Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2007., 11:07   #1
> Jeremiah 8:8 <

Da li Jeremiah 8:8 potvrđuje da će biblija (božija objava ) biti iskrivljena od strane ljudi tokom vremena ?

http://www.islamway.com/english/imag...radictions.htm
<<< (Greške možete vidjeti na ovom linku. A Bog ne govori kontradiktornim tekstom )

8 Kako govorite: Mudri smo, i zakon je Gospodnji u nas? Doista, gle, laž učini lažljiva pisaljka književnička. [ Jeremija 8:8 ]

Drugo pitanje za poštovane kršćane. Da li je Mojsije znao da će se objava iskriviti nakon njegove smrti ? Ako pogledamo Ponovljeni zakon 31- 25 do 29 gdje piše :

Zapovedi Mojsije Levitima, koji nošahu kovčeg zaveta Gospodnjeg, govoreći:

26 Uzmite ovu knjigu zakona i metnite je pokraj kovčega zaveta Gospoda Boga svog, da bude onde svedok na vas.

27 Jer znam nepokornost tvoju i tvrdi vrat tvoj. Eto, dokle sam još živ s vama, do danas, bejaste nepokorni Gospodu; a kamoli kad ja umrem?

28 Skupite meni sve starešine od plemena svojih i upravitelje svoje da im kažem da čuju ove reči, i da im zasvedočim nebom i zemljom.

29 Jer znam da ćete se po smrti mojoj pokvariti, i zaći s puta koji vam zapovedih; i zato će vas zadesiti ovo zlo najposle, kad stanete činiti što je zlo pred Gospodom gneveći Ga delom ruku svojih.


Knjiga Mojsijeva je predočila iskrivljenje biblije. To potvrđuje Jeramaiah oko 826 godina kasnije
ISLAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:26   #2
Quote:
ISLAM kaže: Pogledaj post
Da li Jeremiah 8:8 potvrđuje da će biblija (božija objava ) biti iskrivljena od strane ljudi tokom vremena ?

http://www.islamway.com/english/imag...radictions.htm
<<< (Greške možete vidjeti na ovom linku. A Bog ne govori kontradiktornim tekstom )

8 Kako govorite: Mudri smo, i zakon je Gospodnji u nas? Doista, gle, laž učini lažljiva pisaljka književnička. [ Jeremija 8:8 ]

Drugo pitanje za poštovane kršćane. Da li je Mojsije znao da će se objava iskriviti nakon njegove smrti ? Ako pogledamo Ponovljeni zakon 31- 25 do 29 gdje piše :

Zapovedi Mojsije Levitima, koji nošahu kovčeg zaveta Gospodnjeg, govoreći:

26 Uzmite ovu knjigu zakona i metnite je pokraj kovčega zaveta Gospoda Boga svog, da bude onde svedok na vas.

27 Jer znam nepokornost tvoju i tvrdi vrat tvoj. Eto, dokle sam još živ s vama, do danas, bejaste nepokorni Gospodu; a kamoli kad ja umrem?

28 Skupite meni sve starešine od plemena svojih i upravitelje svoje da im kažem da čuju ove reči, i da im zasvedočim nebom i zemljom.

29 Jer znam da ćete se po smrti mojoj pokvariti, i zaći s puta koji vam zapovedih; i zato će vas zadesiti ovo zlo najposle, kad stanete činiti što je zlo pred Gospodom gneveći Ga delom ruku svojih.


Knjiga Mojsijeva je predočila iskrivljenje biblije. To potvrđuje Jeramaiah oko 826 godina kasnije
mnogo ti laprdas.
jeremija je rekao da je poturica gori od turcina.


dakle, hriscane ne pitaj za stari zavet, jer nam dodje kao (neobavezna) lektira.
zakon je Novi Zavet.
a, oni koji nisu pronasli spasitelja u Hristu, nego cekaju antihrista, oni se drze starog zaveta.


Hristos vaskrse! (i novoobrezanima)
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:44   #3
Jeremija je prorekao ono što je i Krist rekao farizejima.
To ne znači da će oni, dovodeći vodu na svoj mlin, uspjeti iskriviti Riječ, nego da će pokušavati i donekle uspjevati držati jedan dio ljudskog roda u zabludi.
Zamisli da Bog Jahve dopusti da se njegova Riječ iskrivi! Ludost.

