Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2010., 21:32   #1
HSG - histerosalpingografija

BOK CURKE!
Ja sam nova na forumu, zanima me dali je neka radila hsg u Sisku i koji doktor je to radio.
Trebam ići na to ali neznam kako to rade ovdje pa molim pomoć.
Hvala!
demi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 23:42   #2
Quote:
demi5 kaže: Pogledaj post
BOK CURKE!
Ja sam nova na forumu, zanima me dali je neka radila hsg u Sisku i koji doktor je to radio.
Trebam ići na to ali neznam kako to rade ovdje pa molim pomoć.
Hvala!
HSG - histerosalpingografija - je metoda koja se prije koristila za prikazivanje maternice i jajnika, dakle dok još UZV aparati nisu bili u širokoj primjeni.
Danas je praktički napuštena, ne samo zato što se njome u biti ne dobiju neke značajnije informacije koje se ne bi mogle dobiti na drugi način, nego i zbog toga što kontrastno sredstvo koje se koristi može dovesti do fibroznih promjena u samim jajovodima, dakle ožiljkavanja i tako čak i jajovode koji su bili prohodni učiniti neprohodnim.

Izvodila se uglavnom u suradnji ginekologa i radiologa gdje ginekolog u šupljinu maternice ubrizgava kontrasno sredstvo sve dok ne se ispune maternica i oba jajovoda. To sve radiolog prati i snima rengenskim aparatom.
Dakle osim opasnosti od promjena na jajovodima dolazi do zračenja jajnika, odnosno jajnih stanica i to ne zanemarivim dozama. Dakle, kad nije bilo drugog načina prikaza koristio se HSG, ali danas

Ako ti je to preporučeno u sklopu obrade neplodnosti, ja bih na tvom mjestu porazgovarala s ginekologom koji te na to šalje je li pretraga doista neophodna.
pretpostavljam da se radi o ginekologu starije generacije, jer si ne mogu uopće zamisliti da bi netko od mlađih to preporučio.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 17:38   #3
škicni na Trudnicama...temu Medicinski podpomognuta oplodnja....jedna cura je baš danas išla u sisak na hsg....samo joj se sad trenutno ne mogu sjetit imena...


