Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: Možete li formirati oblike imperfekta?
Da. 14 51.85%
Ne. 13 48.15%
Glasovatelji: 27. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2014., 10:31   #21
Kako sam se malo izgubio u ove aoriste i imperfekte, pogotovo u usporedbi između bugarskog i hrvatskog, jučer sam si malo razmišljao zašto naprimjer vi imate "bih" kao aorist od "biti", a naš je aorist isti kao imperfekt - "bjah", a forma "bih" se koristi samo za kondicional.
Malo sam kopao po netu i naišao na neku tablicu gdje sam našao objašnjenja. Kod nas očito "budem" i "jesam" se smatraju dva različita glagola tako da od "budem" forme su iste kao hrvatske, a od "jesam" nisu. Budući da mi nemamo infinitiva kao osnovna forma se uzima 1. lice jednini.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 17:35   #22
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
ajmo onda malo vježbe imperfekt od glagola HODATI (nisam ga drugo koristio )

1. ja hodah
2. ti hodaše
3. on ona ono hodaše

1. mi hodasmo
2. vi hodašte
3. oni one ona hodahu
Ma ti jednostavni oblici su za peti osnovne.

Bit je pohvatati one zeznutije kao iz mojeg primjera
Quote:
Uvijek iđah veseo u školu.
Cvatijahu ruže.
Pecijah pastrve na žaru.
Dvoumljah se oko novih pravopisnih norma.
Prekjučer jedijah u novootvorenom restoranu.
Kipljaše od bijesa dok je susjedi uhođahu.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 18:34   #23
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Ma ti jednostavni oblici su za peti osnovne.

Bit je pohvatati one zeznutije kao iz mojeg primjera
Ajde mi sad lijepo objasni kako od te primjere napraviti aorist.

Može ovako?
Otidoh u školi.
Procvatahu ruže.
Opekoh pastrve.

itd.

Tako nekako si ja zamišljam. I točno to me malo buni tj teško pravim razlike. Jer u mom jeziku nema frke reć u aoristu i "pekoh" i "opekoh" = ispekao sam / ispekoh, isto kao u uimperfektu "pečah" i "opičah" = pekao sam / pecijah
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 20:39   #24
Valjda:
Odoh u školu.
Procvatoše ruže
Ispekoh pastrve.
(ne znam)
pojedoh
Iskipje od bijesa
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 23:13   #25
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Ajde mi sad lijepo objasni kako od te primjere napraviti aorist.

Može ovako?
Otidoh u školi.
Procvatahu ruže.
Opekoh pastrve.

itd.

Tako nekako si ja zamišljam. I točno to me malo buni tj teško pravim razlike. Jer u mom jeziku nema frke reć u aoristu i "pekoh" i "opekoh" = ispekao sam / ispekoh, isto kao u uimperfektu "pečah" i "opičah" = pekao sam / pecijah
Prvi primjer je dobar, od otići prezent može biti otidem, otiđem i odem, pa stoga i odoh, otiđoh i otidoh. S time da je otidem ipak veoma rijedak i danas nije standardan.

Aoristni nastavci: -h, ništa, ništa, -smo, -ste, -še (to obično pučkoškolci recitiraju na nastavi materinskog jezika)

Dakle, bit će procvatoše.

Ne znam što bi značilo opeći pastrve, ali aorist je dobar jer je glagol svršen, dakle opekoh, ispekoh itd. Glagol peći u imperfektu glasi pecijah (pravila za tvorbu obično se nalaze u svakoj gramatici u popisu glagolskih vrsta ili u opisu glagolskg oblika). Nastavci kod imperfekta ovise o infinitivnoj ili prezentskoj osnovi, npr. oni na -ći i -sti imat će -ijah: pecijah, vucijah, strizijah, tecijah, Glagoli s prezentskom osnovom na suglasnik i nastavcima s morfom a (druga,
treća i četvrta vrsta) imaju jotiranu osnovu: mišljah, življah itd.

