Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2010., 01:14   #1
Potrošnja struje električnih uređaja

Malo sam se igrao watt-metrom po kući, jer me zanimalo koliko troše pojedini električni uređaji i evo što sam doznao.

Dnevna potrošnja, mjerio sam minimalno deset dana:
Frižider 1,4kWh; Gorenje, star 10 godina, dva kompresora
Bojler 1,9kWh; Gorenje, 4-5 godina star, 30 litara za toplu vodu u kuhinji
Perilica 0,65kWh; Miele 4 godine stara
Stojeća svjetiljka 1,8kWh; max snaga 300W, koristi halogenu žarulju od 230W, de facto glavno svjetlo za dnevni boravak
Kompjuter 1,2kWH; iMac 21,5" Core 2 Duo 3.06GHz/4GB/1TB/Radeon HD 4670/SD (još nije prošlo deset dana mjerenja)

Interesanto je da ovih pet uređaja, po ostvarenim mjerenjima, troši oko 50% od naše ukupne potrošnje (koja je 5000-6000kWh, kako koje godine).

Da li je još netko mjerio koliko mu troše uređaji? I da li je bila ova tema, nisam uspio naći...
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 23:26   #2
Ok, koliko vidim za svaki uređaj si napisao prosječnu dnevnu potrošnju. Zar ne?
Frižider radi 24 sata na dan to je jasno, ali nije mi jasno koliko u prosjeku radi dnevno računalo ili stojeća lampa? Perilica koliko puta je prala u tih 10 dana?
Baš neke izračuna radim doma, pa me zbunjuju tvoji rezultati.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 00:08   #3
Točno, prosječna dnevna potrošnja.

U ovim uvjetima lampa radi bar osam sati. Kompjuter u pravilu radi više, bar 10 sati, a koristim ga većinu vremena. U ovom vremenu kada sam mjerio, bio sam češće vani, pa je radio par sati manje. Kod kompjutera sam mogao vidjeti watt-metar, koji je u pravilu pokazivao između 100 i 125W potrošnje.

Žena kaže da veš-mašina radi bar 4-5 puta tjedno, u pravilu na programu 60C, koji mislim traje oko sat i pol. Međutim, nisam pratio koliko je točno puta mašina radila u tih deset dana.

Nažalost, točno mjerenje potrošnje je dosta problematično, jer ne postoje pravi uređaji koji bi to radili, a da pri tome budu i cost-effective, odnosno da možeš imati više uređaja i da ti pomognu statistikom, npr. koliko je uređaj bio uključen, maksimalna i minimalna potrošnja i sl.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 16:10   #4
Koliko struje troši uljni radijator

Dakle ovako, kupili smo uljni radijator (Silver Crest 2000 W + 500 W ventilator), ima 9 rebara. Kako možemo znati koliko struje troši? S obzirom da s etažnim plinskim grijanjem ne možemo zagrijati stan , s ovim ''dogrijavamo'', radi cijelo predveče, a po danu dok smo na poslu i navečer dok spavamo ne.

E sad, ne bih htjela opasti u nesvijest kad mi dođe račun za struju pa ako mi može neka dobra duša električarska reći koliko otprilike troši struje takav radijator U dućanu gdje smo ga kupili nemaju pojma.
Magali_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 16:28   #5
Quote:
Magali_B kaže: Pogledaj post
Dakle ovako, kupili smo uljni radijator (Silver Crest 2000 W + 500 W ventilator), ima 9 rebara. Kako možemo znati koliko struje troši? S obzirom da s etažnim plinskim grijanjem ne možemo zagrijati stan , s ovim ''dogrijavamo'', radi cijelo predveče, a po danu dok smo na poslu i navečer dok spavamo ne.

E sad, ne bih htjela opasti u nesvijest kad mi dođe račun za struju pa ako mi može neka dobra duša električarska reći koliko otprilike troši struje takav radijator U dućanu gdje smo ga kupili nemaju pojma.
2,5 kw na sat
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 08:18   #6
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
2,5 kw na sat
Ok, hvala ti
Magali_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 23:15   #7
2,5 kW na sat samo ako nema termostat
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 16:53   #8
Koga zanima koliko troše pojedini uređaji može nabaviti watt-metar. Ja sam svoj kupio u Bauhausu, 150-160 kuna (ako se dobro sjećam, ali imali su akcije u rangu 30-40 kuna).

Njime se može izmjeriti potrošnja svakog uređaja koji se priključuje utičnicom.

Još bih dodao da je nakon deset dana mjerenja, potrošnja mog iMaca ispala 0,95 kWh dnevno (uz napomenu da sam ga u predblagdansko vrijeme koristio manje nego što bih to inače činio).
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 19:29   #9
Evo još malo rezultata, ovaj put preliminarnih.

