Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2017., 18:38   #1401
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Tvrdim da postoji transpersonalno stanje svijesti odnosno experience of no self i to stanje je dokaz sam po sebi kao što sam ja vlastiti dokaz da znam dobro engleski jezik.
Možda si ti sam sebi dokaz da dobro znaš engleski, ali da bih ja zaista znao da ga ti dobro znaš morao bi me u to uvjeriti.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
ne samo da tvrde nego kažu da su to realizirali u praksi i STALNO TAKO ŽIVE
Da, pa što? Neki ljudi isto tako tvrde da su u svakodnevnom kontaktu s Gospom.
Ali tu se uopće ni ne radi o dokazima. Ne može netko dokazati nešto što je načelno nemoguće, naime da je moguće konkretno postojanje forme bez sadržaja.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 18:48   #1402
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
kako sad s "univerzalnog aspekta" a ne aspekta pojedinačnog čovjeka?......mislim jesi li ti pojedinačni čovjek ili čarobnjak iz oza?
Pa svaka pojedinačnost jest jedinstvo partikularnog i univerzalnog. Ako govorimo o pojmu načelno i o tome da pojam stoji u podlozi realnosti, dakle da uočavanjem nužnih logičkih relacija - a to znači nužnih relacija mišljenja -uočavamo i nužne relacije realnosti, onda je očito da ovdje govorimo s univerzalnog aspekta. Dakako da je uvijek moguće uzeti nekog idiota ili shizofreničara, pa pokazati da njegove relacije mišljenja ne odgovaraju relacijama realnosti. Ali time nismo dokazali da je realnost općenito nespoznatljiva.

Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
nisam tvrdio da pojmovi ne reflektiraju stvarnost već da su malčice distrordirani...osim toga nije li sunyata u podlozi stvarnosti?
Ako je pojam "distorziran" onda je po definiciji neistinit. Ne vidim treću mogućnost. A u podlozi stvarnosti je sve ono što je nadosjetilno. Ako hoćeš, i sunyata, zašto ne, ali ne samo sunyata. Možemo reći da su sve kategorije u "podlozi" ili kako bi Grci rekli u "hypokymeinonu", ili kako se kasnije uobičajilo u "supstanci": i bitak, i kvaliteta, i mjera, i esencija i pojam. Razlika je samo u tome što je pojam za tu ulogu adekvatniji od svih ostalih kategorija koje mu prethode.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 18:49   #1403
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ti si pitao postoji li neko znanje koje ne ovisi o pojmovima.
Ja sam odgovorio -samo ovo i to - JESAM

Možda nesporazum leži u dualnoj prirodi jezika.

1) Prije svega JESAM nije znanje.
Ako JESAM nije znanje, onda nisi odgovorio na moje pitanje "Postoji li neko znanje koje ne ovisi o pojmovima?"

Quote:
E pa sada ako idemo filozofski cjepidlačiti možeš samo biti siguran da ti postojiš.
Otkud ti znaš u što ja mogu biti siguran?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:05   #1404
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Jasno da postoji razlika, ali sam mislio da svaka spoznaja nečega ujedno znači i znanje o tome.
Jest znanje u neku ruku, ali ne u uobičajenom smislu. Intuicija je znanje pojedinačnosti - neke pojedinačne cjeline. Konceptualno znanje te cjeline je znanje u pravom smislu riječi, a u tom slučaju to znači da si tu pojedinačnost povezao s univerzalnim.

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Sad mi nije baš jasno. Odnosi li se intuitivna spoznaja samo na onoga tko se izražava (umjetnika) kroz umjetničko djelo ili i na onoga tko ga "doživljava", tko "prepoznaje" taj izraz?
I na jednog i na drugog. To je ista stvar! Nema razlike: intuicija=izraz. Croce: "Duh intuira samo ako je djelatan, ako oblikuje, izražava. Onaj tko intuiciju odvaja od izraza ne uspjeva ih više nikad povezati."
... i dalje:

Quote:
"Svatko može iskušati svjetlo koje ga iznutra obasjava kad uspije, i samo u času kad uspije formulirati samom sebi vlastite dojmove i osjećaje. Osjećaj i dojmovi prelaze tada posredstvom riječi iz mračnog područja psihe na svjetlost kontemplativnog duha. Nemoguće je u tom spoznajnom procesu razlikovati intuiciju od izraza. Jedno se iskazuje s drugim, u istom času kad i drugo, jer nisu dvoje nego jedno."
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Slažem se. Ali i svako živo biće je isto tako jedinstveno i nedjeljivo. Čini se da je neprikladno pristupati umjetnosti sa stanovišta univerzalnih pojmova, ali onda je jednako tako neprikladno pristupati znanstveno (biologistički, psihologistički) živim bićima.
Ne da je neprikladno, nego je neistinito ako je taj pristup isključiv, odnosno jednostran.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:15   #1405
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa svaka pojedinačnost jest jedinstvo partikularnog i univerzalnog. Ako govorimo o pojmu načelno i o tome da pojam stoji u podlozi realnosti, dakle da uočavanjem nužnih logičkih relacija - a to znači nužnih relacija mišljenja -uočavamo i nužne relacije realnosti, onda je očito da ovdje govorimo s univerzalnog aspekta. Dakako da je uvijek moguće uzeti nekog idiota ili shizofreničara, pa pokazati da njegove relacije mišljenja ne odgovaraju relacijama realnosti. Ali time nismo dokazali da je realnost općenito nespoznatljiva.
Kužim ja sve to...



Quote:
Ako je pojam "distorziran" onda je po definiciji neistinit. Ne vidim treću mogućnost.
pa razlika je da li se stvarnost zrcali od npr ilustracije radi, površine vode ili ogledala a čak ni ogledalo ne prikazuje vjerno trodimenzionalu stvarnost. isto je i sa pojmovima. U protivnom ne bismo vodili ovu raspravu.
Mislim svaki pojam je uz to na kraju i subjektivan.
Quote:
A u podlozi stvarnosti je sve ono što je nadosjetilno. Ako hoćeš, i sunyata, zašto ne, ali ne samo sunyata. Možemo reći da su sve kategorije u "podlozi" ili kako bi Grci rekli u "hypokymeinonu", ili kako se kasnije uobičajilo u "supstanci": i bitak, i kvaliteta, i mjera, i esencija i pojam. Razlika je samo u tome što je pojam za tu ulogu adekvatniji od svih ostalih kategorija koje mu prethode.
Kako sad i sunyata i kategorije? Sunyata je ontološki nihilizam.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 20:08   #1406
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ali meni je zanimljiv primjer glazbe. Ako slušam neku pjesmu onda intuitivnu spoznaju ljepote ne mogu izraziti pojmovima. Mogu reći da je lijepa ili nešto slično, ali to nije identično doživljaju. Za mnoge pjesme mogu reći to isto, ali one se ipak razlikuju. Ali ako pretpostavimo da pojmove nije nužno izražavati riječima, onda bismo možda mogli reći da je svaka pjesma izraz nekog pojma.
Ne znam da li bi jedna pjesma bila izraz samo jednog pojma ...

