Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2014., 14:20   #81
Nuzni dio nasljedstvo

Postovanje.
Imam probleme sa mamom, nakon sto je otac nedavno umro.
Meni je otac, darovao 3/4 kuce, 2005 god. Stric je imao 1/4 i to sam ja kupila od strica. Ja sam vlasnik kuce 1/1 vec 9 godina. Tako sam dobila i jedan komad zemljista , ali u zelenom pojasu, koji ne vrijedi puno.

Sada moja mama mene ucjenjuje, da ce ona uzeti svoj nuzni dio, (bracnu stecevinu), jer to su moji roditelji, tu kucu adaptirali nekih pocetkom 80 tih god., ili ja moram njoj davati novce svaki mjesec. A zaboravila je da smo im ja i muz pomagali im novcano vec 20 god. A u kuci joj je dozvoljeno stanovanje do smrti, mi ne zivivmo zajedno.
Brat je isto dobio od oca 3-4 gradev. terena, od njega nista ne trazi, a samo trci advokatima kako bi mene ucijenjivala.

Ali uspijela sam se sa njom dogovoriti, (ako se ona toga bude drzala), da ce se ona to svog nuznog dijela odreci u moju korist, a ja cu dati izjavu da cu joj financijski pomoci, kada budemo mogli i da joj ustupim moj dio nasljedstva (auto, ustedevina, penzija) koji me sljeduje poslije oca.
Dali ona stvarno , samo tako lako ima pravo traziti taj svoj nuzni dio u kuci, kada je i ona bila za to da mi otac daruje kucu.

Na sto sve trebam paziti,pri davanju izjave, jer dosta su nas iskoristili???

moram napomenuti da ja prisutna na ostavinskoj raspravi necu moci biti.

Jeli taj nuzni dio vazi samo sa kucu, ili i za zemljiste?
Molim vas za koji savjet
Hvala!
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 14:33   #82
Ja bih ti ovako rekla: u trenutku smrti tvoj otac nije posjedovao kuću. Nasljednici (njegova žena i djeca, dakle mama, ti i brat) možete dijeliti samo ono što je on posjedovao. Dakle novac koji je imao na računu a ne i novac koji je godinama prije potrošio; auto koji je u garaži a ne i aute koje je odavno prodao). A i to što dijelite se ravna prema oporuci, ako postoji, prema vašem dogovoru, ako postoji, ili prema zakonu.

Svejedno nek potvrdi netko iz pravne struke, pošto moje iskustvo temelji samo na dugogodišnjem natezanju sa sunasljednicima.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 14:47   #83
Cats, tako sam i ja mislila, i raspitala se kod odvjetnika preko telefona,ali, to je sto ona oce bracnu stecevinu, jer sada tvrdi da to otac nije napravio kako treba,( da je i ona tu davala novce za adaptaciju) da je otac trebao dati jedan dio kuce njoj, a bilo joj je dobro dok su dobivali novce od nas 20god, onda se nije bunila. Od oca ce dobiti 2700 kuna penzije, tako da za zivot ce imat.
Sto je imala svoje zemlje, nasljedstvo od njezinih roditelja, sve je dala svojoj braci, dok mene nije pitala jel bi mozda ja nesto od toga.
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 15:08   #84
Quote:
misibubi kaže: Pogledaj post
Postovanje.
Imam probleme sa mamom, nakon sto je otac nedavno umro.
Meni je otac, darovao 3/4 kuce, 2005 god. Stric je imao 1/4 i to sam ja kupila od strica. Ja sam vlasnik kuce 1/1 vec 9 godina. Tako sam dobila i jedan komad zemljista , ali u zelenom pojasu, koji ne vrijedi puno.
Kuću je, pretpostavljam, otac naslijedio.

Što je sve obuhvaćala ta adaptacija koju su roditelji radili '80.-tih? Jesu li štogod nadogradili, ili samo renovirali postojeći prostor?
Napiši više detalja o svemu.

