Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2011., 11:05   #1
Utapanje ne izgleda kao utapanje...

Pochinje nam sezona plivanja na moru, rijekama i jezerima...

htjela sam podjeliti ovaj blog/clanak sa svima.

na engleskom je, ali cu probati u kratkim... djeca i odrasli koji se utapaju , ne mashu rukama, vichu upomoc(osim u vrlo vrlo rijetkim prilikama).To je utjecaj televizije.Vecina djece i odraslih koji ce se utopiti, biti ce u vashoj neposrednoj blizini( do tri metra od vas). Najcesce se bore za dah 20 do 60 sekundi na povrshini vode.

Znakovi utapanja:

■Head low in the water, mouth at water level
glava u vodi, ili usta u ravnini sa vodenom povrshinom
■Head tilted back with mouth open
glava zabachena sa otvorenim ustima
■Eyes glassy and empty, unable to focus
oci su staklenaste, prazni pogled i ne mogu se fokusirati
■Eyes closed
ochi zatvorene
■Hair over forehead or eyes
kosa preko ochijui cela
■Not using legs – Vertical
osoba ne koristi noge i nalazi se u potpuno vertikalnom polozaju
■Hyperventilating or gasping
hiperventilacija i borba za dah
■Trying to swim in a particular direction but not making headway
pokushava plivati i jednom pravcu, ali im to ne uspijeva
■Trying to roll over on the back
pokushavaju se okrenuti na ledja
■Appear to be climbing an invisible ladder
izgledaju kao da se penju po nevidljivim ljestvama



cijeli blog/clanak : http://mariovittone.com/2010/05/154/
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 09.06.2011. at 11:12.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 11:19   #2
-na žalost sve je ovo istina,mm je tako izgubio malog brata...ronio je onako po površini i imali su ga na oku,čovjek koji je prolazio kraj njega je primjetio da se ne miće,dakle nije bilo nikakvog mlataranja ručicama i sl.(imao je 6g) samo je plutao....
__________________
4kids on the block 😂
marina.k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 12:07   #3
joj uzas a dobro je to znati, nisam imala pojma.
silly3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 12:50   #4
za temu. i da dodam ono da se dijete može utopiti u par cm vode.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 12:58   #5
Jesam ja normalna ako si odmah predočim jedan od takvih prizora u kojem je jedno od moje djece? Jeza me prođe...
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 14:46   #6
Joj, imam fobije od toga, mi smo na moru pa toga ima dosta, a imam osjećaj da je dovoljna sekunda nepažnje da se dogodi tragedija.
Nego, ono što me zaprepastilo, gledala sam prije par godina na Oprah show, žena je vodila djecu na bazen na kupanje, vratili se doma, dečko otišao spavati jer je bio jako umoran i vrtilo mu se u glavi. Umro je u snu. Uzrok smrti : utapanje Dakle, poslije je neki liječnik objašnjavao, u igri na bazenu dječak se nekoliko puta nagutao vode koja je ostala u plućima tako da je u snu ostao bez kisika i nastupila je smrt identična utapanju Užas!
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 14:50   #7
Quote:
Mme Pipi kaže: Pogledaj post
Joj, imam fobije od toga, mi smo na moru pa toga ima dosta, a imam osjećaj da je dovoljna sekunda nepažnje da se dogodi tragedija.
Nego, ono što me zaprepastilo, gledala sam prije par godina na Oprah show, žena je vodila djecu na bazen na kupanje, vratili se doma, dečko otišao spavati jer je bio jako umoran i vrtilo mu se u glavi. Umro je u snu. Uzrok smrti : utapanje Dakle, poslije je neki liječnik objašnjavao, u igri na bazenu dječak se nekoliko puta nagutao vode koja je ostala u plućima tako da je u snu ostao bez kisika i nastupila je smrt identična utapanju Užas!
što sam ovo morala pročitati
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 14:51   #8
Kada smo bile male sestrična i ja išle smo na plažu,mi smo bile u moru a starci vani,prepuno ljudi i na plaži i u moru,sestrični je ispala peraja s noge a tek je naučila plivati,uhvatila ju je panika i počela je tonuti,nekako se uspjela uhvatiti za mene i stat na noge(nismo bile u dubini),a zanimljivo da to nitko osim mene nije primjetio a krcato ljudi
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:05   #9
auf, grozna tema....ja sam se kao mala (7-8 god) zamalo utopila u jezeru... trava mi je bila oko noge i nisam do kraja mogla isplivati van, samo sam mlatarila rukama i očima gledala van vode i jedino čega se sjećam bilo je panika, strah, a ljudi su samo stajali i gledali. Neka je žena došla do mene koja se našla u neposrednoj blizini i iskopala sam se van, a ljudi su još uvijek buljili i buljili.