I nije se objava iskrivila, nego je čovjek uvijek nanovo zastranjivao, jer je slab i grešan.
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 21:29   #4
Quote:
Maranatha kaže: Pogledaj post
Jeremija je prorekao ono što je i Krist rekao farizejima.
To ne znači da će oni, dovodeći vodu na svoj mlin, uspjeti iskriviti Riječ, nego da će pokušavati i donekle uspjevati držati jedan dio ljudskog roda u zabludi.
Zamisli da Bog Jahve dopusti da se njegova Riječ iskrivi! Ludost.

I nije se objava iskrivila, nego je čovjek uvijek nanovo zastranjivao, jer je slab i grešan.
Pa eno čovjek je stavio link o iskrivljenoj bibliji..... Mislim 101 kontradikcija..

Nije stvar je li Jahve mogao sačuvati,, naravno jest mogao ali je 100 % pustio da se to dogodi...

Onaj link je nepobitan dokaz o iskrivljenosti biblije
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 00:27   #5
Quote:
3Xtreme kaže: Pogledaj post
Pa eno čovjek je stavio link o iskrivljenoj bibliji..... Mislim 101 kontradikcija..

Nije stvar je li Jahve mogao sačuvati,, naravno jest mogao ali je 100 % pustio da se to dogodi...

Onaj link je nepobitan dokaz o iskrivljenosti biblije


zar ti treba link o nepobitnosti iskrivljenja Biblije?!
eto ti ga papa, katolici, subotari, evangelisti...

no, Gospod je rekao da ce Crkva ostati do kraja sveta.
a, da ce proci nebo i zemlja...
to je ona Crkva kojoj se klanjaju pravoslavni, ali i poturice i sektasi.
Crkva koja sve prihvata i zove na pokajanje.

ne razumem svrhu citirati jeremiju i muhamedanca sto postavi ovaj post.

promaja u glavi, sta drugo.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 11:29   #6
pa dobro sve to crkva do kraja "sveta" i sve... Ali iskrivljena bibilija .. 101 greška.... kako slijediti nešto što nije više božija riječ...

isto to će reći katolici za svoju crkvu kao što ti govoriš za svoju pravoslavnu.. PRAVA ISPRAVNA, pokajanje....

Isti fazon,,,, slijedite knjigu sa više od 100 grešaka koja bi trebala biti božija riječ
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 11:48   #7
Quote:
Pa eno čovjek je stavio link o iskrivljenoj bibliji..... Mislim 101 kontradikcija..
Ima ih i u Kuranu sličan broj.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 11:57   #8
daj makar JEDNU ako istinu govoriš
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 12:30   #9
Dobro, evo jednu koja se tiče i kršćana.

Da li će kršćani u pakao?

DA!

Sura 3:
"Bogoslužje onoga koji traži jednu vjeroispovijed pokraj Podvrgavanja nije prihvaćeno. Taj će čovjek biti, u budućem životu, u broju onih koji su sve izgubili."

Sura 5:
"Da, oni koji kažu: « Bog je Mesija, sin Marijin, » bezbožni su.
Jer Mesija je rekao: « O sinovi Izraelovi! Obožavajte Boga, mog Gospoda i svog Gospoda. »
Bog zabranjuje Raj onome tko dodaje sudrugove Bogu. Njegovo boravište bit će Vatra. Ne postoji branitelj za nepravedne."

NE!

Sura 2:
Oni koji vjeruju,
oni koji primijenjuju Judaizam,
oni koji su Krščani ili Sabejci,
oni koji vjeruju u Boga i posljednji Dan,
oni koji čine dobro:
evo onih koji će naći svoju nagradu
kod svog Gospoda.
Oni tada više neće iskusiti nikakav strah,
oni neće biti ožalošćeni.

Sura 5:
Oni koji vjeruju: Židovi, Sabejci i Krščani, – svaki koji vjeruje u Boga i u Posljednji Dan i čini dobro – neće iskusiti više nikakvog straha i ne će biti rastuženi.


