Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2011., 14:37   #21
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nemaš argumente već priču, bajanje....

Svaki detalj teorije evolucije i prirodnih zakonitosti ima daleko jači argument od deus et makina kreacionističkih solucija i dubokoumnih djela evanđelista.

Primjera radi:

1. Zašto je žuni izrastao dugačak oštri kljun i sustav za amortizaciju udara (zbog kojeg ne pati od potresa mozga).

Odgovor A: zato što su neke ptice svoj odgovor u izazovu preživljavanja pronašle u crvićima koji žive pod korom drveta i milijunima godina se prilagođavale tome.

Odgovor B: zato što je dobri Bog tako odredio


2. Zašto neko cvijeće smrdi na govno a ne miriše poput ostalog

Odgovor A: zato što neke kukce privlači miris izmeta, tvari koja njihovim potomcima omogućava sigurno odrastanje. Neke biljke su, na nekakav nama još uvijek nerazumljiv način, došle do toga zaključka i počele su lučiti smrad umjesto mirisa.

Odgovor B: zato što je dobri Bog tako odredio


3. Zašto svaki kamen bačen u vis pada natrag na zemlju

Odgovor A: zato što između tijela koja imaju masu djeluje zakon gravitacije. Veća masa privlači manju

Odgovor B: zato što je dobri Bog tako htjeo


I tako, u nedogled
Ovome se nisam mogao prestati smijati!!!
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:40   #22
dragi Wiki, kao što rekoh, Božje postojanje se nemože dokazati...
Za mene osobno je dovoljno da vjerujem. Ne treba mi nikakav dokaz.
Naš ograničeni um nemože spoznati Božju prisutnost u potpunosti....

Zato ti preporučujem da odustaneš od dokazivanja...
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:44   #23
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Kako bi smo dobili valjani dokaz da Bog postoji trebamo pogledati oko sebe i za svaku stvar koju vidimo pitati se koja je svrha postojanja te stvari.Sigurno će te znati odgovor.
No onda malo razmislite i otiđite pred ogledalo i dobro se pogledajte, a zatim se zapitajte koja svrha ljudskog postojanja?
Svaka stvar koja nastaje, nastaje sa nekom svrhom, tj. odgovara na pitanje zašto?
Pa tako i ljudi.
Za sebe točno ne znamo odgovor na pitanje zašto postojimo.Ali Bog zna.
Kada je Bog stvarao svemir on je sigurno to stvarao sa nekim razlogom, tj. sa nekom svrhom.Svemir nije mogao spontano nastati kao što ni nemože sve ostalo.
Malo pogledajte u nebo i zapitajte se kako je ovo sve moglo nastati i zašto?
Odgovor da je to stvorila priroda sigurno ne zadovoljava odgovor na pitanje zašto?
Da bi nešto postojalo (bilo živo bilo neživo) sigurno treba odgovarati na pitanje zašto postoji.

Vjerujem da su večina ljudi ateisti i da bi na pitanje tko je stvorio svemir odgovorili priroda.
No sama priroda nije mogla stvoriti beskonačno dug svemir sa živim bićima na Zemlji.To nikako nemože nastati spontano ili ni iz čega jer ako se zapitamo kako to da je moglo nastati ni iz čega sigurno nam ta teorija neče držati vodu jer nešto materijalno nemože nastati ni iz čega.A znamo da je sve oko nas itekako materijalno.
I moramo se zapitati zašto su ljudi i ostala živa bića tako savršena.Izvrsno su građena baš u skladu s prirodom.
Sve to nije nikako mogla stvoriti sama priroda jer da bi to mogla stvoriti priroda prvo treba netko nju stvoriti.
Jedini odgovo na sve to je sigurno Bog.A znamo da je Bog nematerijalan i on nema lika.Bog je sila koju se može samo osjetiti.I baš ta sila koja je i više od prekrasne je jednom davno prije 20 milijardi godina odlučila stvoriti svemir sa svrhom da se razvije život na zemlji.

