Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2007., 19:18   #21
Quote:
čak se u Kur anu spominje prije 1400 god. da je Sunce izvor energije,ali eto samo razumom obdareni shvataju.
To su znali i grci i sumerani.

A vidi Kurana šta reče:

Nepomična Zemlja

Is not He (best) Who made the earth a fixed abode, and placed rivers in the folds thereof, and placed firm hills therein, and hath set a barrier between the two seas ? Is there any God beside Allah ? Nay, but most of them know not!

Allah pravi zvijede da bi gađao đavole.

And verily We have beautified the world's heaven with lamps, and We have made them missiles for the devils, and for them We have prepared the doom of flame.

Itd.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 20:18   #22
Taj prevod nije tacan, necu pitati sa koje je stranice i od kojeg prevodioca..
Vazno je napomenuti da arapski jezik ima vise od 12 miliona rijeci i da je stvarno tesko prevesti Kur'an na neki od jezika...

Tacan preved ajeta glasi ovako...

Korkut:

Onaj koji je Zemlju prebivalištem učinio i kroz nju rijeke proveo i na njoj brda nepomična postavio i dva mora pregradio. - Zar pored Allaha postoji drugi bog? Ne postoji, nego većina njih u neznanju živi

Maulana Muhammad Ali :

Or, Who made the earth a resting-place, and made in it rivers, and raised on it mountains, and placed between the two seas a barrier? Is there a god with Allah? Nay, most of them know not!

12. Eto tako Mi Kur’an uvodimo u srca nevjernika,
13. oni u nj neće vjerovati, a zna se šta je bilo s narodima davnašnjim.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i oni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi oni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!"
16. Mi smo na nebu sazviježđa stvorili i za one koji ih posmatraju ukrasili
17. i čuvamo ih od svakog šejtana prokletog;
18. a onoga koji kradom prisluškuje stiže svjetlica vidljiva.

Ne znam sta ti ovdje nije logicno
__________________
........
kam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 20:39   #23
Covjek si moze izabrati puno gospodara, novac, karijera, seks, osobno bozanstvo, egoizam i da ne nabrajam dalje. Kada se kaze gospodar misli se da nema toga sto nebi napravio da zadovoljis svojeg gospodara. Zato Isus kaze da ce bogatas tesko u kraljestvo nebesko, ne zato sto je bogat nego zato sto mu je novac gospodar. Covjek ne moze imati dva gospodara on sluzi samo jednome.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:10   #24
Nas gospodar je samo jedan,koji ce nam suditi na sudnjem danu.A taj dan je uvijek blize i blize Elhamdulillah,zato braco muslimani drzite se islama i kanite se danasnje mladine.Zao mi je nekih mojih drugova(bosnjaka)ali oni ce svi zavrsiti u dzehhenemu,napustili vjeru,poceli uzivati alkohol,asikovanje(znaci ljube se i ostalo prije braka).Ovame svijetu su prevladali sejtani,ali ja sam ipak ostao musliman u srcu i uvijek cu biti i nikad necu napustiti vjere.Kad ste sami u nevolji,znajte da na vas "pazi" uzviseni Allah,koji vam zeli sve najbolje,samo trebate vjerovati i postovati ga.Meni je to dosta puta pomoglo,bas u tom trenu kad na nesto pomislim,kako bi bilo fino da se to desi u tom trenutku,bas mi se u tom trenutku i desi.Subhan Allah
Amel3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:23   #25
Ma vjera je cudo, iz stanja vraca u stanje

Najcesce se desi da ljudi pokusaju sve i na kraju sa "andeoskog praha" nadu utociste u vjeri...ipak, nikad nije kasno..
__________________
........
kam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:31   #26
Da čovjek ne bi uzviknuo: "Teško meni, koliko sam samo dužnosti prema Allahu propustio, čak sam se i izrugivao!" -
ili da ne bi rekao: "Da me je Allah Pravim putem uputio, sigurno bi se Njegove kazne sačuvao",
ili da ne bi rekao kad doživi patnju: "Da mi se samo vratiti - dobra djela bih činio!"
"Nikada! Dolazile su ti pouke Moje, pa si ih poricao i oholio se, i nevjernik si bio."

