Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2017., 11:20   #1
Promjena profesije

Pozdrav svima.

Tema je možda i za gospodarstvo,neznam koliko ljudi ovdje se našlo u sličnim situacijama,nadam se da je,pa mogu malo pomoći,savjetovati,dati svoje mišljenje.....

Na gospodarstvu već vjerovatno znaju par puta ispričanu priču,ovdje baš i ne

Imam 24,završio sam strojarstvo,3 godine...radim u struci,početnik,živim s cimerom i sl...iako se stanje malo popravilo,vjerujem da bi mi roditelji mogli malo pomoći,malo smo "zatoplili" odnose....

e sad...znam da nisam bogom dan,da ne trebam odmah po tituli dobiti neku plaću...ali ja radim za cca. 4200 netto + nešto malo putnih troškova,praktički za benzin,nema ni za održavanje auta.

Svjestan sad da sam početnik,da je plaća nakon 8.mj narasla 400 kn (počeo sam s 3800)...radim malo sa strane,pomažem u jednom uredu,ali i to je počelo se lagano zatvarati,jednostavno želi da radim besplatno,pa polako ću odustat od toga i početi kako drugačije...

Ono što me brine,da razgovarajući s kolegama tu kod sebe,radi se o Karlovcu da nebi bilo da sam negdje u neindustrijskom gradu baš...nema tu nešto previše pomaka....

tj. padne mi mrak na oči kad vidim da,ne vrijeđajući nikoga stvarno,da neki fizikalac nakon godine dana radi za istu plaću...ne kažem da se on ne naradi,ali i sam je nekad ludnica,odabrao sam manju firmu jer želim nešto naučiti,ali ima dana kada proklinjem sve...mjeri,crtaj,provjeravaj... i na neki način "nosi" posao doma,uzmi Deckera,provjeri nešto....

a onaj dečko počne raditi s 19,20...završi posao i uživa bez brige i pameti....

ok,možda ću biti u boljem položaju za 5-10-15 godina...ali možda..bit ću prestar tada za biti crtkaralo..

Nemam nekog kapitala,ali me to sve već malo ubija...glupo mi je proći raditi nešto drugo kad sam toliko truda i godina utukao u to...a opet..ne zanima me titula

S jedne strane mislim nešto drugo,turizam,ugostiteljstvo,a s druge (nešto prirodnije),pošto sam konstruktor,znam autoCAD,catiuu,da krenem neke programe učiti pa počnem kao programer,pošto ipak ima više posla,a i plaće su ipak bolje....

napominjem da se,izuzevši nekog programiranja u sredjoj,na faksu,nisam previše susretao s time i nisam baš previše zanima i pažnje posvećivao što je hardver,softver,što sve programeri rade...sad,jel kasno da krenem s time ?

Hvala unaprijed.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 11:41   #2
Ako ne možeš u Hrvatskoj do veće plaće, gibaj odavdje i nađi posao vani. Po mogućnosti u Njemačkoj. Nemoj se uspoređivati sa ekipom iz srednje jer realno bez žnora većina te ekipe bi bila nezaposlena. Dakle uspoređuješ sebe sa ljudima kojima su mama, tata, baka pomagali da imaju posla. Gledaj samo sebe i gledaj što te zanima i čemu težiš.

Sramota je da inženjer bilo čega ima takvu plaću, a istovremeno ekipa sa gospodarstva nas uvjerava da se u Hrvatskoj dešava snažna industrijalizacija.

Strojarstvo je podjednako profitabilno, ak ne i profitabilnije od IT-a u nekim zemljama. Gledaj širu sliku.

A ak ti se ne dopada Njemačka, imaš kod mene u Zagorju firme koje zapošljavaju strojare s pristojnim plaćama. Posebno one sa iskustvom. Nije se lako odselit od doma i izaći iz comfort zone, ali bez toga nikad ništa od para.
Uglavnom ne mijenjaj profesiju. Imaš cijenjenu i jaku profesiju i nju čuvaj i razvijaj.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 15:43   #3
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ako ne možeš u Hrvatskoj do veće plaće, gibaj odavdje i nađi posao vani. Po mogućnosti u Njemačkoj. Nemoj se uspoređivati sa ekipom iz srednje jer realno bez žnora većina te ekipe bi bila nezaposlena. Dakle uspoređuješ sebe sa ljudima kojima su mama, tata, baka pomagali da imaju posla. Gledaj samo sebe i gledaj što te zanima i čemu težiš.

Sramota je da inženjer bilo čega ima takvu plaću, a istovremeno ekipa sa gospodarstva nas uvjerava da se u Hrvatskoj dešava snažna industrijalizacija.

Strojarstvo je podjednako profitabilno, ak ne i profitabilnije od IT-a u nekim zemljama. Gledaj širu sliku.

A ak ti se ne dopada Njemačka, imaš kod mene u Zagorju firme koje zapošljavaju strojare s pristojnim plaćama. Posebno one sa iskustvom. Nije se lako odselit od doma i izaći iz comfort zone, ali bez toga nikad ništa od para.
Uglavnom ne mijenjaj profesiju. Imaš cijenjenu i jaku profesiju i nju čuvaj i razvijaj.
Ne mislim na mamine i tatine sinove...nađe se,preko neke dobre riječi poslove u privatnim firmama za polu kvalificirane radnike....i nije to teško fizikalija,a plaća nije loša u usporedbi s drugime...

