Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2015., 17:12   #1461
pozdrav,

dali ima tko iskustva sa ambulantnim liječenjem bipolarnog pormecaja u bolnici Vrapče?
__________________
"the only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing" by Edmund Burke
jack is black is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 03:50   #1462
[QUOTE=Mmps;53928254]Da, sve istina, i filmić baš dobro prikazuje kako je
Dobro mi je to opisala i K.R.Jamison:
"When you're high it's tremendous. The ideas and feelings are fast and frequent like shooting stars, and you follow them until you find better and brighter ones."

Tell me abaut it...ja sam se doveo u stanje nirvane, čovječe osjećaj da ti se tijelo diže iznad tijela...jesam tad izgasio joint, al nije to dim...to je moj
bipolar.
Takvo nešto sam sanjao prije dijagnoze "leteći kroz sobu" al to iskuse mnogi...al biti budan i iskusiti tremore po tijelu koji te dižu u zrak, neopisiv osjećaj. Pričati o tome na kavi je veoma glupo, pa nisam...pričati o tome s familijom isto nema smisla jer misle da umišljaš...pričati o tome s psihijatricom je ravno nuli, pa kad sam je pitao jeli mojoj bolešću kumovao ecstasy...rekla je samo, pa naravno da ne, onda bi tako svi.
Muzika mi se čini nenadjebiva u maniji, al sve je bolje u maniji...šteta da moramo piti tablete da bi bili normalni, a oni normalni čine sve da bi bili ludi i to im uspijeva. https://www.youtube.com/watch?v=pnExahMPPFI
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 05:35   #1463
A u kua, pa nije veljača da ste svi u depresiji.

https://www.youtube.com/watch?v=pkcJEvMcnEg
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 06:01   #1464
https://www.youtube.com/watch?v=k2Fr90sOxbs
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 22:02   #1465
bipolar dodje nešto po mom mišljenjukao da je u tijelu odrasle osobe neki užasni razmaženi pretinejđžer/ica koji misli na samo svoje hirove i uopće ne razumije da će njegove akcije izazvati protureakcije, niti ta osoba može imalo razumjet protureakcije.

Bipolarni po simptomima ispada stanje izmedju graničnog poremećaja i šizofrenije i iako spada u teške psihoze mislim da je ova bolest povezana i s prethodnim iskustvima pacijenta , a ne samo sad samo geni i hormoni
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 17:25   #1466
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
bipolar dodje nešto po mom mišljenjukao da je u tijelu odrasle osobe neki užasni razmaženi pretinejđžer/ica koji misli na samo svoje hirove i uopće ne razumije da će njegove akcije izazvati protureakcije, niti ta osoba može imalo razumjet protureakcije.
Opisao si bipolarni poremećaj kao predpubertet, a dalje opisuješ kako takva osoba ne razumije da "akcije" izazivaju protureakcije...a da ni protureakcije nisu baš jasne, kao da govoriš o djetetu, ponovo.
Dalje pišeš o šizofreniji, pa sve u svemu ne vidim zašto si se ti osjetio prozvanim da išta napišeš na ovu temu.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 14:42   #1467
da li ima neka ženska osoba sa BAP-om koja je prošla trudnoću i rodila?

kako ide terapija u trudnoći? da li se može uzimati neki lijek? većina je kontraindicirana u trudnoći. kako bez lijekova pregrmjeti 9 mjeseci, ili duže? koliko prije trudnoće treba prestati sa lijekovima?
mikimiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 14:55   #1468
Quote:
mikimiki kaže: Pogledaj post
da li ima neka ženska osoba sa BAP-om koja je prošla trudnoću i rodila?

kako ide terapija u trudnoći? da li se može uzimati neki lijek? većina je kontraindicirana u trudnoći. kako bez lijekova pregrmjeti 9 mjeseci, ili duže? koliko prije trudnoće treba prestati sa lijekovima?
Ne znam koji sve lijekovi za bipolarni poremećaj postoje, ali koliko znam litij se ne smije uzimati, ako se doji.

edit: Malo sam proguglala.

Quote:
FDA TABLICA RIZIKA

kategorija A: kontrolirana ispitivanja na životinjama nisu pokazala štetne učinke na plod - lijekovi se smiju upotrebljavati u trudnoći

kategorija B: nema pouzdanih podataka o štetnosti - ne preporučuje se primjena u trudnoći

kategorija C: ispitivanja na životinjama pokazala su štetne učinke - primjenjuju se u trudnoći jedino ako je procijenjena korist za majku veća od rizika za plod

kategorija D: postoje podaci o štetnim učincima na plod - primjenjuju se samo u akutnim, hitnim slučajevima kad je ugrožen život majke

kategorija X: ispitivanja su pokazala štetne učinke - takvi lijekovi su kontraindicirani u trudnoći.

