Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 19:14   #101
Ja ne razumijem nesto. Prosli mj sjelo 3680 a ovaj samo 2517. U cemu je tako velika razlika? Komplikacije su u pitanju
antony34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 20:12   #102
Kad ti je termin?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 21:27   #103
27.8
antony34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:48   #104
Ekipa treba mi jedna informacija. Otvorila sam komplikacije prosli mjesec 21.4.
Danas su mi sjele. E da li mi znate rec jel sjelo za tih 9 dana od 21.-30.4 ili sjeda za cijeli mjesec.
Nije mi dole znalo reci taj momenat koliko cu primat a kako sam na ocuvanju ne mogu setat pa ne znam jel mi danas sjelo dio ili cijela.
LibraSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:52   #105
Sjeda ti samo iznos od dana komplikacija do kraja mjeseca. Znači proporcionalni dio 21.-30.04. Nije neka velika svota pretpostavljam

Ja svoju za 29. i 30. 04. nisam predala, budem skupa sa doznakom za svibanj
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:55   #106
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Sjeda ti samo iznos od dana komplikacija do kraja mjeseca. Znači proporcionalni dio 21.-30.04. Nije neka velika svota pretpostavljam

Ja svoju za 29. i 30. 04. nisam predala, budem skupa sa doznakom za svibanj
Vuhu....hvala... Tako sam i mislila. Ali kako sam imala problem sa bivsim poslodavcem i njegovom potvrdom mislila sam da ce mi naknada bit manja a ono me ugodno razveselilo. Pa sam tila pitat ovde da nije to slucajno za mjesec a ne dio.
Ajd super. Bar malo dobrih vijesti.
LibraSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 14:27   #107
Quote:
Mely007 kaže: Pogledaj post
A sta je sa minimalnom plaćom, opet sve ostaje isto?
Taj iznos je maksimalna naknada plaće. Dakle, ako je plaća manja od 3991, bit će i naknada manja.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 19:49   #108
Drage buduće mame, napisala sam ovaj post o komplikacijama i rodiljnom dopustu kako bi vam informacije bile dostupne. (govorim kao djelatnik HZZO-a)Nadam se da će biti od pomoći.

KOMPLIKACIJE U TRUDNOĆI
OPĆENITO:
 pravo na komplikacije ostvaruju samo majke koje su u radnom odnosu
 otvara ih ginekolog te svaki mjesec na kraju mjeseca izdaje dvije doznake (izvješća o privremenoj nesosobnost za rad)
 od prvog dana idu na teret HZZO-a, odnosno HZZO isplaćuje naknadu na tekući račun
DOKUMENTACIJA ZA HZZO:
1) doznaka od ginekologa (jedna se nosi poslodavcu, jedna u HZZO)
2) potvrda o plaći (R1 obrazac) kojeg popunjava poslodavac
 traže se podaci o isplatama plaće u posljednih 6 mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje
3) kopija osobne iskaznice i tekućeg računa
4) zahtjev (popunjava se u HZZO-u)

 sve 4 stavke nose se zajedno samo prilikom prve predaje, a nakon toga nose se samo doznake i eventualno zahtjev (ovisi o područnoj službi HZZO-a) i to svaki mjesec dokle god traje bolovanje
 predaje se prema mjestu prebivališta ili boravišta majke najkasnije do 5. u mjesecu za mjesec prije. Npr. Doznaka za 5. mjesec predaje se najkasnije do 05.06. kako bi naknada išla oko 20.6. ; doznaka za 6.mj. predaje se najkasnije do 05.07. kako bi naknada išla oko 20.07. itd.

NAKNADA:
 naknada za vrijeme komplikacija ovisi o:
1) RADNOM STAŽU
2) IZNOSIMA ISPLATE PLAĆE

RADNI STAŽ
 Da bi se ostvarilo pravo na punu plaću (100% osnovice) potrebno je da majka ima 9 mjeseci staža neprekinuto ili 12 mjeseci staža u posljednje dvije godine
Npr. Ako se komplikacije otvaraju 01.06.2017. godine te osoba nema neprekinuti staž 9 mjeseci do 01.06. , trebala bi imati 12 mjeseci u posljednje dvije godine tj. u periodu od 01.06.2015. – 31.05. 2017.

 Ukoliko osoba ne ostvaruje niti 9 mj. staža neprekinuto niti 12 u zadnje dvije godine, ne ulazi se u uopće u isplate plaća, već se prima fiksna naknada u iznosu od 831,50 kn za puni mjesec bolovanja.

