Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2005., 23:56   #1
Manična manija?

Voljela bih saznati nesto o tom poremecaju,kakvi su simptomi?


Dda li je ta manija prelazna genecki ili s ejednostavno pojavi u slucaju razocarenja nekog,ili posljedice iz djetinstva?


Kako prepoznati tu vrstu depresije da je imas?



Unaprijed hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 22:54   #2
pretpostavljam da si mislila na manicnu depresiju, tj. bipolarni poremecaj?
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 23:16   #3
\
Da na to sam mislila pogresno sam napisala.


Voljela bih znati nesto o tome .
 
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 23:59   #4
pa kao sto ti naziv kaze to su epizode manije i depresije.
za vrijeme manicne epizode osoba je energicna puna samopouzdanja. puno prica i ide iz jedne aktivnosti u drugu, najcesce da prvobitne ne dovrsi. prave velike (neostvarljive) planove i cesto daje dojam nerealnosti.
a onda, padne u duboku depresiju...
nakon extremnih epizoda dolazi i "normalan" period...

manicno depresivni por. izgleda da je nasljedan.
biokemijska abnormalnost je prisutna u broju i osjetljivosti receptora za serotonin i norepineprin.
MRI kazuje da postoji deterioracija u prefrontalnom cortexu kod manic depresive a prefrontal cortex je "odgovoran" za regulaciju emocija i sposobnost razmisljanja.

litium se uzima za manic depresive
mozda je kao i u svemu, najbolje da se kombinira lijekovi i terapija
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 00:17   #5
Quote:
Dda li je ta manija prelazna genecki ili s ejednostavno pojavi u slucaju razocarenja nekog,ili posljedice iz djetinstva
kao vecina mentalnih poremecaja, moze bit (najcesce) potaknuta nekim dogadjajem ili iskustvom, iako ima geneticnke predispozicije

u slucaju gdje postoji samo depresija, bez manicnog perioda kojeg sam opisala gore, onda je to samo depresija.

mozes malo detaljnije postavit pitanje?

manicna depresija nije vrsta depresije, nego manija i depresija, zato se sad zove bipolar, znaci i jedno i drugo...ne samo vrsta depresije..
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 21:15   #6
Postavila sam ovaj topik iz razloga sto sam kod sebe primjetila silne oscilacije kaos tosi navela u prvom odgovoru iz aktivnosti u aktivn0ost,naglo nasmijana znam bit,onda ubedacena kao luda.Danas mis eba sto desilo u salonu dok sam radila bila sam ok raspolozena i onda naglo mi je doslo da zaplacem oci su mi pune suza bile.


Primjetila sam da to evc traje par sedmica,ta oiscilacija raspolozenja ne mogu reci da neko od mojih je to imao.

Ali mislim da je posljedica iz djetinstva neko nezadovoljstvo,strah,i zatvorenost u sebe,u svoj svjet.


Jako zanm biti odbojna nekad i gruba a nekad pozitivna ali to s edesva nekad sve u ejdnom danu da moje stanje mjenja raspolozenja i raspolozenja.

Veliki sam emotivac jako zatvorena u sebe rijetko kad mogu izskazti prava osjecanja nekome.To je rijetkost kod emne.Sve ovo pisem jer imam osjecaj da idem ponekad iz krajnosti u krajnost.Da kod sebe pronalazim neki poremecaj ali nisam sigurna u koji spada tos to sam navela u tekstu.

Zabrinuta sam .
 
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 21:24   #7
Koliko si stara?

Ne postoji teenager koji ima neka znanja iz psihologije koji si nije "samodijagnosticirao" bipolarni poremećaj.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 21:34   #8
Pa to nema veze...ok da moze biti pubertetska oscilacija...ali i djeca podljezu depresiji,zar ne?
Ja bih ti samo preporucila da obavezno odes kod doktora i da zatrazis strucan savjet,te da bez ustrucavanja ispricas bas sve sto ti se dogadja....jer sad si zainteresirana za ljecenje ali ako uđes u dublju fazu (sto je vrlo lako s kojim stresom vise) vise se neces htjeti ici ljeciti a kompletni organizam ce ti oslabljivati....
Nemoj se zezati s tim....nije tesko otici doktoru...pa ka ti veli da si malo out...ok...al ak nisi nego bolesna moras uzimati ljekove i sve ce biti dobro.Toje bolest ko i sve druge.
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 22:28   #9
19 godina imam.



Planirala sam otici kod doktora prije kod psihologa da provjerim moje stanje.
 
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 22:34   #10
Quote:
*_spike kaže:
Ne postoji teenager koji ima neka znanja iz psihologije koji si nije "samodijagnosticirao" bipolarni poremećaj.
eh, a i to sto kazes.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 22:48   #11
manična depresija = oksimoron

Quote:
Crimson Petal kaže:
pretpostavljam da si mislila na manicnu depresiju, tj. bipolarni poremecaj?
Postoji manično depresivna psihoza i postoji bipolarni poremećaj.
To su dvije različite dijagnoze.