Meni je pjesma = ugođaj .... Ugođaj ili atmosfera, ono nešto što obuhvaća cjelinu u malom ... Tu cjelinu osjećamo ali je ne možemo baš najbolje logički opisati jer je sastavljena od misli, emocija, vremena, prostora, određene dubine i visine i težine i širine, nevidljivih statista i svega što ne stane tako lako u "dvodimenzionalnost" samo jedne riječi tj pojma

A najznačajnija mi je ona muzika koja mi vrati neki davno zaboravljeni trenutak, jer dok sam je slušala bila sam u određenom stanju, zaokupljena određenim mislima, i sve se to utisnulo u melodiju koja je na taj način postala zapis svega onoga što jedan trenutak obuhvaća ...
Zadnjih godina mi se dešavalo da čujem iznova neke pjesme koje bi me vratile u sasvim određene trenutke u prošlosti kojih se inače nikada ne bih sjetila. Slično kao onaj Proustov kolačić. Znači, sjećanja su zapisana zaista u svemu i mogu biti otključana putem bilo kojeg osjetila (sluh, njuh, vid, itd)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 21:08   #1407
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Znači, sjećanja su zapisana zaista u svemu i mogu biti otključana putem bilo kojeg osjetila (sluh, njuh, vid, itd)
Da, kao u pjesmi Grad Drage Mlinarca:

Taj tvoj voljeni grad,
u svakom kutku čuva za te sjećanja...
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 22:52   #1408
PARSIFAL:

Quote:
POSTOJIM.

TO JE JEDINI KAPITAL KOJI IMAM

Samo sam ustvrdio ono što jest i u što se NE MOŽE SUMNJATI .
ustvari otvorio sam o tome i temu.
JEDINA ISTINA U KOJU SE NE MOŽE SUMNJATI.

dakle

postojim . to NIJE pojam .to je JEDINI kapital koji svatko od nas ima.

jesam. (to je identično onom gore postojim samo sam ga sada izdvojio da ne počneš petljati )

dakle,

jesam nije ni pojam ni osjećaj tj ne znam što je to pojam i nije me briga.

SVE DRUGO NE ZNAM ŠTO JE ALI

JEDINO U ŠTO SAM POSVE SIGURAN JE TO DA JESAM.
JA ili JASTVO je potpuno tačan odgovor na pitanje ŠTA POSTOJI, tj. odgovor na prvo od tri moguća egistencijaln pitanja. Ostala dva pitanja glase: KAKO JASTVO postoji i ZAŠTO. Kad odgovoriš tačno i na ova druga dva pitanja to će da bude Konačna i Cela Istina o POSTOJANJU i to će da bude kraj diskusije na temu "POSTOJANJE". Zato što sve što postoji je za sebe i u sebi JA i što sem tog JA ničeg drugog nema da postoji. Sve što je DRUGO od JASTVA, samo su fizičke i psihičke manifestacije, tj, kretanja i radnje JASTVA, koje nemaju značenje postojanja, zato jer kretanja i radnje ne mogu da postoje same po sebi ako nemaju u sebi svoje JASTVO koje ih kao fizičke i psihičke radnje vrši, koje služe Jastvu da pomoću njih POSTOJI i da ZNA DA POSTOJI.

Fizičke i psihičke manifestacije, odnosno, radnje JASTVA pomoću kojih Jastvo postoji i pomoću kojih ZNA da postoji su: naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje. Ove fizičke i psihičke radnje su ono što se podrazumeva pod rečju i pojmovima "materija", "život" i "svemir". I kad kroz prirodne nauke, psihologiju, parapsihologiju filozofiju i teologiju itd. pručavamo materiju, život i svemir, mi ne prouvamo POSTOJANJE, već samo fizičku i psihičku manifestaciju, tj. fizičke i psihičke radnje JASTVA koje jedino postoji. Kad Jastvo prestane sa vrši te svoje fizičke i psihičke radnje, materija, život i svemir nestaju kao da ih nikad nije ni bilo. Ostaje samo svemiska crna jama, kvantni vakuum, prostor bez materije i materijalnih formi. Ostaje da postoji samo NEMATERIJANO JASTVO. I ostaju njegovih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti pomoću kojih uvek iznava, ciklično i večito gradi i ruši materijalni svemir i život u njemu i na taj način se stalno pretače kroz svoja TRI prirodna oblika i stanja i tako se večito SAMOODRŽAVA, tj. POSTOJI. Ne po načinu večitog TRAJANJA, već večitog TROOBLIČNOG PONAVLJANJA. Sve po principu "jaje - pile - koka". Svaka fizička i psihička radnja koju Jastvo izvrši ima svoje tri faze i stanja. Svaka uvek iznova iz mirovanja počenje i razvija se do maksimuma, zatim slabi jenjava i na kraju u mirovanju završava.

I to je Cela i Konačna Istina, kako o POSTOJANJU, tako i o materiji, životu i svemuru koji nemaju značenje POSTOJANJA, već samo značenje fizičke i psihićke manifestacije, tj radnje JASTVA koje jedino i uistinu, tj. APSOLUTNO POSTOJI. Dok materija, život i svemir kao fizičke i psihičke radnje, postoje samo uslovno, tj. RELATIVNO, a to znači samo ako POSTOJI JASTVO koje ima sposobnost fizičke i psihičke radnje da vrši.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 10:18   #1409
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Hteo sam da kažem da su Svest i materija jedna i ista prirodna sila i pojava, koja, kada miruje, tada nije materijalna. Ona se tada manifestuje kao ništavilo, nirvana, kvantni vakuum, prostor bez materije i materijalnih formi.
Ti to nazivaš Svijest. Vjerojatno si u pravu da je to zaista svijest, ali ne možemo biti sigurni.
Jedino što pouzdano znamo o tome je da to prenosi em valove pa je zato bolje to zvati medijem ili eterom.


Quote:
zato što Svest kad miruje ona je samo Subjekt, a kad se napregne i pokrene ona se menja, tj. poprima fizička svojstva sile i mase i postaje objekt.
Tako je, mijenja se. Subjekt nakon što se pokrenuo više nije onakav kakav je bio dok je mirovao.
To ti i govorim, da subjekt kad miruje i kad se kreće NIJE isti. To su dva različita pojma.

Podcjenjuješ pojam kretanja. Kretanjem se stvara nešto novo.

Govorim o kretanju jer je tako lakše shvatiti ali to čak niti nije kretanje u klasičnom smislu.
To je manifestiranje.


