Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2017., 14:55   #1
PD obrazac i smanjenje porezne osnovice

Pozdrav društvo...

da li mi netko može pomoći jer sam u velikom neznanju i pokušat ću što jednostavnije postaviti pitanje…
Moj šef je imao dvije tvrtke nazovimo ih tvrtka „A“ d.o.o. i tvrtka „B“ d.o.o.
Prošle godine odnosno 2016. godine tvrtku „A“ pripojio je tvrtki „B“, te je tvrtka „B“ preuzela sve od tvrtke „A“ (…temeljni kapital, preplaćeni PDV i naravno gubitak). Tvrtka „A“ je brisana, a tvrtka „B“ je nastavila s radom.
U pripremi sam završnog računa i tvrtka „B“ završila je poslovnu godinu s dobiti. Mene sada zanima da li i na koji način u PD obrascu za 2016. godinu mogu umanjiti poreznu osnovicu tvrtke „B“ za taj preuzeti gubitak tvrtke “A“ i da li je to uopće moguće, a sve iz razloga da si smanjim poreznu obvezu

I još nešto… budući da je taj preuzeti gubitak tvrtke „A“ veći nego što je dobit tvrtke „B“ za 2016. godinu, prije oporezivanja, da li ostatak tog gubitka mogu pokriti iz zadržane dobiti iz prijašnjih godina tvrtke „B“ koja nije isplaćena.

Da li bi ti pokušaji bili uopće ispravni,
Zdena45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 16:23   #2
Ja sam imala pripajanje lani, nisam koristila prijenos gubitka od preuzete firme, a nije mi se ni temeljni kapital povećao jer je preuzimatelj već imao svoj TK 20 K, nije imalo smisla. A i ugovor je tako sklopljen.
Inače, zbog promjene strukture vlasništva za više od 50% ne smije se koristiti preneseni gubitak, to je po čl. 17. st.5—7 zakona o porezu na dobit. Tako sam ja postupila. Jer kad pogledaš računovodstveni gubitak nije isto što i porezni gubitak, treba čitati zakon 😊

Poslano sa mog ALE-L21 koristeći Tapatalk
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 09:57   #3
Quote:
slatkasol kaže: Pogledaj post
Inače, zbog promjene strukture vlasništva za više od 50% ne smije se koristiti preneseni gubitak, to je po čl. 17. st.5—7 zakona o porezu na dobit. Tako sam ja postupila.
Članak 17 Zakona o porezu na dobit:

(5) Pravnom sljedniku prestaje pravo na prijenos poreznoga gubitka:

1. ako pravni prednik već dva porezna razdoblja prije statusne promjene ne obavlja djelatnosti, ili

2. ako tijekom dva porezna razdoblja od nastanka statusne promjene bitno promijeni djelatnost pravnog prednika.

(6) Za iznos iskorištenoga poreznoga gubitka, pravni sljednik je dužan uvećati poreznu osnovicu u poreznom razdoblju u kojem je prestalo pravo na prijenos poreznoga gubitka sukladno stavku 5. ovoga članka.

(7) Stavci 5. i 6. ovoga članka primjenjuju se i u slučaju kada se u poreznom razdoblju struktura vlasništva poreznog obveznika promijeni za više od 50% u odnosu na strukturu vlasništva na početku poreznog razdoblja.


Iz ovih članaka ja ne mogu iščitati da promjena strukture vlasništva za više od 50% znači nemogućnost korištenja prenesenog gubitka? Pravo na prijenos poreznog gubitka prestaje ako se ispune uvjete iz stavka 5, a u stavku 7 je samo naglašeno da se stavak 5. primjenjuje i u slučaju kada se struktura vlasništva promijeni za više od 50 %. Znači ne automatski "struktura vlasništva promijenjena za više od 50% " - nemogućnost korištenja prenesenog gubitka?
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:26   #4
Quote:
kevin love kaže: Pogledaj post
Iz ovih članaka ja ne mogu iščitati da promjena strukture vlasništva za više od 50% znači nemogućnost korištenja prenesenog gubitka? Pravo na prijenos poreznog gubitka prestaje ako se ispune uvjete iz stavka 5, a u stavku 7 je samo naglašeno da se stavak 5. primjenjuje i u slučaju kada se struktura vlasništva promijeni za više od 50 %. Znači ne automatski "struktura vlasništva promijenjena za više od 50% " - nemogućnost korištenja prenesenog gubitka?
Da, složila bih se s tobom.

