Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 14:43   #101
Quote:
Anonimni xy kaže: Pogledaj post
Huliš na Božiju vrlinu. Bog nije niti jedno stvorenje stvorio bez slobodne volje.
Huliš ti jer ne razumješ poredak stvari.
Očigledno ne razumiješ ni zašto potreba stvaranja čovjeka.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:47   #102
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Meleki istina nemaju slobodan izbor,poslusni su Bogu i izvrsavaju emr bez pogovora. Medjutim covjek nije melek, i Kur'an ni ne trazi od covjeka da to bude.
Covjek pak nije ni slobodan, tj nema slobodnu volji.
Tako da pozicija islama je ovakva, covjek je izmedju ovoga dvoga, nit je fatalist niti liberalist, vec ima izbor te je odgovoran za to.
Sad znaš tko si.


Samo digresija jedna,izvršavaju papirne naredbe.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 15:48   #103
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Očigledno ne razumiješ ni zašto potreba stvaranja čovjeka.
zašto?
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 15:51   #104
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post

jer konačna spoznaja je jednost s Bogom i, potom, obavljanje isključivo božje volje!?
tvoja ideja i tvoj zaključak

tek je u mudrosti,svjetlosti čovjek-duša slobodan
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 17:20   #105
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Bog nije ohol,jer On doista sve zna. On je punina iz kojega je sve proisteklo.
Isus Krist jest Bog.

Nije problem biti bogat duhom,ali samo na jedan način.Kad odemo iz ove konačnosti u Božju beskonačnost i budemo s Njim sjedinjeni u kraljevstvu nebeskom. Do tada nam je biti siromašnima duhom u svoj poniznosti pred svojim tvorcem.
Bi li pojasnio... precizirao narodnim riječima o kakvom siromaštvu duha se tu radi?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 17:44   #106
Quote:
Anonimni xy kaže: Pogledaj post
tvoja ideja i tvoj zaključak
Ne izvlači se, to je ideja i zaključak sviju ozbiljnijih duhovnih škola i vjeroispovijesti, a koja je tvoja?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 17:46   #107
Mt 5

1Ugledavši mnoštvo, uziđe na goru. I kad sjede, pristupe mu učenici. 2On progovori i stane ih naučavati: 3"Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko! 4Blago ožalošćenima: oni će se utješiti! 5Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju!

Uspoređujući grčki, latinski i nekoliko drugih jezika Matulić dolazi do nekoliko sinonima riječi krotkost. Tako među brojnim istoznačnicama ili sličnoznačnicama navodi blagost, pitomost, uljudnost, mio, umjerenost, tih, nježan, miran, dobar, i dr.

ja mislio da samo meni ta riječ čudna ali meni više to zvuči kao oni koji nemaju baštine, neka im ne znači što oni nemaju što bogataši imaju...no kad kaže blago ožaloščenima hoće reć da u iskrenoj žalosti Bog gleda na patnju našu..a kraljevstvo nebesko je savršenstvo duha...

dakle blago siromasima duhom znači....da sve vaše umovanje i mudrovanje je ništa što će vas dovesti do Boga. čisto jednostavno jer filozofa imaš koliko hoćeš a samo oni čista srca spoznaju Boga kao djeca što ga poznaju....dakle ponizite se veoma u molitvi, tako čete isključit um.. posvetite svoje srce, i ono će se očistit
__________________
...nadam se Bože da ćeš me osloboditi straha, privesti k sebi, svega me oprati i urediti, da baštinim u istini život što si ga darovao nam....
SkenderBeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 18:02   #108
Quote:
SkenderBeg kaže: Pogledaj post
... dakle blago siromasima duhom znači....da sve vaše umovanje i mudrovanje je ništa što će vas dovesti do Boga. čisto jednostavno jer filozofa imaš koliko hoćeš a samo oni čista srca spoznaju Boga kao djeca što ga poznaju....dakle ponizite se veoma u molitvi, tako čete isključit um.. posvetite svoje srce, i ono će se očistit
"Kraljevstvo nebesko" je prezahtijevno "stanje", da bi se postizalo tek poniznošću i molitvom.

"Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko", ukazuje na TRENUTAČNU ZADATOST i tekuće okolnosti zajednice kojoj se Isus obraća, nije riječ o futuru i postizanju.

Njegova "mjera" i "ocjena" počiva na tešku i jezivu iskustvu konačne spoznaje ILUMINIRANOG LJUDSKOG BIĆA.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 18:21   #109
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Sad znaš tko si.


Samo digresija jedna,izvršavaju papirne naredbe.
Ma kuzimo se donekle, iako po pitanju digresije upucene moze biti tako i ne mora.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 18:34   #110
Quote:
SkenderBeg kaže:
dakle blago siromasima duhom znači....da sve vaše umovanje i mudrovanje je ništa što će vas dovesti do Boga. čisto jednostavno jer filozofa imaš koliko hoćeš a samo oni čista srca spoznaju Boga kao djeca što ga poznaju....dakle ponizite se veoma u molitvi, tako čete isključit um.. posvetite svoje srce, i ono će se očistit
Ovo mi se svidja
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 18:59   #111
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
"Kraljevstvo nebesko" je prezahtijevno "stanje", da bi se postizalo tek poniznošću i molitvom.

"Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko", ukazuje na TRENUTAČNU ZADATOST i tekuće okolnosti zajednice kojoj se Isus obraća, nije riječ o futuru i postizanju.

