Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2013., 23:04   #9281
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Prosli tjedan sam pokopala tetu koja je prije tri godine dobila dijagnozu izrazito invazivnog ca dojke.Odbila je prihvatiti dijagnozu i odstranila ju je tek nakon godinu dana.Zalegla je radi limfedema ovo proljece,nije isla na zracenje (prvo odbila pa joj je bilo neizdrzivo tesko drzati ruku u potrebnoj poziciji), na xelodi do samog kraja, svi nalazi super,iako ja mislim da je imala metu na mozgu,jednostavno je okopnila i ugasila se...ima svakakvih prica
Žao mi je.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Old 31.07.2013., 00:15   #9282
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Žao mi je.
Tesko mi je sto je vise nece biti tu za mene,ali bila je to njena zelja i odluka.Nije se zeljela boriti niti uopce prihvatiti da ima rak i zeljela je umrijeti,bilo joj je dosta svega.Fascinira cinjenica kako je s tako invazivnim rakom prozivjela jos skoro tri godine bez ikakve konkretne terapije. Steta,jer da je na vrijeme prihvatila cinjenice s takvim imunitetom bi jos bila prozivjela i vjerojatno umrla od starosti a ne metastaza.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 31.07.2013., 00:34   #9283
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Tesko mi je sto je vise nece biti tu za mene,ali bila je to njena zelja i odluka.Nije se zeljela boriti niti uopce prihvatiti da ima rak i zeljela je umrijeti,bilo joj je dosta svega.Fascinira cinjenica kako je s tako invazivnim rakom prozivjela jos skoro tri godine bez ikakve konkretne terapije. Steta,jer da je na vrijeme prihvatila cinjenice s takvim imunitetom bi jos bila prozivjela i vjerojatno umrla od starosti a ne metastaza.
Možda.

Teško je prihvatiti takve odluke bližnjih u tim situacijama, ali možda niti mi ne bismo drugačije odlučili u njihovoj koži.

Drži se.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Old 31.07.2013., 08:12   #9284
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Na zalost tesko da je uslijed tolike zahvacenosti,ascitesa i u njemu utvrdjenih malignih stanica stvar benigna Ovdje to nije samo misljenje kirurga koji ima vec ogromno iskustvo da kad vidi vec zna o cemu se radi, vec i patologa koji je obavio analzu punktata ascitesa. Tu na zalost vise dvojbe nema jer patolog je najmjerodavniji kad treba prosuditi o malignitetu.
Primarni tumor uopce ne mora biti velik,moze biti sasvim sitan da je promaknuo na gastroskopiji ili kolonoskopiji. S obzirom na godine i pojavnost te nacin kako se stvar prosirila,najvjerojatnije se radi o ca debelog crijeva i vjerojatno ce predloziti takvu kemoterapiju,ako ne uspiju ne dvojbeno utvrditi primarno mjesto.Koje sve markere su mu radili i kakvi su bili?
Nitko nije rezana gradja i nitko ne mora jednako odgovarati na bolest.Prosli tjedan sam pokopala tetu koja je prije tri godine dobila dijagnozu izrazito invazivnog ca dojke.Odbila je prihvatiti dijagnozu i odstranila ju je tek nakon godinu dana.Zalegla je radi limfedema ovo proljece,nije isla na zracenje (prvo odbila pa joj je bilo neizdrzivo tesko drzati ruku u potrebnoj poziciji), na xelodi do samog kraja, svi nalazi super,iako ja mislim da je imala metu na mozgu,jednostavno je okopnila i ugasila se...ima svakakvih prica
Hvala na odgovoru, za markere ne znam, nalaze nemam niti sam ih ikad vidjela. Samo znam da sve što su provjeravali je uredu osim vode iz trbuha, sami doktori su priznali da su zbunjeni i da ne znaju ni sami Na kolonoskopiji su našli 1 polip veličine 1cm, odmah ga uklonili i analiza je pokazala da nije ništa maligno