IZNOSI PLAĆE:

 Ukoliko osoba ostvaruje uvjet staža gledaju se isplate sa R1 obrasca te se prema njima računa satnica (zbroje se 6 neto isplata i podijeli se sa satima rada u 6 mj i dobije se satnica) koja se množi sa radnim satima svakog mjeseca te je to iznos naknade
 Npr. satnica je 15,00 kn te se množi sa 160, 168, 176 ,184 ovisno koliko svaki mjesec ima broj radnih sati pa zbog toga naknade variraju
 Da bi se satnica izračunala, potrebno je da u R1 obrascu u posljednih 6 mjeseci osoba ima minimalno dvije isplaćene plaće za rad.
 Dakle potvrda o plaći se uvijek ispisuje za 6 mjeseci unazad, ali ako je neka osoba u tih 6 mjeseci npr. 5 mjeseci bila na bolovanju, rodiljnom dopustu i slično gdje nije ostvarila plaću (već naknadu plaće) satnica se ne može utvrditi i osobi se računa po minimalnoj osnovici u izosu od 2350 kn

 Ukoliko osoba ispunjava i uvjet staža i uvjet isplata na potvrdi o plaći, primati će svoju plaću ukoliko ona nije veća od 4257,28 kn što je maksimalni iznos za naknadu za komplikacije. Odnosno ako je nečija satnica 40 kn po satu pa pomnoženo sa satima tog mjeseca ispadne npr 5100, osoba će dobivati 4257,28 kn.

Dakle imamo 3 sučaja:
A. Osoba NEMA STAŽA, ALI IMA ISPLATA – čim nema staža, prima minimalac od 831,50 kn za puni mjesec
B. Osoba IMA STAŽA, ALI NEMA MINIMALNO 2 ISPLATE ZA RAD – satnica se utvrđuje prema minimalnoj osnovici od 2350 kn (svake godine se mijenja)
C. Osoba IMA STAŽA I IMA ISPLATA - utvrđuje se njena satnica i prima naknadu do maksimalnog iznosa 4257,28


 Doznake se nose svaki mjesec sve do otvaranja obveznog rodiljnog dopusta koji se otvara 45 ili 28 dana prije planiranog termina što također utvrđuje ginekolog.

OBVEZNI RODILJNI DOPUST
1. PRIJELAZ SA KOMPLIKACIJA NA RODILJNI DOPUST BEZ PREKIDA

 Osoba donosi dvije doznake u HZZO : jednu da se zatvore komplikacije i drugu da se otvori obvezni rodiljni dopust te popunjava novi obrazac (u HZZO-u)
 Potrda o plaći nije potrebna nego ostaje satnica utvrđena prema potvrdi o plaći donesenoj prije komplikacija.
 Od tog 45. Ili 28. dana prije poroda osoba prima PUNU PLAĆU BEZ LIMITA i tako do 6 mjeseci starosti djeteta.
Primjer 1. osobi je utvrđena satnica od 15 kn --- primati će isto koliko i na komplikacijama
Primjer 2. osobi je utvđena satnica od 45 kn ---- primati će svoju plaću tj. satnica će se i dalje množiti sa radnim satima svakog mjeseca pa koliko ispadne toliko će dobiti, a neće više dobivati max iznos od 4257,28 kn

2. OTVARANJE RODILJNOG BEZ DA JE OSOBA BILA NA KOMPLIKACIJAMA

DOKUMENTACIJA ZA HZZO:
5) doznaka od ginekologa (jedna se nosi poslodavcu, jedna u HZZO)
6) potvrda o plaći (R1 obrazac) kojeg popunjava poslodavac
 traže se podaci o isplatama plaće u posljednih 6 mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje
7) kopija osobne iskaznice i tekućeg računa
8) zahtjev (popunjava se u HZZO-u)

 predaje se prema mjestu prebivališta ili boravišta majke najkasnije do 5. u mjesecu za mjesec prije. Npr. Doznaka za 5. mjesec predaje se najkasnije do 05.06. kako bi naknada išla oko 20.6. ; doznaka za 6.mj. predaje se najkasnije do 05.07. kako bi naknada išla oko 20.07. itd.

NAKNADA:
 naknada za vrijeme rodiljnog ovisi o:
3) RADNOM STAŽU
4) IZNOSIMA ISPLATE PLAĆE

RADNI STAŽ
 Da bi se ostvarilo pravo na punu plaću (100% osnovice) potrebno je da majka ima 12 mjeseci staža neprekinuto ili 18 mjeseci staža u posljednje dvije godine
Npr. Ako se rodiljni otvara 01.06.2017. godine te osoba nema neprekinuti staž 12 mjeseci do 01.06. , trebala bi imati 18 mjeseci u posljednje dvije godine tj. u periodu od 01.06.2015. – 31.05. 2017.

 Ukoliko osoba ne ostvaruje niti 12 mj. staža neprekinuto niti 18 u zadnje dvije godine, ne ulazi se u uopće u isplate plaća, već se prima fiksna naknada u iznosu od 1663 kn.

