Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2003., 09:46   #1
Angry Samoobmana

Koliko ste puta u životu obmanuli sami sebe?

Protiv svega se možemo boriti, na ovaj i onaj način, jedino protiv vlastitih obmana ne.
One su "zvijeri od riječi", djeluju tiho i prepredeno, a uvijene su u samo nama svrsishodne laži. Obmanjujući sebe pokušavamo obmaniti i druge, pa smo duboko uvjereni u istinitost istih. Možda se radi o tome da želimo da nešto postane istina, a te zamisli u sebi sadrže manje količine istine koje pronalazimo samo u tragovima.
Famozna je samoobmana ona koja sačinjava red istine, red laži
u cijelom tom ispremješanom loncu, laž ipak ostaje laž a ono malo istine postaje laž.
DoK su za naše oči samoobmane nevidljive, drugima najčešće odmah zapadaju u oči.

Najgora je samoobmana kada ne vjerujemo u sebe, zato jednostavno prepuštamo dio svoje odgovornosti za sebe nekome tko navodno ima dovoljno moći, snage i znanja da nas usmjerava.
Lakše je na prometnom križanju proći kada je semafor uključen ili kada policajac dirigira, panika je kada sami moramo proći kroz to raskrižje.

Moderni gurui, učitelji, i niz drugih duhovnih ljudi koji se bave duhovnom praksom mogu nam pomoći na našem putu, ali ne smiju dobiti našu dozvolu kao prebačeni dio naše osobne odgovornosti.

Ta vrsta samoobmane, u kojoj negiramo samu svoju prirodu, nažalost jako je česta. Put "duhovnog ratnika" ili kako ga neki nazovaju "ratnika Svjetlosti" težak je sa usponima i padovima.
I kada se uspinjemo potrebna nam je pomoć, baš kao i onda kada klonemo, najveća odgovornost je uvijek samo na nama samima i uvijek ostaje ista.


Kako spriječiti da se ne nađemo u vrtlogu vlastitih obmana???
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 11:26   #2
Re: Samoobmana

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Koliko ste puta u životu obmanuli sami sebe?


Kako spriječiti da se ne nađemo u vrtlogu vlastitih obmana???
pitanje ima rupu(propust) koja glasi:

TKO JE OBMANUO KOGA ?

jos dublje - what is self? ili kako ti kazes "SEBE"
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 13:56   #3
Eh da...

Kao što reče, put je pun padova i uspona. Samoobmana je sastavni dio. S vremenom se čovjek nauči dovoditi sve pod sumnju. Najviše sebe sama. A kada si 100 posto siguran da si siguran, sigurno si se već obmanuo.
Tako to ide; ruku pod ruku. U jednom trenutku dođeš do toga da ništa više ne držiš izvjesnim. Sebe samog ponajmanje. I u toj neizvjesnosti i nesigurnosti plivaš. Jedino je plivanje izvjesno. Zamah ruke u neizvjesnosti.

A što se tiče učitelja, guruua i sl. najbolji su oni koji ti ništa ne kažu. Puste te da trkeljaš. U dijalogu s njihma zapravo vodiš dijalog sam sa sobom. I sam sebi daješ pitanja i odgovore. Oni se samo mješkaju sa strane i tu i tamo upale svjetlo kada vide da si se izgubio. Praktički ih ni ne primjećuješ. A uvijek su tu kada ti zatrebaju.

E jesam ga nadrobila, a zapravo nisam ništa rekla.
Ma nema pravila. Jednostavno, jednom shvatiš. A ni tada nisi siguran od ponovne greške. Ali bitno je da si toga cijelo vrijeme svjestan. I da ideš dalje.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 20:35   #4
Re: Samoobmana

pa iskreno kada se znalo dogoditi da mi je istina prebolna onda se uvjeravam da je bolje nego sto je, makar znam da nije.
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 20:44   #5
Bell@, dušo, uvik sam sumnja da si pametnija od mene. Sad sam se uvjerija. ?Šta je pitanje bilo: "Koliko ste puta u životu obmanuli sami sebe?"(?!) Ko bi to reka! Ja se nikad ne bi snaša u tome. Fala ti.

Ali sad ne znam šta bi odgovorija. Ako san se obmanija kako ću znat koliko puta kad ne znan ni da se jesan? A onda opet ako to i shvatin, kako ću znat da to nije obmana, a ne ono prije. Ili tako nešto, vas san se spetlja ...
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 20:48   #6
samo da dodam da nisam brojala, bilo je par puta, mozes znati samo one slucajeve kada je covjeku jasno da se obmanjuje (namjerno to radi)

BHD, sam ti zezaj
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 23:10   #7
Re: Samoobmana

Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Kako spriječiti da se ne nađemo u vrtlogu vlastitih obmana???
Jednostavno. Na ovoj razini nema nacina da spozna obmana. I kad se spozna istina - postoji sumnja. Ne? Da?
Vjerojatno.
Apsolutna istina tj cinjenicno stanje koje je neoborivo jer je istinito i oko njega nema rasprave mozda nam je skriveno s razlogom.
Medjutim nije razlog za uzbunu. Sve ima svoje zasto.
Samoobmana...sirok pojam.
xena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 01:00   #8
Re: Samoobmana

Quote:
Nemruth Dagi kazˇe:


Najgora je samoobmana kada ne vjerujemo u sebe, zato jednostavno prepusˇtamo dio svoje odgovornosti za sebe nekome tko navodno ima dovoljno moc´i, snage i znanja da nas usmjerava.
Laksˇe je na prometnom krizˇanju proc´i kada je semafor ukljucˇen ili kada policajac dirigira, panika je kada sami moramo proc´i kroz to raskrizˇje.


Kako sprijecˇiti da se ne na?emo u vrtlogu vlastitih obmana???
He he ... svakodnevno po desetak puta prelazim 4 trake na prometnoj cesti .

I znate sta ... cak i naslijepo moze se ulica prijeci bez posljedica . Ali kako to je drugo pitanje .
Jednostavno ako si u tom momentu na "cisto sam sa sobom " sve je moguce .
Cak ni ti jedan autic ili tramvaj u tom momentu nece se pojaviti u neposrednoj blizini kontakta . Ali da bi se ulica presli morate imati taj svoj MIR u sebi . neki bi rekli : " Pusti nek te voda nosi " .

Ili budi svjestan sebe u svakom trenutku ... cak i najmanja sumlja vodi k obmani

Ps: nemojte ni u ludilu pokusavati preci ulicu naslijepo ako niste sigurni
__________________

OzzY is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 09:51   #9
obmanjujem se skoro svaki dan
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.