I za kraj-još jednom pogledajte i pokušajte zamisliti koliki je cijeli svemir i koliko postoji stvari u njemu.To se ni najogromnijim brojkama ne može nabrojati.
I sve to nije moglo nastati nikako drukčije nego da je to sve Bog stvorio.
A neš ti dokaza. Ako pak Bog nije stvoren, već je uzrok sam sebi, zašto onda i univerzum ne bi mogao biti uzrokom sam sebi - pa ti ni ne treba Bog? A ako pak univerzum nije uzrokom sam sebi, zašto onda i Bog sam ne bi upao u iste probleme kao univerzum, jer jednostavno, sva pitanja koja možeš postaviti za univerzum, možeš i za Boga?

Dakle, ili imaš situaciju da Bog uopće ne postoji, jer je univerzum uzrokom sam sebe, ili Bog postoji, no nije ništa manje u svome postojanju problematičan negoli univerzum.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:46   #24
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Ovome se nisam mogao prestati smijati!!!
Ne čudi me.

S druge strane, prihvatljiva ti je "činjenica" da je Noa na korablju ukrcao soba, čudnovatog kljunaša, komodo zmaja, pingvina, pandu, čovječju ribicu i ostalu ekipu?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:47   #25
Quote:
Marihi kaže: Pogledaj post
Naš ograničeni um nemože spoznati Božju prisutnost u potpunosti....
Ako se već dopusti da je naš um ograničen, onda je moguć i scenarij da je sama naša ideja da uopće postoji neka Božja prisutnost zapravo produkt ograničenosti naših umova da uvide neko drugo alternativno objašnjenje.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:47   #26
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ne čudi me.

S druge strane, prihvatljiva ti je "činjenica" da je Noa na korablju ukrcao soba, čudnovatog kljunaša, komodo zmaja, pingvina, pandu, čovječju ribicu i ostalu ekipu?

Odite vrit kak ste smešni....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:57   #27
Quote:
prolaz-nick kaže: Pogledaj post
Ako se već dopusti da je naš um ograničen, onda je moguć i scenarij da je sama naša ideja da uopće postoji neka Božja prisutnost zapravo produkt ograničenosti naših umova da uvide neko drugo alternativno objašnjenje.
Kako god bilo, meni je osobno vjera u Boga nešto bez čega nebih mogao živjeti.
Nekima se to naravno čini ludo , no mene itekako to čini potpunim čovjekom.

I Božju prisutnost osjetim srcem. Ja nemogu drugačije objasniti zašto vjerujem, nego jednostavno mogu reći da vjerujem i u vjeri rastem...
Ne pokušavam dokazati Božje postojanje, već svojim životom nastojim prenijeti Njegovu poruku.
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:01   #28
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nemaš argumente već priču, bajanje....

Svaki detalj teorije evolucije i prirodnih zakonitosti ima daleko jači argument od deus et makina kreacionističkih solucija i dubokoumnih djela evanđelista.

Primjera radi:

1. Zašto je žuni izrastao dugačak oštri kljun i sustav za amortizaciju udara (zbog kojeg ne pati od potresa mozga).

Odgovor A: zato što su neke ptice svoj odgovor u izazovu preživljavanja pronašle u crvićima koji žive pod korom drveta i milijunima godina se prilagođavale tome.

Odgovor B: zato što je dobri Bog tako odredio


2. Zašto neko cvijeće smrdi na govno a ne miriše poput ostalog

Odgovor A: zato što neke kukce privlači miris izmeta, tvari koja njihovim potomcima omogućava sigurno odrastanje. Neke biljke su, na nekakav nama još uvijek nerazumljiv način, došle do toga zaključka i počele su lučiti smrad umjesto mirisa.