Gledao sam malo,nije ni vani sve bajno,vaganje je malo isto oko toga,li bi volio potrudit se malo ovdje,nadam se da će biti nešto bolje...a i skupljam iskustvo,tako da nisam baš bez iskustva.

To cijenjena,jaka...to je kao ono kad mi ljudi kažu,pa ti si inženjer,ti imaš 6-7000 plaće....ne zamjeram im, nek uživaju u neznanju
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 17:44   #4
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Ne mislim na mamine i tatine sinove...nađe se,preko neke dobre riječi poslove u privatnim firmama za polu kvalificirane radnike....i nije to teško fizikalija,a plaća nije loša u usporedbi s drugime...

Gledao sam malo,nije ni vani sve bajno,vaganje je malo isto oko toga,li bi volio potrudit se malo ovdje,nadam se da će biti nešto bolje...a i skupljam iskustvo,tako da nisam baš bez iskustva.

To cijenjena,jaka...to je kao ono kad mi ljudi kažu,pa ti si inženjer,ti imaš 6-7000 plaće....ne zamjeram im, nek uživaju u neznanju
Gledaj prije 5-6 godina kad si ti diplomirao nema boga da si sa bilo kakvom srednjom mogao do normalnog posla. Tad su se dijelili otkazi na sve strane, bila je najteža moguća kriza. U mojoj generaciji tko nije išao na faks je realno nahebo na najžešće. Bolje je neš danas, ali nemoj žalit da si išao na faks.

A mislim da debelo potcijenjuješ svoju profesiju ili se nažalost ne znaš za sebe izboriti. Ja sam faking bakalar ekonomije (evo čak još nisam ni magistar) i dobio sam odličnu praksu vani s gotovo sigurnim trajnim zaposlenjem s iznadprosječnom plaćom. I mene je strah nepoznatog, mislim realno a kog nije. Ali bolje grob nego rob. Ovdje sam mogao bit izbičevan u nekoj od jakih firmi ili raditi na stručnom pa nakon godine bit ope u banani.
A ti nisi ekonomist koje se stalno pljuje da su uhljebi, ti si faking strojar. Normalno da ti sama profesija ne osigurava pare, ali misliš stvarno da ćeš kroz nekakvu prekvalifikaciju od 3-6 mjeseci postat visokoplaćen IT-ovac ? Malo morgen da budeš.

A to da vani nije nešto objesi mački isto za rep. Ako moje kolege ekonomisti bez znanja njemačkog imaju 1600 eura plus prijevoz i ručan na poslu u Njemačkoj, onda da ga hebeš imat ćeš ti strojar bar toliko isto kao POČETNU plaću. A s tom početnom plaćom ćeš živjeti prosječno do jako dobro, ovisno o tome koliko ti treba.
Ali realno čak i u Hrvatskoj kao strojar morao bi se uspjeti izboriti za plaću od 6, 7 tisuća kn. Pa stari moj to je drek od plaće realno.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 19:05   #5
Ja neznam koji je tebi problem, radiš u struci i imaš koliko toliko nekakvu plaću, nije bog zna šta ali za početak je takva kakva je.

Kažeš pada ti mrak na oči kad čuješ da fizikalac imaju istu plaću, e strojaru moj radi ti fizikaliju vani po ovom vremenu pa si zaradi kunu.

Ti si još mlad ali ponašaš se ko dijete kad uspoređuješ fizikalca sa sobom, ha možda taj fizikalac ima ženu i dicu, jel ti tada pada mrak na oči? Ima fizikalaca koji rade godinama i koji sada dobro zarađuju i to tri puta više nego ti, ali oni rade prekovremeno i najčešće van kuće, i da ne govorim da im tijelo nemože dugo jer fizikalija troši.

Dao bog da fizikalac dobije bolju plaću od tvoje, on se barem naradi i ne piše po forumu jadikovke.

Kad se tako ponašate niste ni bolje zaslužili, uzalud ti titula ako neznaš cijeniti tuđi rad, a i svoj.

Tako da, uspoređivat se sa fizikalcem, palac dolje, razočaranje
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 09:30   #6
Definitivno se ne isplati mijenjati profesiju.
Drži se struke ali mijenjaj firmu/sredinu.
Sa 1-2 g. iskustva mogao bi već imati 6-7 kkn (barem u sjevernoj Hrvatskoj :-P)
Preach is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 10:26   #7
Ovisi koliko te posao ispunjava, ako da, ne sekiraj se, i lova ce doci s vremenom. Ici na nesto samo radi toga sto je trenutno bolje placeno ti nije bas mudro, da ne kazem, glupo je.
Ako si zadovoljan strukom, radije pogledaj malo po drugim firmama u okolnim gradovima, a ako bas ne bude islo, zasto ne vidjeti i za van.

S druge strane, ako imas neke druge interese, posao koji radis te uopce ne zanima i ispunjava, probaj naci ono sto volis, odi na neki tecaj, skompaj se s ljudima koji to rade pa ces vidjeti kako ce se stvari razvijati. Naravno, ovo sve mozes paralelno, masu ljudi od hobija napravi posao jednog dana, bude perioda kada svu lovu potrosis na edukaciju ili materijale, u poslu si od jutra do mraka-ujutro regularan, popodne/navecer posao sa strane, ali s vremenom, ako mudro radis, biti ce ok.
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.