Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2013., 23:11   #61
Quote:
Fi Fi kaže: Pogledaj post
meni podno odnese dosta struje,al jebiga,ugodnije je stat na toplu pločicu


Ne možeš i ovce i novce.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 23:17   #62
Quote:
City kaže: Pogledaj post


Ne možeš i ovce i novce.
rekao bi Gregor
__________________
Čovjek vlada svojim riječima dok ih ne izgovori. Onda postaje njihov rob.
Fi Fi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 23:50   #63
Danas sam pogledao kolko smo struje potrošili od useljenja i ispada mi oko 280kWh mjesečno. Od toga je cca 1/3 u nižoj tarifi. Brojilo instalirano 2004.

Kuhanje i grijanje na plin. Cca. 150m2 stambenog prostora, štedne žarulje skoro sve, dva kompa, 42" plazma, hi-fi, desetak godina stari fižider s malom škrinjom, suđerica, perilica, garažna vrata na struju. Ne gasim uređaje, svi su na stand-by.

Kad čitam kolko struje drugi troše, nije mi jasno....
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 11:29   #64
O potrošnji, odnosno štednji el. energije napisane su tisuće stranica. Na ovom postu već dovoljno primjera i savjeta. Bavim se temom već preko 20 godina pa ću Vam dati neke svoje savjete:

1. Žarulje, odnosno rasvjetna tijela koja rade dnevno duže od sat vremena obavezno zamijeniti sa štednim . Preporučam Osram. Ne kupovati neke divlje i sumnjive marke. ( nema smisla mjenjati žarulju u špajzi koja vam treba minutu ili dvije )

2. Neispravna škrinja za zamrzavanje ili škrinja starija od 15 godina sigurno troši mjesečno 100 kn bespotrebno . Provjerite koliko dugo radi kompresor bez prestanka.

3. LCD uređaj, HI-FI uređaj, DVD , VHS recorder i ini uređaji troše u stand-by poziciji oko 1-2 W pa sad izračunajte koliko se to nakupi godišnje.

4. Za bojlere tople vode je najteže dati savjet, to su gutači energije. Oni koji imaju dvotarifno brojilo neka ga uključe po noći, a po danu samo koriste. Napominjem, samom štednjom vode se smanjuje i potrošnja el. energije.

5. Veš mašine koristite poslije 22.00 sata kada je jeftinija struja, pogotovo ako imate svaki dan po jednu mašinu

O ostalim uređajima u kući ne treba trošiti riječi. Znate i sami da čim više trošite neki uređaj da će vam biti veći račun.
I za kraj : jednom mi se prijatelj žalio da ima veliki račun za vodu, plin, struju. Pregledao sam mu el. instalaciju, koja je bila u redu, zamijenili smo neke žarulje štednima i dobro. Nakon nekoliko mjeseci navratio sam do njega na pivicu. U nekom momentu se njegova kćer (20 god.) išla tuširati. S obzirom da je kombi bojler u dnevnom boravku čuli smo ga kada se uključio. Njegova kćer koja je studentica i ne plaća režije tuširala se 35 minuta. Što god da je radila, bojler se nije gasio 35 minuta. Grubo izračunavši, ona je potrošila cca 1 kubni metar plina, te oko 500 litara vode. (Struju nećemo spominjati). To je oko 7-8 kuna po današnjim cijenama. Izračunajte sami koliko njegova kćer troši mjesečno na tuširanje....
Bio je šokiran, pa on se otušira za 5 minuta. Žena isto. Ja isto. Moja žena isto. Znači moramo sami štediti. Nije baš pametno da LCD televizor radi 12 sati dnevno..... A dva LCD-a u kući ??!!!!
buc2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 16:05   #65
Quote:
Fi Fi kaže: Pogledaj post
boldano
imaš li instaliranu fido sklopku?
Nemam! I fidova može zatajiti,kao i svi drugi uređaji

Zadnje uređivanje Svizac1234 : 31.03.2013. at 16:10.
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 16:24   #66
Quote:
buc2 kaže: Pogledaj post
O potrošnji, odnosno štednji el. energije napisane su tisuće stranica. Na ovom postu već dovoljno primjera i savjeta. Bavim se temom već preko 20 godina pa ću Vam dati neke svoje savjete:

1. Žarulje, odnosno rasvjetna tijela koja rade dnevno duže od sat vremena obavezno zamijeniti sa štednim . Preporučam Osram. Ne kupovati neke divlje i sumnjive marke. ( nema smisla mjenjati žarulju u špajzi koja vam treba minutu ili dvije )

2. Neispravna škrinja za zamrzavanje ili škrinja starija od 15 godina sigurno troši mjesečno 100 kn bespotrebno . Provjerite koliko dugo radi kompresor bez prestanka.