Odgovor B: zato što je dobri Bog tako odredio


3. Zašto svaki kamen bačen u vis pada natrag na zemlju

Odgovor A: zato što između tijela koja imaju masu djeluje zakon gravitacije. Veća masa privlači manju

Odgovor B: zato što je dobri Bog tako htjeo


I tako, u nedogled

Istini za volju, čisto konceptualno gledano, A ne treba isključivati B. B predstavlja višu razinu objašnjenja, dok A specifični mehanizam na koji se božja volja manifestira. Naravno, stvar je da je na mjesto Boga moguće ubaciti bilo koji drugi metafizički entitet - pa je stvar epistemološko-konfirmacijski vrlo problematična, jer zašto ne postulirati crnog đavla, Brahmu, Zeusa itd. Kao što bi joj ovi britvaši prigovorili da uvodi jedan nepotreban entitet, jer objašnjenje može funkcionirati i bez njega (gdje se opet može ustrajati da to što objašnjenje može funkcionirati, ne znači da je i istinito, jer možda su teorije s više entiteta istinitije negoli one s manje). No u svakom slučaju, to samo po sebi mogu bit kompatibilna objašnjenja, funkcionirajući na različitim razinama. Što, ponavljam, ne povlači njihovu istinitost, no pak ni automatski implicira lažnost.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:03   #29
Quote:
prolaz-nick kaže: Pogledaj post
Ako se već dopusti da je naš um ograničen, onda je moguć i scenarij da je sama naša ideja da uopće postoji neka Božja prisutnost zapravo produkt ograničenosti naših umova da uvide neko drugo alternativno objašnjenje.
Vrlo lako moguće. No tu ograničenost naših umova može "odblokirati" razmišljanjem, promišljanjem, istraživanje, propitivanjem, sumnjom - a nasuprot toga imamo vječiti status quo. A koliko se naprosto jednostavnim čini odbaciti okove pokazuje primjer Galilea. Stoljećima nikome nije palo na pamet (što od indoktrinacije što od straha) raditi nešto najnormalnije - probati i gledati što se događa (ono što danas zovemo pokusom). Pazi sad - jedan od najvećih prodora čovječanstva je to što se Galileo dosjetio uperiti teleskop u svemir i promatrati, zapisivati, bilježiti i donositi zaključke iz toga, ili to što se dosjetio bacati kugle sa tornja. Danas bi rekli, neš ti dosjetke. Ali za to je čovjeku trebalo ravno 16 stoljeća p.k. 1600 godina!!!
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:09   #30
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Pročitaj knjigu putovanje duša i sudbina duše od dr.Michaela Newtona pa će ti sve biti jasno.
Te knjige nisu dokaz za postojanje života nakon smrti, one samo pokazuju kako se iz istraživanja može doći do zaključaka do kojih se došlo.

Što se teme tiče, dokaz Boga je individualan i ako si je netko uspio dokazati Boga, meni drago. Ja ga sebi još nisam dokazao, ne na način da ne bi trebao više vjerovati u njega.
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:09   #31
Quote:
Marihi kaže: Pogledaj post
Kako god bilo, meni je osobno vjera u Boga nešto bez čega nebih mogao živjeti.
Nekima se to naravno čini ludo , no mene itekako to čini potpunim čovjekom.

I Božju prisutnost osjetim srcem. Ja nemogu drugačije objasniti zašto vjerujem, nego jednostavno mogu reći da vjerujem i u vjeri rastem...
Ne pokušavam dokazati Božje postojanje, već svojim životom nastojim prenijeti Njegovu poruku.
To što ti ne možeš bez te ideje živjeti, i dalje ne znači da one nužno postoje neovisno od tebe. Ljudi vjeruju u vilenjake, zmajeve, dobre i loše duhove, vještice... pri čemu im ti entiteti mogu predstavljati nešto čime oni grade svoj smisao života. Tako je i Son of Sam navodno srcem osjećao psa koji mu je govorio da ubija okolo-naokolo. Utoliko, sasvim otvoreno pitanje je je li to što ti osjećaš srcem nešto što je zapravo rad nekih specifičnih mehanizama, te ništa više od toga.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:28   #32
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Vrlo lako moguće. No tu ograničenost naših umova može "odblokirati" razmišljanjem, promišljanjem, istraživanje, propitivanjem, sumnjom - a nasuprot toga imamo vječiti status quo. A koliko se naprosto jednostavnim čini odbaciti okove pokazuje primjer Galilea. Stoljećima nikome nije palo na pamet (što od indoktrinacije što od straha) raditi nešto najnormalnije - probati i gledati što se događa (ono što danas zovemo pokusom). Pazi sad - jedan od najvećih prodora čovječanstva je to što se Galileo dosjetio uperiti teleskop u svemir i promatrati, zapisivati, bilježiti i donositi zaključke iz toga, ili to što se dosjetio bacati kugle sa tornja. Danas bi rekli, neš ti dosjetke. Ali za to je čovjeku trebalo ravno 16 stoljeća p.k. 1600 godina!!!
Pa zapadna astronomija teško da je prva. Proučavanja zvijezda već imaš u paleolitskoj astronomiji, Kini i sl. Nisu svi potpisivali ideju o nepromjenjivom nebeskom svodu, kao što je bilo popularno na ptolomejevskom Zapadu.

