Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2007., 00:25   #1
Question Ekavica u istočnoj Slavoniji

Narode priča je ovakva: imam poznanika u Mirkovcima (pravoslavno selo blizu Vinkovaca) koji govori ekavicom. On meni tvrdi da je to jedino selo u vinkovačkom kraju u kojemu se govori ekavicom, ali da se ekavicom govori u Vukovaru i cijelom vukovarskom okrugu.
Dok u Mirkovcima ekavicu koristi isključivo srpski puk, u vukovarskom kraju ekavicu koriste i Hrvati i Srbi.
To je priča toga mog poznanika iz Mirkovaca (on je Srbin po nacionalnosti). Osim njega ne poznam tamo nikoga. Inače sam ja s krajnjeg juga Hrvatske.
Interesira me koliko je točna njegova priča?
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 08:09   #2
da, i ne samo tamo nego i u osijeku
starije generacije
u nekim selima je bas naglasena ijekavica, a u nekim selima je ikavica, dok je u nekim selima ekavica

u nekim slucajevima zavisi i od porijekla (srbi) a negdje uopce nema veze s tim nego govore svi - sve od navedenih
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 11:12   #3
To je nastalo pod utjecajem Srba koji su doseljeni tamo nakon 1918 godine iz Srbije.
Međutim miješanje i pomak narječja sa istoka na zapad traje već stotinama godina i zautavljen je tek 1990 stvaranjem samostalne Hrvatske. U srednjem vijeku je u Slavoniji bila dominantna ikavica. Prodorom Turaka dolazi do pomaka stanovništva prema zapadu, pa tako i govora i narječja prema zapadu. Ijekavci potiskuju ikavce na zapad, a ekavci ijekavce. Isto je sa kajkavcima koji su danas sabijeni na krajnji zapad Hrvatske dok su nekad bili puno više istočnije nego danas.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 11:32   #4
cela Slavonija po nekim teorijama nema vishe prvotnog hrvatskog stanovnistva, koje je raseljeno ili izbjeglo za vreme ratova s Turcima. naseljeni su Vlahi i ostale izbeglice s jugo-istoka, koji su onda vishe-manje prihvatili identitet taj neki hrvatski identitet.

isto tak i svi ostali krajevi Vojne Krajine, znaci od Dalmatinske Zagore pa do vec spomenute Slavonije. vecinom su naseljevani Vlahi (s obje strane granice), koji su se ili meshali s lokalnim stanovnistvom, ili su krajevi bili sasvim prazni.
Hrvatsko stanovnistvo iz tih krajeva je izbeglo na sjever, Madjarsku, Slovacku, Austriju(gradiscanksi Hrvati).

pridosli Vlahi su poslije presli na katolicku ili pravoslavnu vjeru, ili na Islam (npr. Dalmatinska Zagora(gde isto nema vishe prvotnog hrvatskog stanovistva), a gdje su Turci dosta godina drzhali dosta mjesta, odkud je islamski puk onda poslije ponovnog osvajanja/"reconquiste" izbegel v Bosnu).

to sve je josh jako dobro vidljivo po vlaskim prezimenima koja dominiraju u tim krajevima.

Kajkavci se jesu protezali dalje, josh ispod Siska, al su isto izbjegli djelomicno, no, nisu tolko sabijeni, protezhu se od Gorskog Kotara pa do Podravine, i cine ipak, cini mi se, najvecu govornu/kulturnu grupu u Hrvatskoj.

sve u svemu, mozhe se reci, da je danasnja Hrvatska meshavina vlaske i slavenske struje. osim Medjimurja, Zagorja i Istre, gde imamo druge utjecaje i samo par izoliranih vlaskih naselja.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 18:54   #5
Istina, u Vukovaru se prije dosta govorilo ekavicom, ali ni Srbi nisu govorili "vazduh" i slično
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 11:50   #6
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
...

Kajkavci se jesu protezali dalje, josh ispod Siska, al su isto izbjegli djelomicno, no, nisu tolko sabijeni, protezhu se od Gorskog Kotara pa do Podravine, i cine ipak, cini mi se, najvecu govornu/kulturnu grupu u Hrvatskoj.

