Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2008., 13:14   #1
Obiteljska mirovina

imam jedno pitanje....ovako
Primala sam obiteljsku mirovinu dok sam redovno studirala. Sada sam izgubila sva prava i samim time i mirovinu. No mirovina mi je nastavila dolazit evo vec drugi mjesec. Cula sam od prijatelja da se to i njemu desilo i morao je na kraju vratit cijelu godinu koju je primio a razlog dobivanja je bila njihova greska....inace ce ga tuzit.E sad sta da ja radim? Sta ako se to meni isto desi i ja im ne vratim taj cijeli iznos ...jer ipak nisam ja kriva....to je njihova greska.Ima ko neki savjet?
Anali16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 13:56   #2
evo stavit cu ovdje pitanje
zanima me tko je vlasnik obiteljske imovine?ja ili moja majke,jer ja ju dobivam zbog redovnog studiranja?

iako na izvatku pise Korisnik :mara maric
za maric maricu
pa me ta cinjenica buni,dakle tko ima pravo raspolaganja
ako je moja jel u redu da ja ne dobivam nista,dakle ne ide u moje obrazovanje,zdravlje,nego to ode za rezije,do k moj brat dobije koji nije ni srednju zavrsio,dobije auto,vozacki,cijelu nocu sobu uredjenu,placenu 4 godinu skolovanja,novi mobitel i to sve preko tih novaca,tj uz pomoc,a ja meni ne daju ni za mjesecnu za predavanja
Maddie is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 13:57   #3
Quote:
Anali16 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje....ovako
Primala sam obiteljsku mirovinu dok sam redovno studirala. Sada sam izgubila sva prava i samim time i mirovinu. No mirovina mi je nastavila dolazit evo vec drugi mjesec. Cula sam od prijatelja da se to i njemu desilo i morao je na kraju vratit cijelu godinu koju je primio a razlog dobivanja je bila njihova greska....inace ce ga tuzit.E sad sta da ja radim? Sta ako se to meni isto desi i ja im ne vratim taj cijeli iznos ...jer ipak nisam ja kriva....to je njihova greska.Ima ko neki savjet?
Ako ti lova i dalje dolazi zbog njihove administrativne pogreške ti i dalje nemaš pravo na nju. Provjeri je li u tome stvar. U tom slučaju, a koliko vidim to jest tako, morat ćeš vratiti sav iznos koji su ti preplatili...

Čim si dobila prvu ratu, trebala si se javiti i obavjestiti ih o tome da si ne zakompliciraš.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 20:12   #4
Nije obiteljska mirovina, al je isto.
Nakon smrti jednog člana moje uže obitelji, mirovina je stizala još nekoliko mjeseci, a mi smo jednostavno bili lijeni ići tamo potezat se po šalterima i obavještavati njih. I tako, taj se novac skupljao dok (očekivano) HZMO nije poslao obavijest da im se lova vrati.
Tako da se ne trebaš nadati ničemu. Jer nešto što ti ne pripada nije tvoje i gotovo.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 20:13   #5
Evo, ja već bila u takvoj situaciji, a još sam i bila u Mirovinskom dva mjeseca prije nego sam napunila 26 godina (to je bio razlog zbog čega sam ja izgubila pravo primanja). I teta na šalteru mi je rekla da im ja ništa ne moram javljati, već će oni sami blokirati dolazak mirovine. Naravno, stigla je i nakon toga. Onda sam zvala njih i rekli su mi da im moram to vratiti, ali da mogu izabrati hoću li to vratiti u komadu ili da oni sa računa skidaju po 100kn dok ne dođu do te cifre koju su mi isplatili. Žena koja tamo radi rekla je neka izaberem tu drugu opciju, jer ako je njihova greška, nek onda dobivaju te novce natrag mic po mic.

@madonna01, jesi li ti punoljetna? Ako jesi, onda možeš poništiti punomoć majci koja vjerojatno na temelju toga može podizati novce sa tvog računa i onda naravno ti raspolažeš s novcima. Ja sam isto dobivala mirovinu radi studiranja, novac je sjedao na moj tekući račun, a stara je imala punomoć tako da je ona dizala s tog računa novac za režije, no s mojom suglasnošću. Zajedno smo se dogovorile da kad pravo na mirovinu završi da ja odem u banku sa tom njenom karticom (koja je za moj tekući račun, ali na njeno ime) i da joj poništim punomoć.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 20:23   #6
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Ako ti lova i dalje dolazi zbog njihove administrativne pogreške ti i dalje nemaš pravo na nju. Provjeri je li u tome stvar. U tom slučaju, a koliko vidim to jest tako, morat ćeš vratiti sav iznos koji su ti preplatili...