Manično depresivna psihoza je poremećaj koji je karakteriziran psihotičnim stanjima i u depresiji i u euforiji (maniji). U osnovi i jedna i druga krajnost zahtjeva bolničko liječenje zbog ozbiljnosti poremećaja jer dolazi do promjenjenog odnosa prema stvarnosti. Manično depresivna psihoza u akutnom obliku liječi se prvenstveno psihofarmakološki i to antipsihoticima, antidepresivima kao i psiho-stabilizatorima, uz uvijek potrebnu psihoterapiju.
Kod depresivnih faza manično depresivne psihoze hospitalizacija je izuzetno važna jer ta je faza uvijek praćena suicidalnim mislima dakle i mogućnošću suicida.
Kod maničnih faza pak, osoba ima na posve drugačiji način promijenjen odnos prema stvarnosti. Odlazi u drugu krajnost. Nastupa stanje euforije, radosti, naglašene seksualnosti, neumjerenog trošenja novca, nemogućnosti koncentracije općenito, pa tako i u školi, na faksu, na poslu što je uzrokovano bijegom ideja po asocijacijama. U maničnoj fazi ove bolesti se osoba ne želi liječiti jer je "sky high" i ne želi da se to stanje mijenja.

Bipolarni poremećaj je karakteriziran oscilacijama raspoloženja, no u blažem obliku jer se ne radi o psihotičnom stanju. Liječi se psihoterapijom u kombinaciji s antidepresivim i psiho-stabilizatorima po potrebi, ali bez antipsihotika. Upravo zbog toga smatra se blažim oblikom naoko sličnog poremećaja,pa je to osnovni razlog poistovjećivanja ta dva poremećaja u svakodnevnoj terminologiji.
__________________
Rhythm is the nature of the universe, rhythm is godhead. Everything is moving to it's own beat.
harlequin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 22:59   #12
Quote:
harlequin kaže: Pogledaj post
Postoji manično depresivna psihoza i postoji bipolarni poremećaj.
To su dvije različite dijagnoze.
otkud ti taj podatak? 'se bavis time, ili? koliko ja znam, manicno-depresivna psihoza i bipolarni poremecaj su sinonimi, samo sto se kod nas izraz mdp koristi sve rjedje. onaj blazi oblik (tip II) se zove ciklotimija (kombinacija distimije i hipomanije).
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 23:11   #13
koliko sam ja čitala, čovjek je u pravu, inače se kao glavni termini razlikuju psihoze i poremećaji, dakle teži i blaži oblik, isto kao narkomanija(ovisnost) i narkofilija (povremeno uzimanje ili "privrženost" drogama) ili fobija i još nešto, zaboravih. Fobiju ne možeš kontrolirati, recimo od kukaca ili visine, jednostavno upadneš u histeriju, a kod blažeg oblika, imaš automatsku reakciju gađenja, odbojnosti, tijelo ti reagira znojenjem, ježenjem isl., ali još uvijek si u lucidnom stanju i možeš kontrolirati to, pa i natjerati se da izvor straha "poništiš" svojom voljom.
__________________
ne znam što radim, ali ipak to činim
Mjuza u skladu s nickom
"take your decisions with courage, detachment, and a touch of madness" coelho
instant madness is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 23:02   #14
Re: manična depresija = oksimoron

Bipolar Disorder

In type I (formerly known as manic depressive disorder), there has been at least one full manic episode. However, people with this type may also experience episodes of major depression.

In type II disorder, periods of "hypomania" involve more attenuate (less severe) manic symptoms that alternate with at least one major depressive episode. When the patients have an acute exacerbation, they may be in a manic state, depressed state, or mixed state.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 23:20   #15
Pa upravo si sama napisala - type I - formerly known as manic depressive disorder!
To što je hrvatski prijevod totalni nonsens zvani "manična depresija"ne pravi razliku onoga što tvrdim. Možeš tu bolest nazvati i manično depresivnim poremećajem ako želiš, što ne mijenja činjenicu da je isti u pravilu praćen psihotičnom epizodom, a to kod bipolarnog poremećaja nije slučaj.
__________________
Rhythm is the nature of the universe, rhythm is godhead. Everything is moving to it's own beat.
harlequin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 23:25   #16
da, na to sam i mislila. tip I bipolarnog poremecaja, to se uglavnom jos uvijek govori "manicna depresija", pa eto...

a sad dalje, o psihozama ne bih... nadamo se da nam forumasica tisina nije jos u tom stanju... inace...
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 23:31   #17
Quote:
Crimson Petal kaže:
da, na to sam i mislila. tip I bipolarnog poremecaja, to se uglavnom js uvijek govori "manicna depresija", pa eto...

