Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2007., 19:19   #1
Tumorski markeri, povišen Ca-125 itd.

Molim one koji imaju "iskustva" sa povisenim Ca-125 (moj 55,50) da napisu koju o tome.
Je li nuzno da je problem iskuljucivo vezan uz jajnike.
Posljednja menga mi zapravo nije ni zavrsila, mislim zavrsila je, ali sam povremeno krvarila pa sam otisla na pregled.
Imam cistu na jajniku(42x33), trenutno imam menstruaciju izazvanu (primolut nor- 5). Kad prodje idem ponovo vaditi Ca125 i na ultrazvuk jajnika.
Nemam nikakvih bolova.
Posljednih godina dosta kasljem (mislim prehladim se i onda muka sa kasljem).
Nekada taj kasalj ujutro dovodi i do povracanja. Po noci sve ok.
Pregledala sam pluca tj. napravila cijeli krug pretraga spirometrije...i na kraju se uspostavilo da kasljem zbog sinusa.
Ima li netko iskustva sa Ca-125. Mislim da cu poludit do pregleda i slijedecim Ca rezultata.
pitanje2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 19:25   #2
ca-125 moze dati lazno pozitivne rezultate kod raznih upalnih promjena, a i mnogih drugih stanja, o cemu vise mozes procitati naprimjer ovdje. mogu ga povisiti endometrioza, upale jajnika, trudnoca, ali i drugi karcinomi (nije sasvim selektivan nalaz na karcinom jajnika)

drz' se.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 20:02   #3
zaboravih, malo glupo ali, kako mogu saznati da li je ta cista pukla.(mislim znam da ce se to vidjeti ultrazvukom)
Ako se to desilo (slucaj da je pukla), da li je to bilo sada kroz izazvanu menstruaciju, ili je to posebno krvarenje ili kako vec...
pitanje2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 20:57   #4
Quote:
pitanje2 kaže:
zaboravih, malo glupo ali, kako mogu saznati da li je ta cista pukla.(mislim znam da ce se to vidjeti ultrazvukom)
Ako se to desilo (slucaj da je pukla), da li je to bilo sada kroz izazvanu menstruaciju, ili je to posebno krvarenje ili kako vec...
Može doći do pucanja za vrijeme menzesa
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 22:22   #5
ok. misllila sam da se to mozda osjeti, da boli, ili nesto slicno
pitanje2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:41   #6
općenito tumorski biljezi nisu 100% pokazatelji tumorske mase, kao što je kemik fino napisao,pa nemoj se zabrinjavat, sve će biti ok, sve i da je tumor, ne daj Bože, očito je da je ne vidljiva masa ultrazvučno,što će reći da se radi o nekoj manjoj masi.ali naravno nije isključena ni neka druga lokalizacija. međutim, što da je, na vrijeme si se tim počela baviti
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 13:18   #7
Ca-125 može na nešto ukazivati ali se njegov rezultat ne uzima kao 100% dijagnostičko sredstvo, da se tako izrazim.
Ak misliš da je tvoj ca-125 visok, moj je bio 130.9, imala sam endometričnu cistu 3 cm u promjeru, dakle otišla sam na laparoskopiju i potvrđena mi je endometrijoza. Ca-125 može biti povišen kod trudnoće, ovulacije, vezan je za jajnike, ali može biti (ali nemora) povišen i kod drugih vrsta tumora. Uglavnom koliko sam ja to mogla zaključiti, ako u nešto dr. sumnjaju, pošalju te na ca-125, a ak je povišen, šalju te na druge pretrage koje su više "ziher" u smislu postavljanja dijagnoze. On je samo jedna vrsta indikatora sumnje.
Tvoj je povišen vjerojtano zbog ciste na jajniku.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 13:54   #8
havlaa

