Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2014., 15:27   #81
suzana šta kažu doktori? i meni je povišen ca 125 i ca 19-9, ali ne doduše tako puno, mada moja ginekologica stvara paniku, imam tu neku cistu i ona smatra da to sve treba na operaciju, a niko mi ništa ne govori:/
vesela djevojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 19:51   #82
Evo nalazi stigli, svi markeri ok osim ca 125 on je sad 55.
Ali dobro je stalno pada. Ja kod dr vise ne idem, sama cu za mjesec dana opet iskontrolirat kkrv ali tamo vise ne idem. Zdrava sam, mlada i ocito nemam rak, niti ciste niti tumore. Sve pretrage sam napravila i to je sve.
Skratili su mi zivot za deset godina.
__________________
Prestadoh se trovati 21.08.2013. :)))
vampirewoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 19:59   #83
Pa doktor kaže da nije zabrinjavajuće, ali da baš i nije često da bude toliko povišeno. Poslao me na ct abdomena prije operacije, pa se sad svađam s njima da me naruče što prije :S Ja se ne zabrinjavam, pročitala sam da za dermoidne ciste zna biti taj marker visok, ali rijetko toliko.
Ja mislim da je to sve najbolje izvadit. Nikad ne znaš koliko će to narasti. Ja sam na početku imala jednu cistu veličine 40 mm. Ali nisam mogla na op jer sam radila, bila je sezona itd. I eto, 6 mj poslije, na oba jajnika dvije ciste od 5 cm. Tako da bolje se ne zezati s time.
SuzanaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 17:23   #84
Pozdrav, na sistematskom pregledu su nam ove godine ubacili i tumorske markere. CA125 je povišen, 46,3. Imala sam i gin pregled, i uzv abdomena i sve je ok.
Kako se prvi put sa time susrećem dosta sam se prepala. jasno mi je da se na temelju ovog ne može postaviti dijagnoza i da uzrok može biti više toga. Pročitala sam temu, vidim da se dosta veže uz endometriozu i ciste, što ja nemam. U drugoj fazi ciklusa sam, pa se nadam da je to možda razlog?
Ne znam otkud krenuti i na koje daljnje pretrage ići pa ako imate savjet..
hvala unaprijed
__________________
Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter, and those who matter don't mind.
Cathie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 21:18   #85
Quote:
Cathie kaže: Pogledaj post
Pozdrav, na sistematskom pregledu su nam ove godine ubacili i tumorske markere. CA125 je povišen, 46,3. Imala sam i gin pregled, i uzv abdomena i sve je ok.
Kako se prvi put sa time susrećem dosta sam se prepala. jasno mi je da se na temelju ovog ne može postaviti dijagnoza i da uzrok može biti više toga. Pročitala sam temu, vidim da se dosta veže uz endometriozu i ciste, što ja nemam. U drugoj fazi ciklusa sam, pa se nadam da je to možda razlog?
Ne znam otkud krenuti i na koje daljnje pretrage ići pa ako imate savjet..
hvala unaprijed
Ponovi markere na početku ciklusa, jer kod ovulacije, ako se dobro sjećam, hoće biti povišeno.
Osim toga trebalo bi ponoviti neke druge markere. LOM će ti točno napisati koje.
Ukoliko se ponove povišene vrijednosti ovog i drugih markera, poslat će te na daljnje pretrage ovisno o tome koji markeri točno budu povišeni.
S obzirom da je ovo malo iznad ref. vrijednosti, najvjerojatnije se o ničemu strašnom ne radi, već o ovulaciji.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 20:05   #86
Ivanicapeca hvala ti puno na odgovoru. Danas sam već mirnija, jučer sam bila u panici
Uz ovaj su mi radili i ova dva tumorska biljega: CA15-3 i CEA i ta dva su ok.
Čekam M da dođe i prođe pa ću ponoviti
__________________
Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter, and those who matter don't mind.