Spojio sam watt-metar ispred seta od sedam uređaja koji mi služe kao AV/multimedija set. Klasični televizor 32", 16:9; DVB-T; DVD snimač; satelitski prijemnik; multiformat AV player; audio ruter za distribuciju glazbe mrežom; malo pojačalo spojeno na set zvučnika. Radi se uglavnom o starijim uređajima, što konstrukcijiski što nabavno. Televizor je star 7 godina, ostali uređaji bar 3-4 godine. Najoviji je DVB-T kojim sam zamijenio stariji model (šteta - jer novi iako ima više mogućnosti, u biti je lošiji uređaj).

Svi uređaji zajedno troše 20Wh u stand-by modu (to je 175kWh godišnje potrošnje samo za stand-by). Interesantno, kada svira muzika potrošnja je veća samo 2Wh. Razlog ću utvrditi kada nakon deset dana završim mjerenje i onda nakratko istestiram koliko troši svaki uređaj posebno. Inicijalno znam da pojačalo nema stand-by, a čini mi se da audio-router ne upada u stand-by (a prema dokumentaciji bi trebao).

Ako su upaljeni televizor i DVB-T potrošnja ne prelazi 175Wh, a to je najčešće slučaj.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 10:44   #10
Evo mojih podataka za usporedbu.

PC - 200-230W, dnevno potroši 1-2 kWh
Monitor - 100W, dnevno 0.5-1kWh
HTPC - 80-100W, dnevno 2kWh (stalno je upaljen)
TV - 300-400W, dnevno 1-3kWh
Receiver - 55W, dnevno do 0.5 kWh, zanimljivo da toliko troši i u stand by...
Printer, router, switch i zvučnici - 20W u stand by, dnevno 0.5 kWh
Frižider - oko 1kWh dnevno

Ostala potrošnja su perilice koje potroše 1-2 kWh po pranju, laptopi koji potroše oko 0.5 kWh i svjetla koja potroše 0.5-1.5 kWh dnevno.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 10:31   #11
Kolika je tvoja ukupna godišnja potrošnja?

Mogu dodati da mi ovih sedam AV uređaja dnevno za sada troše oko 1,2kWh.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 20:52   #12
Evo, potrošnja moje AV opreme ispala je 1,5kWh dnevno.

Uređaji koje sam do sada nabrojao godišnje potroše preko 3000kWh.

Na temelju dosadašnjih podataka jasno je da uopće nije problem napraviti godišnju potrošnju od 2000-3000kWh, zapravo ljudi koji troše manja ili imaju jako malo električnih uređaja ili imaju uređaje A+ klase ili jako, jako paze koliko troše.

Još me čeka par testiranja pa ću javiti rezultate...
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 22:03   #13
Moja ukupna mjesečna potrošnja je oko 400 kWh, godišnja oko 4800kWh. Većina potrošnje odnosi se na kompjutere i home cinema.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 01:50   #14
moze li mi netko, molim vas, reci trosi li klima puno ako se stavi na odvlazivanje, odnosno za koliko bi mi se otprilike mogla povecati rata struje? koliko dugo treba raditi kad je se upali? (ne mogu navesti neki odredjeni tip jer je jos nismo nabavili, vjerojatno ce biti neka jeftinija.)

detalji:
stan 34 kvadrata. novogradnja. dvije osobe. kupaonica dobro ventilirana, ali kuhinja je bez prozora i nape. zimi cesce susimo ves u stanu. stan je orijentiran na sjever. grijanje je uglavnom na maksimumu. zracimo cesto, ali svejedno nas muci kondenzacija vlage u prozorima, a nedavno smo morali sanirati i nesto plijesni na sjevernom zidu. prozori: drvo i aluminij.

unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 07:46   #15
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
moze li mi netko, molim vas, reci trosi li klima puno ako se stavi na odvlazivanje, odnosno za koliko bi mi se otprilike mogla povecati rata struje? koliko dugo treba raditi kad je se upali? (ne mogu navesti neki odredjeni tip jer je jos nismo nabavili, vjerojatno ce biti neka jeftinija.)

detalji:
stan 34 kvadrata. novogradnja. dvije osobe. kupaonica dobro ventilirana, ali kuhinja je bez prozora i nape. zimi cesce susimo ves u stanu. stan je orijentiran na sjever. grijanje je uglavnom na maksimumu. zracimo cesto, ali svejedno nas muci kondenzacija vlage u prozorima, a nedavno smo morali sanirati i nesto plijesni na sjevernom zidu. prozori: drvo i aluminij.

unaprijed hvala!
Da bi klima odvlazivala, mora hladiti. Jedno ne ide bez drugog. Jeftine klime uvijek trose isto. Jedina je razlika koliko sam ja prijmjetio sto kad stoji na hladjenju onda i kad se iskljuci kompresor ventilator (unutarnje jedinice) ostane raditi, a kad stavim na odvlazivanje i kompresor se ugasi onda se i ventilator ugasi. Tako da uvijek drzim na odvlazivanju jer inace zrak ima neki cudni osjecaj.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 22:53   #16
Meni mjerač potrošnje stiže slijedeći tjedan pa ću podijeliti mjerenja s forumašima... ima frižidera A+, pećnica A, mašina za robu A, plazmi i LCDova, linija... Ma svašta
the.elles.d is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 18:24   #17
Evo nastavak. Danas sam mjerač premjestio ispred ormara za IT i komunikacijsku opremu. Velika većina ovih uređaja stalno je uključena i nikada ne ulazi u power save, stand by ili sleep status.