edit:Ona ti se zove ledena 666666
__________________
kornjačica žabica

Zadnje uređivanje tina2701 : 20.12.2010. at 18:33.
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 18:57   #4
Htjela sam s vama podjelit svoje iskustvo s ultrazvučnim hsg-om.
Naime ovako, prvo mi je dr. uveo tkzv.kateter u maternicu(pretpostavljam), malo me je štrecnulo, no ne jako a potom je uslijedio neugodan pritisak, slično menstrualnoj boli samo punoooo jače,(inače su mi menstruacije bolne ali ovo je bio grrrrrr) i imala sam stalno osjećaj kao da moram u wc na veliku nuždu, al kaže sestra da je to normalno. taj pritisak je stalno prisutan jer je u maternici kao neki balon napuhan, tako sam ih ja shvatila.potom su me na stolu odvezli u prostoriju u kojoj je ultrazvuk i tad počinje za mene horor..... sestra je pokušala lagano ubrizgat kontrasno sredstvo kroz cjevčicu i stvarno su bili pažljivi i mazili me, ali mene je desna strana tako jako zaboljela da sam vrisnula al stvarno nisam imala namjere vikati al jednostavno ne možeš se kontrolirati. nema suza samo bol kakvu ja još nisam doživila.oblio me znoj, počela sam se trest, mislila sam da ću se onesvjestit, onda smo probali lijevi jajovod tu je nešto malo ušlo tekućine i onda me je opet jako zaboljelo tako da je dr. jednostavno odustao, nije me htjeo više mučiti jer je vidio da mi nije dobro.dijagnoza:vjerovtno obostrana neprohodnost jajovoda;postupak prekinut zbog jake boli.... kad su sve to izvadili iz mene, onda smo se svi skupa smijali jer sam rekla da me više ništa ne boli i da možemo probat ponovo ako hoće.... odležala sam još 2 sata kod njih, propiso mi je antibiotik i danas mirovanje, i naravno predložio laparoskopiju. eto nisam imala sreće kao neki da mi malo pročaćkaju i drugi ciklus da ugledam +, ali bit će neki drugi put nadamo se. i nadam se da će druge cure imat više sreće s HSG-om, tj najbolje da im to niti ne treba.
dnp is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 00:53   #5
demi5, ne znam jeste dobili poruku na pp. ja sam hsg radila u općoj bolnici virovitica.
dnp is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 15:14   #6
Evo da i ja podijelim svoje RTG HSG iskustvo. Radila sam u Zagrebu na SV. Duhu. 6dc ujutro u 9 sati sam došla na hitni ginekološki prijem, radila je jedna mlada draga med. sestra, kad je vidla po kaj sam došla rekla je samo "ajoj". Reko kaj sad, kaj je tu je. Mora se i to obavit. Dobila sam spavačicu i ležala u sobi do 10 sati kad je dr. B došao. Onda me je sestra otpeljala nekam, ne sjećam se kam, po hodnicima. Tam sam legla na veliki stol ispod rendgena, doktor je prvo namjestil aparaturu i onda su mi ubrizgali koktelčić od kojeg mi je bilo bolje nego od vodke i red bulla. aj haj prvo je doktor pustil kontrast kroz lijevi jajovod, to je zabolilo mrvicu, sekundu-dvije. e al kad je došo na red desni jajovod tu je već malo teže išlo, moro je puštat kontrast dva puta, zabolilo je dosta jako, ali na sreću ne traje dugo, možda pet sekundi taman dok sam stigla reč joooj i gotovo. Doktor reko sve je super. Otpeljali su me nazad u sobu i tam sam odležala do 15 sati, tak sam lijepo spavala, al malo me smetalo kaj sam morala ležat na boku. Još sam taj dan ležala doma i poslije više ne. Nisam imala nikakve bolove i nikakva krvarenja. Ko da niš nije bilo. Sad je prošlo 4 mj od toga, iako sam se prije bojala jer su me plašili da poli za poppizdit, sad mi nebi bio problem ić još par puta da trebam. Ako nekog još nekaj zanima slobodno pitajte. Sretno svima
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=t99KH0TR-J4
kordica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 19:25   #7
jel se ide doma isti dan? na jednom forumu sam pročitala da je jedna žena morala ostat preko noći. to mi se ne sviđa
kim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:18   #8
kimuša šta si se zabrinula...sve koje znam da su bili na hsg su isti dan išli doma... bit će sve ok..
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 11:18   #9
a, ok onda, struh me spavanja u bolnici
kim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 16:28   #10
Moj doktor u Petrovoj mi je rekao da napravim rengenski HSG, ali u Petrovoj nemaju rendgen. Imaju ga u Zajcevoj i na Svetom Duhu, ali pretragu rade samo svojim pacijenticama (a to ja nisam). Zna li netko postoji li u Zagrebu jos neka mogucnost osim privatnika? Pitala sam u Medikolu, oni ga rade, ali za 1200kn. Zna li netko mozda ima li negdje za manje? Hvala!
Selandrian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 08:12   #11
ja nisam našla bolnicu u zagrebu koja ga radi i nepacijenticama. javi se u bolnice sisak ili zabok. ja idem sutra u sisak. sretno nam bilo
vg1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 11:09   #12
vg1983, hvala ti puno, probat cu to! A tebi sretno sutra!
Selandrian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 10:27   #13
evo kopiram svoj tekst s rodinog foruma, da i ovdje stoji još jedno iskustvo.