Quote:
Sada moja mama mene ucjenjuje, da ce ona uzeti svoj nuzni dio, (bracnu stecevinu),
Nužni dio i bračna stečevina nisu isto.
Nužni dio je polovina onoga što bi nasljednik normalno zakonski naslijedio da imovina nije darovana drugome.
Bračna stečevina je imovina stečena u braku, od koje svakom partneru pripada polovina ako nisu drugačije ugovorili bračnim ugovorom.
Da je tih 3/4 kuće bračna stečevina (1/4 si kupila od strica) onda bi majci temeljem bračne stečevine pripalo 3/8, a od ove druge 3/8 mogla bi potraživat nužni dio, četvrtinu (to bi bile 3/32)... dakle bi njoj ukupno pripalo 3/8 + 3/32 = 15/32 kuće. Ali ako kuća nije bračna stečevina, nego očevo nasljedstvo, onda bi mogla potraživati nužni dio od 3/4, to bi bile 3/16 kuće.

Sve ovo bi bila ilustracija - računica da nemaš brata (da ne kompliciramo, i ovako je zapetljano). Sa bratom koji bi potraživao nužni dio bilo bi još kompliciranije, ali on nema pravo potraživati ako je imovina koju je dobio (gradilišta) veće vrijednosti od nužnog dijela.

Quote:
... ili ja moram njoj davati novce svaki mjesec. A zaboravila je da smo im ja i muz pomagali im novcano vec 20 god. A u kuci joj je dozvoljeno stanovanje do smrti, mi ne zivivmo zajedno.
Brat je isto dobio od oca 3-4 gradev. terena, od njega nista ne trazi, a samo trci advokatima kako bi mene ucijenjivala.

Ali uspijela sam se sa njom dogovoriti, (ako se ona toga bude drzala), da ce se ona to svog nuznog dijela odreci u moju korist, a ja cu dati izjavu da cu joj financijski pomoci, kada budemo mogli i da joj ustupim moj dio nasljedstva (auto, ustedevina, penzija) koji me sljeduje poslije oca.
Dali ona stvarno , samo tako lako ima pravo traziti taj svoj nuzni dio u kuci, kada je i ona bila za to da mi otac daruje kucu.
Bude li majka inzistirala na osporavanju očevog dara, objasni joj da ćeš tražiti da ti plaća najamninu za tvoj suvlasnički udio u kući - a ti posjeduješ većinski dio kuće bez obzira na ishod spora (ili 17/32 ako majka uspije dokazati bračnu stečevinu, ili 13/16 ako joj bude priznat samo nužni dio.

Pa će onda ona tebi morati plaćati, jer ti nećeš dozvoliti da stanuje u kući besplatno do svoje smrti.

Quote:
Na sto sve trebam paziti,pri davanju izjave, jer dosta su nas iskoristili???
Najbolje je da uzmeš odvjetnika, ništa ne potpisuj i svaki načelni dogovor koji postignete stavi na papir i daj odvjetniku da ga prouči.
Quote:
moram napomenuti da ja prisutna na ostavinskoj raspravi necu moci biti.
Na ostavinskoj jednostavno moraš biti.
Uopće ne dolazi u obzir da ne dođeš. Tako se sigurno gube sporovi, ili se postupak oteže u nedogled.

Quote:
Jeli taj nuzni dio vazi samo sa kucu, ili i za zemljiste?
Nužni dio vrijedi za svu imovinu ostavitelja - nekretnine, novac, pokretnine, umjetnine...

