Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 04.05.2013., 01:53   #1
Ante Pavelić i drugi čelnici ustaškog režima

Čudno mi je da ne postoji tema o ustaškom poglavniku i poglavniku NDH. Uz Radića, Tita i Tuđmana definitivno je obilježio hrvatsku povijest 20. stoljeća.

Nisam njegov fan jer zato nema utemeljenja ali trebalo bi objektivno gledati na njegov rad. Po meni čovjek je gledao prije svega svoj osobni interes i bio opsjednut vlašću i moći. Bio je i domoljub jer ne bio inače bio osuđen na smrt u Kraljevini Jugoslaviji. On je bio jedan klasični balkanski vladar koji je bio egoist i tašt do bola. Zanimljivo mi je kod njega što se okružio ulizicama i neznalicama i želja da okrene ustaške ministre i čelnike jedne protiv drugih kako bi on mogao suvereno vladati. Svima upućenima je bilo jasno da će Njemačka izgubiti rat ali svejedno držao je vlast do zadnjeg dana. Lorkovića i Vokića je dao pogubiti iz čiste osvete.

Kult ličnosti poglavnika kojeg je stvorio među ustašama nema nikakvog temelja. Tj. nije napravio nikakve velike stvari. Neki koji ga slave trebali bi znati da on nije uopće sudjelovao npr. u stvaranju NDH 19.4.1941. i svoje ime je čuo preko radija. Kasnije je Kvaterniku to zamjerao.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.