pozdrav svima koji su u potrazi za odgovorima vezanim uz HSG (rtg u mom slučaju). evo da podijelim svoje iskustvo s vama. pacijentica sam na VV i iz tog razloga me nijedna bolnica u azgrebu nije htjela primiti, tako da sam se naručila za pregled u opću bolnicu sisak.
išla sam 8. dan ciklusa, noseći sa sobom nalaze CB-a. smjestili su me u sobu gdje sam čekala na red oko 2 i nešto sata. prije postupka došla je sestra i dala mi injekciju protiv bolova u guzu. nakon toga su me odveli u ginekološku operacijsku salu gdje je počelo...prvo neugodno ispiranje rodnice, zatim postavljanje sonde, već sam tada počela plakati. nakon toga su me na kolicima u ležećem položaju sa raširenim nogama vozili do rtg-a u drugom dijelu bolnice.
čitavim putem sam plakala, jer je bolno sa sondom u sebi prelaziti sve rupe i pragove u bolnici. dovezli su me u sobu sa rtg-om, premjestili na stol i tamo sam par minuta čekala gina da ubrizga kontrast. upozorio me da će boliti, ali nikakve riječi me na to nisu mogle pripremiti. to je bol kakvu do sada nisam osjetila, jaka, probadajuća, osjećaj kad da će mi se rasprsnuti i jajovodi i jajnici, maternica i cijela utroba...zbilja me jako bolilo i vikala sam i molila da prestanu.
brzo je bilo gotovo i gin je izvadio instrumente, već mi je tada bilo puno lakše, ali suze su mi tekle same od sebe još valjda sat vremena poslije...više me i nije toliko bolilo koliko sam bila u šoku! nalaz je bio uredan, jajovodi prohodni, preporuka je mirovanje par dana i uzimanje analgetika prema potrebi.
ja sam tamo krenula puna informacija s foruma ovog ili onog, puna straha i s grčem u želucu...i dobro da jesam...bila sam na pola pripremljena da će možda boliti...bolilo je puno više nego sam očekivala...
nakon svega drago mi je da je s jajovodima sve ok i ovu pretragu više nikada ne mislim ponoviti...
budite hrabre, istina je da kratko traje, ali pripremite se na bol...
vg1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:50   #14
Ja sad planiram da napravim HSG ali meni su rekli da se radi pod anestezijom doduse ja cu u privatnu kliniku tako da valda tu ima neke razlike da bar postedim sebe od bolova.Al sam u svaki slucaj uplasena i zbog celog procesa da ne dodje do nekakvih komplikacija, a i zbog ovo sto sam procitala da se jajovodi i jajnici ozrace.A sta da radim kad su me na laparoskopiji pre nekoliko meseci povredili i ne mogu opet da prolazim kroz isti proces da bi saznala dal su mi jajovodi prohodni il nisu
renate is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 21:22   #15
bok svima,

ja imam samo jedno pitanje...
preporučena mi je HSG pretraga i kaj to stvarno tak jako boli???
Blind Melon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 20:04   #16
Blind Melon ako su ti jajnici prohodni malo boli ali izdrži se. To piše najveća kukavica na svijetu kad su bolovi u pitanju. Ja sam bila na UZV HSG, došla tamo prestravljena pričama o bolovima a na kraju bol kao lagana menstrualna. popij si prije normabel i nešto protiv bolova za slučaj da su ti jajovodi neprohodni jer onda bi moglo boljeti. Samo hrabro , brzo je gotovo. I vjerojatno bitan podatak- išla sam privatno.
Dree is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 10:57   #17
Quote:
Dree kaže: Pogledaj post
Blind Melon ako su ti jajnici prohodni malo boli ali izdrži se. To piše najveća kukavica na svijetu kad su bolovi u pitanju. Ja sam bila na UZV HSG, došla tamo prestravljena pričama o bolovima a na kraju bol kao lagana menstrualna. popij si prije normabel i nešto protiv bolova za slučaj da su ti jajovodi neprohodni jer onda bi moglo boljeti. Samo hrabro , brzo je gotovo. I vjerojatno bitan podatak- išla sam privatno.
hvala puno Dree na odgovoru.
ja upravo iz tog razloga kaj nikako ne podnosim bol i pitam..,
toleriram bol apsolutno nikako
držat ću se toga da je ko menstrualna bol jel sam na to nažalost naviknuta u enormnim količinama!
ovo sa normabelom i nečim za bolove je odlučna ideja
ja još ne znam di ću radit - započela sam pretrage u petrovoj i iskreno, samo riječi hvale! toliko su svi divni i krasni da je neopisivo
al svejedno me frka te boli...
Blind Melon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 13:37   #18
I ja se kontroliram u Petrovoj a išla sam na ultrazvučni hsg jer sam čula da se lakše podnese nego rtg hsg. Kad je krenula pretraga doktor je rekao ako osjetim bol neka kažem pa će prestati. i prošlo je sve super,izdržala do kraja. radio mi je dr Crvenković
Dree is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 13:51   #19
ne znam na osnovu čega se odluče za rtg, odnosno uzv...
ali imam još mjesec dana ako ne i više da saznam kak je!
nadam se da neću čekati duo na red za kontrolu nakon kaj mi nalazi za CB budu gotovi..
Blind Melon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 13:58   #20
hm, ja sam pitala da li prizna nalaz ultrazvučnog i to je bilo to. želim ti sreću da sve dobro prođe
Dree is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.