Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2014., 14:25   #21
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
.. Vidjeti zvijezde iz svemirske letjelice valjda je dodatno otežano zbog njezine velike brzine kretanja, što rezultira dosta brzim prividnim kretanjem zvijezda u vidnom polju promatrača.
To je samo šala, jel' tako?
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 14:34   #22
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
To je samo šala, jel' tako?
Ne, to je otprilike kao gledanje iz auta ili aviona - nije lako vidjeti nešto tako (prividno) malo poput zvijezda ako slika koju oko vidi nije stacionarna.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 15:46   #23
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Ne, to je otprilike kao gledanje iz auta ili aviona -
Pa i sa Zemlje gledaš zvijezde kao da si u autu, odnosno u avionu ili raketi...
(približno 1600 km/h (0,5 km/s) rotacija oko vlastite osovine, približno 100.000 km/h (30 km/s) rotacija oko Sunca)

Quote:
nije lako vidjeti nešto tako (prividno) malo poput zvijezda ako slika koju oko vidi nije stacionarna.
Vidi gore, ako se to ne odnosi na nešto drugo.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 16:04   #24
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
Pa i sa Zemlje gledaš zvijezde kao da si u autu, odnosno u avionu ili raketi...
(približno 1600 km/h (0,5 km/s) rotacija oko vlastite osovine, približno 100.000 km/h (30 km/s) rotacija oko Sunca)

Vidi gore, ako se to ne odnosi na nešto drugo.
Ne znam koliko je mirna slika koji astronaut vidi iz letjelice, jer je na Zemlji slika mirna ako nisi u nekom transportnom sredstvu dok iz recimo auta ili aviona nije tako mirna.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 16:35   #25
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je mirna slika koji astronaut vidi iz letjelice...
Ne znam ni ja - ali mislim da je dobar dio Mliječnog puta sad već asfaltiran, pa...
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 22:11   #26
Normalno je da Armstrong kaže da je nebo na Mjesecu takve crne boje jer nema atmosfere koja raspršuje svjetlo, što je iznimno povoljno za promatranje zvijezda ako nema druge svjestlosti koja smeta. Koliko ja znam, astronauti su u 1969. sletjeli na Mjesec tijekom Mjesečevog dana, i stoga su moguće prepreke za gledanje zvijezda ne samo Sunce ili Zemlja, već i Sunčeva svjetlost reflektirana od Mjesečeve površine. Budući da su zvijezde prividno dosta slabi izvori svjetlosti, relativno malo svjetla od okoline može spriječiti vidljivost zvijezda iako je pozadina neba savršeno crna.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 13:04   #27
To je razumno objašnjenje za osunčanu površinu Mjeseca.
Ali kako objasniti činjenicu da zvijezde nisu vidljive na putu do Mjeseca?
Kako objasniti vidljivost planeta i nevidljivost zvijezda?
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 13:31   #28
Bože mili, kad ideš prema Mjesecu nijedan objekt ti ne zaklanja Sunce zato ne vidiš zvijezde, jer sunčeva svjetlost zatre svjetlost zvijezdica.

Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
To je razumno objašnjenje za osunčanu površinu Mjeseca.
Ali kako objasniti činjenicu da zvijezde nisu vidljive na putu do Mjeseca?
Kako objasniti vidljivost planeta i nevidljivost zvijezda?
Gerardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 13:47   #29
Ako je "prozor" svemirskog broda okrenut i od Sunca i od Zemlje, zašto se u tom slučaju ne vide zvijezde?
Postoji mogućnost da je u "prozor" bila ugrađena zaštita od zračenja koja smanjuje vidljivost, ali kako objasniti činjenicu da je bilo moguće vidjeti planete, a zvijezde ne?

