Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2007., 18:57   #21
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
"Nebo je plavo, srpske je boje,
u njemu stoluje Srbin Bog.
Oko njeg nebeski anđeli kruže,
slaveći Srbina, boga svog."

Sad mi se međutim čini da sam zametnuo podatke o tim stihovima, pa imam nagradno pitanje: da li tko zna autora, te gdje su i kada prvi put objavljeni ovi stihovi? Osana, možda ti znaš?
Uh , ovo je provokacija i nema blage veze sa mozgom, verom, hrišćanstvom...
Kakav "Srbin Bog"? Ovakvu glupost može da napiše samo budala koja nema blage veze sa verom. Ovo je sigurno provokacija, i zlonamerno pravljenje navodno patriotskih stihova u huškačke svrhe.
__________________
Who Wants to Live Forever
sasafilipovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 20:55   #22
Quote:
sasafilipovic kaže: Pogledaj post
Uh , ovo je provokacija i nema blage veze sa mozgom, verom, hrišćanstvom...
Kakav "Srbin Bog"? Ovakvu glupost može da napiše samo budala koja nema blage veze sa verom. Ovo je sigurno provokacija, i zlonamerno pravljenje navodno patriotskih stihova u huškačke svrhe.
Budala napisao? Cuj, episkop Atanasije Jevtic je srbiju nazivao "nebeskom zemljom" i slicno, nebeska nacija, itd, i nije jedini koji je pravio mit od srba, na zalost.

Hocu reci, srbija je puna=budala, brate.

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 21:12   #23
e, pliz samo nemojte priječi na ustaše i partizane...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 21:30   #24
Hahaha....pa ne brini se, nemam ja problem sa time, a jos bolje=nisam nacionalista i slicno. Boze sacuvaj!!!
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 23:23   #25
Quote:
sasafilipovic kaže: Pogledaj post
Uh , ovo je provokacija i nema blage veze sa mozgom, verom, hrišćanstvom...
Kakav "Srbin Bog"? Ovakvu glupost može da napiše samo budala koja nema blage veze sa verom. Ovo je sigurno provokacija, i zlonamerno pravljenje navodno patriotskih stihova u huškačke svrhe.
Kad sam danas ovo googlao, nasao sam da je jedan poznati srpski internet-ratnik iz devedesetih, Vitača Milut, zapravo tvrdio da je to "narodna" pjesma, jer si je ovo stavljao u potpis:

Vitaca Milut (Pronounced: Vitacha Milut)
================================================== ========================
Ovo je srpsko nebo plavo
i na njemu Srbin Bog,
oko njega andjeli Srbi
slave Srbina - Boga svog!

(narodna, sa Plitvickih jezera)
================================================== ========================

(Na pr. vidi http://groups.google.com/group/soc.c...h%2F1995-03%3F
Usput, verzija koju sam ja citirao mi se čini ljepše napisana od Milutove verzije.)

Međutim, neki drugi izvori ukazuju na konkretne autore, od Milića od Mačve pa sve do Đure Jakšića! Jakšiću se doduše samo pripisuje sintagma "Srbin Bog".

On topic: Bilo kako bilo, čini mi se da taj bizarni koncept "Srbin Bog" ima korijene u svetosavlju zbog svetosavske orijentacije na nacionalno-državno.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 00:16   #26
Ma ovo nema veze sa mozgom. Termin "nebeska zemlja" i "nebeski narod" je totalno drugačiji od "SRBIN BOG". To što pokušavate da progura tekao srpska pesma je potpuna glupost. To nema veze sa verom, hrišćanstvom, crkvom i srbijoma već samo služi za huškačke svrhe. ponavljati ove stihove kao srpske nema svrhu jer svako normalan vidi da su glupost. I ja sam googlao i nisam našao ni spomen od te pesme, osim na forumu gde si i ti pročitao pesmu.
Lažnjak 100%
Quote:
Međutim, neki drugi izvori ukazuju na konkretne autore, od Milića od Mačve pa sve do Đure Jakšića! Jakšiću se doduše samo pripisuje sintagma "Srbin Bog".
Nema drugih izvora, niko to ne potvrđuje osim tebe.

Quote:
Bilo kako bilo, čini mi se da taj bizarni koncept "Srbin Bog" ima korijene u svetosavlju zbog svetosavske orijentacije na nacionalno-državno.
Bog je jedan. nema nikakvih drugih bogova osim Boga. tako da nepostoji "Srbin bog".

ENDE
__________________
Who Wants to Live Forever
sasafilipovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 09:39   #27
Imaju li veze slavni pjesnici, svetosavlje i "Srbin Bog"?

Quote:
sasafilipovic kaže: Pogledaj post
Ma ovo nema veze sa mozgom. Termin "nebeska zemlja" i "nebeski narod" je totalno drugačiji od "SRBIN BOG". To što pokušavate da progura tekao srpska pesma je potpuna glupost. To nema veze sa verom, hrišćanstvom, crkvom i srbijoma već samo služi za huškačke svrhe. ponavljati ove stihove kao srpske nema svrhu jer svako normalan vidi da su glupost. I ja sam googlao i nisam našao ni spomen od te pesme, osim na forumu gde si i ti pročitao pesmu.
Lažnjak 100%

Nema drugih izvora, niko to ne potvrđuje osim tebe.


Bog je jedan. nema nikakvih drugih bogova osim Boga. tako da nepostoji "Srbin bog".