Njegova "mjera" i "ocjena" počiva na tešku i jezivu iskustvu konačne spoznaje ILUMINIRANOG LJUDSKOG BIĆA.
ako je prezahtjevno, kako si ti to mislio doseći? ajuhaskom? (neka luda droga)
po tvojoj Trenutačnoj Zadatnosti ništa nisi rekao, a samo da znaš da su molitva i poniznost ključ spoznaje, to je direktno učestvovanje našeg bića u spoznaji...a spoznaja da znate, to je kad naučite sebe, kad uđete u sebe, primirje dohvatite svojim mislima i srcem, i uđete u beskrajni mir
bronsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 12:52   #112
Ova rečenica se tumačila na razne načine. Jedno tumačenje kaže da se ona odnosi na one koji nisu navezani za ovaj svijet. Naime, ako se duh naveže na ovozemaljske stvari (novac, ugled, užitak,...), onda njegov duh posjeduje te stvari i nije otvoren Kraljevstvu nebeskom. Treba se tih stvari odreći, isprazniti svoj duh od tih navezanosti ("biti siromašan u duhu u odnosu na te navezanosti") kako bi baštinili Kraljevstvo nebesko.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 13:29   #113
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ova rečenica se tumačila na razne načine. Jedno tumačenje kaže da se ona odnosi na one koji nisu navezani za ovaj svijet. Naime, ako se duh naveže na ovozemaljske stvari (novac, ugled, užitak,...), onda njegov duh posjeduje te stvari i nije otvoren Kraljevstvu nebeskom. Treba se tih stvari odreći, isprazniti svoj duh od tih navezanosti ("biti siromašan u duhu u odnosu na te navezanosti") kako bi baštinili Kraljevstvo nebesko.
da, tako je i buda propovijedao.. samo nagrada nije bila kraljevstvo nebesko, nego nirvana.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 13:36   #114
siromašan u duhu bi moglo značiti biti bez slike o Bogu, ne pripisivati mu nikakve ljudske epitete,
biti zatvorena uma za takva, najčešće religijska, uvjerenja a ostati otvorena srca.
Ako je Bog ljubav onda Ga možemo spoznati jedino srcem i osjećajima a potraga za sjedinjenjem s Bogom u srcu nikada ne bi trebala prestati.
A kada mislimo da znamo i da smo našli tada više ne tragamo za Bogom
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"

Zadnje uređivanje RedSonia : 01.03.2013. at 13:57.
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 15:53   #115
Misli na duh bogataša.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 01.03.2013. at 16:00. Reason: idi, prodaj što imaš i podaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 14:20   #116
dovoljno je vjerovat 'Kristu' tj. onom božanskom udjelu kojeg svako od nas ima tj. unutarnjem glasu,i ateist i katolik i agnostik..na kraju to je odlučujući kriterij pri 'spasenju' dal su misli,govor i radnja vođene tom savješću..čini se jednostavno isprva no potrebna je itekakva 'duhovnost' da bi se krenulo tim putem..sve ostalo nije neophodno
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 22:16   #117
Quote:
Blago siromašnima duhom, njihovo je kraljevstvo nebesko
Ja to ovako tumačim, blago onima čija je čaša prazna ona će moći biti ispunjena kraljevstvom nebeskim. Oni čija je čaša puna, njihova časa je već puna – zasićena i oni ništa novo ne mogu primiti jer već misle da sve imaju i da sve znaju pa tako neće biti potrebiti za kraljevstvom božjim. Ta puna čaša se ne odnosi samo na vezanost za ugled, čast i materijalno bogatstvo (iako se itekako i na to odnosi), nego se odnosi i na vezanosti za prošla iskustva (zbog kojih sada nisi slobodan), pa čak i ako to bila duhovna iskustva.
__________________
Kada ćeš mi se ispričati za to što sam te LAGAO? Što sam te llllllllaaaaaaaaaaaaaaaaaggggggaaaaaooooooo?? Haaaa???
Liziko Luftic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 22:36   #118
Šalica čaja

Nan-ina, japanskog učitelja zena, posjetio je jednog dana neki profesor sveučilišta koji je želio naučiti nešto o zenu.
Nan-in je poslužio čaj. Napunivši šalicu gostu, nastavio je sipati. Profesor je posmatrao kako se čaj preljeva, ali kada se više nije mogao suzdržati, reče: “Puna je. Više ne može stati u nju!”
“Kao i ova šalica”, reče Nan-in, “pun si svojih pretpostavki. Kako ti mogu objasniti Zen ako prethodno nisi ispraznio svoju šalicu?”
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 21:42   #119
Blago siromašnima, DUHOM NJIHOVO JE KRALJEVSTVO NEBESKO.

Možda je samo mali zarez na krivom mjestu
carlibraun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 00:19   #120
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Eto dosla mi je recenica u glavu, zanima me sto svekoliko forumsko pucanstvo misli o njoj. Misli li se tu na neobrazovae osobe? Ili retardirane?
Retardiranim osobama je puno lakse u zivotu, barem u danasnje doba, nemaju toliko briga jednostavno zato jer nisu mentalno sposobni za njih. Kad god vidim nekoga sa downovim sindromom, uvijek je nasmijesen, sretan.
Razmisljao sam, cinjenica je da je religioznost obrnuto proporcionalna sa obrazovanjem, takodjer, cinjenica je da obrazovane osobe puno cesce logicki razmisljaju i teze im je prihvatiti neke stvari koje neobrazovane osobe prihvacaju bez puno propitivanja, cisto zato jer je neki autoritet rekao tako.
Ima li drugih tumacenja, odosno, koje je sluzbeno tumacenje?
Stvar je tumačenja kao što je i većina djelova bibije za tumačenje.

Sad uvjeravati nekoga da tumačenje jedno je bolje od drugoga tumačenje je sizifov posao.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:45.