Zadnje uređivanje felixx : 19.04.2014. at 15:58.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 15:37   #85
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Ja bih ti ovako rekla: u trenutku smrti tvoj otac nije posjedovao kuću. Nasljednici (njegova žena i djeca, dakle mama, ti i brat) možete dijeliti samo ono što je on posjedovao.
Pogrešno.
Nužni nasljednici mogu tražiti povrat dara radi namirenja nužnog djela.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 17:34   #86
felixx, za sada se licno brat jos nije umjesao u to sve, mada ja mislim (ne mislim, znam) da on i njegova zena imaju upetljane prste, zbog tog trazenja nuznog dijela,od strane moje mame, da bi me mogli ucijenjivati.
Ali ako se umjesa on u moje umjesat cu se i ja u njegovo.pa kako bude!
Problem je u tome, sto ja zivim u svedskoj, a bili smo ocu na pokopu,(u ozujku) ali nisam ni u zivotu mislila, da ce to oni poceti zaje. oko toga, ali bolje da mi je mati rekla prije nego sto sam joj ja ustupila moj nasljednicki dio, koji me pripada. Jer to je sto ona zeli je da se i ja i brat odreknemo toga. Sto ja nisam protiv, ali ne na ovaj nacin
Da sada bas imam financijsku mogucnost da opet putujem u Hrvatsku nemam, ali mozda cu biti prisiljena!!!
Dali se ostavinska rasprava moze odgoditi za koji mjesec???
Hvala vam na odgovoru i savjetu!
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 17:40   #87
zaboravila sam napisati, da je otac te 3/4 kuce naslijedio naslijedio od svog oca. A mama nije nikad bila vlasnica ili suvlasnica, u ocevom nasljedstvu.
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 19:05   #88
Quote:
misibubi kaže: Pogledaj post
zaboravila sam napisati, da je otac te 3/4 kuce naslijedio naslijedio od svog oca. A mama nije nikad bila vlasnica ili suvlasnica, u ocevom nasljedstvu.
Nisi napisala što su točno roditelji renovirali na kući.
Opiši što je moguće detaljnije - jesu li štogod dograđivali, ili su samo npr.promijenili prozore, uveli centralno , renovirali kupaonu i stavili novu fasadu...
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 08:55   #89
Ovako , ta kuca je stara kamena kuca, iz negdje krajem 1800-tih, (ne sjecam se svega, jer ja sam onda bila curica 10-13 god),ali, tu su oni rusili te kamene zidove , ne sve, , jednu stranu kuce su zidali blokovima,(valjda da bi dobili vise mjesta, kuca ima 60m2), metnuli pod krov, pregradili prostore za kuhinju, 2 spav. sobe, kupatilo, i normalno proveli struju u kucu, stavili vodu u kuhinju i kupaonu.fasada je najobicnija, gruba i bez ikakve izolacije.
Nikakav luxuz, sve samo najpotrebnije, a svu zidariju i krov je napravil otac jer je on bio zidar. Do tada su zivjeli u posdenoj kuci , koju su oni odrzavali, umjesto placanja stanarine.
sada ja priznajem da su oni tu kucu adaptirali , ali ne za mene nego vec za cijelu obitelj, a ja tu ni ne zivim vec 24 godine, a koliko smo mi novcano pomagali roditeljima sve te godine, mi smo te 3/4, kupili a ne dobili.
Samo sto su lud i dobar braca, a mi smo imali povjerenja u njih, pa smo im vecinu novaca davali u ruke kad smo vracali nazad u svedsku, tako da ja za vecinu novaca koje smo davali nemam dokaza da smo dali.(a kad se slucajno to napomene onda pocinje svada, jer se valjda istina nece priznat, a nesmi ni rec)
A da sam ja znala sto znam danas, trebala sam svaki put kad smo im davali novce , na papir upisat i datum i iznos koji dobivaju, i da se potpisemo i ja i otac.
Hvala na vasim odgovorima i pomoci
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 08:15   #90
Quote:
misibubi kaže: Pogledaj post
Ovako , ta kuca je stara kamena kuca, iz negdje krajem 1800-tih, (ne sjecam se svega, jer ja sam onda bila curica 10-13 god),ali, tu su oni rusili te kamene zidove , ne sve, , jednu stranu kuce su zidali blokovima,(valjda da bi dobili vise mjesta, kuca ima 60m2), metnuli pod krov, pregradili prostore za kuhinju, 2 spav. sobe, kupatilo, i normalno proveli struju u kucu, stavili vodu u kuhinju i kupaonu.fasada je najobicnija, gruba i bez ikakve izolacije.
Nikakav luxuz, sve samo najpotrebnije, a svu zidariju i krov je napravil otac jer je on bio zidar.
Tim renoviranjem nije se povećao prostor, nego se postojeći prostot prilagodio za kvalitetnije stanovanje. Sama investicija je bila prije više od 30 godina, i u međuvremenu je potpuno amortizirana.
Kuća je dar oca.

Ako majka unatoč svemu želi pokretati to pitanje, treba odgovoriti ovako:

Ti želiš da se očev dar tebi i bratu ne osporava u ostavinskoj raspravi, a da se druga imovina podijeli sukladno Zakonu o naslijeđivanju (zašto se unaprijed ičega odricati? ).

