Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2013., 21:59   #1
Izračun poreza na najam

Kako se obračunava porez na iznos najma poslovnog prostora?
Radi se o obrtu na poslovnom prostoru od 58m2.
Kako najbolje rijesiti situaciju da se što više umanji porez na odredeni iznos najamnine?
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 11:18   #2
Quote:
jeroen kaže: Pogledaj post
Kako se obračunava porez na iznos najma poslovnog prostora?
Radi se o obrtu na poslovnom prostoru od 58m2.
Kako najbolje rijesiti situaciju da se što više umanji porez na odredeni iznos najamnine?
Jednom prilikom su mi na poreznoj rekli kako prolazi iznos koji napišeš u ugovoru ako je realan i da su najmovi za poslovni prostor realno 80kn/m2.
Dakle ako je prostor 58 * 80 = 4640, pretpostavljam da bi prošao najam za 4000, možda i manje.

Još jednom ponavljam to je bilo kad smo mi davali poslovni prostor u najam (prije 3god) i u našoj PU, već je dokazano da svatko vodi svoju politiku.
Ali, kad smo donesli ugovor prvi put, stavljen je vrlo mali iznos najma i su nam ga vratili sa ovim uputama koje sam spomenula.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 11:21   #3
I da, najmodavac plaća:

uzmimo da je najam 4.000 kn.
priznaju se troškovi 30% -1.200 kn
Osnovica 2.800 kn
Porez na dohodak 12% 336 kn
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 14:48   #4
Znači da površina poslovnog prostora i ne igra neku ulogu u toj računici?
Priznajem da ja za svoj poslovni prostor trazim puno manje od ovoga sto ti navodis jer nisam u velikom gradu i bio bi krajnje nekonkurentan.
Nisam bio siguran da li takve stvari utjecu na izracun, posebice djelatnost obrta.
Neznam za kvadraturu ali mene kao najmodavca nista nebi trebalo sprecavati da nekome dam neki prostor i za 500 kuna mjesecno ako ja to zelim bez obzira na njegovu povrsinu, uzimam to za primjer samo.
Jer zakonski minimum za obracun osnovice je 1150 kuna, to je jedna od fiksnih vrijednosti sa zakonske strane tako da se neke stvari moraju prilagoditi tome.
To sto su tebi rekli "realan" u poreznoj mi djeluje relativno i moze se razlicito protumaciti.
Hvala na informaciji.
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 15:00   #5
Quote:
jeroen kaže: Pogledaj post
Znači da površina poslovnog prostora i ne igra neku ulogu u toj računici?
Priznajem da ja za svoj poslovni prostor trazim puno manje od ovoga sto ti navodis jer nisam u velikom gradu i bio bi krajnje nekonkurentan.
Nisam bio siguran da li takve stvari utjecu na izracun, posebice djelatnost obrta.
Neznam za kvadraturu ali mene kao najmodavca nista nebi trebalo sprecavati da nekome dam neki prostor i za 500 kuna mjesecno ako ja to zelim bez obzira na njegovu povrsinu, uzimam to za primjer samo.
Jer zakonski minimum za obracun osnovice je 1150 kuna, to je jedna od fiksnih vrijednosti sa zakonske strane tako da se neke stvari moraju prilagoditi tome.
To sto su tebi rekli "realan" u poreznoj mi djeluje relativno i moze se razlicito protumaciti.
Hvala na informaciji.
Naravno da na visinu najamnine utječe lokacija i površina poslovnog prostora, a nebitno je za koju namjenu ste izdali poslovni prostor (obrtniku, pravnoj osobi, za frizerski salon, markentiške usluge, trgovinu..)
Naravno da nema zapreke da svoj poslovni prostor iznajmite za 500 kn ili jednu kunu. porez ćete plaćati po realnoj cijeni najamnine (ako je u ugovoru realno iskazana ili je iskazana viši iznos najamnine od realnog). Ako je, pak, najamnina iskazana u manjoj vrijednosti od tržišne, porezna uprava će obračunati porez po realnoj vrijednosti najamnine.
Znači, Vi u ugovoru možete navesti 500kn i uistinu ostvarivati mjesečnu najamninu u tom iznosu ali ćete plaćati porez po realnoj visini najamnine.
Osim poreza, plaćate i prirez ako je propisan na području Vašeg prebivališta.
(i kako je već spomenuto, porez ne plaćate na cijeli iznos najamnine, već iznos umanjujete za 30% izdataka i na njega plaćate porez po stopi od 12% +prirez (ako je propisan u Vašem gradu/općini)
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 15:08   #6
To sam u biti i htjela reći. Može u ugovoru biti i nula, ali oni razrežu što misle da treba
Isprike za prirez, zaboravim na njega.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 14:31   #7
Ja ću imati obrt registriran na obiteljsku kuću.Moj otac je vlasnik.I meni za potrebe obrta daje jednu prostoriju.Pitao sam u HOK-u i rekli su mi da je najbolje staviti da mi otac daje prostoriju bez ikakve najamnine. Jer što god ja napisao 1 kunu ili 1000 kuna Porezna ima tablice po čemu računa.
Kvadratura je mala oko 13 kvadarata.