Cathie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 13:45   #87
Quote:
Cathie kaže: Pogledaj post
Ivanicapeca hvala ti puno na odgovoru. Danas sam već mirnija, jučer sam bila u panici
Uz ovaj su mi radili i ova dva tumorska biljega: CA15-3 i CEA i ta dva su ok.
Čekam M da dođe i prođe pa ću ponoviti
Za svaki slučaj ponovi još kroz dva ciklusa markere ca 125, čisto predostrožnosti radi.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 00:22   #88
Imam uputnice za vadjenje ca125 i 19-9, danas sam dobila mengu pa cekam da prodje.
Malo da napisem o cem se radi. Ovako, 24.10.bila u Petrovoj na uzv-u i sve je bilo ok, jajnici i maternica. Isla sam radi bolova u donjem dijelu trbuha, kod bubrega, ledja, cesto sam morala mokriti. Kako je tamo sve bilo ok, receno mi je da uradim uzv abdomena, sto i jesam, 4.12.2014.i tu je pronadjena cista na desnom jajniku vel 7x5.5 cm, gusceg sadrzaja. Doktori su se slozili da se radi o cisti zutog tijela i da dodjem nakon slijedece menge opet na uzv. Mengu sam dobila tek danas ( trebala sam 18.12) i 30.12.me zvao moj gin (znamo se) da dodjem da vidi sta se desava sa cistom. E, sad, ono sto me zbunjuje, a i njega...cista se smanjila na 3.7x2.8 cm ali su sad nadjeni i kalcifikati koji se sasvim dobro vide na uzv-u. On misli da ili sam imala dvije ciste prije pa je ona prva nestala a ova se nije vidla ili se fakat ova smanjila...ali.. Dal se dermoidne ciste smanjuju? Jer on misli da bi mogla biti dermoidna cista, zbog kalcifikata... Sto bi to jos moglo biti? Nije mi svejedno i samo na to mislim....
Jel netko ima kakvu ideju o cem bi se tu radilo? Bojim se najgoreg!
__________________
Nemoj život shvaćati preozbiljno, ionako se nečeš živ izvući iz njega.
HiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 06:46   #89
Tumorski marker CA 15-3 povišen

Ajde drage forumašice,naprijed sa svojim iskustvima-POMAGAJTE u smanjenju stresa i straha.
Supruga,55g. mi po najnovijem nalazu ima tumorski marker CA15-3 povišen,na 33,99,a dozvoljen je samo 25..
Nalaz mamografije i ultrazvuk dojki je potpuno uredan i čist.
Guglajući,sazanao sam,bar za sada da taj marker i nije neki dokaz postoječeg tumora,nego tek kod izliječenja tumora dojki služi za pračenje recidiva.
Sada smo u nedoumici,što dalje i kakve pretrage raditi,na koji dio tijela se organizirati sa pretragama,budući očito negdje nešto tumorsko ima u tijelu,samo što?
Ima li itko od Vas kakvog iskustva ili znanja da da nekakav prijedlog ili savjet?
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 20:47   #90
Quote:
kbszeljko kaže: Pogledaj post
Ajde drage forumašice,naprijed sa svojim iskustvima-POMAGAJTE u smanjenju stresa i straha.
Supruga,55g. mi po najnovijem nalazu ima tumorski marker CA15-3 povišen,na 33,99,a dozvoljen je samo 25..
Nalaz mamografije i ultrazvuk dojki je potpuno uredan i čist.
Guglajući,sazanao sam,bar za sada da taj marker i nije neki dokaz postoječeg tumora,nego tek kod izliječenja tumora dojki služi za pračenje recidiva.
Sada smo u nedoumici,što dalje i kakve pretrage raditi,na koji dio tijela se organizirati sa pretragama,budući očito negdje nešto tumorsko ima u tijelu,samo što?
Ima li itko od Vas kakvog iskustva ili znanja da da nekakav prijedlog ili savjet?
Markeri su veoma nepouzdani i ne koriste se u dijagnostici osim za postavljanje osnovane sumnje na nesto i smjernice za konkretnije pretrage.
Mogu biti nesto poviseni kod nekih upalnih stanja npr. kao i nekih benignih tvorbi.