Čim si dobila prvu ratu, trebala si se javiti i obavjestiti ih o tome da si ne zakompliciraš.
U rješenju ti sigurno piše da imaš pravo na mirovinu dok za to postoje zakonski uvjeti, a takođe sigurno piše da si dužna javiti svaku promjenu vezanu za prvo koje ostvaruješ. Prekidom redovnog školovanja prestaje i to pravo - dkale to je trebalo prijaviti
StreetCleaner is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 21:19   #7
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Evo, ja već bila u takvoj situaciji, a još sam i bila u Mirovinskom dva mjeseca prije nego sam napunila 26 godina (to je bio razlog zbog čega sam ja izgubila pravo primanja). I teta na šalteru mi je rekla da im ja ništa ne moram javljati, već će oni sami blokirati dolazak mirovine. Naravno, stigla je i nakon toga. Onda sam zvala njih i rekli su mi da im moram to vratiti, ali da mogu izabrati hoću li to vratiti u komadu ili da oni sa računa skidaju po 100kn dok ne dođu do te cifre koju su mi isplatili. Žena koja tamo radi rekla je neka izaberem tu drugu opciju, jer ako je njihova greška, nek onda dobivaju te novce natrag mic po mic.

@madonna01, jesi li ti punoljetna? Ako jesi, onda možeš poništiti punomoć majci koja vjerojatno na temelju toga može podizati novce sa tvog računa i onda naravno ti raspolažeš s novcima. Ja sam isto dobivala mirovinu radi studiranja, novac je sjedao na moj tekući račun, a stara je imala punomoć tako da je ona dizala s tog računa novac za režije, no s mojom suglasnošću. Zajedno smo se dogovorile da kad pravo na mirovinu završi da ja odem u banku sa tom njenom karticom (koja je za moj tekući račun, ali na njeno ime) i da joj poništim punomoć.
mislis kad si napunila 18 si joj ponistila punomoc?zasto,ako ste se dogovorile,sto se dogodiloo,tvojih 18 ili?

meni ne smeta,davat za rezije,ali kad sam ja ta koja hoda u dronjcima,i nekad nemam ni za kavu,a trebala bi imati jer su to moji novci,dok drugi dobiju sve po zeli,onda sam vec poludila to traje godinama
Maddie is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 22:38   #8
Quote:
Madonna01 kaže: Pogledaj post
mislis kad si napunila 18 si joj ponistila punomoc?zasto,ako ste se dogovorile,sto se dogodiloo,tvojih 18 ili?

meni ne smeta,davat za rezije,ali kad sam ja ta koja hoda u dronjcima,i nekad nemam ni za kavu,a trebala bi imati jer su to moji novci,dok drugi dobiju sve po zeli,onda sam vec poludila to traje godinama
Ma ne. Ona je imala punomoć do moje 26. do kad sam ja imala pravo na obiteljsku mirovinu. Ali, naravno, ako ti ne želiš da ona barata tvojim novcima, možeš vjerojatno otkazati joj punomoć, pa sama joj dati za režije, a ostale novce raspodijeliti tako da i tebi ostane. Mislim, to bi bilo u idealnom scenariju u kojem bi ona to jako dobro primila.

StreetCleaner, djaba ti to prijavljivanje. Ja sam, kao što sam i rekla, sve to napravila, pa su opet uplatili mi mirovinu, pa sam OPET morala reagirati.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 22:47   #9
ma objasnjenje je njeno uvijek kupi si kad zaradis,sam se pitam kad brat zaradi
a ja zaradjujem,mirovinu jel

i onda kao bra ne bi davo u kucu da i on radi,ja sam rekla mi ceo pola pola,pa da vidis
jos se premisljam,ali definitivno cu skiniti punomoc,bas iz tog psiholoskog faktora da im visi nad glavom,bas sam bezobrazna

ps,cijela penzija uglavnom ode na rezije,ne ostane nista nekad,tak da kontala sam 0;50 ne zelim bas otic u krajnost
Maddie is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 23:33   #10
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Ako ti lova i dalje dolazi zbog njihove administrativne pogreške ti i dalje nemaš pravo na nju. Provjeri je li u tome stvar. U tom slučaju, a koliko vidim to jest tako, morat ćeš vratiti sav iznos koji su ti preplatili...

