Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2016., 23:22   #1
Komunikacija sa žestokim protivnicima crkve - treba li kršćanin i do koje mjere šutjeti?

Otvaram ovu temu budući da radim kao pravnica u jednoj državnoj firmi. Naravno, vjernica sam pa zato i otvaram temu na religiji, budući da me zanima prije svega mišljenje vjernika.
Kolega s kojim nažalost dijelim ured je žestoki protivnik i crkve i vjere i Biblije i svećenika i hrvatske države, veliča komunizam i ćirilicu i suživot s njim je blago rečeno pakao. Srećom sam dovoljno mentalno jaka pa nabijem slušalice u uši i radim svoj posao, on me ne zanima. Iskreno, čovjek mi na prvu nije baš sjeo, a pogotovo od kad sam čula kakva nakaradne stavove i što je još važnije - s kakvom mržnjom priča o spomenutim temama (na poslu, gdje btw uopće tome nije mjesto)!! Čovjek je inače pun mržnje, bijesa, nezadovoljstva, neljubazan je prema strankama i sl. Ma užas! Svi me u firmi osim njega prihvaćaju tako da definitivno nije problem u meni. No, kontakt je kakav-takav bio tu jer nije bilo razloga za prekid istoga......sve dok me par puta nije što direktno , a što indirektno uvrijedio,nakon čega sam ja prekinula svaki kontakt.

Ono što mene zanima i zbog čega ja otvaram ovaj post je sljedeće: budući da mi ne pričamo, da li se to može protumačiti kao grijeh srditosti (naime, ja se pričešćujem uredno u takvom stanju)?
S jedne strane mislilm i savjest mi govori da to nije nikakav problem i da prema takvom čovjeku nema nikakvih obaveza, budući da je tip čisti sotonski sluga i mi nismo braća u Kristu
(skužila sam to po njegovom preferiranju numerologije, astrologije, i raznih antikršćanskih praksi koje se Bogu gade).
Dakle, mislim da bi puno veći grijeh bio kontakt i razmjenjivanje rečenica s takvim tipom nego šutnja i prekid svih odnosa! Što vi mislite?

Osim toga, ima li tko za preporučiti kakav način zaštite? pitam to jer, naravno, vjerujem i znam da je moj Bog veći od svakog zla i inače pa i onog koje "sijeva" iz njega. Mislila sam si staviti raspelo na stol ali nekako mi to nije primjereno za radno mjesto.... blagoslovila sam ured par puta prije nego što je on došao i to je to... ali treba mi još nešto!
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 20:59   #2
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Kolega s kojim nažalost dijelim ured je žestoki protivnik i crkve i vjere i Biblije i svećenika i hrvatske države, veliča komunizam i ćirilicu i suživot s njim je blago rečeno pakao. Srećom sam dovoljno mentalno jaka pa nabijem slušalice u uši i radim svoj posao, on me ne zanima.
A da izbjegnete temu vjere? Valjda ima nešto zajedničko... ipak dijeliš kancelariju s čovjekom
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Iskreno, čovjek mi na prvu nije baš sjeo, a pogotovo od kad sam čula kakva nakaradne stavove i što je još važnije - s kakvom mržnjom priča o spomenutim temama (na poslu, gdje btw uopće tome nije mjesto)!! Čovjek je inače pun mržnje, bijesa, nezadovoljstva, neljubazan je prema strankama i sl.
Jesi li pokušala saznati, doprijeti dokučiti, blago, ljubazno, s pažnjom, interesovanjem... itd. do srži problema? Možda se nešto dešava ili se desilo u čovjekovom životu pa je takav.