No, kao što rekoh ima gomila kontradiktornosti, besmislica, primitivizma i sličnih budalaština u toj primitivnoj beduinskoj škrabotini.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 12:41   #10
Quote:
ISLAM kaže: Pogledaj post
Da li Jeremiah 8:8 potvrđuje da će biblija (božija objava ) biti iskrivljena od strane ljudi tokom vremena ?

http://www.islamway.com/english/imag...radictions.htm
<<< (Greške možete vidjeti na ovom linku. A Bog ne govori kontradiktornim tekstom )

8 Kako govorite: Mudri smo, i zakon je Gospodnji u nas? Doista, gle, laž učini lažljiva pisaljka književnička. [ Jeremija 8:8 ]

Drugo pitanje za poštovane kršćane. Da li je Mojsije znao da će se objava iskriviti nakon njegove smrti ? Ako pogledamo Ponovljeni zakon 31- 25 do 29 gdje piše :

Zapovedi Mojsije Levitima, koji nošahu kovčeg zaveta Gospodnjeg, govoreći:

26 Uzmite ovu knjigu zakona i metnite je pokraj kovčega zaveta Gospoda Boga svog, da bude onde svedok na vas.

27 Jer znam nepokornost tvoju i tvrdi vrat tvoj. Eto, dokle sam još živ s vama, do danas, bejaste nepokorni Gospodu; a kamoli kad ja umrem?

28 Skupite meni sve starešine od plemena svojih i upravitelje svoje da im kažem da čuju ove reči, i da im zasvedočim nebom i zemljom.

29 Jer znam da ćete se po smrti mojoj pokvariti, i zaći s puta koji vam zapovedih; i zato će vas zadesiti ovo zlo najposle, kad stanete činiti što je zlo pred Gospodom gneveći Ga delom ruku svojih.


Knjiga Mojsijeva je predočila iskrivljenje biblije. To potvrđuje Jeramaiah oko 826 godina kasnije
Pa, jesi li siguran da o tome pise Jeremija?? Ovakve izjave su ravne fantaziji. Bez uvrede.

Quote:
8 Kako govorite: Mudri smo, i zakon je Gospodnji u nas? Doista, gle, laž učini lažljiva pisaljka književnička. [ Jeremija 8:8 ]
Eto ga i na hebrejskom jeziku za poznavaoce hebrejskog:

Quote:
איכה תאמרו חכמים
אנחנו ותורת יהוה
אתנו אכן הנה לשקר
עשה עט שקר ספרים׃
Nigde ja ovde nisam vidio da Jeremija pise o iskrivljavanju Biblije, nigde nisam video takvu rec, Mojsija, Bibliju i sl., posebno kada se uzme u obzir kontex 7 i 8 glave. Pre bih kazao da Jeremija pise o otpadu medju Bozjim narodom, a ne o "iskrivljavanju Biblije".


Quote:
29 Jer znam da ćete se po smrti mojoj pokvariti, i zaći s puta koji vam zapovedih; i zato će vas zadesiti ovo zlo najposle, kad stanete činiti što je zlo pred Gospodom gneveći Ga delom ruku svojih.[/COLOR]
Ovo je posebno zanimljivo, jer sto znaci otici/zaci sa puta Bozjeg? Osim toga, "delo ruku" ljuci ne odnosi se na ono sto oni pisu ili ne, vec na ono sto oni rade. Prema tome, ljudi su cesto gradili predstave Boga, a to je idolopoklonstvo, to je ono o cemu tocno pise Mojsije, a ne o menjanju textova.

Izgleda da nasa braca muslimani citaju Bibliju samo zato da bi nasli greske, sto nije fer, ako vam je vas Bog to tako nalozio-svaka mu cast.

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 12:53   #11
Ok, Evo ti odgovora jednostavnog

One koji su vjerovali te one koji su bili židovi , kršćani i sabejci , a koji su vjerovali u Allaha i drugi svijet i dobra djela činili - doista čeka nagrada od Gospodara njihova; za njih nema straha i oni neće tugovati. ( 2- 62)

igod dakle, nakon što je Allah objasnio u drugim ajetima ko su nevjernici npr

Nevjernici su oni koji govore: "Bog je – Mesih, sin Merjemin!’ A Mesih je govorio: "O sinovi Israilovi, klanjajte se Allahu, i mome i vasem Gospodaru! Ko drugog Allahu smatra ravnim, Allah cemo ulazak u dzennet zabraniti i boraviste njegovo ce dzehennem biti; a nevjernicima nece niko pomoci. (5, 72)

On kaže u ajetu (2-62) da oni među njima koji su ISPRAVNO VJEROVALI () u vrijeme Isusa a.s (nisu govorili da je božiji sin ni da je bog) će biti spašeni.
Znači prvi ajet se odnosi na skupinu koja je prije živjela (za vrijeme Isusa) a.s i koja je ispravno vjerovala u njega kao poslanika , ti će biti spašeni. A u vatru će ovi koji su poslije njega učinili ga "božijim sinom" ko pavle

