Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2012., 14:34   #1
Uši na kruški

Pitanja jedno. Na kruški koju sam posadio prošle godine ove ima tri ploda. Inače, voće sadim isključivo za vlastite potrebe i potrebe uže familije (puno djece) tako da izbjegavam što je više moguće kemikalije.

Na toj kruški sam danas primjetio da su uši (smeđe male životinjice na mladim izbojima, nisu na listovima). Ima li kakav eko/biljni pripravak kojim bi to mogao rješiti?

I može li se uopće neki insekticid sad koristiti dok su plodovi na drvetu?


Hvala unaprijed!

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 18:47   #2
Čuj... najučinkovitije "ekološko" sredstvo je piretrin. On će poubijati sve aktivne insekte, ali se jako brzo razgrađuje i kratkog je djelovanja. Zbog toga će sve što se već idući dan izlegne iz jaja preživjeti i nastaviti raditi štetu. Morao bi jedno tri tjedna svaki dan špricati.

Što se "pravih" insekticide tiće, ovisi u kojoj su fazi kruške. Za svako sredstvo imaš navedenu karencu. Ako kruške ne misliš brati u vremenu kraćem vremena trajanja karence, siguran si.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 20:22   #3
da, ekološka sredstva su najučinkovitija kad se na krušku naseli kruškina buha koja je sada najaktivnija. kad kruškina buha odradi svoj posao, a odradi ga za sezonu-dvije, najučinkovitije sredstvo za njeno suzbijanje je sjekira, motorna pila a može poslužiti i ručna pila.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 23:15   #4
Da, nekako sam i sam mislio da je tako. Čitao sam ovdje u par tema da su dobre i bubamare koje tamane uši, no svih 10tak koje sam danas postavio na krušku su odletjele

Budem vidio još dan dva, ako se stanje ne promjeni ili pogorša, morat ću uzet neki "pravi" insekticid. Preporuke neke?

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 23:41   #5
sad ne poslušaj ali jako dobro. odi sutra do kruške. na mladim izbojima provjeri ima li kakve sluzi. poslini prst, pređi slinom po toj sluzi i gurni u usta i provjeri da li je slatkastog okusa. nećeš umrijeti, nećeš se otrovati i nemoj se sada smijati. ako ima sluzi, ako je sluz slatkastog okusa odmah mi javi pa ću ti navečer napisati čime ćeš tretirati tog vraga. inače, kruškina buha je oduran nametnik koji će ti uništiti stablo. na sluz će ti navaliti muhe zujare i ostala gamad. samo te upozoravam što će se dogoditi. zaboravi bubamare, zaboravi mrave, zaboravi ekologiju. moja draga majka tretira ruže na eko način-potapa koprive u vodu a uši se kote ko šašave. onda ja podivljam, smućlam nekoliko vrsta insekticida i imam najljepše ruže u selu.

i ne zaboravi da imam 10 ha intenzivnih nasada u integriranoj proizvodnji.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 10:15   #6
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
sad ne poslušaj ali jako dobro. odi sutra do kruške. na mladim izbojima provjeri ima li kakve sluzi. poslini prst, pređi slinom po toj sluzi i gurni u usta i provjeri da li je slatkastog okusa. nećeš umrijeti, nećeš se otrovati i nemoj se sada smijati. ako ima sluzi, ako je sluz slatkastog okusa odmah mi javi pa ću ti navečer napisati čime ćeš tretirati tog vraga. inače, kruškina buha je oduran nametnik koji će ti uništiti stablo. na sluz će ti navaliti muhe zujare i ostala gamad. samo te upozoravam što će se dogoditi. zaboravi bubamare, zaboravi mrave, zaboravi ekologiju. moja draga majka tretira ruže na eko način-potapa koprive u vodu a uši se kote ko šašave. onda ja podivljam, smućlam nekoliko vrsta insekticida i imam najljepše ruže u selu.

i ne zaboravi da imam 10 ha intenzivnih nasada u integriranoj proizvodnji.
Nema sluzi nikakve. Prosao sam prstom isto, ali sve je suho.