Možda nema nikakve veze s tobom, možda mu je nekad neki vjernik nešto nažao učinio, pa sad sve vjernike (uključujući i tebe) ne podnosi.
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
S jedne strane mislilm i savjest mi govori da to nije nikakav problem i da prema takvom čovjeku nema nikakvih obaveza, budući da je tip čisti sotonski sluga i mi nismo braća u Kristu (skužila sam to po njegovom preferiranju numerologije, astrologije, i raznih antikršćanskih praksi koje se Bogu gade).
Dakle, mislim da bi puno veći grijeh bio kontakt i razmjenjivanje rečenica s takvim tipom nego šutnja i prekid svih odnosa! Što vi mislite?
Mislim da ti lik nije "sjeo" na prvu. Onda se potega neka priča o vjeri, Bog sami zna sad kakav je bio nastup prema njemu (jer ti je već bio antipatičan) - i još kad se lik odriješio kontra vjere... sve ostalo su samo izgovori da se čovjek još više ocrni i potopi. Probaj tražiti šta ima dobro u njemu i odatle kreni

Ne znam novinu ili magazina a da nema horoskop - svi koji ga čitaju su sotonine sluge? Ne kažem da nije grijeh, i u islamu, ali halo sotonin sluga...
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Osim toga, ima li tko za preporučiti kakav način zaštite? pitam to jer, naravno, vjerujem i znam da je moj Bog veći od svakog zla i inače pa i onog koje "sijeva" iz njega. Mislila sam si staviti raspelo na stol ali nekako mi to nije primjereno za radno mjesto.... blagoslovila sam ured par puta prije nego što je on došao i to je to... ali treba mi još nešto!
Probaj smiriti tenzije i situaciju, biće ti prijatnije na poslu i u kancelariji... pokaži vjerski duh, budi razlog da čovjek osjeti kako se prevario glede vjernika.

Poturajuči pod nos vjerske simbole možeš samo kontra efekat izazvati.

Prije nego staviš "x" na osobu, uloži iskrene napore da izgladiš situaciju i smiriš tenzije. Mene da neko iza leđa nazove "sotoninim slugom" ne znam bi li ikada išta htio s tom osobom... to je uvrijedljivo. Iz teksta se osjeti nekakav prezir, ako tako nastupaš prema tom kolegi... belaj.

Nešto iz iskustva, nešto... možda pomogne možda i ne. Nisam pokušao da te kritiziram, vjerovatno ti je teško... nego ukazati na stvari koje si možda propustila, pa eto da probaš.

Never Get Angry
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 21:50   #3
ne mislim da si izmislila priču, pošto u društvu zaista vlada duh snažne i agresivne netolerancije prema vjernicima ...

štoviše, deklariranim vjernicima koji javno žive svoju vjeru najviše se izruguju upravo nominalni vjernici, čak više nego antiteisti i/ili suvremeni alternativci ispod čijih ezo, eko, globalno, civilno, itd. maski se najčešće krijuostaci totalitarističkog mentaliteta i nasljeđa...

stoga, možeš napraviti samo dvije stvari

osobnim životom, ljubaznošću, dobrotom i pozitivnim stavom svjedočiti ljubav Božju prema svim ljudima, osobito prema tom kolegi koji te terorizira iz mržnje prema vjeri...

i drugo, možeš moliti za njega

savjetujem ti da razmatraš vaš odnos kroz molitvu Križnog puta, to je upravo sad zgodno dok traje Korizma ..

što te više netko kinji zbog Krista, više ćeš biti suobličena Kristu, a to jest cilj svakog vjernika; nasljedovati Krista, suputnika i supatnika

i naravno, potraži u sebi iskrenu radost i dobru volju za takav stav, moli za takav stav, a sud o svemu prepusti sucu pravednome "jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima" (Mt 5, 45)
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 00:48   #4
A da ga pitaš "Gospodine, otkada ste sluga sotone?"

S jedne strane, ti si draga i super, žrtva jel, a s druge čovjeka označavaš slugom sotone.