Eto vidiš....... Kršćani će u vatru - da, dio njih hoće koji krivo vjeruju
kršćani će u raj - da, dio koji je ispravno vjerovao za vrijeme Isaa a.s

Veoma jednostavno... Tvoj problem je što si poistovjetio SVE kršćane, ne praveći razliku vjere prijašnjih kršćana i ovih danas

Eto odgovora

DAJ SLIJEDEĆU,, tvrdiš da ih ima ...
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:01   #12
Ma daj.
Mislim, koristiš istu apologetiku kao i kršćani kada pravdaju svoje nebuloze.
U čemu je razlika onda?
I kršćanski apologet će ti "objasniti" svaku kontradikciju u Bibliji.

Inače, Kuran govori da je Isus dobio neku knjigu (valjda evanđelja).
Naravno očito je da je to nebuloza.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:02   #13
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
No, kao što rekoh ima gomila kontradiktornosti, besmislica, primitivizma i sličnih budalaština u toj primitivnoj beduinskoj škrabotini.

Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smi ih Mi raskomadali, i da Mi od vode sve zivo stvaramo? I zar nece vjerovati? (21, 30)


Izgleda da su ovi beduini znali prije 1500 godina da je sve bilo na jednom mjestu i da se praskom rastavilo (naučno potvđena Big Bang teorija u XX stoljeću)

Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti?.Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo. (75; 3-4)

Zašto se ovdje asocira na jagodice prsta baš ? Znaš li koliko je svaki otisak prsta na jagodici jedinstven i neponovljiv ? Izgleda da su primitivni beduini znali prije 1500 godina da svako ima različit otisak prsta i da nemogoće napraviti isti ... ( tek XX stoljeću su spoznali ljudi specifičnost jagodica prsti kod ljudi )

igod , ja te pozivam da primis islam
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:06   #14
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ma daj.
Mislim, koristiš istu apologetiku kao i kršćani kada pravdaju svoje nebuloze.
U čemu je razlika onda?
I kršćanski apologet će ti "objasniti" svaku kontradikciju u Bibliji.
Teško da će moći objasniti 101 svaku .... Dobro, nisi mi dao još jednu "kontradikciju" iz kura'na

Zar ono nije isto kao da kažemo Stanković će u pakao, pa kažemo Stanković će u raj... Nema kontradikcije ako ima 300 Stankoviće koji su prije i poslije živili.. Ako će neki od Stankovića u pakao a neki od Stankovića u raj onda nismo ništa čudno rekli ...

Priznaj da odgovor je na mjestu i ti si ga shvatio samo sram te reći da si u krivu
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:08   #15
Quote:
No, kao što rekoh ima gomila kontradiktornosti, besmislica, primitivizma i sličnih budalaština u toj primitivnoj beduinskoj škrabotini.
eh igode, bar treba respektovati kuran ako nista drugo, bar kao pisano delo, nije lepo ni za dostojevskog ili nichea ili bilo koga drugog-kazali slicno. Tu skrabotinu su milioni procitali, ko zna koliko, Bibliju jos vise, pa valjda zasluzuju respekt kao umetnicko delo, taman neverovali sto u njima pise. Jer, mudri ateisti postuju Bibliju i sve ostale religijske knjige.

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:19   #16
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pa, jesi li siguran da o tome pise Jeremija?? Ovakve izjave su ravne fantaziji. Bez uvrede.



Eto ga i na hebrejskom jeziku za poznavaoce hebrejskog:



Nigde ja ovde nisam vidio da Jeremija pise o iskrivljavanju Biblije, nigde nisam video takvu rec, Mojsija, Bibliju i sl., posebno kada se uzme u obzir kontex 7 i 8 glave. Pre bih kazao da Jeremija pise o otpadu medju Bozjim narodom, a ne o "iskrivljavanju Biblije".




Ovo je posebno zanimljivo, jer sto znaci otici/zaci sa puta Bozjeg? Osim toga, "delo ruku" ljuci ne odnosi se na ono sto oni pisu ili ne, vec na ono sto oni rade. Prema tome, ljudi su cesto gradili predstave Boga, a to je idolopoklonstvo, to je ono o cemu tocno pise Mojsije, a ne o menjanju textova.

Izgleda da nasa braca muslimani citaju Bibliju samo zato da bi nasli greske, sto nije fer, ako vam je vas Bog to tako nalozio-svaka mu cast.