Ali zanimljivo je kako mi nije palo na pamet zaroniti i osloboditi nogu, i kako nitko od onih buljača nije nešto poduzeo
U tom se jezeru i dan danas kupaju, a svako malo se netko utopi radi te glupe travurine
__________________
Row Your Boat :)
Beata Kahlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:05   #10
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Kada smo bile male sestrična i ja išle smo na plažu,mi smo bile u moru a starci vani,prepuno ljudi i na plaži i u moru,sestrični je ispala peraja s noge a tek je naučila plivati,uhvatila ju je panika i počela je tonuti,nekako se uspjela uhvatiti za mene i stat na noge(nismo bile u dubini),a zanimljivo da to nitko osim mene nije primjetio a krcato ljudi
Slično, samo sam ja bila ta sestrična.

Ja nisam znala plivati, ona je, stajala je valjda 2 metra od mene, bili smo ful ful u plićaku, starci su nas gledali sa stepenica, udaljeni valjda 5 metara. Ja sam zagazila u prazno, prevarila me voda i samo sam osjetila da počinjem gutati vodu i da ništa ne mogu. Sjećam se da mi je voda prekrivala pogled, ali sam zurila u starce i skužila da oni gledaju i ništa ne kuže, a onda da počinju kužiti i da se stari digao ko munja, skočio na noge i (tako se to meni tada činilo, valjda ipak ne bi to napravio ) htio skočiti na glavu kolika ga je panika ulovila. Na to je sestrična skužila da joj viču da me izvadi i povukla me za kosu prema gore. Nikad to nisam zaboravila. Ali sjećam se ustvari najviše straha za tatu da će razbiti glavu.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:13   #11
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Slično, samo sam ja bila ta sestrična.

Ja nisam znala plivati, ona je, stajala je valjda 2 metra od mene, bili smo ful ful u plićaku, starci su nas gledali sa stepenica, udaljeni valjda 5 metara. Ja sam zagazila u prazno, prevarila me voda i samo sam osjetila da počinjem gutati vodu i da ništa ne mogu. Sjećam se da mi je voda prekrivala pogled, ali sam zurila u starce i skužila da oni gledaju i ništa ne kuže, a onda da počinju kužiti i da se stari digao ko munja, skočio na noge i (tako se to meni tada činilo, valjda ipak ne bi to napravio ) htio skočiti na glavu kolika ga je panika ulovila. Na to je sestrična skužila da joj viču da me izvadi i povukla me za kosu prema gore. Nikad to nisam zaboravila. Ali sjećam se ustvari najviše straha za tatu da će razbiti glavu.
sve isto samo je kod mene mama skakala
a ja sam se bojala da me više neće voditi na more
__________________
♥♥ Filip 18.02.2010. ♥♥
žeeljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:17   #12
Quote:
žeeljka kaže: Pogledaj post
sve isto samo je kod mene mama skakala
a ja sam se bojala da me više neće voditi na more
a ja mislila da si u Bregavi