Na tvom mjestu, ja bih ga prijavila višim instancama. Što, da se ja osjećam zakinutom u nekom smislu od osobe koja je sluga sotone, odmah bih se išla zaštititi.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 01:18   #5
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Otvaram ovu temu budući da radim kao pravnica u jednoj državnoj firmi. Naravno, vjernica sam pa zato i otvaram temu na religiji, budući da me zanima prije svega mišljenje vjernika.
Kolega s kojim nažalost dijelim ured je žestoki protivnik i crkve i vjere i Biblije i svećenika i hrvatske države, veliča komunizam i ćirilicu i suživot s njim je blago rečeno pakao. Srećom sam dovoljno mentalno jaka pa nabijem slušalice u uši i radim svoj posao, on me ne zanima. Iskreno, čovjek mi na prvu nije baš sjeo, a pogotovo od kad sam čula kakva nakaradne stavove i što je još važnije - s kakvom mržnjom priča o spomenutim temama (na poslu, gdje btw uopće tome nije mjesto)!! Čovjek je inače pun mržnje, bijesa, nezadovoljstva, neljubazan je prema strankama i sl. Ma užas! Svi me u firmi osim njega prihvaćaju tako da definitivno nije problem u meni. No, kontakt je kakav-takav bio tu jer nije bilo razloga za prekid istoga......sve dok me par puta nije što direktno , a što indirektno uvrijedio,nakon čega sam ja prekinula svaki kontakt.

Ono što mene zanima i zbog čega ja otvaram ovaj post je sljedeće: budući da mi ne pričamo, da li se to može protumačiti kao grijeh srditosti (naime, ja se pričešćujem uredno u takvom stanju)?
S jedne strane mislilm i savjest mi govori da to nije nikakav problem i da prema takvom čovjeku nema nikakvih obaveza, budući da je tip čisti sotonski sluga i mi nismo braća u Kristu
(skužila sam to po njegovom preferiranju numerologije, astrologije, i raznih antikršćanskih praksi koje se Bogu gade).
Dakle, mislim da bi puno veći grijeh bio kontakt i razmjenjivanje rečenica s takvim tipom nego šutnja i prekid svih odnosa! Što vi mislite?

Osim toga, ima li tko za preporučiti kakav način zaštite? pitam to jer, naravno, vjerujem i znam da je moj Bog veći od svakog zla i inače pa i onog koje "sijeva" iz njega. Mislila sam si staviti raspelo na stol ali nekako mi to nije primjereno za radno mjesto.... blagoslovila sam ured par puta prije nego što je on došao i to je to... ali treba mi još nešto!
Koja priča... Frajer veliča komunizam, ćirilicu, numerologiju, astrologiju i razne antikršćanske prakse...

U životi sam vidio svakakve budale, ali mislim da ova sluga sotone ipak pripada svijetu mašte.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 02:13   #6
Prica je potpuno logicki nesuvisla.Po mom misljenju ono sto trebas da uradis je da iskljucis mastu i resices ga se.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 03:32   #7
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Otvaram ovu temu budući da radim kao pravnica u jednoj državnoj firmi. Naravno, vjernica sam pa zato i otvaram temu na religiji, budući da me zanima prije svega mišljenje vjernika.
ateisti nemaju pravo glasa,ili dopustas da kazemo svoje misljenje?
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Kolega s kojim nažalost dijelim ured je žestoki protivnik i crkve i vjere i Biblije i svećenika i hrvatske države, veliča komunizam i ćirilicu i suživot s njim je blago rečeno pakao.
ne vodis ti s njim suzivot...nego dijelite radno mjesto...na kojem nije ni mjesto,ni vrijeme za ovakve rasprave..
nebi ja rekla da on iz cistog mira zapocinje temu... o prijeziru prema vjeri i crkvi...
mozda ti jednostavno,previse istices svoju vjeru...to stvarno zna biti iritantno...
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Srećom sam dovoljno mentalno jaka pa nabijem slušalice u uši i radim svoj posao, on me ne zanima.
ne zanima te...zato si i dosla na forum i otvorila temu...
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Iskreno, čovjek mi na prvu nije baš sjeo, a pogotovo od kad sam čula kakva nakaradne stavove i što je još važnije - s kakvom mržnjom priča o spomenutim temama (na poslu, gdje btw uopće tome nije mjesto)!! Čovjek je inače pun mržnje, bijesa, nezadovoljstva, neljubazan je prema strankama i sl. Ma užas! Svi me u firmi osim njega prihvaćaju tako da definitivno nije problem u meni. No, kontakt je kakav-takav bio tu jer nije bilo razloga za prekid istoga......sve dok me par puta nije što direktno , a što indirektno uvrijedio,nakon čega sam ja prekinula svaki kontakt.
nije ti sjeo...pogotovo kad si cula nakaradne stavove...hmmmm...znaci, svi u tvojoj blizini,moraju imati,tebi identicne stavove, da ne bi bili nakaradni?
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Ono što mene zanima i zbog čega ja otvaram ovaj post je sljedeće: budući da mi ne pričamo, da li se to može protumačiti kao grijeh srditosti (naime, ja se pričešćujem uredno u takvom stanju)?