Treba nastaviti pratiti i ako se jos digne onda ce dr. sam predloziti dalju dijagnosticku obradu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 11:24   #91
Mislim si bas jos nesto...da li je skoro radila scintegrafiju kostiju?
Ja bih to obavila jer recidiv tj. meta hoce udariti na kosti. Slikala bih si i pluca, mozda neki uzv toraksa bih obavila.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 12:12   #92
... U nedoumici

Otac je u godinama (63g) kada samatra da treba napraviti potpuno kontrolni pregled "svega".
Do sada je uvijek bio dobrog zdravlja bez ikakvih "ozbiljnih" bolesti.
Napravio je kompletnu krvnu sliku, izvadio hormone štitnjače, tumorske markere, UZV/RTG abdomena i pluća, internistički i kardiološki pregled.
Svi nalazi su u potpunosti uredni, tumorski markeri negativni. Na kraju je odlučio otići na kolonoskopiju zbog povremenih hemeroidalnih krvarenja.
Prilikom kolonoskopije vidljivi hemeroidi i na 50cm od ulaza (na lijevoj strani) "ulcerirana tvorba" koja zahvaća 2/3 lumena i koja na dodir krvari. Uzeti uzorci za biopsiju.

Gastroenterologinja je pozitivno određena pogotovo kad uzme u obzir dosadašnje pretrage. No svakako smatra da je kirurški zahvat obavezan.
Naravno obitelj je u poprličnom strahu dok čekamo nalaz biopsije. Zamolio ako netko ima neki komentar i iskustvo dok u strahu čekamo nalaz biopsije...

Fizički je u dobroj kondiciji, tjelesna težina mu je ujednačena, uredne svakodnevne stolice. Ne pati od zatvora niti proljeva, nikakvih bolova u abdomenu, nije pušač.
Od nedavno uzima beta blokator zbog blaže hipertenzije i povišenog pulsa. (povremeno je u mladosti znao imati problema sa hipertenzijom)

Hvala
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2018., 17:12   #93
Pozdrav svima, htjela bih samo pomoći sa svojim iskustvom svima koji su u strahu radi povišenog CA 125 markera jer sam i sama bila u toj situaciji i čitala sve živo i neživo kako bi si pomogla mišlju da se ipak ne radi o najgorem. 31.01.2017. bila sam na redovitom ginekološkom pregledu kod svoje privatne ginekologice koja me poslala da napravim CA 125 čisto radi predostrožnosti pošto je na zadnja dva pregleda našla tekućinu u abdomenu (Douglas prostoru). Ja glupa to nisam nešto ozbiljno shvatila pošto su papa i sve ostalo bili OK, osim tog mioma koji se malo povećao, a pratimo ga već godinama. 12.05. sam izvadila krv na Rebru za markere CA 125 te CEA i CA 15-3, na ova dva zadnja me poslala doktorica opće prakse. Dok su zadnja dva markera bila u granicama normale, CA 125 je iznosio 123,5, a ref vrijednost je manje od 35. Prvo što sam vidjela kada sam išla odmah istraživati na Google za što je taj CA 125 indikator je rak jajnika - i odmah panika! Recimo da sam lagani hipohondar tako da tumačenja da može biti i endometrioza i neka druga benigna stanja nisam toliko uzimala u obzir kao taj rak jajnika. Sljedio je anika i plač i najgori strahovi. Da skratim priču, ispada da je meni povišeni CA 125 bio zato jer sam radila markere 3. dan menstruacije (nitko mi nije rekao ranije da se taj marker tada ne radi). 