ja se isto počela utapati al u potoku koji uopće nij bio dubok..nisam znala plivati ,samo potonula,al nekako se dočekala na noge i samo ustala..tako je plitak bio.al eto i u tom se kao što pročitasmo može utopiti..samo se sjećam ogromnog straha i gubitka kontrole.
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:21   #13
Quote:
marinella kaže: Pogledaj post
a ja mislila da si u Bregavi
bili smo južnije za vrijeme rata a Bregava je hladna brrrrrrr
__________________
♥♥ Filip 18.02.2010. ♥♥
žeeljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:25   #14
Quote:
žeeljka kaže: Pogledaj post
bili smo južnije za vrijeme rata a Bregava je hladna brrrrrrr
mm se kupao u njoj,njemu nije bilo hladno doduše oni su bili ludi ikupali se u izvorima na hutovu al zachatavam...

još se sjećam eden iz santa barbare kako se kao utapa i viče help pa sam radi te scene i ja dugo milsila da to tako izgleda.zato za temu!
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:01   #15
Jutros rano,prochitala sam blog,a podsjetio me na moje iskustvo iz treceg-cetvrtog razreda osnovne.

Bili smo na skolskom izletu, u toplicama.Nakon ruchka odveli nas na kupanje.
Uglavnom, pochela sam tonuti i "penjati se po nevidljivim ljestvama", masa ljudi oko mene, oci sirom otvorene.Vidim ljude, oko sebe, oni mene ne.

Ne znam koliko dugo sam se tako borila i tonula.Panika, strah, a najvishe taj osjecaj bespomocnosti ,a ljudi svuda oko mene.
Konachno, netko me zgrabio za ruku i povukao van.Dechko iz razreda.Bila sam metar i pol od ruba bazena.


blog me isto tako podsjeto kako imam krivu sliku u glavi, bez obzira na iskustvo.Ljudi i djeca kad se utapaju vichu, lamataju rukama itd. To jednostavno nije istina u velikoj vecini slucajeva.
To je utjecaj tv -a i medija.

Mozda da svi malo bolje obratimo paznju ovoga ljeta na male i velike oko nas.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:17   #16
i ja sam se skoro utopila k' mala
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:19   #17
bome nisam se ni ja sjetila viknut ni lamatat rukama kad me more počelo poklapat
uletila u vodu i stala na stijenu koja je bila na koso i skliska i kako su valovi nailazili tako me samo zanšalo prema dublje i dublje
ali mama se još obučena sjurila u more izvadit me
a tetu smo nas 4 gledali s plaže kako pliva, tj. kao da roni glavom u moru i tak gledamo mi nju, ja i bratići niš ne kužimo, ali moja mama ju je krenula dozivat i brzo po mostu dotrčala i skočila u vodu...teta nije imala pojma šta joj se dogodilo da je najednom tako završila glavom u vodi

inače, mene od utapanja više strah gliseraša s onim malim gumenim gliserićima s vanbrodskim motorom, koji si misle da su na luftiću i da mogu do plaže doć...jer znam dvoje, jednog tatu koji je ostao bez cijele noge zbog glisera i jednog dečka koji je bez stopala zbog jetski-a
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:32   #18
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
za temu. i da dodam ono da se dijete može utopiti u par cm vode.
a sto je s onim da bebe znaju ronit, to smo bas neki dan raspravljali... ili se to odnosi samo na male bebe?
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:33   #19
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
Jesam ja normalna ako si odmah predočim jedan od takvih prizora u kojem je jedno od moje djece? Jeza me prođe...
joooj, tak i ja
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 18:45   #20
brrrrrrr....
ja sam se kao dijete utopila zamalo na Jarunu...
nisam mahala,nisam vikala samo sam osijetila kako me vir vuče prema dolje,te ruke koje me čupaju i vade na površinu....riječ je o sekundama....i sigurno ne stigneš ni vikati ni mahati
mambi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.