Quote:
Ali bez obzira na razlike tu ipak nemao postojanje dviju različitih prirodniih sila i pojava, već uvek samo jednu.
To što ti nazivaš svijest a ja eter, to uopće nije ni sila ni pojava. To je sveprožimajući nematerijalni medij.
Budući je nematerijalan on nije stvarna pojava koju mi možemo opaziti. On je za nas samo prazan prostor.


Quote:
Samo jednu zato što uvek i samo Svest, tj. subjekt ima značenje postojanja, a objekt, nema. Nema zato što je objekt uvek kretanje Svesti i što kretanje ne može da postoji bez kretača koji se kreće, a to je uvek i samo Svest. Dakle, nikad ne postoji kretanje samo po sebi, već uvek i samo kretač koji se kreće. Što podrazumeva da ceo materijalni svemir zajedno sa životom u sebi, nema značenje postojanja, zato jer se sav sastoji od fizičkih i psihičkih procesa ktetanja i radnji.
Tvoja logika bi vrijedila kad bi primjer kretača i njegove kretnje odgovarao onome što se zaista događa. Ali ne odgovara, zato što se eter uopće ne kreće.
Samo supstanca se može kretati, a eter nije nikakva supstanca.

Eter je praznina, a praznina se ne može kretati.
Kretanje je fizikalni proces, a eter nije fizikalni objekt.

Eter je nemanifestirano stanje postojanje. To nije postojanje nego je to stanje koje prethodi postojanju.

Eter je "ništavilo" koje u sebi sadrži neograničeni stvaralački potencijal.

"Ništavilo" je zato što nema nijedno fizikalno svojstvo, a navodnici su zato što to ništavilo ima sposobnost da prestane biti ništavilo.


Quote:
Ostaje samo svemirska crna jama, kvantni vakuum, prostor bez materijalnih formi.
To će se jednom zaista dogoditi, odnosno svemir će zaista prestati postojati.
Tada neće biti ničega osim praznog prostora.

To će neko vrijeme tako trajati i onda će taj "prazni" prostor ponovo manifestirati svoj potencijal, i pojavit će se novi svemir.


Quote:
govorimo o kretanju čestioca i delova Svesti koje kretanjem poprimaju materijalna svojstva i koje tako grade sve materijalne forme
Ne postoje čestice svijesti.
Čestica je nešto materijalno. Već sam ti rekao da ti ovo shvaćaš previše materijalistički. Ti imaš ideju čestice koja se kreće, a to je pogrešno. Na fundamentalnoj razini nema nikakvih čestica. Tamo postoje samo valovi i ništa drugo osim valova.


Quote:
E, tu sada ti grešiš. Radnje ne mogu da postoje same po sebi i vrše same sebe bez vršioca koji radnju vrši. Vršilac radnje i radnja su nedeljivi jedno od drugog i uvek su jedno. Stvar je samo u tome što mi možemo da opazimo samo radnju kao fizički objekt, a ne i unutrašnju, nematerijalnu, subjektivnu i svesnu suštinu te radnje koja kao energija i subjekt deluje iz nutrine radnje i čini je vidljivom.
Tako je, pa to ti ja cijelo vrijeme govorim.


Quote:
ljudski organizam kao celina ima i jedno posebno, ljudsko svesno jastvo, koje vrši ulogu kolektine svesti celog ljudskog organizma i svih njegovih delova i upravlja kretanjem i radom organizma kao celine.
Da


Quote:
Na istom principu su napravljene sve materijalne forme u svemiru, koje su samo hijerarhije malih i velikih elektromagnetnih polja sa različitim brzinama vibracija i različitim gustinama, koje egzistiraju jedne unutar drugih.
Da.
Materijalnost je samo makroskopski efekt. Stvar koju mi doživljavamo kao materijalnu unutar sebe uopće nije materijalna. Nimalo. Nema nijednog djelića unutar nje koji je materijalan.
Svaka i najmanja čestica po svojoj unutrašnjoj strukturi nije ništa drugo nego vrtlog em valova.
Zbog toga što je taj vrtlog lokaliziran na malom prostoru nama izgleda kao da je to materijalna čestica.


Quote:
Svest kad se napregne i pokrene i postane materijalna, ne može objektivno da se manifestuje ni na jedan drugi način do kao svetleće elektromagnetno energetsko polje koje vibrira
Tako je.
Eter se može manifestirati samo kao em val, i ni na jedan drugi način.


Quote:
ti tu logiku sada pokušavaš da obrneš ... da materija stvara Svest.
Pogrešno si me shvatio. Ja ne mislim da materija stvara svijest.


Quote:
Ramisli malo o ovome što kažeš ...nije tačno da te fizičke i psihičke radnje mogu da postoje same po sebi i uzrokuju Svest.
Ja to nisam ni rekao.
Em valovi ne bi mogli postojati da nema etera.
Nisu valovi uzrok etera nego obrnuto.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 10:41   #1410
Quote:
Nji Hao kaže: Pogledaj post
To će se jednom zaista dogoditi, odnosno svemir će zaista prestati postojati. Tada neće biti ničega osim praznog prostora.
Nitko ne može znati što će se dogoditi u dalekoj budućnosti.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 16:46   #1411
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nitko ne može znati što će se dogoditi u dalekoj budućnosti.
U čemu je bitna razlika između predviđanja za blisku i daleku budućnost, ako se temelje na istim principima?

Ne bi li onda bilo logično da tvrdiš da su bilo kakva predviđanja nemoguća?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 17:12   #1412
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
U čemu je bitna razlika između predviđanja za blisku i daleku budućnost, ako se temelje na istim principima?

Ne bi li onda bilo logično da tvrdiš da su bilo kakva predviđanja nemoguća?
Ništa se ne može predvidjeti s apsolutnom sigurnošću, ali je obično lakše predvidjeti bližu budućnost. Razlika je u tome što je bliska budućnost u tješnjoj uzročno posljedičnoj vezi sa sadošnjošću, nego daleka budućnost. U nekoj budućnosti koja je između bliske i daleke, možemo doći do spoznaja koje bitno mijenjaju naše shvaćanje principa iz kojih sada izvodimo predviđanja.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 00:13   #1413
NJI HAO:

Quote:
Ti to nazivaš Svijest. Vjerojatno si u pravu da je to zaista svijest, ali ne možemo biti sigurni. Jedino što pouzdano znamo o tome je da to prenosi em valove pa je zato bolje to zvati medijem ili eterom.
Možemo da budemo sigurni da je to Svest zato što se materijalna stvarnostne ne sastoji ni od čega drugog do od sedam fizičkih i psihičkig radnji naprezanja, krertanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja i što iz vlastitog iskustva našeg materijalnog tela kao dela te sveukuone materijalne stvarnosti znamo da sve te fizičke i psihičke radnje u našem telu vrši naše Jastvo koje je ono što se podrazumeva pod pojmom "Svest»