Ukupno jedan NAS, laserski printer/fax/skener, dvije NT kutije, dvije male ISDN centrale i DSL modem/router troše 85Wh (kada je printer u stand by modu, NAS sam troši 45-50Wh). To je više od 2kWh dnevno, odnosno 745kWh godišnje.

Inače, kada sam navodio ukupnu godišnju potrošnju, nisam baš dobro prenosio podatke u Excel, sada sam to ispravio, tako da je moja godišnja potrošnja za 2010. godinu 6326kWh. Prosječna potrošnja bila je 527kWh mjesečno, najmanja 310 (rujan), a najveća 715kWh (srpanj).

U 2009. sam bio štedljiviji, ukupno 6082kWh, a 2008. skurili smo 7245kWh.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 21:19   #18
Evo, nakon deset dana potrošnja gore navedene ICT opreme je 1,9kWh dnevno.

Za sada sam došao do blizu 4000kWh, što je oko 2/3 ukupne potrošnje.

Daljnje mjerenje je malo teže, jer se uglavnom radi o uređajima na koje mi nije lako nakačiti watt-metar, ali probat ću nešto smisliti.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 02:32   #19
Ok pitanje.

Živim u stanu od 30 kvadrata, od trošila imam - pećnicu, frižider, vešmašinu, bojler, računalo, mali bojler u kuhinji koji je na pola i termo peć (koja rijetko kad prelazi pola, nikad nije na maximumu i puni se samo noću). Brojilo je u stanu.

van stana sam radnim danima od 7 -23 dakle u tom periodu rade možda samo računalo (ako mi se vrti neki download i sl. al rijetko), bojler i frižider. S tim da sam dobila savjet da mi je bojler bolje držat stalno upaljen jer onda manje troši nego da ga palim svaki dan i punim za tuširanje i sl. pa ga rijetko gasim. Vikendom ili spavam ili učim, mašina radi možda 5 sati u 10 dana i to preko noći.
Usisavam rijetko (1 tjedno) jer nema potrebe, punim mobitel i sušim kosu.

Situacija je sljedeća:
Lani sam imala ratu 89 kn(ljetna) i 154 kn(zimska) i dobila razliku od 1300 kn
Ove godine uz IDENTIČNU potrošnju (jedina razlika je bila ta da sam imala radove u stanu gdje su se rezalica za pločice i drvo koristile neka 2-3 dana)
rate su bile 180 i 275 i dobila sam razliku od 2800 kn (nisu mi uračunali drugu uplatu od 275 kn u 12 mj, koja je vidljiva na njihovoj stranici i danas sam uplatila jednu ratu zaostaka 275 tako da dug ispada 2300 kn.

Mene zanima kako nekome tko u stanu boravi 3 dana u tjednu (praktički) može biti tolika potrošnja struje ( po razlici od obračuna 12.12 do danas 24.1 - ispada da trošim 11 kn tj 15 i 17 kwh dnevno)

I da napomenem nije me bilo mjesec dana tokom ljeta, bojler nije radio 7 i 8 mj (pokvaren), vešmašina nije radila do negdje od 6 do kraja 8 mj (pokvarena) tak da sam kod dečka obavljala pranje robe i kupanje...

Any ideas?
Brojilo je prastaro, jednom prilikom dok sam ga čistila kutija u kojoj je je skoro otpala sa zida... pa ga se ne usudim dirati....

za vikend dolaze dva frenda s mjeračima pa ćemo provjerit koji klinac...

jedino da susjed iznad mene nije na neki foru spojen na moje brojilo


p.s.
Poslali su mi rate za ovu godinu 189 i 180 )))
što ako je potrošnja za 2010 točna znači da bi slj godine dobila još veću razliku za platit...
Ko je tu lud???
__________________
Everyone's going to hurt you sooner or later. You just have to decide who's worth going through the pain.

Zadnje uređivanje sophiae : 25.01.2011. at 03:11.
sophiae is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 02:43   #20
Quote:
NafNaf kaže: Pogledaj post
Inače, kada sam navodio ukupnu godišnju potrošnju, nisam baš dobro prenosio podatke u Excel, sada sam to ispravio, tako da je moja godišnja potrošnja za 2010. godinu 6326kWh. Prosječna potrošnja bila je 527kWh mjesečno, najmanja 310 (rujan), a najveća 715kWh (srpanj).

U 2009. sam bio štedljiviji, ukupno 6082kWh, a 2008. skurili smo 7245kWh.
mašala.
moja polugodišnja po njihovom računu je 5265
ups lažem od 30.6 - 12.12
__________________
Everyone's going to hurt you sooner or later. You just have to decide who's worth going through the pain.
sophiae is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.