Ovo mi se jako svidja.
Al najlepse je to,sto je to sve istina.
Subhan Allah
Amel3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:53   #27
Quote:
Ovo mi se jako svidja.
Al najlepse je to,sto je to sve istina.
Subhan Allah
__________________
........
kam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:55   #28
Sve ono što ima samosvijest ima slobodnu volju !
Ako neko želi gospodara to je njegova slobodna volja.
Materijalna ograničenja se mogu riješiti materijalnim principima i nisu u pravom smislu ograničenje slobodne volje!
Samosvjest se stiče ne rađamo se svjesni.(predispozicije postoje)
Samosvjest ( slobodna volja) je onaj dio ljudskog bića što je na "Božiju sliku i priliku"!
Ja Sam Onaj Koji Jesam nedvosmisleno je suština Samosvjesti!
Sve napisano nije u suprotnosti ni sa jednom monoteističkom vjerom!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 20:10   #29
Quote:
Ibn Masud kaže: Pogledaj post
Cekaj malo. Polako. Hoces reci da mi nemamo slobodnu volju?
Ne znam što Orah želi reći, ali nitko nema slobodnu volju - mi svi samo mislimo da je imamo.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 20:20   #30
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Ne znam što Orah želi reći, ali nitko nema slobodnu volju - mi svi samo mislimo da je imamo.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 20:28   #31
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Ne znam što Orah želi reći, ali nitko nema slobodnu volju - mi svi samo mislimo da je imamo.
Ok...superskeptik. Da ne bih ulazio u vezi determinizma, indetermenizma, kompatibilizma i liberterijanizma...samo jedno pitanje.

Ako nemamo slobodnu volju zbog cega onda pokusavas ubediti i dokazati da su vjernici u nekom smislu iracionalni i kriviti ih za njihova vjerovanja ako nemaju izbor u vezi njihovih vjerovanja? U drugim rijecima, ako postoje nuzni i dovoljni uslovi (necessary and sufficient conditions) za nase postupke koji su predeterminirani...zbog cega ih onda osudjujes?
Ibn Masud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 21:01   #32
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Ne znam što Orah želi reći, ali nitko nema slobodnu volju - mi svi samo mislimo da je imamo.
Sama spoznaja pojma "slobodna volja" je dokaz da je imaš!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 12:27   #33
Quote:
Sama spoznaja pojma "slobodna volja" je dokaz da je imaš!
I sama spoznaja milijuna dolara dokaz je da ih imaš.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 13:01   #34
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
I sama spoznaja milijuna dolara dokaz je da ih imaš.
Milijuni dolara (konvertibilnih maraka) su materijalna stvar i rješavaju se materijalnim principima!
Nisu u pravom smislu ograničenje slobodne volje!
Milijun dolara stvarno možeš spoznati ako ih stvarno imaš!
Razlika je u tome da milijun dolara ne zna da ih imaš!
Samosvijest ( sa njom slobodna volja) zna!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 23:08   #35
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Nije Pinky nego FSM, NEVJERNIČE
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 14:37   #36
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Naravno da nemamo slobodnu volju. Imamo ograničen izbor (koji se često brka sa slobodnom voljom), ali i na taj ograničeni izbor utječe naša volja koja je uvjetovana raznoraznim faktorima (iliti čimbenicima). Stoga nema govora o slobodnoj volji. Da ne bude zabune, volja u ljudi postoji, samo nije slobodna već ograničena i uvjetovana (dakle - neslobodna).
Prouci reinkarnaciju wheel.
Pliz ucini to.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 14:39   #37
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Ne znam što Orah želi reći, ali nitko nema slobodnu volju - mi svi samo mislimo da je imamo.
Nisi ti Superskeptik nego Superseljak.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 14:45   #38
Quote:
Maitreya kaže: Pogledaj post
Nisi ti Superskeptik nego Superseljak.
zar nije ljepo kada mozes prebacit ego u prvu liniju kada ne shvacas sto pametniji od tebe uzimaju zdravo za gotovo
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 14:55   #39
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
zar nije ljepo kada mozes prebacit ego u prvu liniju kada ne shvacas sto pametniji od tebe uzimaju zdravo za gotovo
Glup sam koliko sam tezak a tezak sam 90 kila sto znaci da sam glup 90 %.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 07:31   #40
Exclamation za admine

Quote:
Maitreya kaže: Pogledaj post
Glup sam koliko sam tezak a tezak sam 90 kila sto znaci da sam glup 90 %.
zasto se ovakvi nekulturni stvorovi ne banuju!!!!!!!!!!!!!!!!!
zasto se ovakvi nekulturni stvorovi ne banuju!!!!!!!!!!!!!!!!!
zasto se ovakvi nekulturni stvorovi ne banuju!!!!!!!!!!!!!!!!!
zasto se ovakvi nekulturni stvorovi ne banuju!!!!!!!!!!!!!!!!!
zasto se ovakvi nekulturni stvorovi ne banuju!!!!!!!!!!!!!!!!!
zasto se ovakvi nekulturni stvorovi ne banuju!!!!!!!!!!!!!!!!!
albin_bin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.