3. LCD uređaj, HI-FI uređaj, DVD , VHS recorder i ini uređaji troše u stand-by poziciji oko 1-2 W pa sad izračunajte koliko se to nakupi godišnje.

4. Za bojlere tople vode je najteže dati savjet, to su gutači energije. Oni koji imaju dvotarifno brojilo neka ga uključe po noći, a po danu samo koriste. Napominjem, samom štednjom vode se smanjuje i potrošnja el. energije.

5. Veš mašine koristite poslije 22.00 sata kada je jeftinija struja, pogotovo ako imate svaki dan po jednu mašinu

O ostalim uređajima u kući ne treba trošiti riječi. Znate i sami da čim više trošite neki uređaj da će vam biti veći račun.
I za kraj : jednom mi se prijatelj žalio da ima veliki račun za vodu, plin, struju. Pregledao sam mu el. instalaciju, koja je bila u redu, zamijenili smo neke žarulje štednima i dobro. Nakon nekoliko mjeseci navratio sam do njega na pivicu. U nekom momentu se njegova kćer (20 god.) išla tuširati. S obzirom da je kombi bojler u dnevnom boravku čuli smo ga kada se uključio. Njegova kćer koja je studentica i ne plaća režije tuširala se 35 minuta. Što god da je radila, bojler se nije gasio 35 minuta. Grubo izračunavši, ona je potrošila cca 1 kubni metar plina, te oko 500 litara vode. (Struju nećemo spominjati). To je oko 7-8 kuna po današnjim cijenama. Izračunajte sami koliko njegova kćer troši mjesečno na tuširanje....
Bio je šokiran, pa on se otušira za 5 minuta. Žena isto. Ja isto. Moja žena isto. Znači moramo sami štediti. Nije baš pametno da LCD televizor radi 12 sati dnevno..... A dva LCD-a u kući ??!!!!
Slažem se s tobom osim za štedne žarulje,neko vrijeme sam ih koristio pa izbacio jer unutar godine dana itekako oslabe intenzitet svjetla,sad sam vidio na tržištu halogene koje troše 30% manje od standardnih žarulja a daju istu svjetlost. Još nešto,meni su se oči odmorile kad sam skinuo štedne sijalice i vratio žarulje
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 23:06   #67
Danas sam si kupil maloga mjerača za potrošnju struje, u Bauhausu, 110 kn.
Prikopčal na njega novu kantu od kompa, stari flat monitor Fujitsu-Siemens i nemrem se načuditi.
Surfanje po internetu, cca 58 W, zgašen monitor...38 W,.....sleep mode 11 W.
Pa kaj komputeri tak malo troše?
Sutra bum ja kod sina u sobu, on ima nekakvu zvijer, radi tih igrica, ono, sve gajnc novo, pa da malo vidim kak to troši, ali dok igra.
Kak je najbolje mjeriti?
Na kaj da pazim?
alexxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 16:27   #68
Quote:
alexxl kaže: Pogledaj post
Danas sam si kupil maloga mjerača za potrošnju struje, u Bauhausu, 110 kn.
Prikopčal na njega novu kantu od kompa, stari flat monitor Fujitsu-Siemens i nemrem se načuditi.
Surfanje po internetu, cca 58 W, zgašen monitor...38 W,.....sleep mode 11 W.
Pa kaj komputeri tak malo troše?
Sutra bum ja kod sina u sobu, on ima nekakvu zvijer, radi tih igrica, ono, sve gajnc novo, pa da malo vidim kak to troši, ali dok igra.
Kak je najbolje mjeriti?
Na kaj da pazim?
Ja sam to išao mjeriti, komp pod opterećenjem i u praznom hodu,ne moraš mjeriti jer češ kod igranja zahtjevnije igre dobiti upravo onaj zbroj koliko su ti komponente u kompu deklarirane da troše,odnosno nešto malo manje jer nisu stalno na 100% opterećenju
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 00:11   #69
Razni kompovi mogu jako razlicito trositi, npr

moj (ustvari sinov, ja sam ga samo slozio,optimizirao i predao u ruke) gaming stroj trosi od 100 injak W u idleu do 450-500 W pod punim opterecenjem (benchmark).....doduse, rijec je o 2 kartice u SLIju, i jos je procesor overclockan,SSD+3 HDDa,5 ventova, przilica etc.....

