Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2011., 00:44   #1
Položaj zvijezde

ovako, kada gledamo zvijezdu na nebu, sasvim je jasno da ona nije tu u tome trenutku...možda se raspala, promijenila položaj, ali vidimo samo moment u kome se ona nalazila nekada...nije li tako? znam da je to povezano sa aberacijom, no nije mi jasno kako se određuje stvaran položaj zvijezde?
__________________
Tri puta reži, jednom sijeci...
Adi Harry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 01:29   #2
Ako mislis na udaljenost određuje se tako što joj se prividni sjaj uspoređuje sa zvijezdom sličnih karakteristika kojoj je poznata udaljenost. Na temelju razlike u sjaju te dvije zvijzde dođe se do približne udaljenosti promatrane zvijezde. Kod bližih zvijezda može se udaljenost izračunat paralaksom, ali ta metoda nakon određene udaljenosti postaje jako neprecizna (mislim da su u pitanju nekoliko stotina svj. godina al nemoj me držat za riječ)
__________________
Grunf: ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, ko ne vrijedi ne leti
daniyel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 09:26   #3
Kako to misliš stvaran položaj zvijezde? Za nas na zemlji, zvijezda je tamo gdje ju vidimo. Istina jest da se sa zvijezdom nešto u međuvremenu možda desilo, ali mi to ne možemo nikako znati. Što se gibanja zvijezdi tiče, vjerojatno se i može za neke zvijezde procijeniti gdje su sada, ali koja nam je korist od takve informacije?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 16:10   #4
Quote:
Adi Harry kaže: Pogledaj post
ovako, kada gledamo zvijezdu na nebu, sasvim je jasno da ona nije tu u tome trenutku...možda se raspala, promijenila položaj, ali vidimo samo moment u kome se ona nalazila nekada...nije li tako? znam da je to povezano sa aberacijom, no nije mi jasno kako se određuje stvaran položaj zvijezde?
To nema veze s aberacijom, miješaš dvije stvari.

Prvo, svjetlost koja sada dolazi od zvijezde (koja je u međuvremenu eksplodirala itd) se savija u atmosferi itd, lomi se -- to je u principu aberacija. To se može otkloniti na razne načine, a najbolje ako imaš teleskop iznad atmosfere (u orbiti).

Što se sada zbiva sa zvijezdom je posve druga stvar. To ne možemo znati niti u principu, jer informacije ne putuju brže od brzine svjetlosti. Dakle, ne možemo uopće znati "stvarni položaj sad".
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 18:47   #5
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Što se sada zbiva sa zvijezdom je posve druga stvar. To ne možemo znati niti u principu, jer informacije ne putuju brže od brzine svjetlosti. Dakle, ne možemo uopće znati "stvarni položaj sad".
isto se zna "u principu" gdje je zvijezda i šta se sa njom događa/je očekivati da se događa?
ako se zna veličina i sjaj, zna se udaljenost, uz spektroskopska i druga mjerenja vrste i količine elemenata, i ne znam šta još, zvijezda se katalogizira i da se zaključivat o njenom ciklusu.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 23:06   #6
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
isto se zna "u principu" gdje je zvijezda i šta se sa njom događa/je očekivati da se događa?
ako se zna veličina i sjaj, zna se udaljenost, uz spektroskopska i druga mjerenja vrste i količine elemenata, i ne znam šta još, zvijezda se katalogizira i da se zaključivat o njenom ciklusu.
Da, ali to je tek predviđanje. Dakako da možeš izmjeriti brzinu kojom se giba, izračunati položaj "sada" itd. Ali sve je to predviđanje, a ne mjerenje.

A razvoj zvijezda je još uvijek prilična nepoznanica. Ne možemo predvidjeti koja će zvijezda sljedeća eksplodirati u supernovu i kada.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 09:38   #7
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Da, ali to je tek predviđanje. Dakako da možeš izmjeriti brzinu kojom se giba, izračunati položaj "sada" itd. Ali sve je to predviđanje, a ne mjerenje.

A razvoj zvijezda je još uvijek prilična nepoznanica. Ne možemo predvidjeti koja će zvijezda sljedeća eksplodirati u supernovu i kada.
naravno, stvarno stanje zvijezde skroz je nepoznato jer ne znaš kakvo je dok do tebe ne dođe svjetlost iz koje ćeš čitat informacije. ali, općenito se da okvirno predvidjet mnogo toga, i to za većinu zvijezda koje vidimo. posebno za one, a takvih jest većina, šta nisu dovoljno velike da postanu supernove, i relativno mirno žive.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:14.