Antipsihotici, antidepresivi, LITIJ - Najčešće spadaju u C i B kategoriju rizika, zbog čega je potrebno češće praćenje ultrazvukom trudnica koje su uzimale te lijekove.
__________________
The carousel never stops turning.
Lepti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 10:25   #1469
još jedno pitanje:

koji lijekovi spadaju u Kategoriju A?
mikimiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 10:37   #1470
imate novog člana - moju malenkost
Jaga12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 12:17   #1471
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
bipolar dodje nešto po mom mišljenjukao da je u tijelu odrasle osobe neki užasni razmaženi pretinejđžer/ica koji misli na samo svoje hirove i uopće ne razumije da će njegove akcije izazvati protureakcije, niti ta osoba može imalo razumjet protureakcije.
Zanimljivo zapažanje. Barem ovo što se (pred)tinejdžera tiče. A što se tiče razumijevanja protureakcije... Zapravo, ni "normalni" ljudi ne mogu uvijek pouzdano predvidjeti kako će drugi ljudi reagirati na njihove riječi i postupke.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 08:54   #1472
pozdrav svima - trebam pomoć hitno

Imam prijateljicu koja se već godinama čudno,čudno ponaša. Kroz godinu bi njena ponašanja podijelila na par dijelova. dio godine ponaša se normalno - radi, ponaša se i priča ok ... onda u proljeće-ljeto kreće sa hiperaktivnošću, glupostima, priča sto na sat, napada, vidi sebe kao nekog koga se napada, prisluškuje, prati.....i u to je vrijeme vrlo agresivna i na riječima i dok priča itd.. to obično traje oko 2-4 mjeseca...iza toga nastupa stanje depresije - ništa joj se neda, nema volje, sve je crno.....
Ona živi sama - noću zove i obračunava se sa svima redom...vozi kao luda....ponekad frflja kao da je pod lijekovima nekim i alkoholom ili nešto sl. Svi smo stalno uvjereni da nešto nije u redu ili pije ili se kljuka tabletama ali mislim da je u podlozi svega upravo neki poremećaj.
Trenutno je u ovoj srednjoj fazi koja je izraženija nego ikad.

PITANJE: Kako takvu osobu suočiti sa tim da treba pomoć...kako joj prići? žžžžne mogu to više gledati i želim joj pomoći ali trebam i vašu pomoć oko toga.
BRUNA41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 14:01   #1473
Poz. Neznam ali mi je sumnjivo nešt . Ovako sad u ova doba sam depresivan, tužan i to obično traje mjesec dana i pol tako negdje. Pa opet mi se sve to pojavljuje kod onih božićnih dana pa svee do kraja negdje prvog mjeseca.
Uglavom raspoloženje mi se mijenja stalno u godinu dana .. Help da li bi nešto trebao poduzet ??
sadboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 16:36   #1474
Ovo sam pronasao:

".Ali postoji opasnost od toga da osoba sa unipolarnom (običnom) depresijom, usled korišćenja antidepresiva postane bipolarna..."

Mislim da se to meni dogodilo. Lijecio sam se od depresije i onda sam od antidepresiva upao u maniju, te mi je psihijatrica prisila dijagnozu "moguci bipolarni poremecaj".
petko23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 22:58   #1475
Jaga, napisao bi ti dobrodošla...ali nije se s tim zezat.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 11:40   #1476
Zanimalo bi me je li se netko od forumaša s ove teme prepoznaje u sljedećem odlomku:

In a field study conducted at Chestnut Lodge, Maryland, in 1954, the family backgrounds of twelve patients suffering from manic-depressive psychoses were examined. The results strongly confirm the conclusions I have reached, by other means, about the etiology of depression:

All the patients came from families who were socially isolated and felt themselves to be too little respected in their neighborhood. They therefore made special efforts to increase their prestige with their neighbors through conformity and outstanding achievements. The child who later became ill had been assigned a special role in this effort. He was supposed to guarantee the family honor, and was loved only in proportion to the degree to which he was able to fulfill the demands of this family ideal by means of his special abilities, talents, his beauty, etc.* If he failed, he was punished by being cold-shouldered or thrown out of the family group, and by the knowledge that he had brought great shame on his people. (Eicke-Spengler 1977, p. 1104)
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 13:52   #1477
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me je li se netko od forumaša s ove teme prepoznaje u sljedećem odlomku:

In a field study conducted at Chestnut Lodge, Maryland, in 1954, the family backgrounds of twelve patients suffering from manic-depressive psychoses were examined. The results strongly confirm the conclusions I have reached, by other means, about the etiology of depression:
Evo, ja ću napisati par rečenica pa ti vidi kako se to slaže.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
All the patients came from families who were socially isolated and felt themselves to be too little respected in their neighborhood. They therefore made special efforts to increase their prestige with their neighbors through conformity and outstanding achievements.
Ako se pod time misli da obitelj kao takva i nema baš neke socijalne kontakte osim obitelji, onda tu stavljam plus.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
The child who later became ill had been assigned a special role in this effort. He was supposed to guarantee the family honor, and was loved only in proportion to the degree to which he was able to fulfill the demands of this family ideal by means of his special abilities, talents, his beauty, etc.*
If he failed, he was punished by being cold-shouldered or thrown out of the family group, and by the knowledge that he had brought great shame on his people. (Eicke-Spengler 1977, p. 1104)
Ja sam uvijek morala biti savršena i nisam smjela griješiti. Ako sam pogriješila, izrazila mišljenje drukčije od roditeljskog, onda sam ili dobivala batine ili sam kažnjavana šutnjom, pri čemu sam doslovno tretirana kao nevidljiva osoba.

U ranom djetinjstvu ako nisam slijedila sve po zadanim uputama, uvijek su me dočekale riječi poput "Vidiš kako je ona dobila pohvalu", "mogla si to bolje", "zašto se nisi snašla", "ko ti kriv", "ti ništa ne valjaš"

Znale su tu biti i dvosmislene poruke - npr. obavezno sam morala popsremati svake subote, a čak i ako jesam, to nikad nije bilo dovoljno dobro, čisto ili kaj god. u tom slučaju, mene se kudilo, ali ako bi taj isti dan išli u obiteljski posjet npr baki ili teti, mama je promijenila ploču i govorila "pa da, ona je tako dobra djevojčica, sve je lijepo pospremila"
__________________
"Katkad te život tako preoptereti da ne znaš tko si bio na početku.'' ( Ramiz Karaeski )
LoisKent is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 14:24   #1478
Kako se ne bi slagalo.

Ne znam na kolikom je uzorku provedeno istraživanje, ali moj subjektivni dojam je da bi se to moglo primijeniti na sve.

Takve i slične situacije kojima se obezvrjeđuje unutarnji svijet djeteta stvaraju dva mehanizma obrane - jedan je depresija, drugi grandioznost, tj. lažno samopouzdanje.

To bi moglo objasniti zašto se nitko do sada nije uspio izliječiti lijekovima (iako oni mogu ukloniti simptome). Istraživanje je provedeno 1954., odnosno prije poplave psihofarmaka. Rad na tome je stao zato što je novi model bio ekonomski isplativiji.

Jedino što bi moglo ukloniti takvu duboko ukorijenjenu i iskrivljenu sliku o sebi je psihoterapija, a psihijatri se često boje razgovarati s bipolarcima, valjda im oni aktiviraju vlastite traume. Da, bipolarci su genijalni kad treba nekoga ispizditi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 16:09   #1479
kod mene dijagnoza stalno varira, malo mi na nalazu piše emocionalno nestabilna ličnost, malo bipolarni afektivni poremećaj. To me stvarno zbunjuje. Znam samo da ima dana kada se osijećam tako poletno i energično, a ima i dana gdje mi se ne ustaje iz kreveta. Bojim se vlastitog oca i mlađeg brata, drže me poput nekog taoca u šaci, studiram nešto što mi se uopće ne sviđa (jer sam to morala upisati), sama sam prepuštena svojim problemima. Razmišljam o samoubojstvu često, više se ne režem. Ne znam što ću.
Samo da mi se psihoterapeut vrati sa godišnjeg. Na hitnu ne želim jer postoji velika vjerojatnost da ću opet završiti u vrapču.
Jaga12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 07:33   #1480
Nema te to što zbunjivati. Dijagnoze su tu da pomognu liječnicima a ne pacijentima. Pravi problem je u tom vječnom ugađanju drugima, čak i kad se radi o izboru životnog puta. Slabo postavljenim ili čak nepostojećim osobnim granicama. A to vodi u očaj, bespomoćnost i depresiju. Onda kad to stanje postane nepodnošljivo čovjek malo pomahnita, dobije dijagnozu što pak drugima daje zeleno svjetlo da ga nastave kontrolirati. Jer tada je riječ o "bolesnoj osobi koja ne zna što radi. Kad u priču ulete medikamenti situacija se dodatno fiksira.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.