hvala ti na ovom objasnjenju. ja sam malo u komi, jer nikada nisam bolesna pa ovo sto mi se dogada gledam jako crno. Ja sam popila Primolut i otisla jucer izvaditi krv,i sad je Ca povisen na 60 (tako da se psihicki jos gore osjecam). Sutra idem na ultrazvuk i vec me sada lovi panika od pregleda.
pitanje2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 14:26   #9
Quote:
pitanje2 kaže:
hvala ti na ovom objasnjenju. ja sam malo u komi, jer nikada nisam bolesna pa ovo sto mi se dogada gledam jako crno. Ja sam popila Primolut i otisla jucer izvaditi krv,i sad je Ca povisen na 60 (tako da se psihicki jos gore osjecam). Sutra idem na ultrazvuk i vec me sada lovi panika od pregleda.
Znam kako ti je, ja sam bila u komi, mislila sam da je najgore, pa je sve ispalo ok, još i bolje nego su se dr. nadali. Nema te čega biti strah. Pregled se radi kako bi se saznalo točno što je problem i kako ga riješiti. Zaboravit ćeš za mjesec dana cijelu ovu stvar i biti ćeš bogatija za spoznaju. Ako i nedaj bože bude razloga za živciranje, živciraj se kada će za to biti razloga, a ne unaprijed, posebno zbog glupog ca-125.
Pusa i ne brini, sve bu bilo ok
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 15:14   #10
Drage moje....ja sam vam imala Ca-125 u novembru 2005, čak 398!!!!
Teška panika nastala...kako od moje ginekologice,tako od mojih bližnjih...odmah mi je rekla hitna hospitalizacija....ja naravno pomislila na ono najgore...rak...al hvala bogu....dijagnosticirana mi je endometrioza u početnoj fazi....imala ciste na oba jajnika...cca 45x58..."stavili" me 6 mj na Cilest...al čim sam počela s terapijom ca125 se počeo smanjivat,a nakon 3 mjeseca pao na 19 a ciste na jajnicima nestale Sada sam već duže vrijeme bez terapije i jajnici čisti ko suza a Ca 125 u granicama normale,al sam zato prehranu itekako izmjenila.
Pennylane is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 15:38   #11
pliz, daj malo prehrambenih savjeta
pitanje2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 15:51   #12
Zaboravi na alkohol,crveno meso,sve što je bijelo-brašno,šečer,riža...najbolje izbaciti sve pšenične proizvode...umjereno sa sirom, mlijekom (najbolje ga zamijeniti sa sojinim), jogurt dozvoljen....od mesa jesti bijelo meso,teletinu,ribu....voće,povrće i grahorice (grah,grašak,soja itd itd) što više konzumirati. I obavezno uzimati vitaminsko-mineralne pripravke ( C vitamin, magnezij,selen,E vitamin,cink) , ulje noćurka, laneno ulje ili kombinaciju omega 3-6-9 ( esencijalne masne kiseline su jako bitne za regulaciju hormona)
Pennylane is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 19:03   #13
Ja imam endometriozu. i endometriome na oba jajnika. Ca-125 redovno oscilira između 70 i 100 onih nekih njihovih jedinica.
Više ga niti ne vadim jer nema smisla.
prije sam imala 37 ali o tom nalazu sada mogu samo sanjati
koristim terapiju ali se ne mjenja
dosta često sam ga testirala tako da ne vjerujem da nešto lažno pokazuje ali to više baš nema smisla. Kad te doktori baš previše ne doživljavaju tj. više info dobijem na netu nego u ordinaciji. :-(
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 19:53   #14
Molim one koji su imali slične probleme kao ja. Više od godinu dana mi je povišen CA 125 ( do 241), doktor mi nije rekao ništa kokretno samo da mirujem i da svaki mjesec radim CA 125. Malo sam zbrinula jer znam imati strašne bolove i po mjesec dana mengu. Inače od rođenja imam astmu i do prije od više godinu dana nisam imala problema sa CA 125, prije pet godina rodila sam zdravu djevojčicu, voljela bi znati više jer sam već mjesecima u komi od brige i straha.

Hvala
slatka_istina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 21:54   #15
Quote:
slatka_istina kaže: Pogledaj post
Molim one koji su imali slične probleme kao ja. Više od godinu dana mi je povišen CA 125 ( do 241), doktor mi nije rekao ništa kokretno samo da mirujem i da svaki mjesec radim CA 125. Malo sam zbrinula jer znam imati strašne bolove i po mjesec dana mengu. Inače od rođenja imam astmu i do prije od više godinu dana nisam imala problema sa CA 125, prije pet godina rodila sam zdravu djevojčicu, voljela bi znati više jer sam već mjesecima u komi od brige i straha.

