Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2003., 09:12   #21
Quote:
sunčica kaže:
prijavljivati slučajeve korupcije ....

Broj otvorene besplatne anti-korupcijske linije: 0800 245 542 (svaki radni dan od 9:00 do 16:00)

Ubacite si u mob i svaki odlazak u bolnicu jedan poziv. Besplatno je.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 09:15   #22
Quote:
sunčica kaže:
bez uvrede tvojoj prijateljici koju ni ne poznajem, ali da par puta ne uzme, brzo bi se pročulo i ntko više ne bi ni donosio

Pa, čisto sumnjam. Donošenje sitnih poklona, kao što su kava i čokolade doktorima i sestrama vrlo je duboko usađeno u našim glavama. Osim toga, u mnogim se slučajevima radi o zahvalnosti koju ne znamo izraziti na drugi način, pa bi mi se u takvim situacijama odbijanje sitnog poklona činilo zaista nepristojno.

Ono što sam htjela reći je da ne vjerujem da većina sestara/doktora pridaje preveliku pažnju poklonima, i da poklon ne mijenja njihov odnos prema pacijentima. Naravno, ima i potpuno suprotnih slučajeva.

Ja sam lani ležala u bolnici, i bilo je upravo smiješno gledati kako su neke pacijentice neprestano davale sestrama male paketiće. Bila je sa mnom u sobi jedna stara gospođa koja bi svaki put ugurala sestri u džep čokoladu, a jednom joj je čak dala i čips .

Ja za vrijeme boravka u bolnici nisam niti sestrama niti doktoru koji me operirao dala baš ništa, i nisam primijetila da je to promijenilo njihov odnos prema meni. Ali, kad sam odlazila iz bolnice osjećala sam silnu zahvalnost prema svima, od gospođe na porti do glavne sestre, pa sam svima kupila male poklone - i sestrama, i gospođi na porti, i doktoru. Možda je to zaista bilo glupo od mene jer su oni samo radili svoj posao - ali, eto, tako sam se osjećala.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 09:25   #23
iskreno , ne vidim nista lose u tome da se sestrama da 10 deka kave
to je simbolicno hvala za njihov trud i nista vise
nije uvjet da bi pacijent dobio njegu koja mu pripada

problem je kad doktori uvjetuju svoj rad skupim "poklonima" ,a cesto i koverticama i tome treba stati na kraj
s trece strane , takvo njihovo ponasanje postoji jer im moze biti , jer nam je zdravstvo u kurcu
znaci da taj dio treba rjesavati od glave - dovoljno kreveta i pregleda i snimanja koliko tehnoloske mogucnosti dopustaju
ovako , doktoru je placeno 10 tak pregleda dnevno i on realno nema razloga raditi vise od toga ako nije placen
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 09:38   #24
Quote:
zg_sash kaže:

problem je kad doktori uvjetuju svoj rad skupim "poklonima" ,a cesto i koverticama i tome treba stati na kraj
s trece strane , takvo njihovo ponasanje postoji jer im moze biti , jer nam je zdravstvo u kurcu
znaci da taj dio treba rjesavati od glave - dovoljno kreveta i pregleda i snimanja koliko tehnoloske mogucnosti dopustaju
ovako , doktoru je placeno 10 tak pregleda dnevno i on realno nema razloga raditi vise od toga ako nije placen
Mene zanima da li bi drasticno povecanje place nasim doktorima ista promijenilo? Vani doktorima ne pada na pamet primiti plavu kuvertu...
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 10:14   #25
Quote:
T@nja kaže:
Mene zanima da li bi drasticno povecanje place nasim doktorima ista promijenilo?
pa ne bih baš rekla da oni imaju toliko male plaće ...
evo ako ima tu neki doktor/ica/med.sestra mogli bi nam napisati kolika je

mislim da bi se to moglo riješiti strogim kaznama i oduzimanjem licnce, tako da je omjer onoga što dobiju i onoga što bi mogli izgubiti toliko nepovoljan da im ne padne na pamet nešto uzeti. Ili bi onda jednostavno poskupili tarifu

kod nas je to pitanje mentaliteta, navika ...

ja sam jednom odnijela bombonijeru med. sestri, ali zato što sam se dan prije na nju (koja nije bila kriva) tako izgalamila, da me je bilo sramota, pa sam se išla ispričati
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 11:10   #26
Simbolicno hvala za trud? Da, znam da je nas svijet u prosjeku jako slab na rijecima pa cesto koristi simbole da prenese poruku.