Ocistio sam te usi/buhe malo sa nozicem, lagano. Tamo gdje su bile, vanjska kora drveta je ostecena, raspukla, a na jednom mjestu je cak i rupica duboko u drvetu.

Očito ću morat sa nekim špricanjem. Evo i fotke kako to izgleda.

http://i.imgur.com/AC5d6.png
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 16:30   #7
uši poprskaj reldanom ( taj tamani sve, jeftin je, kupi ga litru, najisplativije). najbolji je calypso al je skup ko vrag pa ga ne preporučam. dakle reldan.

kaj se ove rupice na kruški tiče, hm. ovo što ću ti napisati neće ti se svidjeti.

točno gdje je rupa odreži po širini voćku sa škarama. kroz deblo ćeš vidjeti kanal. ako kanal ide prema gore, rezuckaj dok ne nađeš crva. ako ide prema dolje, isto reži do punog debla. negdje u deblu se krije crv. taj vrag će ti požderati srčiku stablašca i kruška će se osušiti. i što je najvažnije, odšetat će na drugu voćku.

da ponovimo-rez gdje je rupa. pratiti prazninu unutar debla ma u kom smjeru išla. ubiti gada, maknuti jaja. biljka će se oporaviti, ne vjerujem da je doputovao do kalemljenog mjesta. tako ja radim. a ti sad ako oćeš poslušaj me. i obavijesti ako se odlučiš raditi po preporuci. crv je u stablu. i jede.

špricanje u ovom slučaju ne pomaže. nametnik se ubušio u stablo. i imaš minera. vidim na listu. prskaj reldanom.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 19:44   #8
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
uši poprskaj reldanom ( taj tamani sve, jeftin je, kupi ga litru, najisplativije). najbolji je calypso al je skup ko vrag pa ga ne preporučam. dakle reldan.

kaj se ove rupice na kruški tiče, hm. ovo što ću ti napisati neće ti se svidjeti.

točno gdje je rupa odreži po širini voćku sa škarama. kroz deblo ćeš vidjeti kanal. ako kanal ide prema gore, rezuckaj dok ne nađeš crva. ako ide prema dolje, isto reži do punog debla. negdje u deblu se krije crv. taj vrag će ti požderati srčiku stablašca i kruška će se osušiti. i što je najvažnije, odšetat će na drugu voćku.

da ponovimo-rez gdje je rupa. pratiti prazninu unutar debla ma u kom smjeru išla. ubiti gada, maknuti jaja. biljka će se oporaviti, ne vjerujem da je doputovao do kalemljenog mjesta. tako ja radim. a ti sad ako oćeš poslušaj me. i obavijesti ako se odlučiš raditi po preporuci. crv je u stablu. i jede.

špricanje u ovom slučaju ne pomaže. nametnik se ubušio u stablo. i imaš minera. vidim na listu. prskaj reldanom.
Ma problem je sa tim reldanom sto sa ga trazio u tri poljoapoteke (Karlovac) i nisam nasao niti u jednoj, sunce im njihovo. Budem jos trazio.

A ovo sa rezanjem...istina, ne svidja mi se iako to ne znaci da preporuka nije dobra.
To se smije i u ovoj fazi (puni list, mladi plodovi na njoj)? Znaci, dok ne dodjem do crva, rezat, i onda tu pretpostavljam odrezat vocku malo ispod?
Treba li poslije vocni vosak ili nesto za zastitu?