Quote:
To što ti nazivaš svijest a ja eter, to uopće nije ni sila ni pojava. To je sveprožimajući nematerijalni medij. Budući je nematerijalan on nije stvarna pojava koju mi možemo opaziti. On je za nas samo prazan prostor.
Nije tako. To što ti nazivaš imenom eter uvek se manifestuje kao elektromagnetno svesno polje koje vibrira. Stvar je u tome što postoji hijerarhija elektromagnetnih polja - velikih sa sporijom vibracijom i manjom gustinom i malih sa bržom vibracijom i većom gustinom. Gde imamo situaciju da manja elektromagnetna polja sa većom gustinom uvek egzistiraju unutar većih sa manjom gustinom, pa veća elektromagnetna svesna polja uvek prožimaju i informatički povezuju manja svesna elektromagnetna polja i tako igraju ulogu medija. Kao što, na primere, sve elementarne čestice u atomu okružuje i prožima jedno veće elektromagnetno polje, Ili kao što sve atome planete Zemlje obuhvata i prožima elektromagnetno polje planete zemlje. I ljudski organizam ili bilo koji organizam takođe ima svoje elektromagnetno polje koje ga obuhvata i prožima. I ceo svemir ima svoje elektromagnetno svesno polje kojim je obuhvaćen i prožet. Opširnije o tome sam objasnio na mom videu na Youtube pod naslovom «Zakon postojanja».

Quote:
Tvoja logika bi vrijedila kad bi primjer kretača i njegove kretnje odgovarao onome što se zaista događa. Ali ne odgovara, zato što se eter uopće ne kreće.
Samo supstanca se može kretati, a eter nije nikakva supstanca.

Eter je praznina, a praznina se ne može kretati.
Kretanje je fizikalni proces, a eter nije fizikalni objekt.

Eter je nemanifestirano stanje postojanje. To nije postojanje nego je to stanje koje prethodi postojanju.

Eter je "ništavilo" koje u sebi sadrži neograničeni stvaralački potencijal.

"Ništavilo" je zato što nema nijedno fizikalno svojstvo, a navodnici su zato što to ništavilo ima sposobnost da prestane biti ništavilo.
Ne postoji nikakv eter. Postoje samo elektromagnetna polja, velika i mala koja se nalaze jedna unutar drugih. Manja elektromagnetna polja se uvek kreću ili rade unutar većih, A veće u odnosu na manja elektromagnetna polja u sebi uvek miruje. Ali se i to veće elektromagnetno polje kreće ili radi unutar onog još većeg elektromagnetnog polja u kojem se ono nalazi. Pogledaj moj video na Youtuube pod naslovom «Zakon postojanja».

Quote:
To će se jednom zaista dogoditi, odnosno svemir će zaista prestati postojati. Tada neće biti ničega osim praznog prostora.

To će neko vrijeme tako trajati i onda će taj "prazni" prostor ponovo manifestirati svoj potencijal, i pojavit će se novi svemir.
Ne, prostor neće da ostane prazan. Kad Svemir nestane, desiće se samo to da će sva elektromagnetna polja, velika i mala, da se sjedine, tako što će sva početi da vibriraju istoj, ali vrlo sporoj, tlasnoj dužini. Na onoj talasnoj dužini na kojoj sada vibrira ono najšire elektromagnetno svesno polje koje obuhvata i prožima ceo svemir. Iz kojeg su sva manja elektromagnetna polja od kojih je svemir sagrađen i nastala. Vibracija tog najšireg evesnog elektromagnetnog polja, koje se u fizici zove imenom «kvantni vakuum» je toliko spora da našim zemaljskim instrumentima, ne može da se meri.

Quote:
Ne postoje čestice svijesti.
Čestica je nešto materijalno. Već sam ti rekao da ti ovo shvaćaš previše materijalistički. Ti imaš ideju čestice koja se kreće, a to je pogrešno. Na fundamentalnoj razini nema nikakvih čestica. Tamo postoje samo valovi i ništa drugo osim valova.
Nisi me razumeo na pravi način. Tačno je da postoje samo valovi i ništa drugo. To su elektromagnetna polja, velika i mala koja vibriraju na različitim talasnim dužinama. Ona najmanja sa najbržom vibracijom i najvećom gustinom, to je ono što zovemo imenom «elementarne čestice». I upravo ta velika i mala elektromagnetna polja i čestice su istovremeno i polja Svesti. Odnosno, polja koja raspolažu sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti – naprezanja, tj. vibriranja, kretanja, opažanja tog svog kretanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja.

Quote:
Tako je, pa to ti ja cijelo vrijeme govorim.
Vidim ja da ti sve razumeš i da ćemo se mi na kraju oko svega složiti.


Quote:
Materijalnost je samo makroskopski efekt. Stvar koju mi doživljavamo kao materijalnu unutar sebe uopće nije materijalna. Nimalo. Nema nijednog djelića unutar nje koji je materijalan.Svaka i najmanja čestica po svojoj unutrašnjoj strukturi nije ništa drugo nego vrtlog em valova.
Zbog toga što je taj vrtlog lokaliziran na malom prostoru nama izgleda kao da je to materijalna čestica.
Bravo! Upravo tako.

Quote:
Pogrešno si me shvatio. Ja ne mislim da materija stvara svijest.
Nikakve druge materije nema sem elektromagnetnih polja, velikih i malih koja vibrirraju i ta polja su ujedno i Svest, zato jer raspolažu sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. To podrazumeva da nema nikakvog stvaranja Svesti, već samo stvaranja životnog iskustva, tj. Znanja – Informacija o različitim oblicima i sistemima kretanja Svesti, pomoću kojih Svest dovodi sebe u stanje SVESNOSTI. Dakle, uvek i samo se stvaraju INFORMACIJE i pomoću informacija se stvara SVESNOT, a ne Svest. Psihički procesi opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja pomoću kojih se stvaraju iskustva (znanja-informacije) nisu Svest, već samo psihičke radnje Svesti pomoću kojih Svest dovodi sebe u stanje SVESNOSTI. Materijalisti nisu u pravi kad tvrde da materija stvara Svest. Ne stvara Svest, već SVESNOST.

Quote:
Ja to nisam ni rekao.
Em valovi ne bi mogli postojati da nema etera.
Nisu valovi uzrok etera nego obrnuto.
Tačno. Pod uslovom da se zna da to što ti zoveš imenom «eter» da se tu radi o svesnim elektromagnetnim poljima koja vibbriraju.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 11:22   #1414
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Možemo da budemo sigurni da je to Svest zato što se materijalna stvarnostne ne sastoji ni od čega drugog do od sedam fizičkih i psihičkig radnji naprezanja, krertanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanj
Kao što sam ti već rekao materijalna stvarnost se sastoji od em valova i od ničega drugog.