Baš proučavam sad ovo jer imam dva slučaja na koje se odnosi ovaj članak i sad razmišljam jesam li si dobro to posložila u glavi.

1. slučaj: pripajanje dvije firme
A doo pripojen B doo-u s 1.1. Vlasnik i direktor obje firme u trenutku pripajanja je isti. Obje firme su se godinu dana prije pripajanja bavile istom djelatnošću. Firma A ima gubitke za prethodne 2 godine, firma B ima gubitak prethodne godine.
Moj plan: priznati sve te gubitke za prijenos?

2. slučaj: firma je promijenila strukturu vlasništva za više od 50%. Cijelo vrijeme obavlja istu djelatnost, ima istog direktora čak itd.
Moj plan: priznati gubitke za prijenos?
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 13:25   #5
Quote:
kevin love kaže: Pogledaj post
Članak 17 Zakona o porezu na dobit:

(5) Pravnom sljedniku prestaje pravo na prijenos poreznoga gubitka:

1. ako pravni prednik već dva porezna razdoblja prije statusne promjene ne obavlja djelatnosti, ili

2. ako tijekom dva porezna razdoblja od nastanka statusne promjene bitno promijeni djelatnost pravnog prednika.

(6) Za iznos iskorištenoga poreznoga gubitka, pravni sljednik je dužan uvećati poreznu osnovicu u poreznom razdoblju u kojem je prestalo pravo na prijenos poreznoga gubitka sukladno stavku 5. ovoga članka.

(7) Stavci 5. i 6. ovoga članka primjenjuju se i u slučaju kada se u poreznom razdoblju struktura vlasništva poreznog obveznika promijeni za više od 50% u odnosu na strukturu vlasništva na početku poreznog razdoblja.


Iz ovih članaka ja ne mogu iščitati da promjena strukture vlasništva za više od 50% znači nemogućnost korištenja prenesenog gubitka? Pravo na prijenos poreznog gubitka prestaje ako se ispune uvjete iz stavka 5, a u stavku 7 je samo naglašeno da se stavak 5. primjenjuje i u slučaju kada se struktura vlasništva promijeni za više od 50 %. Znači ne automatski "struktura vlasništva promijenjena za više od 50% " - nemogućnost korištenja prenesenog gubitka?
Da, istina, tako ide, nisam u potpunosti formulirala svoj odgovor jer sam imala i potpunu promjenu djelatnosti, pa mi je to povuklo tih 50%. Autorica treba gledati dakle djelatnost
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 11:35   #6
Pozdrav,

imam i ja jedno pitanje vezano za smanjenje porezne osnovice.

Možemo li za troškove tečaja higijenskog minimuma, kojeg su dužni položiti naši radnici u maloprodaji, dodatno umanjiti poreznu osnovicu.
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 22:42   #7
Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam i ja jedno pitanje vezano za smanjenje porezne osnovice.

Možemo li za troškove tečaja higijenskog minimuma, kojeg su dužni položiti naši radnici u maloprodaji, dodatno umanjiti poreznu osnovicu.
Dodatno ne, jer već umanjuješ kontiranjem po dobivenom računu.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 11:35   #8
Imamo dosta pretplata po dobavljačima za koje nismo dobili ulazne račune.
Sve pretplate smo za sada staviti na predujmove, ali smijemo li onda te predujmove preknjižiti na trošak razdoblja?
Koji kto? Ostali troškovi?

Za tuzemne bih uzela u obzir one koji nisu "aktualni" kroz 2016. godinu, a za ino večinom znamo da nećemo dobiti URU, sve neke proforme imamo i to je to.
tika-taka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 15:20   #9
Quote:
tika-taka kaže: Pogledaj post
Imamo dosta pretplata po dobavljačima za koje nismo dobili ulazne račune.
Sve pretplate smo za sada staviti na predujmove, ali smijemo li onda te predujmove preknjižiti na trošak razdoblja?
Koji kto? Ostali troškovi?

Za tuzemne bih uzela u obzir one koji nisu "aktualni" kroz 2016. godinu, a za ino večinom znamo da nećemo dobiti URU, sve neke proforme imamo i to je to.
Jedne godine sam imala takvu situaciju i knjižila sam odmah na 4, al se ne sjećam koji točno konto...ustvari, zašto ne bi odmah na točnu vrstu troška? Ako ste kupili materijal, na 4000 i sl?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.