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 19:48   #9
uzmi onda lino. sastav ti je isti. ili pirimor. ostala sredstva su bezobrazno skupa. da, to ja radim. režem dok ne nađem crva.

ajmo ovak ako ti je žao stabla a vidim da je. baš kao što bi bilo i meni.

uzmi nožić, mora biti jako oštar. zareži po dužini mjesto gdje je nametnik ušao i nađi šuplji kanal koji prolazi sredinom srabla. nije ni teško ni duboko. i reži. nema veze kaj ima lista i ploda. moraš doći do punog drva u sredini. požderano nosi van iz voćnjaka. i makni sva jajašca. stablo će se oporaviti, ne brini.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 14:18   #10
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
uzmi nožić, mora biti jako oštar. zareži po dužini mjesto gdje je nametnik ušao i nađi šuplji kanal koji prolazi sredinom srabla. nije ni teško ni duboko. i reži. nema veze kaj ima lista i ploda. moraš doći do punog drva u sredini. požderano nosi van iz voćnjaka. i makni sva jajašca. stablo će se oporaviti, ne brini.
Potvrđujem napisano.
Slučaj 1. Mlada jabuka. Neman ušla ispod prve grane. Sve iznad rupe se sušilo. Odrezao, jabuka potjerala ispod reza i sve OK.
Slučaj 2. Mlada kruška. Neman ušla iznad prve grane. Sve iznad rupe se sušilo. Odrezao, sad tjera ispod na dva mjesta, nadam se da će preživjeti.
Slučaj 3. Mladi orah (4 godine). Neman ušla ispod prve grane. Skužio na vrijeme. Iz rupe stalno curila smeđa tekućina. Kanal išao prema gore, dobro ga pročačkao izoliranom žicom. Nisam rezao. Curenje prestalo, pretpostavljam da je crv mrtav, a nadam se i jaja uništena. Na istom orahu nakon 2 mjeseca pukla jedna grana kad je puhao vjetar. Bila je probušena. Odrezao sam je ispod bušotine.

Baš me vole crvi bušači.
Lp.
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 16:44   #11
normalna pojava. nikakva čačkanja, škare, rez, naći gamad, zgaziti, potamaniti jaja i mir.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 09:49   #12
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
normalna pojava. nikakva čačkanja, škare, rez, naći gamad, zgaziti, potamaniti jaja i mir.
Evo, planiram sutra ujutro ici u akciju. Nazalost, ovih dana nisam stigao jer kad dodjem doma vec je mrak, a ujutro rano odem.

Pitanje samo. Kod lokalnih poljoapoteka mi nude Mospilan SG. To zadovoljava ili bolje nesto drugo?

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 13:51   #13
mospilan tamani minera i savijača. ja ga upravo dobila na lager od dobavljača. skup ali dobar
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 13:58   #14
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
mospilan tamani minera i savijača. ja ga upravo dobila na lager od dobavljača. skup ali dobar
Koliko sam citao, ona vrecica od 2,5g (20-30kn?) ide na 10litara vode. A meni je to dovoljno za 4 mlade vocke koje imam u vrtu. Tak da sa tim kolicinama, meni ne ispadne (pre)skupo.

Bitno je da mogu i to, ako nemaju ovo. Javim sutra kad otvorim grane kakvo je stanje sa crvom.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 15:27   #15
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
mospilan tamani minera i savijača. ja ga upravo dobila na lager od dobavljača. skup ali dobar
Eh, nije niti Mospilan na kraju nego Confidor. To isto ok? Koliko sam citao na webu cini se ok. Tamani dosta toga. A kako trebam i zlatice na krumpiru spricati, volio bih da sa jednim sredstvom ubijem sve.

Tnx unaprijed za info.


Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 11:53   #16
Molim pomoć, prije dvije godine posadili smo krušku vilijamovku koja se lijepo primila i napredovala. Nedavno sam primjetila na njoj puno ušiju pa sam je pošpricala s nekim insekticidom kojim inače špricam ruže. Jučer vidim da su listovi potpuno klonuli i djeluju kao da će otpasti.
Da li je moguće da će se kruška osušiti ili ima spasa?
gargamešamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 15:29   #17
Quote:
Smokvinlist kaže: Pogledaj post
Eh, nije niti Mospilan na kraju nego Confidor. To isto ok? Koliko sam citao na webu cini se ok. Tamani dosta toga. A kako trebam i zlatice na krumpiru spricati, volio bih da sa jednim sredstvom ubijem sve.