...
Sa mnom je u skolu islao jedan decko iz jednog sela oko siska i bas prica nekim kajkavskim. Dok kaze siscani govore standardnim.
Tamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 20:08   #7
u Vukovaru i Hrvati imaju ono tvrdo Č, koje zvuči kao srbijansko č i njemačko tsch
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 20:14   #8
Šta postoji i srbijansko tvrdo č? Ja sam mislila da postoji samo meko ć i tvrdo č

A koliko sam primjetila velika većina u Hrvatskoj uopće to ne razlikuje, tako da bar ovdje u Slavoniji mi to pravilno izgovaramo...
Miss Dior Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 14:52   #9
Quote:
miss_dior kaže: Pogledaj post
Šta postoji i srbijansko tvrdo č? Ja sam mislila da postoji samo meko ć i tvrdo č

A koliko sam primjetila velika većina u Hrvatskoj uopće to ne razlikuje, tako da bar ovdje u Slavoniji mi to pravilno izgovaramo...
Mozes si misliti sto pravilno izgovarate. U slavoniji ljudi pojma nemaju o Hrvatskom knjizevnom jeziku, a uvijek se rugaju ljudima iz Bosne, a u Bosni se u skoli nikad u testu nije nalazio ni jedan zadatak gdje bi trebalo prepoznati gdje dolazi c,a gdje c, sto se u Hrvatskoj jako cesto susrece u testovima pa cak i u srednjoj skoli.
Meni je nepojmljivo ne znati razlikovati ta dva slova, to mi je isto kao da ne razlikujes a od b.

A sto se tice ekavice, ona nije jedini problem u Slavoniji jer na zalost koriste jako puno srpskih rijeci, a kao sto rekoh rugaju se Hrvatima iz Bosne.
Cak i da Hrvati iz Bosne ne pricaju knjizevno hrvatski jezik to se od njih ocekuje jer se u Bosni ucio srpsko-hrvatski. Jedino je veliko cudo da puno Hrvata u Hrvatskoj ne govori, a kamoli pise, vlastiti jezik kako treba.
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 19:46   #10
Quote:
Blowne kaže: Pogledaj post
Mozes si misliti sto pravilno izgovarate. U slavoniji ljudi pojma nemaju o Hrvatskom knjizevnom jeziku, a uvijek se rugaju ljudima iz Bosne, a u Bosni se u skoli nikad u testu nije nalazio ni jedan zadatak gdje bi trebalo prepoznati gdje dolazi c,a gdje c, sto se u Hrvatskoj jako cesto susrece u testovima pa cak i u srednjoj skoli.
Meni je nepojmljivo ne znati razlikovati ta dva slova, to mi je isto kao da ne razlikujes a od b.

A sto se tice ekavice, ona nije jedini problem u Slavoniji jer na zalost koriste jako puno srpskih rijeci, a kao sto rekoh rugaju se Hrvatima iz Bosne.
Cak i da Hrvati iz Bosne ne pricaju knjizevno hrvatski jezik to se od njih ocekuje jer se u Bosni ucio srpsko-hrvatski. Jedino je veliko cudo da puno Hrvata u Hrvatskoj ne govori, a kamoli pise, vlastiti jezik kako treba.
Pa čovječe ti disput s nekim idiotom koji ti se narugao što si iz Bosne prebacuješ na totalno krivi kolosijek. "Jako puno srpskih riječi"-ponavljam evo prijateljski, ajd da ne budem svadljiv, prošećite se negim gradom u Slavoniji, popričajte s ljudima ovdje... i vidjet ćete koliko ste u krivu, da će vam biti neugodno.

Ustvari javio sam ti se samo da te upozorim da ekavica u Slavoniiji nije "problem", kao što nije ni u Zagorju...
Ovaj thread nije trebala biti nikakva svađa, niti pražnjenje političkog gnijeva nekih na skroz promašenu temu o kojoj više ne bih, nego je ljude zanima u kojim se mjestima priča ekavicom.
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 16.04.2007., 08:34   #11
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Pa čovječe ti disput s nekim idiotom koji ti se narugao što si iz Bosne prebacuješ na totalno krivi kolosijek. "Jako puno srpskih riječi"-ponavljam evo prijateljski, ajd da ne budem svadljiv, prošećite se negim gradom u Slavoniji, popričajte s ljudima ovdje... i vidjet ćete koliko ste u krivu, da će vam biti neugodno.