Žao mi je zbog tete, al čudo da je toliko poživjela, nadam se da ćemo i mi imat svoje čudo....
bedacha is offline  
Old 31.07.2013., 20:52   #9285
Unaprijed se ispričavam ako ste već obradili tu temu, ali: ima li netko iskustva s uzimanjem Ganoderme lucidum? Navodno da je ta "kava" dobra za ublažavanje boli kod onkoloških pacijenata.
Naime, mama ima tumor na mozgu, 3 mete, jedna operirana, kirurzi digli ruke od nje. Mete su i na jetri, nekoliko limfnih čvorova, a primarni tumor bio je na tankom crijevu. Trenutačno ima flastere protiv boli (durogestic 25) i pije kortikosteroide (deksametazon), 24 kom dnevno. Odbija zračenje i bilo kakav odlazak iz kuće. Činim sve samo da ju ne boli, jer mi je rečeno da je to već terminalna faza
Bebika is offline  
Old 01.08.2013., 03:23   #9286
Bebika,s toliko dexa obavezno mora uzimati peptorane. Inace,(pretpostavljam da se radi o tableticama od 0,5mg), ta doza od 12 g se moze pokriti s tri injekcije (doze su 4g).Inace kenjaju da je to samo za bolnicko lijecenje,al ja sam uspjela dobiti u privatnoj ljekarni i ampule i sprice a patronazna me naucila davati mami injekcije.Ja bih joj dala jednu injekciju dnevno a ostalo u tableticama i obavezno bi dozu na tri dijela podijelila jer tako ima najbolji ucinak kroz dan. Sto je s fenobarbitonima (antiepileptik)? I to bi obavezno trebala primati.
Steta sto ne zeli na zracenje jer bi joj jako pomoglo s tim metama na mozgu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 01.08.2013., 10:46   #9287
Quote:
Bebika kaže: Pogledaj post
Unaprijed se ispričavam ako ste već obradili tu temu, ali: ima li netko iskustva s uzimanjem Ganoderme lucidum? Navodno da je ta "kava" dobra za ublažavanje boli kod onkoloških pacijenata.
Naime, mama ima tumor na mozgu, 3 mete, jedna operirana, kirurzi digli ruke od nje. Mete su i na jetri, nekoliko limfnih čvorova, a primarni tumor bio je na tankom crijevu. Trenutačno ima flastere protiv boli (durogestic 25) i pije kortikosteroide (deksametazon), 24 kom dnevno. Odbija zračenje i bilo kakav odlazak iz kuće. Činim sve samo da ju ne boli, jer mi je rečeno da je to već terminalna faza
Koliko ja znam Ganoderma je za jačanje organizma.. za imunitet i sl. Moj tata je pije u kombinaciji sa AHCC..
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Old 01.08.2013., 12:13   #9288
tata još štuca, 5 -6 dana nakon kemo, a dva dana pije lijekove za to. Onkologica koju sam zvala prije dva dana za preporuku lijeka protiv štucanja kaže da to nije od kemoterapije nego od primarne bolesti (ošitni živac-nešto). Nakon treće kemoterapije je predviđen kontrolni pregled RTG pluća i UZV abdomena.
Što očekivati??!!
Jeli to štucanje zapravo progresija bolesti?! Radi li se i inaće kontrola nako tri ciklusa kemo (PE-protokol)?
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Old 01.08.2013., 13:26   #9289
možete li mi reći što očekivati nakon što tata krene sa zračenjem glave? mučnine, slabosti ili nešto drugo?
on se sad trenutno dobro osjeća, ništa ga ne boli. dobar apetit ima, jedino što brka vrijeme i malo je povremeno dezorijentiran (lijevo - desno) , valjda mu te metastaze stvaraju pritisak na mozak. dobija dekstametazone i nešto na m- nikako se ne mogu sjetiti i to nije onda tako strašno, uglavnom je kao da mu ništa nije, kao da je savršeno zdrav.
šta mogu očekivati kad krenu zračenja? da li treba uzimati nešto za imunitet?
pamuk is offline  
Old 01.08.2013., 15:15   #9290
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
tata još štuca, 5 -6 dana nakon kemo, a dva dana pije lijekove za to. Onkologica koju sam zvala prije dva dana za preporuku lijeka protiv štucanja kaže da to nije od kemoterapije nego od primarne bolesti (ošitni živac-nešto). Nakon treće kemoterapije je predviđen kontrolni pregled RTG pluća i UZV abdomena.
Što očekivati??!!
Jeli to štucanje zapravo progresija bolesti?! Radi li se i inaće kontrola nako tri ciklusa kemo (PE-protokol)?
metix, radi se i rtg i uzv ... mi smo radili nakon 3,5,6... uglavnom, vidi se utjecaj kemo na tumor...
ako tatino ponašanje bude imalo čudno(neke sitnice koje drugi ne zamjećuju, ali ti vidiš da nešto nije onak kak bi trebalo biti), upozori liječnike, i inzistiraj na ct mozga
mala30 is offline  
Old 01.08.2013., 15:20   #9291
Quote:
pamuk kaže: Pogledaj post
možete li mi reći što očekivati nakon što tata krene sa zračenjem glave? mučnine, slabosti ili nešto drugo?
on se sad trenutno dobro osjeća, ništa ga ne boli. dobar apetit ima, jedino što brka vrijeme i malo je povremeno dezorijentiran (lijevo - desno) , valjda mu te metastaze stvaraju pritisak na mozak. dobija dekstametazone i nešto na m- nikako se ne mogu sjetiti i to nije onda tako strašno, uglavnom je kao da mu ništa nije, kao da je savršeno zdrav.
šta mogu očekivati kad krenu zračenja? da li treba uzimati nešto za imunitet?
m-je medrol vjerojatno