Sto neko kaze jednostavnim recenicama kod nas se pokazuje rukama i nogama. Ponekad pogledom koji sve kaze (ako i ne kaze nista drugoj strani, onaj koji salje poruku je uvjeren da zna sta govori-pokazuje, a ako osoba kojoj salje signale to ne zna tumaciti, jeb..., budala).


Kako god, hvala doktoru, sestri,.... dolazi od osiguravajuce tvrtke u novcanom obliku. Od pacijenta u obliku recenice.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 12:17   #27
Užasno me živcira to podmićivanje. Ja nisam nikada do sada davala nikakve bombonjere i ine gluposti i ne mogu se požaliti na tertman ( u rodilištu). Ne znam što me još čeka u životu, ali jako sam protiv toga.
Činjenica je da svi očekuju nešto za svoju uslugu, još malo ćemo i u banku na šalter s 10dkg kave...
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 12:55   #28
Ja ne bih rekla da je 25 dag kave, bombonijera ili čokolada podmićivanje, niti da je TO problem korumpiranosti u našem zdravstvu.

Problem je, kao što je to rekao zg_sash, kad se pacijentu potrebna njega - pretraga, krevet u bolnici, operacija, terapija UVJETUJE poklonom liječniku.

Ja ne sumnjam da i ovakve korumpiranosti po našim bolnicama ima - ali prema mom dosadašnjem iskustvu mislim da se o njoj priča više nego što je zaista ima.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 13:33   #29
Quote:
pa ne bih baš rekla da oni imaju toliko male plaće ...
med. sestre - oko 3500 kn sa radom u smjenama
specijalizanti - osnovica 4300 - sa npr 4 dezurstva oko 6500-7000
svi imaju isto iako je nekima radni tjedan 40 , a
nekima se nakupi i 80 sati (bez dezurstava)

lijecnik specijalist - takodjer uravnilovkom oko 5000 osnovice
najmanje 10 godina skolovanja, dodatak za
magisterij je nekih 200 - 300 kn, doktorat tek
malo vise. Radno vrijeme isto ovisi o struci, a
svi su jedanko placeni ( i onaj kojeg nema u
pola 1 u ambulanti i neurokirurg koji je do 10
navecer u sali
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 13:34   #30
Da, needless to say, prekovremene sate nitko ti ne prizna, nit registrira
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 14:03   #31
Jesu ovo podaci za bolnice?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 14:13   #32
needless to say , i mi ostali zivimo u ovom svijetu pa ne ucjenjujemo ljude njihovim zdravljem i zivotima
jedno je izraz zahvalnosti kroz neki sitni poklon , a nesto sasvim drugo i kriminalno je traziti (direktno ili indirektno) ili primati skupe poklone ili novac
slazem se potpuno s onim tko je rekao da tu treba postupati rigorozno , oduzimanjem licence , gubitkom posla , pa cak i zatvorskom kaznom
mislim da bi zakon trebao propisati da vrijednost primljenog poklona ne smije premasiti npr. 100 kuna
i ne samo za lijecnike , vec i za sve ostale , politicare , referente ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 14:14   #33
Quote:
LaPerla kaže:
Draga MQ3X je li moguce?!
Toliko sam se naljutila da bi sad do Banja Luke da ganjam pravdu........Uzas.........
onda pocni od opcine gdje svi guraju sebi u guzici, a za medicinare nema novaca, i med. osoblje nije primilo placu od maja (info iz prve ruke)
ne pravadam sestre, ali problemi leze na puno visem nivou