Ustvari javio sam ti se samo da te upozorim da ekavica u Slavoniiji nije "problem", kao što nije ni u Zagorju...
Ovaj thread nije trebala biti nikakva svađa, niti pražnjenje političkog gnijeva nekih na skroz promašenu temu o kojoj više ne bih, nego je ljude zanima u kojim se mjestima priča ekavicom.
Osobno mi se nitko nije narugao, istina je da sam '92 dosla u Slavoniju iz Posavine, ali kao dijete, 11 godina, tako da sam i naglasak i ono malo razlicitih rijeci jako brzo naucila i danas pricam bez ikakvog naglaska, ljudi nikad ne mogu odgonetnuti iz kojeg dijela Hrvatske dolazim, a kamoli pomisliti da sam iz Bosne. No u Hrvatskoj ne zivim vec 6 godina tako da to toliko nije ni bitno.
Tocno, ovo je tema o ekavici u Slavoniji, ali vas je dosta skrenulo s teme spominjuci srbizme te turcizme u Slavoniji pa sam se i ja nadovezala i nema uopce rijeci o politickom gnjevu.
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:50   #12
Onda vi to izgovarate ''po srbijanski''.
U vecini Hrvatske razlikujemo č i ć ali je razlika više artikulacijska nego fonacijska...

ako je recimo standardno t 0, ć 1, a standadno č 2, onda je

kvarnersko ć 0,25 /vise zvuci kao blago palatalizirano t:/ t' //
slavonsko č 2,50

sto ce reci: VECINA HRVATA RAZLIKUJE č i ć, ali buduci da je razlika dosta malena, zakljucuje se krivo da razlike nema... Postoji razlika u percepciji i produkciji...
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:50   #13
ne znam koja mu je to podjela na vinkovački i vukovarski kraj kad vk i vu pripadaju istoj županiji(vukovarsko-srijemskoj) u kojoj osim mirkovaca ima još par čisto srpskih sela gdje se priča ekavicom. ali istina da ih je više što se ide prema vukovaru nego oko vinkovaca. ima slučajeva, tako i u vukovaru, da i hrvati i srbi govore ekavicom, ali većina se hrvata poslije rata othrvala ekavici i inzistira na ijekavici baš zato da se razlikuju od, neomiljenih, srba.

inače, iFlora, baš me luđački zanima tko to u osijeku od starijih generacija govori ekavicom?!? znaš tko govori? govore oni koji su se iz srbije doselili tek prije pedeset godina i oni koji se preseravaju i naglašavaju svoje pravoslavstvo i srpstvo, a sa srbijom nemaju veze nego su potomci pradavno doseljenih i već su se četrdeset puta mogli naviknuti na ijekavicu. sve u svemu takvih je u osku možda 27 i prosjek godina im je 70.
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 22:57   #14
Mene zanima, da li se u tim Mirkovcima stvarno govori ekavicom, tj. jel svi tamo govore ekavicom ili ovaj moj poznanik mulja?
Isto me interesira i za Vukovar s obzirom da znam neke ljude iz tog grada (i Hrvate i Srbe) koji i danas pričaju ekavicom. Doduše, miješaju je s ijekavicom, ali ekavica dominira.

N.B. A propos podjele na vinkovački i vukovarski kraj, pretpostavljam da je mislio na nekadašnje općine Vukovar odnosno Vinkovci.
__________________
Nije bitno je li mačka crna ili bijela, bitno je da lovi miševe
schwaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 01:40   #15
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
[FONT="Comic Sans MS"]Mene zanima, da li se u tim Mirkovcima stvarno govori ekavicom, tj. jel svi tamo govore ekavicom ili ovaj moj poznanik mulja?
Vidiš, od Mirkovaca sam udaljen nekih 800 metara zračne linije ( samo pruga dijeli Vinkovce od Mirkovaca, možeš to smatrati praktički predgrađem Vinkovaca ), a nikada nisam o ovome razmišljao.Doduše znam jednog Srbina iz Mirkovaca, ali mislim on ne priča čistom ekavicom.
Mogu se raspitati, pa javim ovdje na forum.Ne znam od tamo nikoga ( osim ovoga jednoga ), pa onda ni ne znam koji im je svakodnevni izgovor.

