Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2021., 11:47   #1
Question Religiozni mudrac

Netko se koristi ovim terminom: RELIGIOZNI mudrac.



Zanima me kakav je to svat, taj RELIGIOZNI mudrac?

Platneni vijak?

Vrata od vjetra?


Da li uopće može mudrost uključivati religioznost kao partikularnu pojavu, nametnuti obrazac ponašanja u određenom prostoru i vremenu, koji je u vječnom sukobu sa svime, samo da drugima i sebi vlastitu istinu dokazao i pokazao?

Nije li mudrost autentični izraz, za (recimo) univerzalni način razmišljanja jer svi baštinimo istu prirodu,
sa istim se stvarima borimo
i iste nas stvari muče?

Nije li mudrost dovoljno snažna pa se može oduprijeti vlastitoj nesavršenosti i ne pasti u zamku oholosti i taštine?

Nije li duhovnost između ostalog i razvoj samopoštovanja bez potrebe za tuđim odobravanjem, aplauzima, hvalospjevom, bez potrebe za pokazivanjem vlastite mudre veličine?

Kakav je to RELIGIOZNI mudrac kome mudrost odredjuje ideologija bazirana na teologiji?

Postoji li dakle uokvireni kvadratni kotač?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 12:10   #2
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Netko se koristi ovim terminom: RELIGIOZNI mudrac.



Zanima me kakav je to svat, taj RELIGIOZNI mudrac?

Platneni vijak?

Vrata od vjetra?


Da li uopće može mudrost uključivati religioznost kao partikularnu pojavu, nametnuti obrazac ponašanja u određenom prostoru i vremenu, koji je u vječnom sukobu sa svime, samo da drugima i sebi vlastitu istinu dokazao i pokazao?

Nije li mudrost autentični izraz, za (recimo) univerzalni način razmišljanja jer svi baštinimo istu prirodu,
sa istim se stvarima borimo
i iste nas stvari muče?

Nije li mudrost dovoljno snažna pa se može oduprijeti vlastitoj nesavršenosti i ne pasti u zamku oholosti i taštine?

Nije li duhovnost između ostalog i razvoj samopoštovanja bez potrebe za tuđim odobravanjem, aplauzima, hvalospjevom, bez potrebe za pokazivanjem vlastite mudre veličine?

Kakav je to RELIGIOZNI mudrac kome mudrost odredjuje ideologija bazirana na teologiji?

Postoji li dakle uokvireni kvadratni kotač?
Mudrost je oduvijek bila mjera onima, kojima u nekoj mjeri nedostaje...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 12:42   #3
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zanima me kakav je to svat, taj RELIGIOZNI mudrac?

:
To ti je mudrac koji skriva da je religiozan pa umjesto Svetog Duha govori o Apsolutnom Duhu.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 12:51   #4
BOLAN MUJO ŠTO JE TO "RELIGIOZNI MUDRAC" ?

.


E Haso da bi to doznao morati ćeš pročitai ovaj tekst:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=8...&postcount=143
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 13:36   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
... Postoji li dakle uokvireni kvadratni kotač?
Postojao takav kotač ili ne,
crtež geometrijskog tijela sa minimumom elemenata za dobiti točan odgovor, svakako postoji:



Religiozan i pošten; može li biti pametan? nope!
Pošten i pametan; može li biti religiozan? nope!
Pametan i religiozan; može li biti pošten? nope!



Ali lukavi 'religiozni' mudraci itekako postoje.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 14:11   #6
Quote:
Vrtlar888 kaže: Pogledaj post
.


E Haso da bi to doznao morati ćeš pročitai ovaj tekst:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=8...&postcount=143
Bojim se da nisu uhvatio niti.
Niti crvenu niti nikakvu...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 14:12   #7
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
To ti je mudrac koji skriva da je religiozan pa umjesto Svetog Duha govori o Apsolutnom Duhu.
Zašto skrivanje kad je dohvatio autentičnost?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 15:44   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zašto skrivanje kad je dohvatio autentičnost?
Koja nije u skladu s religijskim uvjerenjima onih koji mu daju mjesečnu plaću.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 01:05   #9
Religiozni mudrac bi bila mudra osoba, koja je ujedno i religiozna.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 01:18   #10
RELIGIOZNI mudrac?


Već sam na drugome topicu napisao ovo, nisam odmah primjetio da je otvoren poseban za ovaj problem.

Poznavao sam upravo jednoga takvoga, bio mi je nešto između poznanika i prijatelja.

Izrazito mudar i pametan čovjek, bilo je zadovoljstvo nadmudrivati se s njim.


Smatrao sam ga "Religijskom Dogmom Ograničenim Mudracem" i zafrkavao ga na račun toga, a evo i zašto:

Pokojni don Ivan Grubišić http://pilenaopako.picigin.net/2017/...ecni-disident/ je na jednoj redovitoj tribni utorkom na kojoj sam bio prisutan na provokativno pitanje odgovorio otprilike ovako, pišem po sjećanju:

"Ja bih, kao doktor Sociologije, zanstvenik, trebao i imao obvezu razmisliti i odgovoriti na to pitanje.

Ali ja sam i svećenik Katoličke Crkve, i moja vjera se temelji na dogmatskom prihvatanju, bezuvjetnoj vjeri u Objavu.

Razmišljanje o pitanju koje ste mi postavili bi zahtijevalo od mene da znanstvenim metodama analiziram Objavu - što bi možda dovelo i do urušavanja temelja moje vjere, što kao katolički svećenik sebi nikako ne smijem dopustiti.

S toga vam ne mogu odgovoriti na to sad postavljeno pitanje.

