Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2008., 19:39   #21
Da, Francuz sam. Zivim u jugu francuske.
__________________
"La différence entre le PC et l'Beaujolais, c'est qu'le Beaujolais est sûr de faire 12,5 !" (Coluche)
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 23:57   #22
a kak znaš hrvatski,mislim...kak si uspio naučit???
Meandme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 09:03   #23
Kupio sam rjecnik, poklonila me hrvatska prijateljica neki "phrase book" pa me zanimalo. Osim toga, slusao sam glazbu hrvatsku i citao hrvatske novine. Bilo mi je jako tesko jer nikad u zivotu nisam pricao hrvatski s bilo kojem prijateljom. Ucio sam sâm i nemam s kim bih pricao !
__________________
"La différence entre le PC et l'Beaujolais, c'est qu'le Beaujolais est sûr de faire 12,5 !" (Coluche)
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 09:15   #24
to je teško jer hrv.je težak
 
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 10:02   #25
Quote:
loversica kaže: Pogledaj post
to je teško jer hrv.je težak
Istinito. No, da je hrvatski lak jezik, bilo bi puno lakse...
PS:Mrzim Coloniju !
__________________
"La différence entre le PC et l'Beaujolais, c'est qu'le Beaujolais est sûr de faire 12,5 !" (Coluche)
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 15:58   #26
aha,kužim te. Ja sam počela učit fr.sad u srednjoj,doduše prošlo je tek oko 5-6 mj.od tog početka,a mogu ti reći da je tak i meni.. bilo.Ono,pa s kim ću ja sad pričat francuski? Onak,nitko od mojih ga ne uči,a ja pokušavam pronaći fr.magazine,slušat pjesme na fr.i sve jer mi je to najljepši jezik na svijetu!Tak da ni ja nemam nikoga još osim na ljeto. ehhh.. a voljela bih otići jednom u Francusku gdje svi u mom okruženju pričaju fr.,mislim kako bih ga tako naučila.
tako da mi je jasno ovo što kažeš.
Meandme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 18:02   #27
Ma mozes s nama pricat u temi "Francuski Kutak"
Mala reklama...
__________________
"La différence entre le PC et l'Beaujolais, c'est qu'le Beaujolais est sûr de faire 12,5 !" (Coluche)
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 20:15   #28
ihihihiihihhihihih.. da već sam vidjela tu temu al ja još ne znam dobro fr.(ali imam 5 za sada ,jeeeeej!),al volim tamo doći i gledati što pričaju ljudi,da ga što brže naučim
Meandme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 20:18   #29
iiiiii...znaš li možda kako na običnoj tipkovnici mogu stavit a sa onom crticom,e sa crticom te slova s dvije točkice????? što trebam stisnuti?
Meandme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 15:04   #30
Cyn, poslan pm.
kečka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 22:24   #31
molim??????
Meandme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 09:22   #32
Quote:
Meandme kaže: Pogledaj post
iiiiii...znaš li možda kako na običnoj tipkovnici mogu stavit a sa onom crticom,e sa crticom te slova s dvije točkice????? što trebam stisnuti?
ä ?

zove se "a tréma"
__________________
"La différence entre le PC et l'Beaujolais, c'est qu'le Beaujolais est sûr de faire 12,5 !" (Coluche)
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 15:16   #33
ee,takva slova,da... al di su ona na tipkovnici????????
Meandme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 15:33   #34
Quote:
Meandme kaže: Pogledaj post
ee,takva slova,da... al di su ona na tipkovnici????????
Desni Alt + odgovarajuća tipka (kod mene je to upitnik) - mora ti pisati oznaka: ä, ë, ö, ü - za i ne vrijedi. Očito su vodili računa samo o njemačkom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 23:35   #35
Quote:
Meandme kaže: Pogledaj post
ee,takva slova,da... al di su ona na tipkovnici????????
Da bi (u MS Wordu) dobila bilo koji znak, koji se nalazi iznad 255. mista krizsnice znakova (Character Map) (Times New Roman-a, na primir), postupi na slidechi nacsin:

Insert > Symbol > ā (oznacsi "a" s duljkom; nalazi se 259. mistu krizsnice) > (pritisni tipku) Shortcut Key > (u "Press new shortcut key" upishi odabrni slid upravljacskih gumbicha i tipku "a", na primir) Ctrl + Shift + a > Close. Nadalje svaki put kad pritisnesh taj slid (Ctrl + Shift + a) dobit tjesh malo "a" s duljkom (ā ). Isto mozsesh ucsiniti i za svaki drugi znak iz krizsnice uz neki drugi slid tipaka. A da bi dobila znak koji se uobtje ne nalazi u krizsnici Times New Roman-a, primirice ŷ, morala bi u posebnoj naputbini napraviti taj znak i tek ga potom slidom tipaka (pricsacem) unositi u shtivo.

Nadam se da sam ti pomogao.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 19:48   #36
radila sam sa strancima..a i znam da na Croaticumu rade po toj knjizi Hrvatski za strance. izdali su je ove godine i jako je zahvalno raditi po njoj...ima i vježbenica. a naravno,ti uvijek mozes dodatni materijal koristiti,ali ta knjiga ti moze biti jako dobar orjentir, kojim redosljedom krenuti s gramatikom
delicatessen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 22:54   #37
meni treba vise oko gramatike i padeze trenutno skidam onaj torent pa vidjecu sutra kakav je
hvala svima na te linkove
__________________
NEmoj ni pomislit
tomas21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 19:18   #38
Quote:
tomas21 kaže: Pogledaj post
meni treba vise oko gramatike i padeze trenutno skidam onaj torent pa vidjecu sutra kakav je
hvala svima na te linkove
ako te zanimaju padeži, imaš dobru knjižicu o padežima "Sintaksa padeža", ali ova knjiga Hrvatska za strance ima svu potrebnu gramatiku s puno puno vježbica
delicatessen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 01:23   #39
Quote:
delicatessen kaže: Pogledaj post
ako te zanimaju padeži, imaš dobru knjižicu o padežima "Sintaksa padeža", ali ova knjiga Hrvatska za strance ima svu potrebnu gramatiku s puno puno vježbica
da al kako da nadjem tu knjigu kad nisam u HR ipak hvala potrudicu da je nabavim
__________________
NEmoj ni pomislit
tomas21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 13:16   #40
Quote:
tomas21 kaže: Pogledaj post
da al kako da nadjem tu knjigu kad nisam u HR ipak hvala potrudicu da je nabavim

ajoj...to sam previdjela
cekaj,a gdje si ti? vjerojatno si pisao negdje, ali ne da mi se traziti
delicatessen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.