Quote:
Nije tako. To što ti nazivaš imenom eter uvek se manifestuje kao elektromagnetno svesno polje koje vibrira.
Izgleda da ti mene ne razumiješ. Ne da razumiješ pa da se ne slažeš, nego baš ne razumiješ.
Kažeš da nije tako, i onda napišeš nešto što potvrđuje da JES tako.


Quote:
Ne postoji nikakv eter.
To je na neki način čak i točno.
Etera zaista nigdje nema i zato možemo reći da on niti ne postoji.

Eter je metafizičko stanje postojanja, a to je za nas isto što i nepostojanje.


Quote:
Kad Svemir nestane, desiće se samo to da će sva elektromagnetna polja, velika i mala, da se sjedine, tako što će sva početi da vibriraju istoj, ali vrlo sporoj, tlasnoj dužini.
Ne.
Kad svemir nestane neće biti ničega. Niti em polja niti vibracija niti valnih duljina.


Quote:
Na onoj talasnoj dužini na kojoj sada vibrira ono najšire elektromagnetno svesno polje koje obuhvata i prožima ceo svemir.
To nije em polje.
Ono što ti nazivaš svijest a ja eter, to nije em polje nego prazan prostor.

Quote:
Pod uslovom da se zna da to što ti zoveš imenom «eter» da se tu radi o svesnim elektromagnetnim poljima koja vibbriraju.
Ne. Eter NIJE em polje.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 00:13   #1415
NJI HAO:

Quote:
Kao što sam ti već rekao materijalna stvarnost se sastoji od em valova i od ničega drugog.
Tačno, materijalna stvarnost se sastoji od em valova koji su opažljivi i eksperimentom dokažljivi. Ali to nije dovoljno da znamo da bi mogli da tvrdimo da je materijalna stvarnost jedino što postoji. Činjenica je da uporedo sa materijalnom stvarnošću koja se manifestuje kao fizički proces, postoji i psihička i svesna stvarnost koja se manifestuje kao psihički proces, koja je iskustveno dokažljiva i spoznatljiva isto kao i materijalna stvarnost. Nju ne možemo zanemariti i odbaciti ako želimo da saznamo istinu o sveukupnoj stvarnosti i dati se na izučavanje samo materijalne stvarnosti, jer tada nećemo moći da odgonetnemo tajnu ni o postojanju materijale, fizičke stvarnosti, ni psihičke svesne stvarnosti, zato jer ove dve stvarnosti stoje u neraskidivoj kauzalnoj vezi i odnosu. Fizička, materijalna stvarnost kao kretanje i psihička stvarnost u vidu informacija o kretanju po kojima se sva kretanja odvijaju je nedeljiva celina, koja je ono jedino što se može smatrati «stvarnošću».

Quote:
Izgleda da ti mene ne razumiješ. Ne da razumiješ pa da se ne slažeš, nego baš ne razumiješ. Kažeš da nije tako, i onda napišeš nešto što potvrđuje da JES tako.
Pa, nije isto kad kažemo da je sve eter ili kad kažemo da je sve em koje vibrira. Jer kad kažemo da je sve eter, tada mislimo da je sve praznina i da ta praznina vibrira. A kad kažemo da em vibrira, onda se ne može raditi o praznini koja vibrira, već o nečemi nama nepoznatom koje egzistira u prostoru kao praznini, koje ima sposobnost da vibrira.


Quote:
To je na neki način čak i točno.
Etera zaista nigdje nema i zato možemo reći da on niti ne postoji. Eter je metafizičko stanje postojanja, a to je za nas isto što i nepostojanje.
Ako kažeš da je eter metafizičko stanje prostora, onda ne možeš da tvrdiš da eter ne postoji, jer metafizičko nije nešto što «ne postoji», već POSTOJI. Metafizičko je ono što se podrazumeva pod pojmom «Svest» koju spoznajemo u sebi kao svoje JASTVO, koje itekako POSTOJI. Postoji kao psihička svesna nutrina svega onoga što se podrazumeva pod pojmom «fizičko».

Quote:
Ne.Kad svemir nestane neće biti ničega. Niti em polja niti vibracija niti valnih duljina.
To ne znaš, već samo veruješ. Jer logika kaže da iz Ništa nikada ne može nastati Nešto. Što podrazumeva, da, ako Nešto postoji – a mi znamo da postoji – tada to znači ono postoji od uvek , zato jer nije moglo nastati iz Ništa. I da će da postoji zauvek, jer se nikada neće moći pretvoriti u Ništa.

Quote:
To nije em polje. Ono što ti nazivaš svijest a ja eter, to nije em polje nego prazan prostor.
Prazan prostor je uvek i samo prazan prostor i ne može da bude ni eter ni Svest. Prazam prostor ne može da bude eteričan. Kad bi bio eteričan, prostor ne bi bio Ništa, već Nešto. A kad je reč o EM, EM je Svest koja vibrira.

Quote:
Ne. Eter NIJE em polje.
Prostor kao praznina nije EM polje. Prostor kao praznina je NIŠTA. Reč «eter» koju koristić umesto reči «prazan prostor» možeš slobodno da izbaciš iz upotrebe jer ova reč ne označava nikakav pojam. Umesto reči eter možemo da kosristimo samo reči «prostor» ili «praznina» ili «ništa». A Em valovi su egzistencija i oni su Nešto koje egzistira u prostoru kao praznini. A metafozičko, svesno je naličje fizičkog koje je nutrina fizičkog i deluje iz nutrine fizičkog i nedeljivo je od fizičkog. Fizičko i metafizičko su samo dva načina i ugla posmatranja i opažanje jedne i iste prirodne sile i pojave. Ako je posmatramo čulno, onda je vidimo kao fizičko. A ako ona samu sebe posmatra u sebi, onda ona sebe ne vidi kao fizičko, već kao svesno, psihičko, metafizičko.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 10:08   #1416
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Tačno, materijalna stvarnost se sastoji od em valova koji su opažljivi i eksperimentom dokažljivi. Ali to nije dovoljno da znamo da bi mogli da tvrdimo da je materijalna stvarnost jedino što postoji. Činjenica je da uporedo sa materijalnom stvarnošću koja se manifestuje kao fizički proces postoji i psihička i svesna stvarnost koja se manifestuje kao psihički proces
Nisam ni rekao da je materijalna stvarnost jedino što postoji.
Neki em valovi su lokalizirani i njih doživljavamo kao materiju, a neki nisu lokalizirani.

Nelokalizirani valovi su svuda oko nas. Čim nešto pomislim emitirao sam em val. Pa telefonski signali, radio valovi, svjetlost, sve je to također stvarnost. Nisam mislio samo na materiju.

