila velika kvaka. Oni u uputstvima pišu da šipkicu treba skratiti tako da viri iz vrata na 3-7mm (pretpostavljam da imaš ista uputstva kao i ja). No, ne piše zašto baš ta dužina! Naime, bitno je da ta šipkica, kada je gledaš iz profila ne bude dulje od zuba na matici. Ako je to kod tebe slučaj (duža je) probaj je skratiti ili isturpjati.

Inače da, pitanje da li bih se i ja toliko gnjavio s tom bravom da nije one nesretne rupe.

Pozdrav, Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 17:52   #14
Pravilan postupak!

Ni postavljanje brave nije bilo što, a često se podcjenjuje. Treba postupati po redosljedu:
- nisu sve brave po širini iste, stare su brave nešto uže od ovih novije proizvodnje.

- kada skinete staru bravu treba otpustiti i štitnike obostrano
- nov brava mora ići u utor vrata lagano i bez sile i tako treba i sjesti do kraja
- ako neide ustanovite gdje zapinje i taj dio obradite turpijom za drvo
- vijcima pričvrstite bravu. Vijci moraju biti uvrnuti okomito i nesmije glava vijka biti izvan brave. Ako vijak ide prelagano i ne steže bravu kako treba u provrt na vratima utisnite komadič drveta najbolje je utisnuti ćekićem štapić za pećenje ražnjića sve do dubine provrta a višak odrežite skalpelom
- postavite cilindar, stegnite i probajte funkciju zatvaranja i zaključavanja izvana i iznutra
- ako se ključ teško okreće skinite cilindar i jezičak finom turpijom obradite tamo gdje se na njemu vidi da zapinje. Jezičak je obično bruniran-crn i to se odmah primjeti na njenu
- nakon nekoliko provjeravanja i podešavanja cilindar će se lagano okretati, nekada treba skinuti i do 05mm. Ako je jezičak termički obrađen tj. "tvrd" i nemože se obraditi turpijom treba brusiti i to oprezno da se ne ošteti tijelo cilindra.
- umetnite kvaku sa štitnicima i stegnite pomićnu kvaku. Pazite da umetnete i četvrtasti reducirni umetak ako je to potrebno. Isti dobijete sa kvakama ili je već postavljen u bravu.
- stegnite štitnike obostrano, bez prisile uvrtanja vijaka, ako se rupe ne podudaraju iste također zatvorite sa štapićem i šilom odredite sredinu i oprezno stežite vijke da se urezi ne oštete što ružno izgleda.
-kvaka mora biti tako podešena da ju opruga brave lagano vraća, a za to je uvijet postupak koji sam naveo.

I još jedna napomena: kod kupnje cilindra provjerite širinu vrata zajedno sa štitnicima i cilindar sa vanjske strane nesmije viriti više od 5mm izvan štitnika, a sa unutarnje strane to nije toliko važno. Ali sada postoje cilindri sa asimetričnim jezičkom i morate znati razliku, tako da će ispravno izmjereno stanje na vratima i ispravno nabavljen cilindar jednako viriti sa obje strane. Inače se dešava da ključ zapinje za štitnik, a nije ni estetski izgled.

Nadam se da sam pomogao.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 07:17   #15
da...vjerojatno je problem u postavi same brave...dečki hvala za savjete.
kiko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 23:23   #16
Classen vrata - kvaka

Kada sam otpakirao svoja nova Classen vrata iznenadio me sistem sa slika

http://img152.imageshack.us/img152/1128/dsc09886ab0.jpg

http://img152.imageshack.us/img152/741/dsc09883yo9.jpg

zanima me da li je brava pogrešnih dimenzija zbog toga jer donji dio za zaključavanje nije centriran?

Trebam li to reklamirati ili sam samo neupućen budući da su mi ovo prva vrata koja sam u životu kupio, a ova koja imam trenutno imaju kvaku i ključanicu

Hvala
Funky Monkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 08:57   #17
Quote:
Funky Monkey kaže: Pogledaj post
Kada sam otpakirao svoja nova Classen vrata iznenadio me sistem sa slika

http://img152.imageshack.us/img152/1128/dsc09886ab0.jpg

http://img152.imageshack.us/img152/741/dsc09883yo9.jpg

zanima me da li je brava pogrešnih dimenzija zbog toga jer donji dio za zaključavanje nije centriran?

Trebam li to reklamirati ili sam samo neupućen budući da su mi ovo prva vrata koja sam u životu kupio, a ova koja imam trenutno imaju kvaku i ključanicu

Hvala
Reklamiraj, ovo je očita greška u izradi.
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 18:37   #18
Problem, zaglavljena kvaka na vratima od sobe !!

Kao sto sam naslov kaze zaglavila se kvaka na vratima od sobe. Tj kad se stisne kvaka ocito ide u prazno jer se vrata ne mogu otvoriti. Kvaku ne mogu skinuti jer je cavlic sa druge strane a sumnjam da bi to pomoglo jer koliko mi je poznato nista se ne moze skinuti dok su vrata zatvorena. Hm je li postoji ikakvo rijesenje osim da razvalim vrata? Jednom mi se to vec desilo u prijasnjem stanu i kad sam isao razvaliti nogom :P nije pukla kvaka naravno nego shtok !


Moze li se ista napraviti osim razvaliti? Mozda ima koji bravar ovdje ?
Hvala !
FFshocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 19:15   #19
Nije ti se zaglavila kvaka nego brava tj. onaj nos,to treba od vremena do vremena podmazivat pa se takve stvari neće događat.Jedan karate udarac i gotovo,ali valjda postoji još neko riješenje.
darge is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:46   #20
uuuuuu, lijepo sranje smijao bi se ali neću, po mome ja bi stisnuo kvaku i lupkao iliti lupao po bravi neko vrijeme dok mi nebi puko film, istovremeno bi trebalo povlačiti prema sebi vrata....i zalio sa vd40. to je sve za sada što mi pada napamet.
ali nemogu se oteti dojmu da ti se to već dogodilo....nikad čuo tako što.

nek ti je sa srećom!!!
__________________
I ONDA SAM ODLUČIO TRČAT...
a ma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.