Pozdrav.
"Doista, gle, laž učini lažljiva pisaljka književnička. [ Jeremija 8:8 ]"

Koliko ja znam "pisaljkom književničkom" SE PIŠE KNJIGA A NEPRAVE IDOLI ZA OBOŽAVANJE; A AKO JE JOŠ LAŽNA PISALJKA KNJIŽEVNIČKA OČITO LAŽ PIŠE... Znači da je u objavi puno laži napisano
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:39   #17
Quote:
eh igode, bar treba respektovati kuran ako nista drugo, bar kao pisano delo, nije lepo ni za dostojevskog ili nichea ili bilo koga drugog-kazali slicno. Tu skrabotinu su milioni procitali, ko zna koliko, Bibliju jos vise, pa valjda zasluzuju respekt kao umetnicko delo, taman neverovali sto u njima pise. Jer, mudri ateisti postuju Bibliju i sve ostale religijske knjige.
Uopće ne zaslužuje.
Meni je bolja knjiga Gospodar prstenova.
Najbolje je Majstor Ivan rekao o Kuranu: "Onaj Kuran gdje ajeti liče k'o jaje jajetu.".

I respektirati knjigu koja je praktični priručnik za netoleranciju?
Respektirati knjigu koja mene kao ateista proklinje tisuće puta.
Daj, ne jebi.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:42   #18
Quote:
Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smi ih Mi raskomadali, i da Mi od vode sve zivo stvaramo? I zar nece vjerovati? (21, 30)

Ovo je opis Big Banga?
Što su to nebesa jadan ne bio?
I kako to da nijedan musliman nije skontao Big Bang?

Quote:
Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti?.Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo. (75; 3-4)
Zanimljivo nije spomenuo oko koje je također jedinstveno.
I opet zašto se neki musliman nije sjetio koristiti otiske?


A vidi ovog proroka kojemu je šaputao Bog:

Jules Verne je govorio o podmornici prije nego je bilo pojma o tome.
A tek Da Vinci i zrakoplov.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:45   #19
Pa, niti Bog, niti Biblija, pa ni moj um, ne deluje tako shablonski i mehanicki. Mislim da ce par dobrih pitanja na ovu temu o kojoj ovde pricamo (naravno, ukoliko se razvije diskusija) pomoci da razumemo neke stvar.

Quote:
"Doista, gle, laž učini lažljiva pisaljka književnička. [ Jeremija 8:8 ]"

Koliko ja znam "pisaljkom književničkom" SE PIŠE KNJIGA A NEPRAVE IDOLI ZA OBOŽAVANJE; A AKO JE JOŠ LAŽNA PISALJKA KNJIŽEVNIČKA OČITO LAŽ PIŠE... Znači da je u objavi puno laži napisano
Ovo sto ti sada kazes je klasicna zloupotreba biblijskog texta da bi se dobilo zeljeno misljenje, a mene ako pitas, na ovaj nacin mozes dokazati sve i svasta.

Mojsije pise o idolima koji se rukom rade, on ne napominje ista sto je vezano za pisanije. Ako uzmes kontext Tore, videces da je problem gradjenja idola bio veoma veliki, izrazen, posebno u paganskom okruzenju. A da ne pominjem da su zidovi imali taj problem, i da su cesto gradili idole i stavljali ih upravu u Bozji hram. A Bog je sve to izricito zabranio. O tome govori Mojsije.

Prema tome, spekulacija bi bila citati Mojsija iz ugla Jeremije 8:8, koji pre govori o laznim svestenicima i prorocima, bar je to kontext, koji su i pisali i govorili laz, nisu prihvatali Jeremiju ni to da on ima poruku od Boga za hebrejski narod.

Eto dva kontexta, a spojiti ova dva kontexta u jedan znaci-silovanje texta.

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 13:46   #20
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Uopće ne zaslužuje.
Meni je bolja knjiga Gospodar prstenova.
Najbolje je Majstor Ivan rekao o Kuranu: "Onaj Kuran gdje ajeti liče k'o jaje jajetu.".

I respektirati knjigu koja je praktični priručnik za netoleranciju?
Respektirati knjigu koja mene kao ateista proklinje tisuće puta.
Daj, ne jebi.

Pa nisam samo mislio na kuran, kako mi se cini, no to je stvar tvoje licne "kulture". Ti radi sto ti zelis.

Poz.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.