Ako majka ima namjeru osporavati taj dar tebi, ti ćeš:

1. Tražiti od majke najam za svoj dio nekretnine. Taj najam ćeš iskamčiti ovrhom od njene mirovine.
2. Osporavati bratu njegov dar (gradilišta) ako su ta gradilišta znatno veće vrijednosti od tvog djela kuće.
Ne znam relacije, ali gradilište na moru moglo bi vrijediti koliko i 3/4 kuće - dar koji si ti dobila. Ako bi sad majka tražila pola tog dara temeljem bračne stečevine, ti si dobila svega 3/8 kuće vrijedne recimo 60000 ojra, dakle svega 22500 ojra. A tvoj brat je dobio četiri gradilišta ukupne vrijednosti recimo 4 x 60000 ojra, ukupno 240000.

Bit je u slijedećem:
Oni misle da će te ucjeniti, da ti živiš u Švedskoj pa ti valjda ne bi trebalo biti važno. Pritom ne razmišljaju da bi u eventualnom sporu mogli i izgubiti nešto što već imaju (majka beslatno stanovanje u kući, a brat gradilišta).

Treba im poručiti - 'ne želim sukob, ali ako tražite spor, ja se neću samo braniti'.
Tada će se oni vrlo vjerojatno ohladiti.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 11:32   #91
Hvala puno, na svemu jos samo jedna pomoc molim, ja sam gore napomenula izjave, za koje smo se ja i mama dogovorile...ali neznam jeli to ok?
IZJAVA

Ja, IME, OIB:______________________, iz ADRESA
Svjesna kaznene i materijalne odgovornosti

IZJAVLJUJEM

Da se odričem svog nužnog dijela uključujući bračnu stečevinu, u kćerinim nekretninama koje je dobila darovnim ugovorom dana,11.07.2005 god. od pok. oca IME i ustupam ga u potpunosti mojoj kćeri IME , bez mogućnosti povratka nužnog dijela i bračne stečevine, od strane mene ili mojih potomaka,u dole navedenim nekretninama
Kuća- zč 111, , ekonomska kuća grč 111, te kč111, kč111
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IZJAVA

Ja,IME OIB_, iz ADRESA
Svjesna kaznene i materijalne odgovornosti


IZJAVLJUJEM

izjavljujem da cu novcano pomoci mojoj mami IME ,OIB__________________ kada ja budem mogla i imala ekonomsku /financijsku mogucnost za to.

dali biste mi mogli reci, kad procitate ove dvije izjave,
1. ako mama ovo potpise, dali sam ja onda na sigurnome, sto se tice tih "njezinih " dijelova u kuci?
2: Dali ona moze mene teretiti, da ja njoj moram slati novce svaki mjesec ako sam ja izjavila da cemo joj pomoci kad budemo mogli?
Jer znate, puno ljudi misli da mi izvana zivimo luxuzni zivot u tudini, a ko i svugdje na svijetu, svako ima svoje probleme.Lako je ucijenjivat nekog, kad nisu probali nas zivot!
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 21:48   #92
Quote:
misibubi kaže: Pogledaj post
dali biste mi mogli reci, kad procitate ove dvije izjave,
1. ako mama ovo potpise, dali sam ja onda na sigurnome, sto se tice tih "njezinih " dijelova u kuci?
Majka nema svojih djelova u kući. Ona može potraživati nužni dio, a to je u njenom slučaju 1/8.

Mislim da nema što potraživati temeljem bračne stečevine. Ona je zajedno sa ocem uložila prije 30 godina nešto u očevu/suprugovu nekretninu, za što nema dokaza osim svoje tvrdnje. Ona bi mogla tražiti povrat uloženog, a ne udio u nekretnini. Ali to ulaganje je bilo prije 30+ godina - amortiziralo se. A ti i tvoj suprug ste već prije obilato novčano pomagali. Pa ako će sud vjerovati majci da je prije 30 godina uložila u kuću, trebao bi vjerovati tebi i tvom suprugu da ste se nadavali novaca.

A tu su i pokretnine i novac koji se treba podijeliti u ostavinskoj raspravi.

Ti majci nudiš besplatno stanovanje u kući koja je tvoje vlasništvo. Najam takve kuće bio bi recimo 200 €. Ako bi majka dobila nužni dio osminu, taj najam bi bio 175 €.
Dakle, neka se majka odluči.
Neka potpiše izjavu da se odriče nužnog djela i svakog drugog potraživanja na tbvojoj nekretnini (ne treba ni spominjati ulaganje u kuću) u zamjenu za uživanje nekretnine bez naknade. Uz napomenu da gubi to pravo ako ne bude redovito plaćala sve režije vezane uz kuću i istu održavala.