ovo dole sto si napisala bi ti trebao biti veci problem...od toga sto ga ignoriras...
sto nekoga nazivas sotonskim slugom...valjda je to po krscanstvu grijeh..al bilo bi logicno, da osoba,koja se naziva vjernikom...tu vjeru i prakticira...i ne vrijedja druge...
naravno u praksi je malo drugacije,i najcesce su najveci vjernici zagovornici mrznje i prijezira, svega sto se kosi sa njihovim uvjerenjima...
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
S jedne strane mislilm i savjest mi govori da to nije nikakav problem i da prema takvom čovjeku nema nikakvih obaveza, budući da je tip čisti sotonski sluga i mi nismo braća u Kristu
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
(skužila sam to po njegovom preferiranju numerologije, astrologije, i raznih antikršćanskih praksi koje se Bogu gade).
Dakle, mislim da bi puno veći grijeh bio kontakt i razmjenjivanje rečenica s takvim tipom nego šutnja i prekid svih odnosa! Što vi mislite?
ako je tip ateista...sto bi bilo logicno,ako prezire vjeru,boga,bibliju...crkvu...kako moze biti sotonski sluga??
logicno je ako ne vjerujes u boga, da ne vjerujes ni u sotonu...stoga ne mozes biti sluga doticnog u kojeg ne vjerujes

Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Osim toga, ima li tko za preporučiti kakav način zaštite? pitam to jer, naravno, vjerujem i znam da je moj Bog veći od svakog zla i inače pa i onog koje "sijeva" iz njega. Mislila sam si staviti raspelo na stol ali nekako mi to nije primjereno za radno mjesto.... blagoslovila sam ured par puta prije nego što je on došao i to je to... ali treba mi još nešto!
najbolje da dovedes svecenika, da istjera vraga iz njega...
ima jos jedna vrsta zastite...al ne smijem ju napisati...jer cu dobiti karton...al ako si zainteresirana,mogu ti poslat broj dr. u pp
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 10:08   #8
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
.....
ako je tip ateista...sto bi bilo logicno,ako prezire vjeru,boga,bibliju...crkvu...kako moze biti sotonski sluga??
sotonine sluge obično i nisu svjesne da jesu to.
Quote:
logicno je ako ne vjerujes u boga, da ne vjerujes ni u sotonu...stoga ne mozes biti sluga doticnog u kojeg ne vjerujes
......
vrlo pogrešno ...sotoni i ne treba da ti vjeruješ u njega, nego upravo suprotno

lakše mu je 'unovačiti' nekoga tko je dovoljno arogantan bahat, i uvjeren da razmišlja samo svojom glavom, i da nitko i ništa nema utjecaja na njega
tako i ne osjeti utjecaj sotone na svoje postupke
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 10:55   #9
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
sotonine sluge obično i nisu svjesne da jesu to.
vrlo pogrešno ...sotoni i ne treba da ti vjeruješ u njega, nego upravo suprotno