ENDE

Što, ovo "huškanje" i "falsifikat" bi trebalo da se odnosi na mene? Zašto?
Pa ja sam u prethodnom postu dao link na jednu umotvorinu srpskog internet-propagandiste Vitače Miluta. Tako da ako tko huška i falsificira, to je on. Samo ni on nije bio prvi, on je samo prenosio, jer ti su se stihovi vukli godinama prije. (Milut je izgleda samo izmislio da je to "narodna" pjesma.)

A sami stihovi, a posebno sintagma "Srbin Bog", naravno jesu ne samo glupost nego i bogohuljenje, a ja sam ih (ON TOPIC) citirao jer mi se čini da su proizvod mentaliteta formiranog pod jakim utjecajem svetosavlja. I čini mi se da svetosavlje tu ima sasvim osebujna svojstva, jer je ipak "Srbin Bog" (barem teološki!) na zamjetno drugačijoj razini nego, na pr. parola "Bog i Hrvati" koja ilustrira vezanje vjere s nacijom kod Hrvata. Naravno, NE TVRDIM da je "Srbin Bog" teološki dio svetosavlja, nego njegova neopravdana ekstrapolacija, tj. svetosavlje je nekog nadahnulo da dođe do te sintagme.

Primijeti da na prvoj stranici i Osana ističe vezu svetosavlja s etničkim i nacionalnim (srpstvom), samo ima na umu ono što je s njegove točke gledišta pozitivno, a ja sam ukazao na ovakvu negativnu posljedicu.

Da se vratimo na pitanje izvora, jer tu zbilja nisi pravedan prema meni.
Kad u google upišem "Srbin Bog", dobijem 169 rezulata: da, neki hrvatski forumi, ali i čak i ovakvi srpski,
te web stranice drugačijeg tipa, kao B92 i "Dnevnik", vidi na pr.
http://www.dnevnik.co.yu/arhiva/27-0...ne/kultura.htm
i http://www.b92.net/info/emisije/pesc...&nav_id=228180

A autor me zanima, jer sam tu našao da bi Ðura Jakšić mogao imati nešto s tim:
"... A onda je naš Svetozar odselio u »nebesku Srbiju« vladike Jovana Velimirovića, gdje ga je na prijestolju dočekao »Srbin bog« književnika Ðure Jakšića i bestseler »Nož« Vuka Draškovića, »ministra spoljnih dela«. Zato je »Prim. dr. Vojislav Stanimirović« ostao, aboliran ili ne, dužan ..."

Ali nigdje nisam tvrdio da, na primjer, imam jasnu referencu, na recimo Đuru Jakšića. Pa ja sam u prvom postu i pitao zna li tko ime autora. Eto, bilo bi na neki način zanimljivo da je slavni Đura Jakšić smislio "Srbin Bog", a mnogo manje zanimljivo da je to bio puknuti Milić od Mačve.

On topic: Ali bilo kako bilo, meni se čini jasna veza sa sasvim osebujnom mješavinom vjerskog i nacionalnog u svetosavlju.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 11:34   #28
srbin Bog
srbi nebeski narod.

svaki narod je nebeski ako izabere taj put.
srbi su ga izabrali i obavezali se kosovskim zavetom.
jednostavno.

nebeski smo i danas jer smo prvobitnu veru ocuvali kroz vekove.
od muhamedanaca, tatara, komunista, demokrata...

Bog je srbin, Bog je judejac... pa i hrvat.
mi svi od Boga,
a pesnicke slobode nisu svima jasne.
otkrivaju se po meri duhovnosti. :-)

u nacionalizmu ne vidim nista lose. trend rasturanja nacionalne svesti, vere, obicaja, kulture, tradicije... jednog (i svih evropskih) naroda je davno prorokovan.
no, o ujedinjenju naroda i razjedinjenju s Bogom drugom prilikom.

ispravnost i savrsenstvo svetosavlja necu braniti.
nedostojan sam.
ono je starije od katolicke crkve i nema alternativu i opoziciju, frakciju u luteranima, baptistima, sajentolozima... pa ni na forumu.
dakle, bilo kakav negativan kontext- ne postoji.

o jaksicu i njegovom prorokovanju, a u vezi s evropom:

JEVROPI

"tebi da pevam- tebi, tiranko!
a duh mi mori otrov i gnev;
uvreda tvojih zaoci jetki
potpaljuju mi plemenit spev.

milionima narodi pishte,
milion grudi prosipa krv
milionima pale kuciste,
milion ljudi gmize ko crv.

i milioni dolaze smerno,
jevropi gordoj na holi sud
ne moze vise- raja ne moze!
snositi jaram, muciti trud!

tiran nas gazi, sramoti zene,
useva nasih otima plod
presudi, silna, da l' zivet moze
u takvom igu nesretni rod?

"izginucemo!!!"
"pa, izginite!"

podsmeha tvoga, gordi je zbor
" i ginucemo, ginuti slavno!
il macem preseci gordijev cvor.
izginucemo ali slobodni
jer srbin nece da bude rob!
tamo daleko na svetom groblju
potrazicemo zivot il grob!"

tako je evropa koristila srbe protiv turaka, u balkanskim ratovima, prvom, drugom svetskom i najnovijim...
i tako su srbi branili evropu, nekada od muhamedanaca, danas od katolika (=zidova).
jer, "...sta ce nam ovaj mir, ovaj blatomir? na oruzje! srbin je junak, junak je grom, smrskace teme dusmanu svom. na oruzje!" (isti)

slava vecnom jaksicu!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.