Ima doduše i gramatika koje daju primjere aorista od nesvršenih glagola, pa tako Raguž od crpsti ima: ja crpoh, ti crpe, Siva gramatika imade aorist od glagola mlatiti (mlatih, mlati mj. imperf. mlaćah, mlaćaše). Tako da ti neki to uopće ne bi zabavili.
Imperfekt se pak uvijek tvori od nesvršenih glagola.
retsam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 07:28   #26
Quote:
retsam kaže: Pogledaj post
Prvi primjer je dobar, od otići prezent može biti otidem, otiđem i odem, pa stoga i odoh, otiđoh i otidoh. S time da je otidem ipak veoma rijedak i danas nije standardan.

Aoristni nastavci: -h, ništa, ništa, -smo, -ste, -še (to obično pučkoškolci recitiraju na nastavi materinskog jezika)

Dakle, bit će procvatoše.

Ne znam što bi značilo opeći pastrve, ali aorist je dobar jer je glagol svršen, dakle opekoh, ispekoh itd. Glagol peći u imperfektu glasi pecijah (pravila za tvorbu obično se nalaze u svakoj gramatici u popisu glagolskih vrsta ili u opisu glagolskg oblika). Nastavci kod imperfekta ovise o infinitivnoj ili prezentskoj osnovi, npr. oni na -ći i -sti imat će -ijah: pecijah, vucijah, strizijah, tecijah, Glagoli s prezentskom osnovom na suglasnik i nastavcima s morfom a (druga,
treća i četvrta vrsta) imaju jotiranu osnovu: mišljah, življah itd.

Ima doduše i gramatika koje daju primjere aorista od nesvršenih glagola, pa tako Raguž od crpsti ima: ja crpoh, ti crpe, Siva gramatika imade aorist od glagola mlatiti (mlatih, mlati mj. imperf. mlaćah, mlaćaše). Tako da ti neki to uopće ne bi zabavili.
Imperfekt se pak uvijek tvori od nesvršenih glagola.
E, hvala na lijepom objašnjenju!

Naveo sam "otidoh" jer "odoh", koliko znam, se koristi nekako kao futur. Dakle ako nije navedeno točno vrijeme radnje bi značilo "upravo sam krenuo"
Za procvatoše sam malo zeznuo prema našim nastavcima. Htio sam kasnije ispravit, ali ode voz.

Zapravo najbitnije mi je ono zadnje, da se aorst može graditi i od nesvršenih glagola.
Ali kažeš "daju primjere".
Jel samo te primjere valjaju ili se to rabi za sve glagole?

Dakle, vratimo se na omiljenog pečenja pastrve.
Ispekoh i pekoh za mene imaju različita značenja.
Prvo je da sam pekao i lijepo završio s pečenjem, a drugo je da sam pekao ali se ne zna jesam li do kraja ispekao.
Dok već u imperfektu rečenica "Jučer pecijah pastrve na žaru." mi djeluje nezavršeno jer bi trebalo biti i još nešto u smislu "Jučer (za vrijeme) dok sam pekao te proklete pastrve se i nešto drugo dogodilo... što bi upravo bilo i bitnije od samo pečenja.
A sad mi pade i još neka ekvilibristika na pamet.
Ako se bi moglo gradit imperfekt od svršenog glagola ispeći onda bi moglo još preciznije jednom riječju objasniti kako se nešto dogodilo upravo za vrijeme završetnog pečenja

P.S. Kako ne bi znao što bi značilo opeći pastrve Samo to je bilo uspoređivanje s bugarskom. Bugarski "opekoh, izpekoh" = hrvatski "ispekoh"
Hrvatski "opekoh" = bugarski "oparih, izgorih"
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 17:38   #27
Ne znam rabiti to vrijeme bez gramatike pri ruci.
Cini mi se da ima dosta nepravilnih oblika (s jotovanjem, s ovim, s onim)...
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.