A što se konkretnog Gallilea tiče, pa nisu ni njegovi suvremenici bili neopravdani što ga nisu odmah prihvatili. Primjerice, ptolomejevska priča bila je koherentnija s tamošnjim teorijama svijeta, npr. aristotelizmom, davala je predviđanja ništa pretjerano bolja i gora negoli galileovsko-kopernikanska, a niti je bila nešto pretjerano kompliciranija. Ujedno je imala anomalija o kojima nije znala reći išta pretjerano smisleno - kao, ako se Zemlja kreće, zašto onda kugle koje se bacaju s tornjeva ne bivaju pomaknute uoči kretanje Zemlje dok dođu do dna, ili zašto pak ptice ne budu otpuhane na polovima. Ili pak, zašto udaljene zvijezde gledane u zimi i ljeto ne vide se pod drukčijim kutem - što bi se očekivalo ako se postulira drugačija pozicija Zemlje u tim periodima. Na što su ovi ad hoc postulirali da su zvijezde predaleko da bi se vidio kut - što se pokazalo točnim, no istini za volju, tad je tek bilo predmetom pukog nagađanja.

Također, sam Gallileo u svome Razgovoru o dva velika svjetonazora koji se bavio promocijom kopernikanstva spram ptolomejstva, uopće nije uključio teoriju Tycho Brachea, koji je zadržao ideju da je Zemlja u središtu, no učinio je sustav koncentričnih kružnica koji se bio sasvim kompatibilan sa svim empirijskim podacima koji su mogli bit pribavljeni teleskopskim putem. I nije izbacio Brachea jer ga je mogao opovrgnuti, već upravo zato jer ga nije mogao ičime. Utoliko se može govoriti i o dozi intelektualnog nepoštenja s Gallilejeve strane, jer nije obznanio sve dostupna alternativna objašnjenja evidencije koja su u tom trenu postojala.

Što se tiče razmišljanja, promišljanja, istraživanja, propitivanja, sumnje - to su respektabilne prakse koje su dovele ovim i onim znanstveno-tehnološkim postignućima i uvidima, no zasigurno imaju svoje granice. Primjerice, ako imaš u vidu da znanje nikad nije produktom čistog empirijskog usvajanja osjetilnih podataka, već usustavljivanja tih podataka u raznorazne konceptualne okvire, a onda i da je jedan set podataka moguće uvrstiti u više različitih, pa i teoretski nekompatibilnih konceptualnih okvira - dolazi se trenutku da će ti sve te prakse teško pomoći da ikad iscrpiš prostor svih mogućih tumačenja nekoga fenomena.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:36   #33
Quote:
prolaz-nick kaže: Pogledaj post
To što ti ne možeš bez te ideje živjeti, i dalje ne znači da one nužno postoje neovisno od tebe. Ljudi vjeruju u vilenjake, zmajeve, dobre i loše duhove, vještice... pri čemu im ti entiteti mogu predstavljati nešto čime oni grade svoj smisao života. Tako je i Son of Sam navodno srcem osjećao psa koji mu je govorio da ubija okolo-naokolo. Utoliko, sasvim otvoreno pitanje je je li to što ti osjećaš srcem nešto što je zapravo rad nekih specifičnih mehanizama, te ništa više od toga.
Ja nisam ni jednom rekao ništa o nužnom postojanju. Jer kad bih ZNAO da Bog postoji, onda više nebih trebao vjerovati, što je i logično.