mogu ti samo moje iskustvo u vezi s tim....dobro podnosi, nema glavobolje, tlak i šećer su ok...danas idemo na 8/10... sve blesavoće i kriva ponašanja su se vratila u normalu(uključujući potpunu dezorjentiranost,zaboravljenje gdje je kaj ostavio, koji je dan, kolko je sati...)
mala30 is offline  
Old 01.08.2013., 15:51   #9292
Quote:
mala30 kaže: Pogledaj post
m-je medrol vjerojatno

mogu ti samo moje iskustvo u vezi s tim....dobro podnosi, nema glavobolje, tlak i šećer su ok...danas idemo na 8/10... sve blesavoće i kriva ponašanja su se vratila u normalu(uključujući potpunu dezorjentiranost,zaboravljenje gdje je kaj ostavio, koji je dan, kolko je sati...)
puno ti hvala na ovome postu, puno, puno!
pamuk is offline  
Old 01.08.2013., 19:19   #9293
pamuk,poslije zracenja moze se kao nuspojava pojaviti edem mozga i odredjeni neuroloski ispadi,ali stvar se drzi pod kontrolom dexom i povuce se brzo.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 01.08.2013., 22:01   #9294
dobro je i to znati. strah me jedino što on neće biti u bolnici nego će samo dolaziti na zračenja. valjda će ga kontrolirati svaki dan prije zračenja, nadam se da hoće
pamuk is offline  
Old 01.08.2013., 22:22   #9295
ja vozim tatu na zračenje i deksametazon svaki dan..
ne moraš se bojati, zapravo se ugodno iznenadiš kad vidiš da ponovno zna gdje je, svaki dan otkriješ još neku stvar da se vratila... kad smo krenuli, nije znao gdje smo, nije poznavao ambulantu,ni bolnice,dani, datumi i raspored-nemoguća misija....sad on vodi brigu kad su dva neparna datuma za redom, pa moramo dva dana ujutro na injekcije, muči ga praznik u ponedjeljak jer se ponovo preskače zračenje, vodi me prečicama kroz grad od bolnice do bolnice..
mala30 is offline  
Old 02.08.2013., 09:03   #9296
mala30, drago mi je da kod vas to očito tako dobro njemu djeluje, nadam se da će mu biti i dalje svaki dan samo sve bolje i bolje.
pamuk is offline  
Old 02.08.2013., 16:11   #9297
Quote:
mala30 kaže: Pogledaj post
metix, radi se i rtg i uzv ... mi smo radili nakon 3,5,6... uglavnom, vidi se utjecaj kemo na tumor...
ako tatino ponašanje bude imalo čudno(neke sitnice koje drugi ne zamjećuju, ali ti vidiš da nešto nije onak kak bi trebalo biti), upozori liječnike, i inzistiraj na ct mozga
radio je on CT mozga (privatno bez njihove inicijative) i pronašli jedanu manju metastazu koju je poslije potvrdila i MR i onda je tretirana Gamma knifeom u Zg. Neki dan je radio kontrolnu MR da se vidi ima li kakvih promjena. (ja sam pročitala nalaz, dr. još nije vidio, a čini mi se da nema novih i koliko vidim ta metastaza se smanjuje).