IZNOSI PLAĆE:

 Ukoliko osoba ostvaruje uvjet staža gledaju se isplate sa R1 obrasca te se prema njima računa satnica (zbroje se 6 neto isplata i podijeli se sa satima rada u 6 mj i dobije se satnica) koja se množi sa radnim satima svakog mjeseca te je to iznos naknade
 Npr. satnica je 15,00 kn te se množi sa 160, 168, 176 ,184 ovisno koliko svaki mjesec ima broj radnih sati pa zbog toga naknade variraju
 Da bi se satnica izračunala, potrebno je da u R1 obrascu u posljednih 6 mjeseci osoba ima minimalno dvije isplaćene plaće za rad.
 Dakle potvrda o plaći se uvijek ispisuje za 6 mjeseci unazad, ali ako je neka osoba u tih 6 mjeseci npr. 5 mjeseci bila na bolovanju, rodiljnom dopustu i slično gdje nije ostvarila plaću (već naknadu plaće) satnica se ne može utvrditi i osobi se računa po minimalnoj osnovici u izosu od 2350 kn

 Ukoliko osoba ispunjava i uvjet staža i uvjet isplata na potvrdi o plaći, primati će svoju plaću, tj. množiti će se utvrđena satnica sa brojem radnih sati svakog mjeseca pa koliko ispadne, toliko će dobiti.

Dakle imamo 3 sučaja:
D. Osoba NEMA STAŽA, ALI IMA ISPLATA – čim nema staža, prima minimalac od 1663 kn za puni mjesec
E. Osoba IMA STAŽA, ALI NEMA MINIMALNO 2 ISPLATE ZA RAD – satnica se utvrđuje prema minimalnoj osnovici od 2350 kn (mijenja se svake godine)
F. Osoba IMA STAŽA I IMA ISPLATA - utvrđuje se njena satnica i prima svoju plaću

Kada osoba otvori rodiljni, slijedeći put dolazi kada se dijete rodi za jednokratnu novčanu pomoć za dijete, a s njom se ujedino i regulira prvih 6 mj. od rođenja djeteta.
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 22:10   #109
Super da imamo osobu direkt u "epicentru" događanja

Odmah postavljam pitanje - što se događa drugih 6 mjeseci ako se osobi promijeni radni status, konkretno firma ode u stečaj?

Hvala ja odgovoru!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 10:18   #110
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Super da imamo osobu direkt u "epicentru" događanja

Odmah postavljam pitanje - što se događa drugih 6 mjeseci ako se osobi promijeni radni status, konkretno firma ode u stečaj?

Hvala ja odgovoru!
moze nastaviti koristiti kao nezaposlena majka i primati naknadu od 1663 kn
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:43   #111
Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
moze nastaviti koristiti kao nezaposlena majka i primati naknadu od 1663 kn
Da, bolje se prijavit na burzu bez rodiljne, više dobijem. Ok, hvala na odgovoru!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 14:12   #112
Ovako, ja sam zaposlena ali mi je ugovor na određeno. Otvorene su mi komplikacije, predala sam R1, doznaku i sve ostalo na HZZO-u i znam da sad dok sam jos pod ugovorom nosim jednu doznaku poslodavcu a drugu u HZZO. Ali me zanima sto ce biti kad mi ugovor istece jer znam da mi ga nece produziti. Tako da vise necu biti zaposlena do poroda tih zadnjih par mjeseci. Zanima me da li onda opet nosim nesto na HZZO da mi se tamo prekine to sto dobivam ili dobivam i dalje nesto od HZZO-a ili se samo javljam na Zavod za zaposljavanje i od njih primam naknadu do dana kad mi pocne porodiljni? S tim da sigurno na HZZO-u moram obaviti odjavu i prijavu kao nezaposlena no neznam da li moram jos sto vezano uz ovu naknadu koju sad primam? A kad pocne porodiljni onda opet nosim kakve papire ili sto na HZZO kako bih dobivala naknadu kao nezaposlena osoba? Ako mi netko moze malo pojasniti taj postupak za osobe koje ostaju bez posla usred bolovanja zbog komplikacija puno bi mi pomogli jer mi taj dio nije najjasniji.
Aria95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 15:52   #113
Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
moze nastaviti koristiti kao nezaposlena majka i primati naknadu od 1663 kn
Ispravak mali, od 1.7.2017. Ide porodiljna za nezaposlene u iznosu od 2320kn
__________________
~~Tina shop~~
tynaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:14   #114
Da li se nakon rodjenja djeteta pa do 6 mj. života, dobiva puni iznos plaće npr 6000 kn ili puni iznos koliko i do sada dobivam na komplikacijama 4257,28 kn?
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:28   #115
Puni iznos plaće, bez ograničenja. I ide ne od rođenja djeteta, nego od otvaranja porodiljnog (45-28 dana pred porod)
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:51   #116
Divno:klap:

Jos nesto
Da li je neka od vas, koja radi u državnoj firmi, imala pravo na jednokratnu novčanu naknadu nakon 3 mjeseca bolovanja?
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 18:00   #117
[QUOTE=tynaa;63964359]Ispravak mali, od 1.7.2017. Ide porodiljna za nezaposlene u iznosu od 2320kn[/QUOTE

Sve ovo gore kaj sam napisala je po sadašnjem ZRRP! Izmjene zakona još nisu izglasane u Saboru! Nadam se da će biti u skladu s nacrtom no ipak moramo čekati službeno stupanje na snagu! 😀
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 18:07   #118
Quote:
Aria95 kaže: Pogledaj post
Ovako, ja sam zaposlena ali mi je ugovor na određeno. Otvorene su mi komplikacije, predala sam R1, doznaku i sve ostalo na HZZO-u i znam da sad dok sam jos pod ugovorom nosim jednu doznaku poslodavcu a drugu u HZZO. Ali me zanima sto ce biti kad mi ugovor istece jer znam da mi ga nece produziti. Tako da vise necu biti zaposlena do poroda tih zadnjih par mjeseci. Zanima me da li onda opet nosim nesto na HZZO da mi se tamo prekine to sto dobivam ili dobivam i dalje nesto od HZZO-a ili se samo javljam na Zavod za zaposljavanje i od njih primam naknadu do dana kad mi pocne porodiljni? S tim da sigurno na HZZO-u moram obaviti odjavu i prijavu kao nezaposlena no neznam da li moram jos sto vezano uz ovu naknadu koju sad primam? A kad pocne porodiljni onda opet nosim kakve papire ili sto na HZZO kako bih dobivala naknadu kao nezaposlena osoba? Ako mi netko moze malo pojasniti taj postupak za osobe koje ostaju bez posla usred bolovanja zbog komplikacija puno bi mi pomogli jer mi taj dio nije najjasniji.
Ukoliko ostanete bez posla u tijeku komplikacija, zadržavate sva prava iz radnog odnosa do kraja kompl. tj. ide Vam staž i primate jednaku naknadu! Nakon isteka ugovora, javljate se u HZZO koji Vas prijavljuje na posebnu osnovu osiguranja te i dalje nosite doznaku krajem mjeseca! Kad Vam se otvori rodiljni dopust,odjavljujete se s te posebne osnove, prijavljujete kao nezaposlena osoba, javljate se na HZZ (ako želite) a rodiljnu brigu/poštedu primati će te od rodenja djeteta.
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:13   #119
Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
Ukoliko ostanete bez posla u tijeku komplikacija, zadržavate sva prava iz radnog odnosa do kraja kompl. tj. ide Vam staž i primate jednaku naknadu! Nakon isteka ugovora, javljate se u HZZO koji Vas prijavljuje na posebnu osnovu osiguranja te i dalje nosite doznaku krajem mjeseca! Kad Vam se otvori rodiljni dopust,odjavljujete se s te posebne osnove, prijavljujete kao nezaposlena osoba, javljate se na HZZ (ako želite) a rodiljnu brigu/poštedu primati će te od rodenja djeteta.
Obzirom da sam u slicnoj situaciji, mene zanima koliku porodiljnu naknadu cemo primati u prvih 6 mjeseci dijetetova zivota? Kao nezaposlena osoba?
Naime moja situacija je ta da mi 31.7.2017. istice ugovor na odredjeno, a porodiljni mogu tek otvoriti 5.8. (valjda onda 4.8.2017 obzirom da je 5.8. neradni dan) tako da mi ostaje rupa od od par dana gdje sam jos uvijek na komplikacijama do otvaranja tog porodiljnog pehista
__________________
~~Tina shop~~
tynaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 21:29   #120
scopic, lijepo je imati insajdera ovdje!

da li u prosjek plaća ulaze stimulacije? za bonuse sam mislim pročitala da ne

također, mislim da smo se nedavno dvoumile oko ovoga; da li osoba koja ode na komplikacije 2017.g., rodi 2018.g. i vrati se na posao tek 2019.g.- ima pravo na neiskorišteni godišnji iz 2017.g.? za neiskorišteni godišnji iz 2018.g. znamo da ima pravo, ali smo naišli na različita tumačenja za ovaj iz 2017.g. (koji bi se koristio 2 godine nakon stjecanja)?
__________________
toliko puno reflektirajucih povrsina, a toliko malo vremena by Barca
Scissors. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.