a glede podmicivanja uopceno, znate onu prilika cini lopova
to je crno klupko
kod nas je uvijek bila navika da se ljekari "pocaste", tak da su oni navikli, etika nestala, guzica zine... i tak to krene
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 14:17   #34
ja zivim u svedskoj i mislila sam da tog ovdje ni nema
ali onda dodje moja stara koja je starog kova i tvrdi da para vrti di burgija nece, i odnese doktorici flasicu parfema- i zum, odjednom iskrsnuo slobodni termin za one pretrage sto se cekaju par mjeseci
il odnese sal i cvijet sluzbenici u stambenom, i odjednom ima prazan stan bas u onoj zgradi koja njoj treba...

nije to samo balkan
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 16:53   #35
Quote:
Septembar kaže:
onda pocni od opcine gdje svi guraju sebi u guzici, a za medicinare nema novaca, i med. osoblje nije primilo placu od maja (info iz prve ruke)
ne pravadam sestre, ali problemi leze na puno visem nivou

a glede podmicivanja uopceno, znate onu prilika cini lopova
to je crno klupko
kod nas je uvijek bila navika da se ljekari "pocaste", tak da su oni navikli, etika nestala, guzica zine... i tak to krene
Istina je da je kod nas u zdravstvu katastrofa.
Da plate kasne (ali kome ne kasne?da li je to razlog da nekog ubijem?ako ja nekog ubijem jer mi plata kasni idem u zatvor,zasto ne ide i doktor?) to je istina.

Kod nas su ljekovi kojima je istekao rok godinama stajali uz bolnicu,na livadi,u limenim bacvama koje su otisle (suplje,zahrdjale,propale).Kisa je padala,sve je to u zemlju islo...
Na kraju,neko je bio placen da to propisno unisti - i prevezao je otpad u kamenolom i ostavio ga pored rijeke iz koje se ovaj grad snabdjeva vodom.
Niko nije odgovarao,samo su lijekove prevezli ...ko zna gdje...cisto sumnjam da su propisno unisteni...

Ali nisam ja kriva ako oni nisu zadovoljni poslom.
Nisam ja tu da se neko na mene istresa.
Nisam im ja duzna dati iz svog dzepa koliko oni hoce (a hoce mnogo).
I nije im uopste tako lose (vecini,cast izuzecima),jer im drzavni posao uglavnom sluzi za radni staz i mjesto gdje ce naci musterije za svoje privatne ordinacije (dodjes mu na pregled,a on ti preporuci da dodjes kod njega privatno,naravno).
Em sto i ono malo medicinskog materijala pokradose,a prosle godine si morao kad zenu odvedes na porod kupiti sve - od gaze,pa nadalje.Muz dobije spisak i idi kupuj.
A od sestre pa nadalje svi u kucama imaju zalihe kao u osrednjoj apoteci,*ebote.

Ako nece da rade i ako im je lose,niko im ne brani da daju otkaz.To je bar posteno,nego se tako ponasati.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 16:57   #36
Quote:
sunčica kaže:
ovo je apsolutno točno, u Hrvatskoj je tek sad jedan slučaj došao do javnosti i to vjerojatno samo zato što je Kurjak "sletio" i izgubio moćnu potporu koju je očigledno imao ....

ja isto znam X takvih slučajeva i često se pitam kako to riješiti ...

vremenom, tržište će učiniti svoje, zato se treba izboriti za Zakon koji će onemogućiti privatnu praksu nekome tko već radi u državnoj ustanovi

prijavljivati slučajeve korupcije ....
prijavljivati smrtne slučajeve ...

kad bi se barem svi mogli dogovoriti da im prestanemo donositi i turati u džep koverte ... ali znam, da meni ili nekom mom treba, prodala bi zavjese iz kuće ali bih dala ...

za sada se jedino možemo nadati da nam neće zatrebati

teška tema za jutro

Ma i ovdje dodje slucaj do medija samo ako je neka uticajna licnost u pitanju ili neko ko ima nekih veza (npr. kad je umrla kcerka covjeku koji radi u finansijskoj inspekciji i koji ima jaka poznanstva).No to mu nije mnogo pomoglo.
Jer njemu treba dokaz da pokrene slucaj.A dokaz je ako drugi doktori potvrde da je u pitanju greska doktora koji je malu operisao.A to niko nece!!!