S druge strane, moj 13.3'' ultra-notebook (iCore5, SSD...) trosi svega 50ak W
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 08:09   #70
Srećom pa današnji uređaji troše manje energije,inače bi svi imali napajanja od cca 1000w. Znam da kad sam računao i mjerio potrošnju svog kompa sa lcd monitorom je iznosila oko 450-500w,a pripremio sam ga za gaming
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 17:29   #71
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Razni kompovi mogu jako razlicito trositi, npr.....
Mrzim kad lazem (sam sebe), pa sam premjerio potrosnju kompova,
evo rezultata

Dakle:

1) Kucni gaming stroj s relativno malim 20'' CFL LCDom - 210 W (internet browsing), 450-500 W zahtjevne igre/ benchmark
Sam monitor je 50ak W (a to je skoro potrosnja jednog 40'' LED LCDa)
2) 4 godine star HP 15.6'' laptop (IntelCore Duo) 57.8 W (internet browsing)
3) godinu i pol star 15.6'' laptop (i3 Core) 29.2 W (internet browsing)
4) 6 mjeseci star 13.3'' ultra notebook (i5 Core) 20.4 W (internet browsing)
5) iPad 13.5 W

Iskreno, iznenadila me potrosnja najjace makine, mislio sam da je duplo manje,a ono gutac energije
__________________
Sunt facta verbis difficiliora

Zadnje uređivanje Offshore : 15.04.2013. at 17:34.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 09:35   #72
Imao sam neke sumnje spram potrosnje 8 godina starog hladnjaka sa zamrzivacem, visine 182 cm, i obavio mjerenje (5 dana).

Prosjek je iznenadujuce malen za relativno star uredaj,pun namirnica koji radi u stvarnim uvjetima - svega 0.82 kWh/dan, iliti cca 299 kWh/godisnje, tu negdje oko deklariranih vrijednosti A klase.

Matsushita kompresor, Gorenje, ostaje s nama do daljnjeg
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 21:43   #73
Danas se rade hladnjaci koji uglavnom imaju ventilatore u sebi,po meni za bržu raspodjelu temperature,pa s time bi trebali i manje trošiti struje. Nekada se znalo zalediti zadnja strana hladnjaka,pa su zato postojali grijači koji su to topili i tu su dodatno trošili struju,a vjerujem da i sama cirkulacija zraka ventilatorima ne dozvoljava da se napravi led,a tako i kompresor manje mora raditi.
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 22:14   #74
Moj nema ventilator. Koliko manje trosi velicinom slican mome, ali s ventilatorom ?
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 22:16   #75
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Moj nema ventilator. Koliko manje trosi velicinom slican mome, ali s ventilatorom ?
Ja imam samsung novi model 175 visok kombinirani,nije neka razlika 272 kw/god
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 22:18   #76
Moj je nesto veci i nesto vise trosi...cini mi se da ventilator ne cini neku znacajnu razliku....
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 22:21   #77
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Moj je nesto veci i nesto vise trosi...cini mi se da ventilator ne cini neku znacajnu razliku....
Moguće,osim što brže ohladi po meni jer hladnoća ne stoji na pozadini hladnjaka već cirkulira,ali moramo uzrti u obzir da i vent ima potrošnju,iako nebitno u ovom slučaju konačne potrošnje
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 19:42   #78
Pitanje za znalce, s obzirom da se u struju kužim koliko i u kvantnu fiziku - nimalo.

U pitanju je nova kuca, ni jedan uređaj još nismo ukljucili i tek danas smo išli isprobati rad bojlera na struju (100l, snaga 1.8kW ako sam dobro procitala).
Dakle, ukljucili ga u 3 popodne, i za tocno 2 sata majka me histericno zove kako je bojler požderao 35kW struje?!?!

E sad, odmah sam joj rekla kako je krivo iscitala potrošnju, ona tvrdi da nije (za razliku od mene, kuži se u struju )

Dakle, apsolutno ništa u kuci trenutno ne troši struju, nemamo ni žarulje, jel moguce da je u pitanju nekakva zbrka sa brojilom? Dobili smo novo od elektre kad smo radili instalacije.
__________________
"Unless you have an IQ higher than mine, I am not interested in what you think." - Dr. Walter Bishop (Fringe)
DaniNYC is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 20:21   #79
Pretpostavljam da je u pitanju digitalno brojilo,koje u sebi ima očitanje snage i potrošnje? Ono radi na 2 decimale tako da je greška u očitanju moguća. Imao sam jedan slučaj gdje je brojilo pokazivalo određenu potrošnju iako je stan bio potpuno prazan. Išao sam postupkom eliminacije i skidao osigurač po osigurač dok je drugi budno pratio promjene na brojilu,uspostavilo se da se negdje gubi struja na jednom strujnom krugu,na što smo čovjeka uputili privatnom električaru koji mu je to i radio. Sama potrošnja ovog bojlera ne smije premašiti deklariranih 1.8 kw/h,pretpostavljam da su to oni talijanski bojleri sa 2 režima rada srednje i jako grijanje vode.
Svizac1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 16:13   #80
Hvala na pomoci!

I mislila sam da ne ne smije potrošiti više od navedene snage, provjeriti cemo ovih dana u cemu je problem.
__________________
"Unless you have an IQ higher than mine, I am not interested in what you think." - Dr. Walter Bishop (Fringe)
DaniNYC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.