Hvala
Pa ne mogu vjerovat da je takav debil!
Gle, Ca 125 nije baš najpouzdaniji marker, ali s obzirom na simptome, i koliko dugo već je taj marker konstantno povišen, jednostavno mi je nevjerojatno da je tako zanemario nalaz. Moguće je da imaš endometriozu. Svakako odi kod ginekologa, ali drugoga, što prije kako bi se napokon otkrilo što je. Pa jeli ti ovaj moron ikad napravio UZV?
Mislim ne mogu stvarno vjerovati da nije ništa poduzeo, posebno kada vrlo dobro zna da ovaj marker može indicirati i sumnju na Ca jajnika koji je agresivan tip tumora i koji treba na vrijeme uhvatiti. S obzirom koliko dugo se već gombaš sa situacijom, to možeš isključiti, jer bi već do sada s anđelima po harfi tamburala
E šta sve nije dobilo diplomu medicine
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 01:56   #16
Issssss..ni ja ne mogu vjerovat kakav je to lik....uglavnom, meni je otkrivena cista /u bolnici, tokom rutinskog pregleda/ koja je /ispostavilo se/ svake godine malo rasla, ali moj ginekolog /inače, isto čudan tip, ne znam kako je završio specijalizaciju/ je nije vidio /daaaa/..Ca125 mi isto bio povišen /60, čini mi se/ i kad sam došla ponovno u bolnicu s tim nalazom, odmah smo išli dogovarat operaciju..tako da, mijenjaj ginekologa i idi nekome stručnijem..
Iv@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 23:07   #17
Već sam o svom slučaju pisala pod endometrioza, već dvije godine mi markeri variaju CA 125 od 44-93 (najnoviji), a Ca19-9 od 72 pada na 63. Napravila sam već mnogo ultrazvukova kod raznih dr. i svaki nalaz pokazuje nešto drugo. Savjetuju mi laparo u dijagnostičke svrhe, a mene je strah terapije poslije zbog mastopatije i hemangioma na jetri. Čudno mi je da mi nitko nikada nije ponudio neke tablete. Moje ciste se pojavljuju, pa nestaju. Do sada nisam imala nikakvih bolova, ali na zadnje ultra. se pojavila slika malo začepljenoj jajovoda i osjećam pritisak kao da ću eksplodirati. Što biste napravili u mom slučaju? Dr. kaže da izaberem datum da vidimo što je unutra. Pomaže li neki čaj kod začepljensoti jajvoda? Imam osjećaj da zbog toga što imam dvoje djece, ne razmišljaju o načinima ljećenja kako da mi sačuvaju jajovod nego u stilu ne treba joj više pa može van.
Balerina8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 18:05   #18
Quote:
pitanje2 kaže: Pogledaj post
Molim one koji imaju "iskustva" sa povisenim Ca-125 (moj 55,50) da napisu koju o tome.
Je li nuzno da je problem iskuljucivo vezan uz jajnike.
Posljednja menga mi zapravo nije ni zavrsila, mislim zavrsila je, ali sam povremeno krvarila pa sam otisla na pregled.
Imam cistu na jajniku(42x33), trenutno imam menstruaciju izazvanu (primolut nor- 5). Kad prodje idem ponovo vaditi Ca125 i na ultrazvuk jajnika.
Nemam nikakvih bolova.
Posljednih godina dosta kasljem (mislim prehladim se i onda muka sa kasljem).
Nekada taj kasalj ujutro dovodi i do povracanja. Po noci sve ok.
Pregledala sam pluca tj. napravila cijeli krug pretraga spirometrije...i na kraju se uspostavilo da kasljem zbog sinusa.
Ima li netko iskustva sa Ca-125. Mislim da cu poludit do pregleda i slijedecim Ca rezultata.
Meni je ogromni miom povisio nalaz a 125 bio je ko 55o jedinica. On nekad znaci da se ima neki tumor i nije nuzno da je karcinom. On uopce nije pouzdana pretraga i nije mi jasno zasto ga jos uvijek rade. On je samo scrin. metoda, totalno zastarjela.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 09:14   #19
Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Meni je ogromni miom povisio nalaz a 125 bio je ko 55o jedinica. On nekad znaci da se ima neki tumor i nije nuzno da je karcinom. On uopce nije pouzdana pretraga i nije mi jasno zasto ga jos uvijek rade. On je samo scrin. metoda, totalno zastarjela.
Ca-125 nije zastarjela metoda i koristi se svugdje usvijetu kao metoda praćenja stanja, ali nikako kao dijagnostička metoda.
Ca-125 je jako važan marker kod žena koje već imaju postavljenu dijagnozu ca jajnika npr. i kod kojih se pokazao povišenim, kao sredstvo praćenja uspješnosti liječenja kemoterapijom npr.
Niti jedan krvni marker nije 100% pouzdan.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 21:57   #20
Vidim da tema nije baš aktivna ali molim ako netko vidi moj upit a zna odgovor da mi napiše.
Obzirom čitam da na ca125 utječu razni čimbenici a među njima i menstruacija i ovulacija zanima me koji dan je najbolji za tu pretragu?
Dali nakon menstruacije ili koji dan kad već prođe, ili poslije ovulacije ili...?
I dali za tu pretragu treba bit natašte ili se može obavit u bilo koje doba dana?

Hvala unaprijed!
TAJA22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.