Quote:
2: Dali ona moze mene teretiti, da ja njoj moram slati novce svaki mjesec ako sam ja izjavila da cemo joj pomoci kad budemo mogli?
Ta izjava niti ikoga stvarno tereti, niti oslobađa obaveza.
Po zakonu, djeca su dužna uzdržavati roditelje u određenim okolnostima. Ali majka ima mirovinu od 2700 kn? Kako bi onda bila ekonomski ugrožena ?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 15:28   #93
E, izgleda da dogovora sa mojom mamom nema, ucjenjuje na veliko , a kad je cula danas da se radi zamjena , pravo u kuci, za moje nasljedstvo, explodirala je totalno.Valjda treba njenom voljenom sinu napraviti krov, pa bi ja to trebala financirati, i slati novce svaki mjesec, a baba ima penziju ma necu se vise dati zaje..... Dok stvarno jadni penzioneri koji moraju placati i najam i sve rezije, i traze po kantama za smece, njezin pas jede parizer, jeli to ugrozeno. kakva je to mati????????
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 17:21   #94
Quote:
misibubi kaže: Pogledaj post
E, izgleda da dogovora sa mojom mamom nema, ucjenjuje na veliko , a kad je cula danas da se radi zamjena , pravo u kuci, za moje nasljedstvo, explodirala je totalno.Valjda treba njenom voljenom sinu napraviti krov, pa bi ja to trebala financirati, i slati novce svaki mjesec, a baba ima penziju ma necu se vise dati zaje..... Dok stvarno jadni penzioneri koji moraju placati i najam i sve rezije, i traze po kantama za smece, njezin pas jede parizer, jeli to ugrozeno. kakva je to mati????????
Ovo nije baš pitanje za PDF Pravo.

Kao što je felixx već gore napomenuo, uzmi si odvjetnika za taj postupak i ne potpisuj ništa.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 07:49   #95
Pa , to bas i nije bilo pitanje, vec je cinjenica, za koju sam ja izrazila svoje razocaranje.... Odvjetnika sam uzela pa cemo vidjeti kako ce biti.
ali zadnji razgovor sa mojom gosp. mamom se stekao na to da sam ja kriva sto se nismo mogle dogovoriti ????????? ha ha ha, tipicno za moju mamicu da baca krivicu na drugog i , oce 2000 kn mjesecno, pa nisam ja mirovinsko osiguranje da cu ja isplacivati nekome jednu extra penziju, i ja imam obitelj.
felixx,jos jedanput, hvala na svim vasim savjetima!
misibubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:24   #96
Dakle, zanima me sljedeće :

Uzmimo slučaj da vlasnik imovine od 1,000,000 kuna ima bračnog druga, dva sina i četiri unuka (svaki sin po dva). Nakon vlasnikove smrti, sva imovina se pravilno raspoređuje na 7 jednakih dijelova, jer su ovih 7 osoba apsolutni nužni nasljednici.

Dakle, svatko bi dobio oko 142,000 kuna imovine, zar ne?

A sad, u slučaju da vlasnik oporučno ostavi sve starijem sinu, drugi sin i njegovi potomci bi svaki imali pravo na nužni dio - polovicu od 1/7, dakle 1/14 imovine, dakle 71,000 kuna.

Je li ovo točno?
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:32   #97
nije točno...
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:49   #98
Quote:
Glock kaže: Pogledaj post
nije točno...
Može ispravak, molim?
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:56   #99
unuci po zakonu ne nasljeđuju u ovom primjeru...samo bračni drug ostavitelja i dva sina...
__________________
"Pa naspi još jednu..."
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 12:04   #100
Zakon o nasljeđivanju RH (u daljnjem tekstu ZN) dijeli nužne nasljednike u dvije kategorije:

U prvu ulaze oni nužni nasljednici koji imaju pravo zahtijevati nužni dio već samo zato jer su zakonski nasljednici.
Nazivaju se i apsolutnim nužnim nasljednicima.
Tu spadaju: potomci umrloga, njegovi posvojenici i njihovi potomci, te njegov bračni drug.
Ti nasljednici dobijaju 1/2 dijela koji bi ima pripao po zakonu.

Ja sam mislio da se ovo odnosi na unučad.
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.