Vidjet ću šta će mi reći u Poreznoj kad budem idući tjedan išao zbog obrta.

Napravili smo izjavu koju je moj otac potpisao i to ću pokazat u Poreznoj. Ovjerenu izjavu sam morao dati pri zahtjevu za registraciju obrta.

Da li i Porezna traži ovjerenu izjavu ili može biti i obična ali potpisana od strane mog oca.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 15:59   #8
Može i neovjerena.
A zašto ne stavite neki najam, pa da ti bar ide u troškove obrta. Porez plaćaš ovako i onako
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 03:16   #9
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Može i neovjerena.
A zašto ne stavite neki najam, pa da ti bar ide u troškove obrta. Porez plaćaš ovako i onako
Pa da. Ja si nešto kombiniram i koliko sam vidio najam je najbolje staviti kao realan iznos pa da bude trošak.
Zeznut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 23:20   #10
zanima me, koliko smije biti najniza porezna osnovica za iznamljivanje soba, zelim iznajmiti sobu od oko 9 kvadrata?
jel smije sto kuna? hvala
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 22:00   #11
Quote:
deisler kaže: Pogledaj post
zanima me, koliko smije biti najniza porezna osnovica za iznamljivanje soba, zelim iznajmiti sobu od oko 9 kvadrata?
jel smije sto kuna? hvala
Može biti i nula kuna, ali porezna će onda razrezati porez prema svojim tablicama...ovisi o lokaciji...

Zagreb: Trešnjevka 60 kn/m2, Centar 80 kn/m2, Susedgrad 40 kn/m2...itd...
najbolje nazovi poreznu i pitaj za svoje područje koliko je po m2..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 23:26   #12
Kolika može biti najviša mjesečna najamnina u odnosu na PU?

Mene zanima kolika smije biti najviša najamnina u odnosu na tablice PU?

Može li kod nadzora Porezni inspektor reći da je najam prevelik?

Naravno, podrazumijeva se da je predan ugovor u PU, redovno plaćene akontacije, isplata najmodavcu je mjesečna i na račun,...
sssunceee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 07:31   #13
Po novom sam cuo da se najam stana studentima, ucenicima za kratkotrajan boravak ne prijavljuje poreznoj, tj. nije potrebno prijaviti poreznoj i oslobodeni smo od placanja poreza.

Jel to istina?

To mi je rekao odvjetnik firme, pokazao mi neki clanak koji je skinuo na stranicama zakon.hr
sad stvarno nisam to zapamtio koji je to bio članak..bilo je to prije kojih 2 mj., a sad mi je postalo aktualno.

Znam da sam isao na poreznu se raspitat, no oni tvrde svoje...kad sam im pokazao taj clanak iz zakona, rekli su da prvi put to vide i morjau provjeriti..no poslije se visu nisu javljali..