A jeli to što ti ne osjećaš isto posljedica nekih mehanizama??

Ja samo znam da ne bih mogao graditi svoj život na smislu da ništa nema smisla... Jer to mi jednostavno nema smisla....

Sa time što sam vjernik, ne znači da u 21. stoljeću nemogu funkcionirati "normalno"...


Sve u svemu, draže mi je vjerovati da je ovaj život ipak "priprema" za nešto. Sa takvim razmišljanjem sve više "otkrivam" Božju prisutnost u svom životu....
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 16:24   #34
Quote:
Marihi kaže: Pogledaj post
Ja nisam ni jednom rekao ništa o nužnom postojanju. Jer kad bih ZNAO da Bog postoji, onda više nebih trebao vjerovati, što je i logično.
A dobro, to je ovisno na koju definiciju znanja pristaješ. Primjerice, popularna je ona znanja kao opravdanog istinitog vjerovanja. Dakle, to što je nešto znanje, ne znači da je iz njega isključeno vjerovanje, već da se radi o utemeljenijoj vrsti vjerovanja.


Quote:
A jeli to što ti ne osjećaš isto posljedica nekih mehanizama??
Moguće, ja kao agnostik-skeptik nemam problema s takvim scenarijima. To je bilo navedeno ponajprije jer si ti rekao da ne možeš drugačije objasniti zašto vjeruješ. Ovo bi bilo tek jedno alternativno objašnjenje koje pokazuje da se u principu dade drukčije objasniti.

Quote:
Ja samo znam da ne bih mogao graditi svoj život na smislu da ništa nema smisla... Jer to mi jednostavno nema smisla....
Pa ne gradiš svoj život na smislu da ništa nema smisla, već je u egzistencijalističkim sustavima besmisao upravo preduvjet građenja vlastitog smisla. To što nisi u svojoj egzistenciji zadan, otvara prostor za veći raspon samozadavanja. Ne treba se već unaprijed imati čvrsti temelj, pa kao što temelj ne treba bit nešto što postoji vandruštveno, da bi se izgradilo nešto na čemu život počiva.

Quote:
Sa time što sam vjernik, ne znači da u 21. stoljeću nemogu funkcionirati "normalno"...
Pa tko je to uopće tvrdio?

Quote:
Sve u svemu, draže mi je vjerovati da je ovaj život ipak "priprema" za nešto. Sa takvim razmišljanjem sve više "otkrivam" Božju prisutnost u svom životu....
A ono, zvuči mi blisko prijateljičinom kazivanju da joj Bog služi kao netko s kim voli tu i tamo porazgovarati i povjerit se, pa joj nakon tog bude lakše, iako je i sama svjesna da vrlo vjerojatno nema Boga, ili nema tog koji baš nju sluša dok mu priča. Što se mene tiče, whatever works, sve dok ne polučuje pretjerano negativne posljedice za ostale, ili za što god se već drži relevantnim.

Zadnje uređivanje prolaz-nick : 13.06.2011. at 16:48.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 16:36   #35
Ma evo finalnog dokaza, ja sam ga usnimio kamerom:


mod:
prevelika slika

Zadnje uređivanje blue bird : 14.06.2011. at 11:03.
velikiprasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:17   #36
Wiki, ne daj se.
Evo ovde mozes naci, jos par neoborivih dokaza o opstojanosti boga.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 01:31   #37
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Wiki, ne daj se.
Evo ovde mozes naci, jos par neoborivih dokaza o opstojanosti boga.
Da, baš neoborivih, pogotovo ona lista "dokaza" koju si pri početku sklepao Logička pogreška do logičke pogreške
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 00:40   #38
Je li moguće da Bog postoji?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 20:01   #39
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Je li moguće da Bog postoji?
naravno da je moguće

samo trebaš vjerovati
Titanoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 20:31   #40
I tvoj imaginarni prijatelj je uvjek uz tebe!
Ljubusak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.