Kad sam rekao da je stvarnost sastavljena samo od em valova mislio sam na sve što postoji a ne samo na materiju. Dakle mislio sam i na psihičke sadržaje u nama jer i oni su dio stvarnosti.


Quote:
Pa, nije isto kad kažemo da je sve eter ili kad kažemo da je sve em koje vibrira. Jer kad kažemo da je sve eter..
Ja nisam rekao da je sve eter.
Ja sam rekao da je sve manifestacija etera.
Više puta sam ti rekao da nakon manifestacije nastaje nešto novo. To novo je em val. To novo je "sve".
To novo je ono što POSTOJI. Bez tog novog nema postojanja.


Quote:
A kad kažemo da em vibrira, onda se ne može raditi o praznini koja vibrira, već o nečemi nama nepoznatom koje egzistira u prostoru kao praznini, koje ima sposobnost da vibrira.
Da.
"Ima sposobnost", to je važno naglasiti.

Ako imaš neku sposobnost a nisi je manifestirao, u tom slučaju stvarnost nema pojma o tvojoj sposobnosti.
Tvoja sposobnost postaje dio stvarnog svijeta tek kad je manifestiraš.

Ako imaš sposobnost baciti koplje sto metara to ti se neće priznati kao svjetski rekord.
Trebaš ga zaista baciti da bi tvoja sposobnost postala stvarni fizikalni fenomen.

Samu sposobnost nije moguće izmjeriti jer nje nema nigdje. Gdje god da je tražiš nećeš je naći.

Eter je ta sposobnost.

A em val je posljedica te sposobnosti, odnosno to je sam čin bacanja koplja.


Quote:
metafizičko nije nešto što «ne postoji», već POSTOJI
Zavisi.
Ako govorimo o samoj stvarnosti onda ne postoji. Tu su nam potrebni argumenti, jer to su stvari koje su provjerljive.

A ako počnemo govoriti o nečemu čega nema u stvarnosti, tu imamo prostora za govoriti bilo što.
Tu može postojati bilo što, jer to nije provjerljivo i zato ne traži argumente.


Quote:
Metafizičko je ono što se podrazumeva pod pojmom «Svest
Ja se s time slažem, ali to je samo moja vjera, kao i tvoja.
Mi ne možemo znati što je To. Možemo samo vjerovati.


Quote:
To ne znaš, već samo veruješ.
Da.
Mnogo toga što sam ovdje napisao nije znanje nego vjera.
Svijet je prekompliciran da bismo u išta mogli biti sto posto sigurni.


Quote:
Jer logika kaže da iz Ništa nikada ne može nastati Nešto...Kad bi bio eteričan, prostor ne bi bio Ništa, već Nešto.
Nadam se da ćeš iz primjera bacanja koplja shvatiti u kom smislu iz Ništa nastaje Nešto.


Quote:
A Em valovi su egzistencija i oni su Nešto koje egzistira u prostoru kao praznini. A metafozičko, svesno je naličje fizičkog koje je nutrina fizičkog i deluje iz nutrine fizičkog i nedeljivo je od fizičkog.
Da.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 07:08   #1417
NJI HAO:

Quote:
Nelokalizirani valovi su svuda oko nas. Čim nešto pomislim emitirao sam em val. Pa telefonski signali, radio valovi, svjetlost, sve je to također stvarnost. Nisam mislio samo na materiju.

Kad sam rekao da je stvarnost sastavljena samo od em valova mislio sam na sve što postoji a ne samo na materiju. Dakle mislio sam i na psihičke sadržaje u nama jer i oni su dio stvarnosti.
Da. Stvarnost se sastoji od fizičkih procesa naprezanja i kretanja. To su em valovi i to je ono što zovemo imenom materija. I sastoji se od psihičkih procesa opažanja, tog naprezanja i kretanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja. Ono što vrši i jedne i druge procese je Svest koja je nedeljiva od svojih fizičkih i psihičkih radnji. Vršeći fizičke procese i radnje je način na koji se Svest samoodržava, tj. POSTOJI.

Quote:
Ja nisam rekao da je sve eter.
Ja sam rekao da je sve manifestacija etera.
Više puta sam ti rekao da nakon manifestacije nastaje nešto novo. To novo je em val. To novo je "sve". To novo je ono što POSTOJI. Bez tog novog nema postojanja.
Ne postoji nikakav "eter". Termin "eter" koristi se u nedostatku znanja šta je to što postoji i ima sposobnost da se manifestuje kao materija i psiha. S obzirom da materiju i psihu spoznajemo kao fizičke i psihičke radnje naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja i s obzirom da iz iskustva vlastite Svesti znamo da ona sa tih sedam sposobnosti raspolaže, i da i sveukupna materija sa tih sedam sposobnosti raspolaže, logično je zaključiti da je Svest ta koja postoji i da su sve fizičke i psihičke radnje od kojih se svemir sastoji, manifestacija Svesti i da termin "eter" treba da izbacimo iz upotrebe.

Quote:
Samu sposobnost nije moguće izmjeriti jer nje nema nigdje. Gdje god da je tražiš nećeš je naći. Eter je ta sposobnost. A em val je posljedica te sposobnosti, odnosno to je sam čin bacanja koplja.
Tačno. Svest i njene fizičke i psihičke sposobnosti su spoznatljive samo kada se kao fizičke i psihičke radnje manifestuju. U protivnom prostor u kojem egzistra Svest čini se kao da je prazan - Ništa - kvantni vakuum. Inače Svest nije spoznatljiva ni kada se manifestuje. Spoznatljive su samo njene fizičke i psihičke radnje i jedino pomoću njih Svest može znati da postoji. I to samo u vreme kada ih vrši. Sve u duhu one Dekartove metode pomoću koje Svest samoj sebi dokazuje svoje postojanje, kada sebi kaže: "Mislim, dakle, postojim". Ili "naprežem se i krećem se, opažam svoje kretanje i naprezanje, osećam ga, pamtim ga, mislim o njemu i razumem ga, dakle postojim"

Quote:
Zavisi.
Ako govorimo o samoj stvarnosti onda ne postoji. Tu su nam potrebni argumenti, jer to su stvari koje su provjerljive.
Postojanje Svesti je proverljivo samo pomoću Dekartove metode koju sam pomenuo. Inače, čulno njeno postojanje nije proverljivo. Čulno i naučno Svest nije opažljiva, već su opažljive i dokažljive samo njene fizičke i psihičke radnje. Ali tu je i logika koja nam kaže da fizičke i psihičke radnje ne mogu postojati same po sebi bez vršioca koji ih vrši. A da vršilac zaista i postoji, dokazuje se pomenutom Dekartovom metodom.