Zadnje uređivanje Broj e : 09.08.2014. at 14:07.
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 10:32   #30
Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
Ako je "prozor" svemirskog broda okrenut i od Sunca i od Zemlje, zašto se u tom slučaju ne vide zvijezde?
Postoji mogućnost da je u "prozor" bila ugrađena zaštita od zračenja koja smanjuje vidljivost, ali kako objasniti činjenicu da je bilo moguće vidjeti planete, a zvijezde ne?
Pa i sa svoga prozora ponekad možeš osim Mjeseca vidjeti samo vrlo sjajnu Veneru. Pogotovo ljeti sam znao vidjeti jasno vidljivu Veneru još sat vremena prije nego li su se ukazale prve zvijezde.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 10:56   #31
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Pa i sa svoga prozora ponekad možeš osim Mjeseca vidjeti samo vrlo sjajnu Veneru. Pogotovo ljeti sam znao vidjeti jasno vidljivu Veneru još sat vremena prije nego li su se ukazale prve zvijezde.
Gledanje s prozora nikako nije povoljno za promatranje bilo kakvih nebeskih tijela jer:
1. Oči su adaptirane za gledanje u svijetloj okolini sobe (ili drugog sličnog prostora), ne za gledanje u tami vani.
2. Problem je i svjetlost koju staklo prozora reflektira.
Čini mi se da je praktično moguče vidjeti gledajući kroz prozor samo najsjajnija nebeska tijela (samo najsjajnije planete i valjda zvijezde) - i na Zemlji i u svemiru, osim u nekim posebno povoljnim uvjetima - npr. iz auta ako je unutri tamno i slika koju oči vide dovoljno je mirna. Ja sam par puta vidio zvijezde gledajući kroz prozor auta koji krene tamnom izvangradskom cestom.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 07:28   #32
Grupa Queen
Orlin1979

Da. To je razumno objašnjenje. Planeti se vide jer su sjajniji od zvijezda.
Quote:
All of the planets (except for Uranus, Neptune, and sometimes Saturn) are brighter than the brightest star in the night sky (Sirius).
http://www.wikihow.com/Tell-the-Diff...nets-and-Stars

Citirani tekst kaže da Saturn ponekad nije sjajniji od zvijezda.
Znači li to da Saturn tada nije vidljiv u svemiru?
Vjerojatno je teško pronaći podatke o planetima koje su astronauti vidjeli u svemiru.
Želimo li otkriti ima li kakve razlike između između svjetlosti zvijezda i svjetlosti Sunca koja je reflektirana od planeta, možda nam mogu koristiti i pojave koje uočavamo na Zemlji.
Jedna od takvih pojava je i treperenje zvijezda i planeta. Ako sam dobro razumio, u normalnim atmosferskim prilikama planeti ne trepere.
Treperi li Saturn kad nije sjajniji od zvijezda?

Zadnje uređivanje Broj e : 11.08.2014. at 07:56.
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 11:57   #33
"Treperenje" zvijezda rezultat je optičkih efekta Zemljine atmosfere, a razlika je između zvijezda i planeta u tome da svjetlost od zvijezda prividno dolazi iz jedne točke (prividni je promjer zanemariv zbog ogromne prividne udaljenosti) dok planeti imaju nenultu prividnu površinu na nebeskoj sferi, pa atmosfera djeluje na svjetlost od zvijezda i planeta na različit način.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 13:27   #34
To je razumno objašnjenje zašto zvijezde trepere, a planeti ne.
Ipak bismo trebali provjeriti da li Saturn ne treperi i kad nije sjajniji od zvijezda.
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 13:38   #35
Quote:
If you can defocus the light from a star, it will make a pattern called an Airy disk, which is a set of concentric rings. Defocusing the light from a planet will cause it to turn into a simple blur.
http://www.wikihow.com/Tell-the-Diff...nets-and-Stars
"Airy disk" nazvana je pojava u kojoj svjetlost zvijezda formira koncentrične krugove. Svjetlost planeta ne.
Nije li to čudno?
Ne pokazuje li ta pojava da postoji razlika između svjetlosti zvijezda i svjetlosti planeta?

Zadnje uređivanje Broj e : 12.08.2014. at 13:57.
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 05:24   #36
Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
Grupa Queen
Citirani tekst kaže da Saturn ponekad nije sjajniji od zvijezda.
Znači li to da Saturn tada nije vidljiv u svemiru?
Citirani tekst kaže da je Saturn ponekad sjajniji od najsjajnije zvijezde na nebu, Siriusa.

Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
"Airy disk" nazvana je pojava u kojoj svjetlost zvijezda formira koncentrične krugove. Svjetlost planeta ne.
Nije li to čudno?
Ne pokazuje li ta pojava da postoji razlika između svjetlosti zvijezda i svjetlosti planeta?
Airy disk je prividni disk kojeg ima točkasti izvor svjetlosti. Zvijezde su toliko daleko da je njihov prividni promjer ekstremno malen pa nam zapravo djeluju kao točkasti izvori svjetlosti. Planeti imaju disk određene veličine zbog kojega se ne ponašaju kao točkasti izvori svjetlosti. Evo usporedbe prividnih veličina objekata na nebu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 06:31   #37
http://www.physlink.com/education/askexperts/ae323.cfm

Da se zvijezde ne vide iz svemira, zašto bi se milijarde trošile na slanje u svemir teleskopa tipa Hubble?
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 06:02   #38
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Citirani tekst kaže da je Saturn ponekad sjajniji od najsjajnije zvijezde na nebu, Siriusa.
Slažem se da sam napravio grešku u postu #32. Trebao sam govoriti o zvijezdi Sirius, a ne o zvijezdama.

Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Airy disk je prividni disk kojeg ima točkasti izvor svjetlosti. Zvijezde su toliko daleko da je njihov prividni promjer ekstremno malen pa nam zapravo djeluju kao točkasti izvori svjetlosti. Planeti imaju disk određene veličine zbog kojega se ne ponašaju kao točkasti izvori svjetlosti.
To je razumno objašnjenje pojave nazvane "Airy disk" i činjenice da se ta pojava razlikuje ovisno o tome promatramo li svjetlost zvijezda ili svjetlost planeta.

Nepoznanica je još Saturn. Treperi li on kad nije sjajniji od zvijezde Sirius?
Ako Saturn tada ne treperi, ne bi li to trebalo značiti da se svjetlost zvijezda i svjetlost planeta razlikuju. Možda čak i u brzini.

P. S.
Nedavno su bile dvije tranzicije Venere i tom je prilikom (vjerojatno) bilo moguće provjeriti brzinu svjetlosti koja dolazi izravno sa Sunca. Da li je to učinjeno?
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 06:36   #39
Dobro. Napuštam raspravu. Očito sam, slijedeći zeca, zalutao u zemlju čuda. Ostavljam vas vašoj zabavi. Thanks for all the fish.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 07:34   #40
Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
To je razumno objašnjenje pojave nazvane "Airy disk" i činjenice da se ta pojava razlikuje ovisno o tome promatramo li svjetlost zvijezda ili svjetlost planeta.
Ovdje zbilja nije potrebno trollati. To nije objašnjenje pojave već njena definicija.

Quote:
Nepoznanica je još Saturn. Treperi li on kad nije sjajniji od zvijezde Sirius?
Ako Saturn tada ne treperi, ne bi li to trebalo značiti da se svjetlost zvijezda i svjetlost planeta razlikuju. Možda čak i u brzini.
Ne znam otkuda ta logika, no potpuno je promašena. Treperenje zvijezda i planeta nije efekt brzine svjetlosti već njihove prividne veličine. Zvijezde nam izgledaju kao točkice pa turbulencija atmosfere uzrokuje lom svjetlosti koji nam izgleda kao treperenje. Planeti imaju znatno veću prividnu dimenziju (vidjeti tablicu u linku koji sam poslao) tako da atmosfera najčešće ne može uzrokovati taj efekt. Pišem "najčešće" jer ako je planet vrlo nisko na horizontu gledamo ga kroz jako debeli sloj atmosfere i turbulencija je znatno više pa se može desiti da planet tada "treperi". Još ako se radi o Veneri to nerijetko izazove poplavu viđenja NLO-a

Quote:
Nedavno su bile dvije tranzicije Venere i tom je prilikom (vjerojatno) bilo moguće provjeriti brzinu svjetlosti koja dolazi izravno sa Sunca. Da li je to učinjeno?
Ne znam je li to netko radio vježbe radi, no nije bilo potrebno budući da je brzina svjetlosti već odavno precizno određena. Evo i članka gdje je opisano kako se mjerila brzina svjetlosti tijekom godina.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.