Mislim da je nasa bolnica jedina na svijetu gdje niko nikad nije umro zbog greske doktora.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 17:07   #37
Neki dan ja u čekaonici a pored mene žena...i sad krene klasična spika 'a šta je vašoj, mojoj je to i to...' i žena se razvezla. Uglavnom, ( ta žena je baka, unučica i mama su bile unutra), njenu kćer uhvate trudovi u sedmom mjesecu trudnoće, blizance je nosila i hitno s njom na porod. Prva je izašla odmah, druga neće pa neće i onda joj doktor počne stiskati stomak i gurati bebu prema van...beba konačno izađe sa slomljenim rebrima koja su unutra neš oštetila....ne znam što, nisam ju dalje čula Beba je umrla nakon dva dana.


A jedna moja frendica, koja je u 31 tjednu s krvarenjem došla u bolnicu, na upit što može očekivati ako ipak ode na porod, dobila je odgovor ' a to vam je ni za živit ni za umrit' Pa jel to odgovor jednog doktora?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 17:11   #38
Mislim da previse generalizirate , nisu svi doktori / sestre takvi, a i kod nas vlada oni neki obicaj iz proslosti kad su se doktori smatrali ""bogomdanima" i morao im se donjeti npr pajcek...pa ljudi i danas tako razmisljaju..kaj nije istina.. doktori rade svoj posao bez obzira kaj mu donesete, neki ljubaznije , neki neljubazno , ima ih svakakvih , isto kako ima i nas svakakvih.. A ako malo bolje razmislite , vidjet cete da se ne donose kava/bombonjere samo sestrma/doktorima , nego i u drugim zanimanjima gdje zaposleni dolaze u izravan kontakt sa ljudima.

Definitivno generalizirate i previse ste se ogranicili samo na jednu djelatost, i izvlacite neke ljude koji ne daju sliku o cijeloj struci....
vjeverica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 17:14   #39
Quote:
zg_sash kaže:

jedno je izraz zahvalnosti kroz neki sitni poklon , a nesto sasvim drugo i kriminalno je traziti (direktno ili indirektno) ili primati skupe poklone ili novac
slazem se potpuno s onim tko je rekao da tu treba postupati rigorozno , oduzimanjem licence , gubitkom posla , pa cak i zatvorskom kaznom
mislim da bi zakon trebao propisati da vrijednost primljenog poklona ne smije premasiti npr. 100 kuna
i ne samo za lijecnike , vec i za sve ostale , politicare , referente ...
zakon postoji kod nas postoji i veli da se svako davanje prije vrsenja usluge smatra mitom , dokse to ne smatra nakon obavljenog posla
vjeverica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2003., 17:18   #40
Vjeverice...ja govorim o onome što sam prošla sa svojom malom....puno sam doktora obišla, zaista puno, i nijedan, ponavljam, nijedan nije bio ljubazan!!!! Jedan me čak izbacio iz bolnice Zamisli situaciju: nedjelja, znači pedijatri ne rade, ja s nalazima i s bolesnom malom dolazim u bolnicu a on se pošteno izviče na mene u stilu kako se samo usuđujem doći bez crvene uputnice! Idiot

Ah da...sjetih se jedne ljubazne. To je bilo sad u subotu, već je bilo kasno pa sam nazvala hitnu ali sam počela sa 'molim vas, budite tako ljubazni, bla bla bla, da li ćete me primiti....' I rekla mi je da odmah dođem i zaista bila ljubazna. Eto.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.