Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2011., 00:30   #1
Gužva u šesnaestercu Solarnog sustava

kratki info uvod:
Komet Elenin ili C/2010 X1 je prošao u unutarnji dio Sunčevog sustava. Otkriven krajem 2010.
ravnina njegove putanjeje u odnosu na Zemljinu orbitalnu ravninu pod kutem od 1,938°.
U perihelu će biti 11.09.2010. na udaljenosti od Sunca manjoj od Merkurove orbite cca 0,48 AU , a 26.09.2011. će biti konjugiran između Zemlje i Sunca udaljen 0,4 i 0,6 AU, respektivno.
Najbliži će biti Zemlji 17.10.2010. na samo 0,23 AU i onda ide ća. Let's say.

Ono što mene zanima, je sljedeće:
Kakve su moguće posljedice na Zemlju ako proleti kroz Eleninov rep? Može li to utjecati na satelite, komunikacije i sl.

Malo se govori o tom jedinstvenom i rijetkom tranzitu (osim hoaxinflatora i katastrofičarskih Nibirufreakova sa ruba), a meni se čini da stvar uopće nije bezazlena, štoviše putanja je izračunata pod pretpostavkom da se neće raspasti kad dođe blizu Sunca kao i da neće biti značajne promjene u masi uslijed isparavanja.
Da sve bude još čudesnije ali i zaguljenije, tu je i 45P/Honda koji isto pod minimalnim kutem u krajem kolovoza prolazi 0,07 AU od Zemlje i približava se Suncu na samo 0,058 AU.

Za ostatak proguglajte, a ovdje vam je simpa poveznica s interaktivnim NASA-inim appletima koji se inače nalaze na njihovim stranicama uz cijeli koloplet dodatnih informacija na puno decimala.
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 13:04   #2
jesi ovo greskom napisa datume 2010.? valjda bi trebalo 2011. zar ne?
hoce li se moci vidjeti? koliko je velik komet?
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 19:25   #3
neki teoretičari zavjere vele da to nije komet nego smeđi patuljak tzv Nibiru ili planet x
deki00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 10:24   #4
Neki opet tvrde da je to planet Y! A ja pouzdano znam da to nije Nibiru. Više mi je dosadilo ponavljati da je Nibiru kućni ljubimac marke Felis catus domesticus, i da jako voli ribice.

Mic, mic, Nibiru! Oš malo fine ribe sa gradela?
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:42.