Smijem pokušati odgovoriti jedino na pitanja koja se odnose na sve što se dešava - nakon, vremenski poslije Objave"
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 09:43   #11
Meni su tumacili kako je sv Toma Akvinski smatrao da znanost nije odvojena od boga jer sve proizlazi od boga, a ako je od boga, onda nije odvojena od religije. Cak je smatrao da se cisto razumski moze spoznati boga jer je i taj razum od boga dat.
Onda je sa mudroscu isto.
Naravno, ne slazu se svi teolozi sa njim, ali davno sam to slusao.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 10:26   #12
Meni se sve nekako više čini da su izvesni ljudi po samoj svojoj prirodi mudri. Kao što pojedini ljudi imaju dara za slikanje, a mogu poticati iz najrazličitijih sredina, biti svakakvih karaktera, sklonosti i sudbina, isto je i sa mudrošću. Na mudre ljude nailazimo svuda. Obrazovanje čini ljude obrazovanim, čitanje čini ljude načitanim, razna iskustva čine ljude iskusnima, ali ništa od toga svega nužno ne čini čoveka mudrim. Tako i (ne)religioznost nema neke velike veze s mudrošću.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 11:03   #13
Kad pogledaš Spinozu ili Bruna ... bili su genijalni ali nisu bili mudraci.
Jednog su vjernici prokleli a drugog spalili samo zato što su bili istinski religiozni.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 11:31   #14
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Religiozni mudrac bi bila mudra osoba, koja je ujedno i religiozna.
Da li je to moguće pomiriti?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 11:42   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da li je to moguće pomiriti?
Daj čitaj me malo!

Koji mudrac će ti odgovoriti na pitanje da li je religiozan ili nije ?
Dati će ti neku nerješivu dvosmislenu zagonetku mudro se smješkajući.
Kakav je religiozan čovjek koji preživljava u religijski netolerantnom društvu?
Snalažljiv ?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 11:44   #16
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Daj čitaj me malo!

Koji mudrac će ti odgovoriti na pitanje da li je religiozan ili nije ?
Dati će ti neku nerješivu dvosmislenu zagonetku mudro se smješkajući.
Kakav je religiozan čovjek koji preživljava u religijski netolerantnom društvu?
Snalažljiv ?
ok
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 12:05   #17
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da li je to moguće pomiriti?
Zašto ne?

To što je neko iznimno mudar, ne znači da je "savršen" u svemu.

Pogledaj i one koji su stepenicu "više", one koje nazovamo "istinski prosvjetljenima", nadomak savršenstva.

Iako su osobno nadišli ograničenja filozofijskog, duhovnog ili religijskog sustava kroz koji su "rasli", najčešće ipak formalno ostaju u njemu, i nastavljaju djelovati kroz njega.

Naravno da plaćaju i cijenu toga, konstantni sukob s onim konzervativnim, ortodoksnim, ili šerijatskim dijelom tog sustava.
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 12:10   #18
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post



Iako su osobno nadišli ograničenja filozofijskog, duhovnog ili religijskog sustava kroz koji su "rasli", najčešće ipak formalno ostaju u njemu, i nastavljaju djelovati kroz njega.

Naravno da plaćaju i cijenu toga, konstantni sukob s onim konzervativnim, ortodoksnim, ili šerijatskim dijelom tog sustava.

Ako nadrasteš gaće ne možeš ih više nositi jer su ti tijesne...

Kao što mi kad završimo fakultet ili višu školu, nemamo potrebu da se vraćamo na lekcije iz 4 razreda osnovne škole, tako i te male gaće stišću kad ti se rit proširi...

Možeš sa samo s nostalgijom sjećati vremena kad smo učili nešto primjereno tom životnom dobu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 12:15   #19
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da li je to moguće pomiriti?
Zašto da ne?

Mislim da su "religiozni mudraci" prvenstveno duhovni, pa tek onda religiozni ljudi (ako se to tako može reći).
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2021., 12:27   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ako nadrasteš gaće ne možeš ih više nositi jer su ti tijesne...

Kao što mi kad završimo fakultet ili višu školu, nemamo potrebu da se vraćamo na lekcije iz 4 razreda osnovne škole, tako i te male gaće stišću kad ti se rit proširi...

Možeš sa samo s nostalgijom sjećati vremena kad smo učili nešto primjereno tom životnom dobu.
Iako je mudar nadrastao svoje dotadašnje gaće, a onaj "prosvjetljeni", bilo koju veličinu bilo kojih gaća, ako će ostati živjeti i uspješnjo funkcionirati u urbanoj svakodnevnici, neće okolo šetati gol.

Utrpati će se u gaće, makar ga stezale i ubijale.

A razlog tome da ostane u svakodnevnici,ovdje i sada, među ljudima, je pomogne drugima da se pomalo, korak po korak upute prema putu koji može voditi ka mudrosti, a možda čak i prema nečemu "višem".

I ostaje djelovati kroz sustav kojemu je pripadao, jer ga poznaje, poznaje jezik simboličnog izražavanja toga sustava, zna da postoji vjerovatnost da će i netko drugi tim putem možda doći do mudrosti, moždea i do nečeg višega, vjeruje u to je je on je sam hodao tim putem, uvjerio se je da je moguće.

Inače, slažem se s tobom da je za mudroga, ili za "prosvjetljenog" najbolje da ode u pustinjaštvo, ili da , recimo "kornjačinim disanjem" napusti ovaj svijet i potrebu za gaćama i kompromisima bilo koje vrste.

To je zaista najbolje, najbezbolnije za njega osobno, isčeznuti u "Praznini" stopiti se s Stvoriteljem ili Svemirom.

Al da li je to smisao mudrosti, da li je to smisao "prosvjetljenja"?
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.