Ne znam šta mogu očekivati nakon RTG-a.
On još uvijek štuca i ima bolove u leđima
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Old 02.08.2013., 20:09   #9298
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
Može li neki savjet gdje (ili gdje točno pitati) je li previše uzimati ovako diuretike (ascites i edem potkoljenica zbog karcinomatoza peritoneja) kako je prepisala spec. obiteljske (onkolog je samo napisao da preporuča diruetike i sad je snalazi se druže).
Znači svaki dan:
1x Fursemid od 40 mg,
1x Aldactone od 50 mg i
0,5x Kalinor (otopljen u 1 dl vode)?

Može li se to sve uzeti u jednom hipu (u usta oba lijeka i popiti s Kalinorom ili treba nekakvi razmak tijekom dana)?
Nije previše,dapače ja ordiniram i veće/duple doze.
Ujutro Fursemid i Aldactone nakon sat dva KCL.
Obavezno kontrola elektrolita u serumu iako će vam LOM reći da je to nepotrebno.
hrvoje dr. is offline  
Old 02.08.2013., 22:24   #9299
Zna li netko broj neke patronažne službe (sestre) u Zagrebu osim ove (zvao sam ih danas malo poslije 4 i nitko se ne javlja), treba mi za ujutro
jojo jojić is offline  
Old 02.08.2013., 23:39   #9300
pozdrav ... zbog dugotrajnog kaslja, ocu (75g) je radjen rtg i bronhoskopija, nalazi ce biti gotovi iduci tjedan, a na CT ide u nedjelju.. konkretan nalaz nemamo osim sjene u hilusu i naravno sumnja na karcinom... izgleda da je neoperabilno a sumnjam da ce biti prreporucena kemoterapija jer je otac smrsavio 10-15kg, iako krvna lsika nije alarmantna osim sedimentacije koja je 88 i nesto povisenih leukocita...od nedjelje iskasljava krv.. moje pitanje je - postoji li ijedan preparat koji moze pomoci kod iskasljavanja jer ga ubija do te mjere da mu se povrace, i da ga sve boli od tog kaslja, nije u stanju niti dvije rijeci izgovoriti bez da se jako ne zakaslje, to je sad vec konstantan kasalj... nikakvu terapiju jos ne prima osim antibiotika jer je nadjeno i oko 1 cm vode u plucima koja nije tretirana, te ima temperaturu koja varira od 37,1-38,4... molim savjet kako olaksati kasalja i iskasljavanje, s napomenom da je dosta dugo vremena uzimao med i djumbir, medjutim nije bas pomoglo kod kaslja.. unaprijed zahvaljujem!
dance-sky is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.