lakše mu je 'unovačiti' nekoga tko je dovoljno arogantan bahat, i uvjeren da razmišlja samo svojom glavom, i da nitko i ništa nema utjecaja na njega
tako i ne osjeti utjecaj sotone na svoje postupke
Ja recimo Boga i Sotonu smatram jednako bajkovitim likovima. Štujem sotonu jednako koliko i Boga
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:29   #10
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Otvaram ovu temu budući da radim kao pravnica u jednoj državnoj firmi. Naravno, vjernica sam pa zato i otvaram temu na religiji, budući da me zanima prije svega mišljenje vjernika.
Kolega s kojim nažalost dijelim ured je žestoki protivnik i crkve i vjere i Biblije i svećenika i hrvatske države, veliča komunizam i ćirilicu i suživot s njim je blago rečeno pakao. Srećom sam dovoljno mentalno jaka pa nabijem slušalice u uši i radim svoj posao, on me ne zanima. Iskreno, čovjek mi na prvu nije baš sjeo, a pogotovo od kad sam čula kakva nakaradne stavove i što je još važnije - s kakvom mržnjom priča o spomenutim temama (na poslu, gdje btw uopće tome nije mjesto)!! Čovjek je inače pun mržnje, bijesa, nezadovoljstva, neljubazan je prema strankama i sl. Ma užas! Svi me u firmi osim njega prihvaćaju tako da definitivno nije problem u meni. No, kontakt je kakav-takav bio tu jer nije bilo razloga za prekid istoga......sve dok me par puta nije što direktno , a što indirektno uvrijedio,nakon čega sam ja prekinula svaki kontakt.

Ono što mene zanima i zbog čega ja otvaram ovaj post je sljedeće: budući da mi ne pričamo, da li se to može protumačiti kao grijeh srditosti (naime, ja se pričešćujem uredno u takvom stanju)?
S jedne strane mislilm i savjest mi govori da to nije nikakav problem i da prema takvom čovjeku nema nikakvih obaveza, budući da je tip čisti sotonski sluga i mi nismo braća u Kristu
(skužila sam to po njegovom preferiranju numerologije, astrologije, i raznih antikršćanskih praksi koje se Bogu gade).
Dakle, mislim da bi puno veći grijeh bio kontakt i razmjenjivanje rečenica s takvim tipom nego šutnja i prekid svih odnosa! Što vi mislite?

Osim toga, ima li tko za preporučiti kakav način zaštite? pitam to jer, naravno, vjerujem i znam da je moj Bog veći od svakog zla i inače pa i onog koje "sijeva" iz njega. Mislila sam si staviti raspelo na stol ali nekako mi to nije primjereno za radno mjesto.... blagoslovila sam ured par puta prije nego što je on došao i to je to... ali treba mi još nešto!

Ja mislim da ste vi u firmi da radite svoj posao, a ne da diskutirate o tome u što netko vjeruje. Netko vjeruje u Krista, netko u Krišnu, netko u Zeusa, netko u tarot i astrologiju.
A tome nije mjesto u firmama. Vi imate svoga šefa i on mora imati prema obojem svoj stav da se posao mora dobro i točno napraviti.
I da budete uljudni i fini prema ljudima.
Onaj koji to nije, može dobiti opomenu i sankcije.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:35   #11
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post

Ono što mene zanima i zbog čega ja otvaram ovaj post je sljedeće: budući da mi ne pričamo, da li se to može protumačiti kao grijeh srditosti (naime, ja se pričešćujem uredno u takvom stanju)?
S jedne strane mislilm i savjest mi govori da to nije nikakav problem i da prema takvom čovjeku nema nikakvih obaveza, budući da je tip čisti sotonski sluga i mi nismo braća u Kristu
(skužila sam to po njegovom preferiranju numerologije, astrologije, i raznih antikršćanskih praksi koje se Bogu gade).
Dakle, mislim da bi puno veći grijeh bio kontakt i razmjenjivanje rečenica s takvim tipom nego šutnja i prekid svih odnosa! Što vi mislite?

Osim toga, ima li tko za preporučiti kakav način zaštite? pitam to jer, naravno, vjerujem i znam da je moj Bog veći od svakog zla i inače pa i onog koje "sijeva" iz njega. Mislila sam si staviti raspelo na stol ali nekako mi to nije primjereno za radno mjesto.... blagoslovila sam ured par puta prije nego što je on došao i to je to... ali treba mi još nešto!
Nemoj raspravljat s njim, a za vrijeđanje ga prijavi.

Moli se. Moli za sebe i njega, za svoj mir u duši i srcu jer srditi se nije dobro, a nije ni zdravo, a za njega da i on nađe svoj mir.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:43   #12
Vjera ne nalaže da sa svakim moraš biti u dobrim odnosima, jer za dobar odnos je potrebno dvoje. Krist je rekao "ne bacajte biserje pred svinje", drugim riječima ne raspravljaj s njim ako nije u stanju razumjeti i voditi kulturan dijalog. Ono što možeš je biti pozitivan primjer.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 17:48   #13
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Nemoj raspravljat s njim, a za vrijeđanje ga prijavi.