Quote:
A ako počnemo govoriti o nečemu čega nema u stvarnosti, tu imamo prostora za govoriti bilo što. Tu može postojati bilo što, jer to nije provjerljivo i zato ne traži argumente.
Ne govorimo ni o čemu čega u stvarnosti nema, već ima i o Dekartovoj metodi kojom se dokazuje da ima. Postojanje Svesti je čak i stvarnije od postojanja njenih fizičkih i psihičkih radnji, koje postoje samo u vreme kad ih Svest vrši. I zato upravo je Svest ta koja APSOLUTNO postoji, a njene fizičke i psihičke radnje postoje RELATIVNO. Postoje samo kad ih Svest vrši. KIad ih ne vrši, nema ih.

Quote:
Ja se s time slažem, ali to je samo moja vjera, kao i tvoja.
Mi ne možemo znati što je To. Možemo samo vjerovati.
Da samo Svest postoji nije vera, već najsigurnija Istina. Bilo da samo verujemo da Svest postoji, pa čak i kad sumnjamo da postoji, mi na taj način upravo DOKAZUJEMO SEBI da Svest postoji, jer bez Svesti ne može da bude ni sumnje, ni vere. Uvek i samo je Svest ta koja i ima sposobnost da sumnja ili veruje. Ili da zna.

Quote:
Mnogo toga što sam ovdje napisao nije znanje nego vjera.
Svijet je prekompliciran da bismo u išta mogli biti sto posto sigurni.
Ni u šta ne moramo da verujemo. Mi smo 100% sigurni da Svest postoji i da ima sposobnost fizičke i psihičke radnje da vrši. Takođe smo 100% sigurni da sem fizičkih i psihičkih radnji ničeg drugog u svemiru nema. Prema tome mi danas već raspolažemo znanjem o svemu i možemo 100% biti sigurni u njega. Vera nam više nije potrebna.

Quote:
Nadam se da ćeš iz primjera bacanja koplja shvatiti u kom smislu iz Ništa nastaje Nešto.
Da shvatam. Iz Ništa nastaje Nešto samo u smislu kad Ništa raspolaže sposobnostima pomoću kojih će da se samopreobrazi i manifestuje kao Nešto. Da bi onda iz toga sledio zaključak da Ništa iz kojeg nastaje Nešto, nije Ništa, već Nešto. Jer da je Ništa uistinu Ništa, iz njega nikada ne bi moglo da nastane Nešto.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:03   #1418
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
S obzirom da materiju i psihu spoznajemo kao fizičke i psihičke radnje naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja i s obzirom da iz iskustva vlastite Svesti znamo da ona sa tih sedam sposobnosti raspolaže, i da i sveukupna materija sa tih sedam sposobnosti raspolaže
Nije točno.
Kamen ne misli, niti ima bilo koju od ovih sposobnosti što si ih spomenuo.
Ima sposobnost da se otkotrlja ako ga gurnemo i to je sve. Niti zna da sam gurnuo, niti se naljutio zbog toga.


Quote:
logično je zaključiti da je Svest ta koja postoji
Ni približno to nije logično, čak naprotiv, vrlo je nelogično.


Quote:
A da vršilac zaista i postoji, dokazuje se pomenutom Dekartovom metodom.
Tom metodom si dokazao sebi da ti postojiš.
Nisi dokazao ništa drugo, a najmanje to da je sve svijest.

Po čemu iz činjenice da si ti svjestan proizlazi zaključak da je sve izvan tebe također svjesno ???

Zašto ne bi bilo moguće da ti jesi svjestan, a da kamen NIJE svjestan ?


Quote:
Postojanje Svesti je čak i stvarnije od postojanja njenih fizičkih i psihičkih radnji
Samo postojanje TVOJE svijesti je za tebe stvarno. Tuđe svijesti za tebe nisu nimalo stvarne.


Quote:
Da samo Svest postoji nije vera, već najsigurnija Istina.
Kompjuter, stolica, kikiriki, to po tebi ništa ne postoji.
Sve je to svijest, jer ti si svjest pa mora i sve oko tebe biti svijest.

I ti to zoveš logikom !


Quote:
Ni u šta ne moramo da verujemo. Mi smo 100% sigurni da Svest postoji i da ima sposobnost fizičke i psihičke radnje da vrši.
Ti možeš samo za svoju svijest znati koje sposobnosti ima.
Otkud ti možeš znati kakvu svijest ima ameba ?


Quote:
Takođe smo 100% sigurni da sem fizičkih i psihičkih radnji ničeg drugog u svemiru nema. Prema tome mi danas već raspolažemo znanjem o svemu i možemo 100% biti sigurni u njega.
Tvoja umišljenost je nevjerojatna.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 13:53   #1419
NJI HAO:

Quote:
Nije točno.
Kamen ne misli, niti ima bilo koju od ovih sposobnosti što si ih spomenuo.
Ima sposobnost da se otkotrlja ako ga gurnemo i to je sve. Niti zna da sam gurnuo, niti se naljutio zbog toga.
Do sada smo se slagali, a evo sad se ne slažemo. Znašli zašto? Zato jer su tvoja i moja definicija Svesti različite. Po tvojoj definiciji ti misliš da čovek ima Svest, a kamen, nema. A po mojoj definiciji ni kamen, ni čovek nemaju Svest, zato jer Svest se ne može imati, već samo biti, tj. postojati.

Pokušaću da to objasnim šire.

Za mene Svest je ono što POSTOJI i što se manifestuje. Za tebe je Eter ono što se manifestuje. Ašta je manifestacija? Manifestacija je materija, život i svemir. Iz čega se sastoje materija, život i svemir? Sastoje se iz sedam različitih fizičkih i psihičkih radnji - naprezanja (vibriranja), kretanja, opažanja kretanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja.

Koje uslove je potrebno ispuniti da bi bi se materija, život i svemir manifestovali kao sedam fizičkih i psihičkih radnji?

Potrebno je da ono što se manifestuje, tj. ono koje vrši sedam različitih fizičkih i psihičkih radnji raspolaže sa sedam različitih fizičkih i psihičkih sposobnosti. I u vreme kad koristi te svoje fizičke i psihičke sposobnosti kao fizičke i psihičke radnje, ono će da se manifestuje kao materija, život i svemir. A kad ne koristi, manifestovaće se kao kvantni vakuum, tj. prostor bez materije i materijalnih formi.

Sada dolazi na red pitanje šta je to što POSTOJI i raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i pomoću njih se manifestzuje kao materija, život i svemir?

