Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2009., 11:28   #141
Quote:
coollerica kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna je li ovo off topic, ali zanima me, ako netko zna, u kojim se kombinacijama moze studirat talijanski jezik u Splitu (3. god. preddiplomski studij)...? prepostavljam da je tu latinski, engleski...ali ostalo ne znam...Na internetu ne mogu naći, a nisam u mogućnosti otići do fakultetske referade i pitati, tako da bih bila zahvalna ako mi netko može pomoći
Pitaj jos na Kutku za skolarce i studente.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 22:58   #142
jesam i maksimalno brzo dobih odgovor...fala ti
coollerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 01:24   #143
nisam upisala željeni fakultet, a sad me čeka državna matura pa bi htjela pokušati upisati fakultet u italiji ukoliko u hrvatskoj ne bi uspjela. naravno, ukoliko bi pisala prijemni u Italiji (u Rimu zbog mogućnosti smještaja kod rodbine) trebam položiti test znanja talijanskog jezika. od nekih ljudi preko razno raznih ljudi sam pročitala da nije toliko važno znanje jezika da bi se upisalo na faks i da se jezik može brzo svladati, al opet u talijanskom konzulatu su mi rekli da je to jako jako bitno i da se jezik mora jako dobro znati. ima li itko kakve informacije iz prve ruke o studiranju u Italiji i savladanju jezika...?
upisala bi neki tečaj talijanskog u splitu. koji mi savjetujete? da li postoji neki tečaj u kojem bi mogla više stupnjeva talijanskog proći kroz godinu dana? kakav je Dante u Splitu?! sve moram uskladiti ako mislim uspjeti: putovanje do faksa (sve skupa po danu 2h + čekanje busa=3h), predavanje na fakultetu, učenje za fakultet, učenje za državnu maturu. samo se treba dobro organizirati
bit će teško....
gledano u globalu, bolje za studiranje, za budućnost..., šta savjetujete Italija ili Hrvatska?!?!
truth:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 18:08   #144
pa koji je fakultet u pitanju?
mislim, smijesno je reci hocu studirat pravo i pitati koji je fakultet bolji, kad izborom tog fakulteta odlucujes gdje ces poslije zivjeti i raditi...
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 18:22   #145
evo slučajno sam naišla na ovaj tvoj post i samo da te upozorim. ja sam ove godine u italiji upisala jezike i kao uvjet za upis imala sam intervju na talijanskom koji je iznimno važan - i meni su svi govorili da je to najlakši dio ispita a na kraju se je ispostavilo da je to najteži.
Ali opet ovisi koji fakultet želiš upisati, ja sam jezike pa su tu i najzahtjevnijiji, znam na nekim ne zahtjevaju previše...
*nailla* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 20:32   #146
Quote:
koji je fakultet u pitanju?
arhitektura (u Rimu zbog smještaja kod rodbine). tamo bi studirala ako ne upadnem u hrvatskoj zbog ove državne mature, a kasnije kud me posao odnese.... sad me najviše brine taj jezik!
truth:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 11:33   #147
Quote:
truth:) kaže: Pogledaj post
arhitektura (u Rimu zbog smještaja kod rodbine). tamo bi studirala ako ne upadnem u hrvatskoj zbog ove državne mature, a kasnije kud me posao odnese.... sad me najviše brine taj jezik!
jezik je nista kao ispit (osim ako nisi na jezicima kao sto cura gore kaze).
ja sam jedva smucala talijanski i bez problema sam prosla na medicini, a frendica se sa slovenskog faksa prebacila na arhitekturu u milanu i isto nije ne znam sta briljirala u talijanskom.

sjecam se da smo pricali o moru i vremenu u hrvatskoj (no ipak, davno je to bilo, 1993)
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 11:46   #148
koliko je meni poznato znanje taljanskog je sve vise vaznije, tj ispiti postaju sve zahtjevniji, bas kako i treba.
no tocno si rekla, tako je bilo 1993.
svake godine je sve teze i slozenije, i ne samo neki fakulteti imaju i test taljanske kulture, gdje budu pitanja tipa tko je vodio sanremo 1973??
no dosta ovisi o gradu i fakultetu, tj dosta varira, ovisno o atraktivnosti fakulteta i kvaliteti sveucilista.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 21:28   #149
Imam neke probleme sa članovima, jednostavno ne znam kad da spojim član sa prijedlogom a kad ne.