Moli se. Moli za sebe i njega, za svoj mir u duši i srcu jer srditi se nije dobro, a nije ni zdravo, a za njega da i on nađe svoj mir.
ovo je isto vrlo zanimljivo. s kojim pravom netko moli za onoga koji sigurno ne bi to htio?
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 18:08   #14
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
ovo je isto vrlo zanimljivo. s kojim pravom netko moli za onoga koji sigurno ne bi to htio?
recimo sličnim pravom koje si uzima onaj koji pomaže samoubojici da ostane u životu
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 18:53   #15
Oće, šutjet će kršćanin, sve do jedne mjere, one idolopoklonaške
jer
to kad kršćanin vidi pada crkva i sva idolopoklonaška okolina, pa čak i da je obitelj u igri
- kršćanin kad vidi te stvari, sve padne ko propadne i nema više
osim
eventualnih upozoravanja na isto, jer to je ono što je kršćaninu u tim okolnostima preostalo
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 19:04   #16
Ima neki kršćanin a da je znao da šef firme vara poreznu upravu i pritom ga prijavio?,
il se napravio da ništa nezna jer upletat se u svijet ne treba.

Ima neki kršćanin da je došo popu u crkvu i prijavio preljub bračnog para u susjedstvu?,
il se kršćanin ni u to ne treba upletat.

Ima neki kršćanin da je došao u ravnateljski ured osnovne il srednje škole zato što zna
da se u školi dila droga, il buling, il bilo što drugo?
il se kršćanin ni u to ne treba upletat.

?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 03:34   #17
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Otvaram ovu temu budući da radim kao pravnica u jednoj državnoj firmi. Naravno, vjernica sam pa zato i otvaram temu na religiji, budući da me zanima prije svega mišljenje vjernika.
Kolega s kojim nažalost dijelim ured je žestoki protivnik i crkve i vjere i Biblije i svećenika i hrvatske države, veliča komunizam i ćirilicu i suživot s njim je blago rečeno pakao. Srećom sam dovoljno mentalno jaka pa nabijem slušalice u uši i radim svoj posao, on me ne zanima. Iskreno, čovjek mi na prvu nije baš sjeo, a pogotovo od kad sam čula kakva nakaradne stavove i što je još važnije - s kakvom mržnjom priča o spomenutim temama (na poslu, gdje btw uopće tome nije mjesto)!! Čovjek je inače pun mržnje, bijesa, nezadovoljstva, neljubazan je prema strankama i sl. Ma užas! Svi me u firmi osim njega prihvaćaju tako da definitivno nije problem u meni. No, kontakt je kakav-takav bio tu jer nije bilo razloga za prekid istoga......sve dok me par puta nije što direktno , a što indirektno uvrijedio,nakon čega sam ja prekinula svaki kontakt.

Ono što mene zanima i zbog čega ja otvaram ovaj post je sljedeće: budući da mi ne pričamo, da li se to može protumačiti kao grijeh srditosti (naime, ja se pričešćujem uredno u takvom stanju)?
S jedne strane mislilm i savjest mi govori da to nije nikakav problem i da prema takvom čovjeku nema nikakvih obaveza, budući da je tip čisti sotonski sluga i mi nismo braća u Kristu
(skužila sam to po njegovom preferiranju numerologije, astrologije, i raznih antikršćanskih praksi koje se Bogu gade).
Dakle, mislim da bi puno veći grijeh bio kontakt i razmjenjivanje rečenica s takvim tipom nego šutnja i prekid svih odnosa! Što vi mislite?

Osim toga, ima li tko za preporučiti kakav način zaštite? pitam to jer, naravno, vjerujem i znam da je moj Bog veći od svakog zla i inače pa i onog koje "sijeva" iz njega. Mislila sam si staviti raspelo na stol ali nekako mi to nije primjereno za radno mjesto.... blagoslovila sam ured par puta prije nego što je on došao i to je to... ali treba mi još nešto!
Treba, treba! Ne nešto, nego netko, da ti otvori oči kako bi izašla iz stanja koje se zove duhovna (samo)obmana ili prelest.