Jel se mora prijaviti poreznoj moj slucaj davanja kuce (soba) u najam studentima ili ne ?

Trebam sto posto provjereni odg. nekog tko je siguran!!
Hvala
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 07:54   #14
Evo članak 27., ali i 26. link: http://www.zakon.hr/z/168/Zakon-o-najmu-stanova
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 17:18   #15
Quote:
Down Under kaže: Pogledaj post
Evo članak 27., ali i 26. link: http://www.zakon.hr/z/168/Zakon-o-najmu-stanova
U ovom Zakonu se nigdje ne spominje porez što je i logično jer se ovim Zakonom uređuju odnosi između najmodavca i najmoprimca.
To nije taj Zakon, traži dalje .
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 12:28   #16
Quote:
lady G kaže: Pogledaj post
U ovom Zakonu se nigdje ne spominje porez što je i logično jer se ovim Zakonom uređuju odnosi između najmodavca i najmoprimca.
To nije taj Zakon, traži dalje .
Molim?
Kak to mislis to nije "taj" zakon?

To jest zakon, zakon o najmu stanova, u kojem stoje pravne obveze najmodavca i najmoprimca...naravno da unutra ne pisu porezi jer nije porezni zakon, ali pise dal je uopce potrebno prijaviti porez poreznoj u ovakvim slučajevima...

Ubiti ja ne namjeravam traziti dalje, zato je ovaj forum, ova tema da ako znas konkretan odgovora da ga navedes (i link gdje to stoji)...
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 19:32   #17
Quote:
Down Under kaže: Pogledaj post
Molim?
Kak to mislis to nije "taj" zakon?

To jest zakon, zakon o najmu stanova, u kojem stoje pravne obveze najmodavca i najmoprimca...naravno da unutra ne pisu porezi jer nije porezni zakon, ali pise dal je uopce potrebno prijaviti porez poreznoj u ovakvim slučajevima...
U članku 27. piše o " privremenom smještaju turista, đaka i sl." što nikako ne znači da se iznajmljivanje stana učenicima i studentima ne oporezuje kako si ti naveo u prethodnom postu, već se samo definira što nije najam stana.
Ja nisam čula za takvo oslobođenje koje spominješ ali bih svakako željela znati ako postoji!
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 07:35   #18
Eh sad, dal se time mozes pravdati (tim clankom) pa da uopce ne prijavljujes studente ne znam...zato sam isel zvati poreznu upravu u svom gradu i saznal da to ne prolazi jer se oni ne vode po tom zakonu, vec zakonu o poreznim propisima...

To je sve jedno veliko sranje u nasoj HR, ali dobro...

Uglavnom, da nebi imal probleme prijavit cu podstanare poreznoj, biti cu laksi za 400 kn mjesecno...makar mi odvjetnik sugerira da to ne radim, vec da se u slucaju inspekcije vadim na zakon o najmu/clanaku 27
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 22:57   #19
Da ne otvaram novu temu. Već duže vrijeme iznajmljujem stan, podstanar je uredno prijavljen i ja plaćam porez na najam. Najamninu mi podstanar isplaćuje na račun.
Ono što me zanima je mora li podstanar prilikom plaćanja upisivati neki poseban model i poziv na broj plaćanja? Pitam zato što sam na internetu naišao da bi se najamnina trebala uplaćivati na sljedeći način:

model: 69, poziv na broj: 40002-OIB najmoprimca-180, šifra namjene: SALA

Je li to točno?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2018., 17:57   #20
Postoji li razlika u porezu na najam izmedju jednokratne godisnje uplate i mjesecnog placanja? Online kalkulator je pokazao veci porez kod placanja od jednom pa bih zelio dodatno provjeriti ako je netko upuceniji.

Takodjer, ako je tomu tako moze li se u ugovoru staviti mjesecni najam, ali plativ odjednom? Bi li se tada porezno tretiralo kao mjesecni?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.