Čim si dobila prvu ratu, trebala si se javiti i obavjestiti ih o tome da si ne zakompliciraš.
Al cekaj malo. Ja svake god dobivam njihovu potvrdu koju im morav vratit u odredenom roku ili se u protivnom mirovina prekida. Ja im naravno nisam ove godine dostavila svoju potvrdu al oni i dalje salju.Dakle ne vidim zasto bi bila moja duznost da ja njih obajvestavam.

Neko je spomenuo da se moze iznos vracat u ratama...po 100 kn mjesecno ako se dobro sjecam...ak je to istina onda super. a ne ono 18 tis odjednom!
Anali16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 23:38   #11
[QUOTE=Misery24;17056694]Evo, ja već bila u takvoj situaciji, a još sam i bila u Mirovinskom dva mjeseca prije nego sam napunila 26 godina (to je bio razlog zbog čega sam ja izgubila pravo primanja). I teta na šalteru mi je rekla da im ja ništa ne moram javljati, već će oni sami blokirati dolazak mirovine. Naravno, stigla je i nakon toga. Onda sam zvala njih i rekli su mi da im moram to vratiti, ali da mogu izabrati hoću li to vratiti u komadu ili da oni sa računa skidaju po 100kn dok ne dođu do te cifre koju su mi isplatili. Žena koja tamo radi rekla je neka izaberem tu drugu opciju, jer ako je njihova greška, nek onda dobivaju te novce natrag mic po mic.

jel to mjesecno skidaju s racuna po 100 kn ili kak? da se znam pripremit
Anali16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 00:40   #12
Pa, ja sam bila u ovakvoj situaciji. S obzirom da je i moja stara u mirovini, a njena penzija je bila manja od one koju sam ja primala (po tati), ona je odlučila preći na tu penziju kad meni isteknu prava, tako da smo to i sredili. No, kako su taj mjesec došle i moja i njena penzija, a ona je uzela tu "moju", ona je bila ta čija je penzija bila viška (tj. ona stara koju je dobivala), tako da njoj skidaju sa računa, ali, da, bilo je po 100kn. Doduše, to j bila cofra od nekih 2000kn za paltiti, jer smo mi zvale odmah isti mjesec kad su se oni zaj.....

A dobro kaže Anali, njena dužnost je jedino da donese tu potvrdu, a i meni su rekli da ukoliko se to ne podnese, gubi se pravo na penziju, a isto tako penzija se automatski ukida čim se prava na mirovinu izgube po bilokojoj osnovi. Prema tome, oni uopće nemaju nikakav sistem kojim provjeravaju tko gubi pravo na tu mirovinu unaprijed s nekim rokom, jer malo previše ima takvih slučajeva. Ja sam došla mjesec dana ranije na šalter da ih "obavjestim" da ću napuniti za mjesec dana 26 godina, a žena me doslovno otpilila, da kaj sam uopće dolazila, da će oni to "srediti".
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 01:43   #13
zna li netko možda gubi li student pravo na mirovinu koju prima od pokojnog oca u slučaju promjene bračnog statusa?
dakle... ako ja primam mirovinu od svog oca a redovan sam student i imam 20 godina... i ako se udam sad dok još uvijek studiram...ima li to kakvog utjecaja na prava mirovine?... ili to s gubitkom prava mirovine vrijedi samo za udovice koje primaju mirovinu svog pokojnog muža?
~Valerijana~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 17:22   #14
pa kad se udas normalno da gubis

zivite skupa,ne udavaj se
Maddie is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 15:13   #15
Quote:
Madonna01 kaže: Pogledaj post
pa kad se udas normalno da gubis

zivite skupa,ne udavaj se
daj mi točan članak u kojem to piše.
~Valerijana~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 18:43   #16
koliko sam svatila tu pise d ane gubis ako si na redovnom skolovanju,ali pitaj,jer nema mi smisla da bi dijete koje je imalo pravo udajom imalo pravo na mirovinu bez obzira na skolovanje(redovnoi ili ne)
Članak 70.

(1) Stupanjem u brak gube pravo na obiteljsku mirovinu:

1) udovica, odnosno udovac mlađi od 50 godina, osim ako to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad,

2) djeca osiguranika, braća, sestre i druga djeca bez roditelja, osim djece koja to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad i djece koja se nalaze na redovitom školovanju.