Ne umišljam si da sam ja taj netko. Obraćajući se tebi ja bih prvom sebi naredne retke mogao izgovoriti i sebe jedinog korim, a tebi pišem vođen hrišćanskom ljubavlju i vođen nadom za zajedništvom u Hristu sa svakim čovjekom, a svaki je čovjek ikona Hristova, svakom On želi spasenje.

S tim kolegom ne dijeliš ured nažalost, nego na sreću, tj. po dopuštenju Božijem. Ti trebaš prepoznati da je ta situacija kao i mnoge ine u koje si dovedena Bogom dopuštena, tebi dana na spasenje. Od tebe zavisi, hoće li na spasenje i biti. To ti je prilika da pokažeš čija si, odnosno da li si Hristova.

A što ti radiš? Kao s nekog pijedestala vlastite pravednosti i neporočnosti izrekla si veoma ružne riječi riječi za tog čovjeka. Umjesto grijeh, ti si vrlo ostrašćeno osudila njega, koji je isto kao i ti..ikona Hristova, sazdan po podobiju i liku Božijem..kojem Bog kao i tebi želi spasenje. Pobrojala mu i ono što grijeh jest i ono što ti misliš da jest.

Dovoljno si mentalno jaka! pa si nabila vokmen na uši da ga ne moraš slušati. Od koga si to vidjela? Čitala si u žitijima svetih?

Mi, koji se hrišćanima zovemo, umjesto da smo svjetlost svijetu..da se svijetli vjera naša u Spasa ispred nas..mi, avaj, slušalice nabijamo, Umjesto da smo sol zemlji, ona od nas dodatno bljutavi.

Što može taj nesretni čovjek vidjeti na tebi? Zapitaj se! Može li vidjeti Hrista u tebi? Hristos kojeg on vidi u tebi, sluša muziku, ignorira ga. I ne voli ga.
Tvoj postupak. U čije je ime misionarenje? A dužnost svakog hrišćanina je da propovijeda Sveto Jevanđelje. Djelom. Podvigom. Životom. Ne suhoparnim znanjem.

Jasno je da nas ne mogu svi voljeti. I onaj koji se svakome, svim silama pokušava prilagoditi, ne uspijeva u tome. Ludost čini! No, koliko je do nas, mi se trebamo postarati da sa svima budemo izmireni. Tek izmiren čovjek može skrušeno stati pred Sveto Pričešće. Mi ruku trebamo pružiti, ne na silu, da zadovoljimo formu ili svoju sujetu, nego smireno, bez kalkulacija, a da li će drugi stisnuti ruku ili neće, više nije do nas, jer svakog je Hristos oslobodio za slobodu.

Najviša vrsta milosrđa je ljubav prema neprijateljima. Gospod daje zapovijest..ne savjet, nego zapovijest da ljubimo i neprijatelje svoje.
Mi prvo trebamo iščupati korijen neprijateljstva u svom srcu pa tek onda prebrojati neprijatelje u svijetu. Ukoliko potpunije budemo iščupali zli korijen u svom srcu i posiječemo sve mladice koje iz njega izbijaju, utoliko ćemo manji broj svojih neprijatelja moći nabrojati. Ako hoćemo da nama ljudi budu prijatelji, mi moramo prvo prestati biti neprijatelji ljudima pa onda postati i njihovi prijatelji. Postanemo li mi pak prijatelji ljudima, broj naših neprijatelja ili će se vrlo smanjiti ili sasvim iščeznuti. No, to nije glavno. Glavno je da ćemo u tom slučaju imati Boga za prijatelja.
Za spasenje naše, glavno je da mi ne budemo nekome neprijatelj, a ne da nemamo nijednog neprijatelja. Jer ako smo mi neprijatelj ljudima, onda i mi i naši neprijatelji, spriječavamo naše spasenje, a ako li smo pak prijatelji ljudima, onda i neprijatelji naši nesvjesno pomažu zidanje našeg spasenja. O, kad bi svaki čovjek mislio samo o tome kolikom je broju ljudi on neprijatelj, umjesto što misli koliki je broj ljudi njemu neprijatelj! Za jedan dan, tmuro lice ovog svijeta zasijalo bi kao sunce..govorio je sveti vl.Nikolaj..i govorio je: Blagoslovi neprijatelje moje, Gospode. I ja ih blagosiljam i ne kunem. Neprijatelji su me više gurnuli Tebi u naručje, nego prijatelji. Prijatelji su me vezivali za zemlju, neprijatelji su me drešili od zemlje i rušili sva moja nadanja u zemlju.