Tnx unaprijed za info.


Lp.
gloe ovak:

boxer
confidor.
congo
dali
kohinor
magnum
rapid


to su ti sve sredstva koja sacinjavaju iastu aktivnu tvar samo kaj ih prepakuravaju druge firme.

u vocarstvu tamane minere okruglih mina i sve vrste ušiju. kako moja knjiga kaže, tamane i krumpirovu zlaticu, nametnike na ukrasnom bilju, moljce na rajčici, uši na grašku i na duhanu svasšta nešto.

ne ubijaju savijače kožice plodova na voću. savijač ti ubuši ličinku u plod i kasnije u tom plodu naraste crv. onda ti odeš na tržnicu i takvu crvljivu voćku ti prodaju pod eko proizvodnju jer su s ezajebali u zaštiti i ne pošpticali savijača na vrijeme.

na tebi je da od ponušenih sredstava izabereš najjeftinije jer je aktivna tvar ista i namjena navedenih sredstava potpuno ista. pročitati uputstvo za upotrebu. nadalje, i dalje stojim iza tvrdnje da ti je isplativije kupiti veće pakiranje zaštitnog sredstva, samo nakon upotrebe isto moraš dobro zatvoriti i ne smije ti se smrznuti preko zime a preko ljeta ne smije biti izloženo suncu i velikim vrućinama. sve piše na uputstvu. ( ja sam praktična i škrta baba).


grgamešamel, lijepo molim ime i prezime sredstva kojim su potretirani nametnici na kruški. ne mogu napamet govoriti o djelovanju nečega čije ime i namjenu ne znam.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 16:05   #18
grgamešamel, lijepo molim ime i prezime sredstva kojim su potretirani nametnici na kruški. ne mogu napamet govoriti o djelovanju nečega čije ime i namjenu ne znam.
__________________
Sredstvo se zove aphicid-prirodni insekticid za biljke

Hvala
gargamešamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 17:21   #19
aphicid? listam knjigu zaštite bilja. nigdje nema tog sredstva. inače, ja bježim od tih prirodnih pripravaka ko vrag od tamjana.

ima li spasa za krušku? iskreno-ne znam. ne znam sastojak sredstva. ne znam kako reagira na voćku. ne znam ništa. poslikaj krušku i stavi sliku.

mislim da s ebojim najgorega. stavi sliku ako nije problem. i pitaj drugi puta molim te. nemoj štetiti biljci. neka sredstva djeluju na biljke kao solna kiselina na kožu čovjeka. i biljka je živo biće zabogamiloga.

daj sliku.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 00:20   #20
Eto da javim za krušku za crvom. Jučer podvečer je sredio. Odrzao točno gdje je bila rupice (dvije grančice su bile sa rupicom). Pa malo niže od rupice. Osmjeh od uha do uha kad sam vidio da je odmah ispod rupice drvo zdravo (bijelo, čisto).
Ove grančice koje sam odrezao sam poslije rezuckao da vidim hoću li naći crva. Nisam ga našao, ali je unutar grančice, sredina bila smeđa, kao da je trula, i išla je dosta daleko. Srećom kod obje je to bilo prema gore ne prema dolje (pretpostavljam zato što je prema gore bilo drvo mlađe/mekše). Sve sam to radio nad kantom za smeće i sve bacio u smeće zlu ne trebalo.
Pošpricao sve Confidorom.

Budem možda danas/sutra postavio fotku mlade viljamovke koje imam. Špricao je već protiv ušiju, i ne nalazim nikakve živine po njoj, ali lišće se nekako uvija prema unutra kao da se zatvara. Neznam da li je to normalno ili je posrijedi neka bolest.

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:12.