a sad dalje, o psihozama ne bih... nadamo se da nam forumasica tisina nije jos u tom stanju... inace...
Stvarno se nadam da nije, ali bi bilo najbolje da ipak ode psihijatru, just in case.
__________________
Rhythm is the nature of the universe, rhythm is godhead. Everything is moving to it's own beat.
harlequin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2005., 00:37   #18
manicna depresija je bipolarni poremecaj,
moze ju pratit psihoza,paranoa etc. ljudi su razliciti i kod svakog je razlicito

tisina to sto ti opisujes nije bipolar jer glavna karakteristika bipolar je to da je periodicna, ne tako kratko

pisem na brzinu pa zato je tako mozda nejasno...

uglavnom ne moze ti nitko postavit dijagnozu ovako, ali vise mi to sto si opisala izgleda kao depresija
ili...hm, mozda si u nekakvom prijelaznom periodu sto se tice hormona... nekad i trudnice prolaze kroz takvu vrstu iskustva...

moze bit nesto sasvim prolazno a moze bit i kazatelj neceg ozbiljnijeg...
uvijek polazis od tog da je nesto obicno, vadis krv etc. i provjeravas te fizicke "nedostatke" da li postoje... tek poslije ako se stanje ne promjeni ili poboljsa razmatras traumaticna iskustva...

pisat cu ti poslije kad budem imala vise vremena
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2005., 00:49   #19
Pa sta god da je najbolje je posavjetovati se sa psihijatrom....ne sa psihologom...jer ce to onda trajati do u beskraj...a koliko mi se cini tebi je vec jako tesko....dakle strucno lice ce po tvom stavu,ponasanju i rekcijama zakljuciti najbolje i ono najvaznije....ako OSJECAS da osoba s kojom razgovaras a mislim na doktora NIJE RAZUMJELA tvoj problem,nemoj se ustrucavati traziti drugoga doktora ako imas mogucnosti.Na kraju radi se o tvom zdravlju opcenito...i ako to zanemaris...kao sto sam rekla mozes se dovesti u situaciju da cee ti cjelokupni organizam zatajivati....moze se to nazvati i hipohondrijom...ali poznato je da kod depresivnih bolesnika se prvo primjete svi simptomi pa tek na kraju simptomi depresije.Poznajem takve slucajeve....i nije ugodno...
Nakon pogodjenih ljekova(nemora znaciti da ce ti prvi ponuđeni odgovarati..samo moras se malo strpiti jer djeluju tek nakon dva do tri tjdna)....i konzumacije istih par mjeseci moze se sve svesti na normalu.
Ajd svako ti dobro i bori se za svoje zdravlje....nisi luda ako ti kemija malo ne stima u organizmu....i nemoj se osjecati tako....ali ti se mogu dogoditi veliki kratki spojevi ako to ne dovedes u normalu.
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2005., 08:34   #20
Quote:
andjelina1 kaže:
Pa sta god da je najbolje je posavjetovati se sa psihijatrom....ne sa psihologom...jer ce to onda trajati do u beskraj...a koliko mi se cini tebi je vec jako tesko....dakle strucno lice ce po tvom stavu,ponasanju i rekcijama zakljuciti najbolje i ono najvaznije....ako OSJECAS da osoba s kojom razgovaras a mislim na doktora NIJE RAZUMJELA tvoj problem,nemoj se ustrucavati traziti drugoga doktora ako imas mogucnosti.Na kraju radi se o tvom zdravlju opcenito...i ako to zanemaris...kao sto sam rekla mozes se dovesti u situaciju da cee ti cjelokupni organizam zatajivati....moze se to nazvati i hipohondrijom...ali poznato je da kod depresivnih bolesnika se prvo primjete svi simptomi pa tek na kraju simptomi depresije.Poznajem takve slucajeve....i nije ugodno...
Nakon pogodjenih ljekova(nemora znaciti da ce ti prvi ponuđeni odgovarati..samo moras se malo strpiti jer djeluju tek nakon dva do tri tjdna)....i konzumacije istih par mjeseci moze se sve svesti na normalu.
Ajd svako ti dobro i bori se za svoje zdravlje....nisi luda ako ti kemija malo ne stima u organizmu....i nemoj se osjecati tako....ali ti se mogu dogoditi veliki kratki spojevi ako to ne dovedes u normalu.
Upravo tako
Tišina, nek' ti ne bude bed ići psihijatru. Prvom, pa ako nisi zadovoljna, i drugom ili trećem. Jedino što je bitno je da tebi bude bolje.
__________________
Rhythm is the nature of the universe, rhythm is godhead. Everything is moving to it's own beat.
harlequin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.