Evo, razmisli malo. Nekad treba i gruba riječ, da bi se pomilovalo. Praštaj.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 08:39   #18
"Čovjek je inače pun mržnje, bijesa, nezadovoljstva, neljubazan je prema strankama i sl. Ma užas!"

Sad pročitaj svoj post, jel u njemu vidiš mržnju, bijes, srditost, neljubaznost prema tom čovjeku ? To je normalna reakcija povrijeđenosti, kao što je i on možda povrijeđen saznanjem da netko o njemu misli i vjeruje da je "sotonski sluga "... komunikacija i energija je obostrana....... Trebaš prvo poći od sebe i ne graditi predrasude o nekome na temelju vjere.... (jel netko komunist, čirilica, astrologija i sl- kakve to veze ima kakav je tko čovjek ???), pa će biti manje srditosti
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 11:14   #19
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
ovo je isto vrlo zanimljivo. s kojim pravom netko moli za onoga koji sigurno ne bi to htio?
Izgleda da i molitva Bogu može biti crna magija: https://www.forum.hr/showthread.php?t=668107


Quote:
Pravi Život;57347939[B kaže:
]Ima neki kršćanin a da je znao da šef firme vara poreznu upravu i pritom ga prijavio?,
il se napravio da ništa nezna jer upletat se u svijet ne treba.[/B]

Ima neki kršćanin da je došo popu u crkvu i prijavio preljub bračnog para u susjedstvu?,
il se kršćanin ni u to ne treba upletat.

Ima neki kršćanin da je došao u ravnateljski ured osnovne il srednje škole zato što zna
da se u školi dila droga, il buling, il bilo što drugo?
il se kršćanin ni u to ne treba upletat.

?
Ja sam odlučio biti vlaj. Tj. šutiti da ne ostanem bez kruha.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=722101

To nije kršćanski. To je obična prevarna krađa. Bog ne uzima u obzir koga sam to prevario, nego uzima u obzir da sam prevario. A da sam bio pravi kršćanin, trebio sam biti zviždač i policiji reći za to. A i sindikatu, da me zaštiti. I onda bih imao veliku slavu na nebesima. A ja sam tu slavu elegantno odjebao zbog slave na zemlji. (nije baš neka slava, ali u današnje doba svaka plaćica zlata vrijedi, bez obzira što je ispod prosjeka države

Zadnje uređivanje krena : 24.02.2016. at 11:50.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 12:35   #20
Eto, ti znaš da se kršćanin neće upletat u baš sve svjetsko, jer takvim upletanjem lako naškodi samom sebi
a i na koncu koji je uopće smisao, primjerice zamislimo što sve znamo da se lošeg zbiva
pa mislim ono ne bi imali pametnijeg posla neg svakodnevno prehodavat od jedne do druge institucije
i prijavljivat ko neke tužibabe koje sanjaju 'kako promijeniti svijet'. T-t-t.

Onda time, kršćanin će se izboriti eventualno za svoju vjeru (ako mu drugi brane)
također i za svoju obitelj (koju voli)
no prvenstveno će reagirati ako mu neko na vlastite oči huli na Boga (ovdje ne mislim na forum neg realidad svakodnevicu)
premda, ima mnogo kršćana koji čak i u tom slučaju radije okrenu glavu i odu dalje
ne želeći se raspravljat sa hulničkim svijetom oko sebe, znamo već kud odmaknu rasprave
sačuvajbože da neko završi na Sudu, jel tako.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.