Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2017., 23:30   #1
Kupnja nekretnine (fizička vs pravna osoba)

Preko frenda sam čuo za "roh bau" prostor koji prodaje firma. Prostor je višenamjenski (može se urediti stan, može poslovni prostor itd...)

E sad prije nego što uopće krenem detaljnije razmišljati o temi, molim pomoć:
- Tip/vlasnik kaže da prostor košta 80.000,00EUR + PDV

Ako ja kupim taj prostor kao fizička osoba, da li sam dužan platiti 80.000,00EUR + PDV + Porez na promet nekretninama od 5% ili plaćam samo 80.000,00EUR + Porez na promet nekretninama od 5%?

Kužim da si firme odbijaju ulazni porez, tj. prebijaju ga s izlaznim porezom pa im je PDV prolazna stavka, ali ne kužim što u slučaju da taj prostor kupuje fizička osoba.

Hvala unaprijed!
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 12:10   #2
Ne možeš plaćati i Pdv i porez na promet nekretnina, možeš platiti samo jedan.

Ja ti znam reći za gotovu nekretninu, ne znam je li isto za rohbau.

Ako gledamo pravilno, on plaća državi Pdv, s obzirom da je pravna osoba, što znači da ga ti plaćaš u cijeni koju ti on kaže, jer on mora taj porez proslijediti državi.

Znači da poreza na promet nekretnina ne bi trebalo biti.

Inače, pazi na to da je prostor "višenamjenski", u građevinskoj dozvoli bi trebala pisati namjena. Znači, nije baš da ti možeš od stambenog napraviti poslovni tek tako.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.