Ti si rekao da je to "eter". A ja sam rekao da je to Svest, jer iz iskustva sebe kao ljudskog materijalnog bića, koje je takođe manifestacija tih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, znamo da to što u nama kao ljudskom materijalnom biću ima sposobnost da vrši tih sedam fizičkih i psihičkih radnji, zovemo imanom "Ja", "Jastvo" ili "Svest". A imajući na umu činjenicu da u nauci postoji obilje dokaza da i neorganska mateija raspolaže sa tih sedam sposobnosti, logično je zaključiti da je materija od koje je sve napravljeno, ustvari, Svest. Tačnije, materija jenapregnuto i pokretno, tj. manifestovano stanje Svesti.

U čemu je sada problem kada je reč o razlici između kamena i čoveka ili bilo čega drugog? Jer u prirodi postoji ogroman broj različitih manifestacija Svesti ili Etera, kako god to zvali, koje se sve međusobno razlikuju.

Razlika je samo u INFORMACIJAMA, tj. ZNANJIMA, koje Svest stiče uz pomoć svojih sedam sposobnosti o svojim oblicima kretanja i rada, jer sve manifestacije Svesti od kojih se svemir sastoji, samo su različiti oblici kretanja i rada Svesti ili pak Etera.

Ista je razlika i između čoveka i kamena. Ona je samo u informaciji po kojoj Svest svojim kretanjem i radom pravi telo čoveka ili telo kamena. I čim Svest promeni informaciju ona odmah menja i svoju manifestaciju, na koji način ona Svest koja gradi telo kamena, pomoću informacije o biljci kada kao mineral pređe u telo biljke, uvek može da poprimi oblik biljke. A kad iz oblika biljke kao hrana uđe u telou jagnjeta, tada će po informaciji o jagnjetovom telu koju će da primi u telu jagnjeta, početi da se manifestuje kao jagnje. Kao što će se i u telu čoveka početi da manifestuje kao čovek, kada čovek pojede jagnje. Ili kao što će ponovo po informaciji o kamenu početi da se manifestuje kao kamen kada čovek umre i raspadne se. I tako se večioto, uz pomoć različitih informacija (znanja) pretače iz oblika u oblik i manifestuje na nebrojeno mnogo načina

I tek ako na pravi način sve ovo razumeš, tada ćeš da razumeš i to šta ona gore citiranja tvoja primedba da: "Kamen ne misli, niti ima bilo koju od ovih sposobnosti što si ih spomenuo.Ima sposobnost da se otkotrlja ako ga gurnemo i to je sve. Niti zna da sam gurnuo, niti se naljutio zbog toga." znači.

Znači upravo to što si i rekao, da kamen ne može da misli itd. Ne može zato što kamen i NE POSTOJIi. POSTOJI samo Svest koja se manifestuje kao kamen. kamen je, dakle, samo fizička i psihička radnja Svesti koja se odvija po informaciji o tome kako Svest treba da se kreće i radi da bi se manifestovala kao kamen.

Ali, analogno tome, to takođe znači da ni čovek ne može da misli, jer ni on NE POSTOJI, niti može bilo šta drugo, jer i čovek je samo manifestacija Svesti, po informaciji o tome kako i šta Svest treba da radi da bi se manifestovala kao čovek. Dakle, ne misli čovek, već ona tvar koja čoveka uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji gradi, a to je uvek i samo Svest koja samu sebe u ljudskom organizmu, uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih radnji spoznaje kao svoje JASTVO, tj. kao Svest.

Sve materijalne fome u svemiru kao fizičke i psihičke manifestacije svesti, tj. kao fizičke i psihičke radnje, što važi podjednako i za čoveka i kamen, mogu i da nastanu i nestani, ali Svest, koja uistinu POSTOJI i ima sposobnost sve fizičke i psihičke radnje da vrši i pomoću njih stiče različita znanja o različitim oblicima svog kretanja i rada, nikada ne može ni da nastane, ni nestane, već se samo večito, uz pmoć svojih različitih znanja, pretače u rauličite oblike svojih kretanja i rada. Pa tako nekad jedni i isti delovio i delići svesti, jedno vreme grade kamen, pa se iz kamena preko biljke pretoče u telo čoveka, pa grade čoveka, pa kasnije dođe vrme da se iz čoveka pretoče u kamen, pa po informaciji o kamenu ponovo počnu da se manifestguju kao kamen.

Ostale delove tvog poslednjeg posta neću da komentarišem, jer bi komentar bio isti. Uvek i samo Svest (Eter) postoji i njegovih sedam spoaobnosti pomoću kojih se manifestuje kao materija, život i svemir.

A ono što ti misliš da je Svest kad kažeš da čovek ima Svest, a kamen nema, nije Svest već Svesnost. Svest (Ster) je ono što gradi i čoveka i kamen i ona je ISTA i u kamenu i u čoveku, ali u čoveka i kamena nije NIJE ISTA SVESNOST.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 11:44   #1420
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
ti misliš da čovek ima Svest, a kamen, nema. A po mojoj definiciji ni kamen, ni čovek nemaju Svest, zato jer Svest se ne može imati, već samo biti, tj. postojati.
Materija može samo imati ili nemati svijest, a ne može biti svijest jer ona NIJE svijest.

Da materija jes svijest onda bi sve što je materijalno bilo ujedno i svjesno, a jasno je da nije.
Kamen baš ničim ne pokazuje da je svjestan.


Quote:
Iz čega se sastoje materija, život i svemir? Sastoje se iz sedam različitih fizičkih i psihičkih radnji - naprezanja (vibriranja), kretanja, opažanja kretanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja.
Nevjerojatno je što ti sve možeš izfantazirati, i što je najgore biti uvjeren da je to istina.

Materija se sastoji od razumijevanja !!

Ako šporet rastavimo u najmanje djeliće dobit ćemo punu kutiju osjećaja misli i razumijevanja, jer to su sastojci od kojih je on napravljen !!

----
Nije loše fantazirati, ali samo pod uvjetom ako si svjestan da je to fantaziranje.


Quote:
A imajući na umu činjenicu da u nauci postoji obilje dokaza da i neorganska mateija raspolaže sa tih sedam sposobnosti
To nije činjenica nego tvoj umišljaj.
Navedi mi jedan jedini dokaz da neorganska materija misli?
Kako je to nauka dokazala da kamen osjeća?
Jel se kamen ikad pokrenuo sam od sebe bez da ga je nešto poguralo?
..i tako dalje..


Quote:
logično je zaključiti da je materija od koje je sve napravljeno, ustvari, Svest.
Naprotiv, to nije nimalo logično.


Quote:
I tek ako na pravi način sve ovo razumeš
Ako je tvoj način razumijevanja pravi način onda ja ovo razumijem na krivi način.

Kao prvo, ono što su tebi činjenice meni nisu,
i drugo, zaključci koje ti izvlačiš iz tih "činjenica" su pogrešni.

..tako da ni uz najbolju volju ja ovo ne mogu razumjeti kako bi ti htio.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.