Quote:
Isto me interesira i za Vukovar s obzirom da znam neke ljude iz tog grada (i Hrvate i Srbe) koji i danas pričaju ekavicom. Doduše, miješaju je s ijekavicom, ali ekavica dominira.
Vukovar da, kao što napisah poruku ranije.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 12:37   #16
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
Mene zanima, da li se u tim Mirkovcima stvarno govori ekavicom, tj. jel svi tamo govore ekavicom ili ovaj moj poznanik mulja?
Isto me interesira i za Vukovar s obzirom da znam neke ljude iz tog grada (i Hrvate i Srbe) koji i danas pričaju ekavicom. Doduše, miješaju je s ijekavicom, ali ekavica dominira.

N.B. A propos podjele na vinkovački i vukovarski kraj, pretpostavljam da je mislio na nekadašnje općine Vukovar odnosno Vinkovci.
s kojim razlogom bi te muljao covjek, vjerovatno se tak govori, ja ne znam za mirkovce ali znam da su i prije rata neki govorili ekavicom ali to nije srpski jezik, jer su koristili hrvatske rijeci + ekavica
osjeti se razlika izmedju srpskog i nekog tko prica ekavicom u hrvatskoj

recimo oni "veliki hrvati" koji su dosli iz srbije poslije rata se definitivno ne mogu sakrit, niti se usporedit s nekim tko prica ekavicu a iz hrvatske je
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 01:38   #17
Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
ne znam koja mu je to podjela na vinkovački i vukovarski kraj kad vk i vu pripadaju istoj županiji(vukovarsko-srijemskoj) u kojoj osim mirkovaca ima još par čisto srpskih sela gdje se priča ekavicom. ali istina da ih je više što se ide prema vukovaru nego oko vinkovaca. ima slučajeva, tako i u vukovaru, da i hrvati i srbi govore ekavicom, ali većina se hrvata poslije rata othrvala ekavici i inzistira na ijekavici baš zato da se razlikuju od, neomiljenih, srba.
U Vinkovcima ćeš teško naći ekavicu, bar ja ne znam nikoga, niti se sjećam da sam čuo da priča istom.
Vukovar je već posve druga priča, tamo je to mogu reći dosta česta pojava, ako ne čista, onda mješanje sa ijekavicom.
Mislim da ekavicom pogotovo govore stariji Vukovarci, te oni koji su bili u prognaništvu npr. vani, ili rade vani.Jednom sam putovao u vlaku sa jednim Vukovarcima, koji rade u Švicarskoj nekih 15tak godina, i pričali su kao Srbi, čistom ekavicom.
Zanimljivo je kako na tako maloj udaljenosti ima tolike razlike u govoru.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 01:04   #18
U sebe, u mene, u tebe normalne su hrvatske konstrukcije.

Druga je stvar što su nekima arhaične ili strane jerbo si jezika ne poznaju.

Iste su konstrukcije u brojnim indoeuropskim (npr. ruski) i neindoeuropskim jezicima (npr. estonski).
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 02:58   #19
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
U sebe, u mene, u tebe normalne su hrvatske konstrukcije.
kao i idem u doktora [tako se i u brazilu govori: eu vou no médico]

to mi je bolje nego idem doktoru (na zivce)
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:37   #20
@thresholder: pročitaj malo bolje kako sam formirala svoj odgovor. onda ćeš vidit da nisam ni jednom riječju spomenula da si ti rekao kako je baš govor tvoga kraja najbliži standardnom hrvatskom, već sam na tvoju primjedbu da "u sebe" nisi čuo peškir i blablabla šta već, odgovorila da ni ja u sebe doma nisam čula šugaman i da kakve to ima veze jer pod različitim smo okupacijama bili i nećemo se sad raspravljat je li šija il' je vrat.
tvoje je pravo da ti ne odgovara folklor slavonskog kraja, osobno ne podnosim gange,rere i slične brđanske ojkavice... neće me valjda neko zbog toga napadat
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.