5 dana nakon završetka menstruacije odlazim u labaratorij Breyer (nisam imala živaca čekati 2 mjeseca novi termin na Rebru) i na preporuku ginekologice radim pomovno CA 125 te HE4 i ROMA index (ginekologica kaže da HE4 i ROMA index u kombinaciji CA 125 bolje pokazuju prisutnost raka jajnika nego CA 125 sam koji često može biti lažno pozitivan ili lažno negativan). CA 125 je pao na 37, a ostala dva indikatora su bili u granicama normale. Dobre vijesti! Iako sada na zadnjem ginekološkom pregledu, ginekologica ustanovljuje da sam odim onog koji pratimo već nekoliko godina, dobila još nekoliko novih mioma, a da se ovaj povećao na 6cm, a kako ja planiram trudnoću sljedeće godine, šalje me na MR zdjelice da se ustanovi točan položaj svih mioma nakon čega trebam ići kod kirurga po mišljenje i eventulni termin operacije. Na MR mi naravno nalaze nekoliko tih mioma te nalaz čak uopućuje na mogućnost endometrioze koja se može potvrditi tek nakon uzimanja tikva kod operacije mioma. Ginekologica kaže da je povišeni CA 125 sada mogao biti i radi moguće endometrioze. Veselje! :-( Bilo kako bilo, mislim da svi ti miomi i čak ako se potvrdi endometrioza, nisu mi ni približno takva panika kao ono što sam mislila na početku. Inače, ja se dobro osjećam, u zadnje vrijeme imam periode napuhnutosti, laganog pritiska u doljnjem djelu trbuha i donjem djelu leđa, ali ništa strašno. Mensturacije su mi redovite ili kasne par dana (iako rijetko) te bez pojačanog krvarenja (iako traju do oko 7 dana) i extra bolova. Ako boli, i to prvi dan samo, popijem jednu tabletu protiv bolova i sve je OK. Eto, nadam se da će moje iskustvo nekome pomoći, samo hrabro i slobodno pitajte ako vas nešto još zanima. :-)
Annalenna2018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2018., 17:15   #94
Pozdrav svima, htjela bih samo pomoći sa svojim iskustvom svima koji su u strahu radi povišenog CA 125 markera jer sam i sama bila u toj situaciji i čitala sve živo i neživo kako bi si pomogla mišlju da se ipak ne radi o najgorem. 31.01.2017. bila sam na redovitom ginekološkom pregledu kod svoje privatne ginekologice koja me poslala da napravim CA 125 čisto radi predostrožnosti pošto je na zadnja dva pregleda našla tekućinu u abdomenu (Douglas prostoru). Ja glupa to nisam nešto ozbiljno shvatila pošto su papa i sve ostalo bili OK, osim tog mioma koji se malo povećao, a pratimo ga već godinama. 12.05. sam izvadila krv na Rebru za markere CA 125 te CEA i CA 15-3, na ova dva zadnja me poslala doktorica opće prakse. Dok su zadnja dva markera bila u granicama normale, CA 125 je iznosio 123,5, a ref vrijednost je manje od 35. Prvo što sam vidjela kada sam išla odmah istraživati na Google za što je taj CA 125 indikator je rak jajnika - i odmah panika! Recimo da sam lagani hipohondar tako da tumačenja da može biti i endometrioza i neka druga benigna stanja nisam toliko uzimala u obzir kao taj rak jajnika. Sljedio je anika i plač i najgori strahovi. Da skratim priču, ispada da je meni povišeni CA 125 bio zato jer sam radila markere 3. dan menstruacije (nitko mi nije rekao ranije da se taj marker tada ne radi). 5 dana nakon završetka menstruacije odlazim u labaratorij Breyer (nisam imala živaca čekati 2 mjeseca novi termin na Rebru) i na preporuku ginekologice radim pomovno CA 125 te HE4 i ROMA index (ginekologica kaže da HE4 i ROMA index u kombinaciji CA 125 bolje pokazuju prisutnost raka jajnika nego CA 125 sam koji često može biti lažno pozitivan ili lažno negativan). CA 125 je pao na 37, a ostala dva indikatora su bili u granicama normale. Dobre vijesti! Iako sada na zadnjem ginekološkom pregledu, ginekologica ustanovljuje da sam odim onog koji pratimo već nekoliko godina, dobila još nekoliko novih mioma, a da se ovaj povećao na 6cm, a kako ja planiram trudnoću sljedeće godine, šalje me na MR zdjelice da