(2) Udovici, odnosno udovcu koji je stupanjem u novi brak izgubio pravo na obiteljsku mirovinu, a po bračnom drugu iz novoga braka nije ostvario obiteljsku mirovinu, uspostavlja se pravo na prijašnju obiteljsku mirovinu uz uvjet da u trenutku prestanka novog braka ima još dijete iz prvog braka koje se koristi obiteljskom mirovinom i da prema tome djetetu obavlja roditeljske dužnosti.

(3) Odredba stavka 1. točke 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuje i na razvedenoga bračnog druga.
Maddie is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 22:55   #17
Quote:
Madonna01 kaže: Pogledaj post
koliko sam svatila tu pise d ane gubis ako si na redovnom skolovanju,ali pitaj,jer nema mi smisla da bi dijete koje je imalo pravo udajom imalo pravo na mirovinu bez obzira na skolovanje(redovnoi ili ne)
Zašto to ne bi imalo smisla, kad na obiteljsku mirovinu ima pravo do 26. godine ako se svo to vrijeme redovito školuje? Pa, žene se i sa 18, a gdje neće i sa 26! ;D

Za svaki slučaj pitaj u mirovinskom, ali i ja mislim da ne gubiš pravo sve dok možeš priložiti potvrdu o redovitom školovanju, a nisi starija od 26.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 23:23   #18
Quote:
Madonna01 kaže: Pogledaj post
koliko sam svatila tu pise d ane gubis ako si na redovnom skolovanju,ali pitaj,jer nema mi smisla da bi dijete koje je imalo pravo udajom imalo pravo na mirovinu bez obzira na skolovanje(redovnoi ili ne)
Članak 70.

(1) Stupanjem u brak gube pravo na obiteljsku mirovinu:

1) udovica, odnosno udovac mlađi od 50 godina, osim ako to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad,

2) djeca osiguranika, braća, sestre i druga djeca bez roditelja, osim djece koja to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad i djece koja se nalaze na redovitom školovanju.

(2) Udovici, odnosno udovcu koji je stupanjem u novi brak izgubio pravo na obiteljsku mirovinu, a po bračnom drugu iz novoga braka nije ostvario obiteljsku mirovinu, uspostavlja se pravo na prijašnju obiteljsku mirovinu uz uvjet da u trenutku prestanka novog braka ima još dijete iz prvog braka koje se koristi obiteljskom mirovinom i da prema tome djetetu obavlja roditeljske dužnosti.

(3) Odredba stavka 1. točke 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuje i na razvedenoga bračnog druga.
reci mi nešto što ne znam.

i di tu piše da ja kao redoviti student gubim pravo?


broj jedan-nisam udovica, ne primam dakle mirovinu od pokojnog muža nego od pokojnog oca.

broj dva-eno jasno ti piše da mirovinu ne gube djeca koja se nalaze na redovitom školovanju.
~Valerijana~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 23:25   #19
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Zašto to ne bi imalo smisla, kad na obiteljsku mirovinu ima pravo do 26. godine ako se svo to vrijeme redovito školuje? Pa, žene se i sa 18, a gdje neće i sa 26! ;D

Za svaki slučaj pitaj u mirovinskom, ali i ja mislim da ne gubiš pravo sve dok možeš priložiti potvrdu o redovitom školovanju, a nisi starija od 26.
pa da. to se i meni čini logičnije nego da gubim mirovinu samo zbog udaje.
~Valerijana~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 23:40   #20
evo moje price
koristila obiteljsku mirovinu dok sam studirala. nakon što sam diplomirala u 04. mjesec, zaposlila se nakon 2 mjeseca i uredno ta dva mjeseca primala mirovinu i zadnju sam primila u 07. mjesec koja je bila za 06. mjesec i nakon toga mi je prestala stizat.
eh da al tu priči nije kraj, nakon goooodinu i pol točnije prije mjesec dana stiže meni kući obavjest da sam dužna vratiti tu razliku koju sam primila u 06. mjesec točnije 19.06. se zaposlila znači za 19. dana
i tako u dvi rate to riješila, nije bio neki veliki iznos al da je bio vjerovatno bi se dalo dogovorit na više rata.
Poanta je vrati im to odma jer kad tad će te nać
__________________
Meni već dugo smeta to što vrijeme prolazi. I mada imam neke svoje trikove kako da ne mislim o tome, postoje stranice u kalendaru kad mi nema gdje. Jesen je, znači...Ponovo...
merder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.