Npr. La lana e' meno fina della sete.
de + la se spaja jer se općenito govori o svili

Dalje:
Molta gente non pensa al problema del fame nel mondo.
pensare a + član (tu se uvijek spaja)
di + il (općenito glad)
in + il (također općenito)

Ovo gore mi je sve jasno, ali često puta se zbunim, ne znam kad treba stavit član a kad ne, može li mi netko to malo objasniti?
RadioBaccano is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 09:33   #150
U talijanskom je upotreba članova toliko česta da ti je lakše naučiti u kojim slučajevima se ne upotrebljavaju.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 11:52   #151
Smile

Quote:
RadioBaccano kaže: Pogledaj post

Ovo gore mi je sve jasno, ali često puta se zbunim, ne znam kad treba stavit član a kad ne, može li mi netko to malo objasniti?
Nemas problema sa neodredjenim clanovima?
papavero is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 12:37   #152
da i ja pitam - otkud vam ovo rogato e? ja biiii'
__________________
Ojala pudiera ir volando a tu ventana...
Serenità is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 13:07   #153
Quote:
serenita kaže: Pogledaj post
da i ja pitam - otkud vam ovo rogato e? ja biiii'
Quote:
aqualung kaže: Pogledaj post
mi cito da solo, che bello
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 20:24   #154
Quote:
papavero kaže: Pogledaj post
Nemas problema sa neodredjenim clanovima?
S njima ne
RadioBaccano is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 21:02   #155
Moze li mi ovo neko na brzinu na talijanski privest:

Konju jedan glupi. Programi (*televizijski) se smrzavaju i stekaju. Privarija si me. Vracaj mi moje pare, mater cu ti je*at.
pegula is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 11:25   #156
ha ha. ma dai non fare lo sciocco, mi dispiace che le cose siano andate in questo modo, ma non mi sembra opportuno farti la traduzione in questa sede. poi magari riflettere prima di reagire puo' aiutare.
in bocca al lupo.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 22:00   #157
Quote:
pegula kaže: Pogledaj post
Moze li mi ovo neko na brzinu na talijanski privest:

Konju jedan glupi.
Asino, ....... credimi, questo ti basta e avanza
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 23:07   #158
Quote:
truth:) kaže: Pogledaj post
arhitektura (u Rimu zbog smještaja kod rodbine). tamo bi studirala ako ne upadnem u hrvatskoj zbog ove državne mature, a kasnije kud me posao odnese.... sad me najviše brine taj jezik!
imam jedno hipotetsko pitanje, možda malo off topic.... ako netko želi upisati faks u IT, a maturirao je već prije, jel mora polagati drž. maturu?
Džoni Leoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 19:51   #159
Quote:
Džoni Leoni kaže: Pogledaj post
imam jedno hipotetsko pitanje, možda malo off topic.... ako netko želi upisati faks u IT, a maturirao je već prije, jel mora polagati drž. maturu?
državna matura ti vrijedi kod nas u Hrvatskoj. ne bi znala za upis u Italiji jer sam se prestala zanimat za arhitekturu tamo. kad sam bila u talijanskom konzulatu teta mi je rekla da joj se javim oko travnja jer će tada saznat detaljne informacije za polaganje u Italiji. al koliko sam uspjela doznat, kod njih su testovi oko 8.mjeseca. al najbolje bi ti bilo da skokneš do najbližeg talijanskog konzulata. od Italije sam eto odustala zbog jezika, al zato se nadam uspjehu u Hrvatskoj. nadam se da sam barem malo pomogla (iako s malim zakašnjenjem)
truth:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 18:38   #160
Ogni tanto penso a te
è una vita che, non ti chiamo o chiami me;
può succedere.
Ma nessun'altro chiamai amore, amore
io da allora nessuno trovai che assomigliasse a te
che assomigliasse a me
nel cuore
resta in ascolto che c'è un messaggio per te e dimmi se ci sei
perchè ti conosco e so bene che ormai per te
alternativa a me non c'è, non c'è... per te non c'è.
Ma sarebbe una bugia, mia, dirti adesso che non ho avuto compagnia
sono uguale a te.
Io sopra ogni bocca cercai il tuo nome, il tuo nome
ho aspettato anche troppo e lo sai
che ho cancellato te, ho allontanato te,
dal cuore
resta in ascolto che c'è un messaggio per te e dimmi se ci sei
perchè ti conosco e il mio posto non è con te
dipendo già da me
rimpiangerai cose di noi che hai perso per sempre ormai
tu resta in ascolto perchè ormai per te alternativa a me non c'è, non c'è
alternativa a me, non c'è
ogni tanto penso a te... può succedere...


može mi netko prevesti. plizz
hey23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.