se ustanovi točan položaj svih mioma nakon čega trebam ići kod kirurga po mišljenje i eventulni termin operacije. Na MR mi naravno nalaze nekoliko tih mioma te nalaz čak uopućuje na mogućnost endometrioze koja se može potvrditi tek nakon uzimanja tikva kod operacije mioma. Ginekologica kaže da je povišeni CA 125 sada mogao biti i radi moguće endometrioze. Veselje! :-( Bilo kako bilo, mislim da svi ti miomi i čak ako se potvrdi endometrioza, nisu mi ni približno takva panika kao ono što sam mislila na početku. Inače, ja se dobro osjećam, u zadnje vrijeme imam periode napuhnutosti, laganog pritiska u doljnjem djelu trbuha i donjem djelu leđa, ali ništa strašno. Mensturacije su mi redovite ili kasne par dana (iako rijetko) te bez pojačanog krvarenja (iako traju do oko 7 dana) i extra bolova. Ako boli, i to prvi dan samo, popijem jednu tabletu protiv bolova i sve je OK. Eto, nadam se da će moje iskustvo nekome pomoći, samo hrabro i slobodno pitajte ako vas nešto još zanima. :-)
Annalenna2018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2018., 15:02   #95
Nadovezujem se na post annalenna2018
CA125-možete izvaditi u KBCSM (Vinogradskoj), -nema narudžbe, ujutro se dođe u 7.30 do 9.30-čini mi se, na SV.Duhu-isto se može izvaditi ( ali treba nazvati i vidjeti da li ima reagensa)-mislim da isto ide bez narudžbe,-ovo ide bez uputnice, te se može u medicinsko-biokemijskom laboratoriju u Bičanićevoj-izvaditi , ali se plaća. Kolika je cijena-ne znam.
Za pripremu za CA 125-obavijestiti će Vas ako im pošaljete e-mail ( kada se pošalje upit putem e-maila). Također u Vinogradskoj nalaz Vam je gotov odmah, ako ga želite putem e-maila, te morate potpisati suglasnost ( zakon o zaštiti osobnih podataka). Na Sv.Duhu koliko sam upućena -nalaz se čeka 2-3 tjedna.
Privatno-mislim da je isti dan gotov ,ali provjerite-pričam za Bičanićevu.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2018., 12:41   #96
Vadila sam nekoliko puta marker Ca125 i druge uz to, i uvijek su me u labosu pitali da li imam menstruaciju.
U Varaždinskoj bolnici u labosu nalaz je gotov isti dan i potrebno je doći sa uputnicom.
U Zagrebu sam išla privatno, u Medikol, gore u Voćarsku, i to subotom dopodne jer tada imaju 25% popusta na laboratorijske pretrage. Nema gužve ni velikog čekanja.
Cijena sa popustom je bila 112,50kn. (za Ca125)
Nalaz sam dobila na mail u ponedjeljak oko podneva.
Treba izbjegavati i dane ovulacije jer i tada vrijednosti mogu biti povišene.
kleinvillige is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2019., 15:54   #97
Pozdrav svima,
Vidim niko tu duze ne pise pa se nadam da ima jako malo bolesnih.
Problem je sljedeci. Javila sam se svom ginekologu zbog bolova u donjem dijelu trbuha koji nisu prestajali dobrih mjesec dana. Uzv je pokazao miom maternice promjera 8cm i dosta cista na desnom jajniku. Ca 125 pokazao mi je visokih 190. Zanima me imam li razloga za brigu ili sama cinjenica o postojanju mioma moze pokazati takve vrijednosti? Inace ja s tim miomom zivim vec 10 godina i naravno da ga nisam kontrolirala. Evo ak neko moze napisat koju jer ginekologa mi nema sljedecih tjedan dana. Hvala
antonelam1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 21:43   #98
Moze biti povisen CA-125 i u slucaju poput tvog. Meni je bio, doduse ne tako visok.
Na tvom mjestu bih svakako kontrolirala se cesce.

Poslano sa mog MI MAX koristeći Tapatalk
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.