Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2003., 09:37   #61
Mlijeko definitivno jest zdrava namirnica - za dojenčad.
verica is offline  
Old 22.05.2003., 09:39   #62
a i mljeko mi je zakon... mmmmm
kad si napravim topli kakao s medommmmmm... maaaaaa... predivno
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 22.05.2003., 09:42   #63
Kakao s medom nadam se da se šališ

Došlo mi je da stavim onaj smajlić koji riga ali neću jer mi je gadljiv
verica is offline  
Old 22.05.2003., 09:48   #64
vi vegani propuštate toliko toga dobrog da to nije istina...

uzmeš 3dl mlijeka, lagano zagriješ, natočiš u šalicu. strpaš 5 žličica nesquika, promješaš. zatim dodaš žličicu meda. drugu žličicu pojedeš i mljackaš lagano. a možeš i umakat petit beurre kekse u to. najjače.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 22.05.2003., 09:49   #65
Dobro, a što ako vam se u trešnjama zalomi koji crvić?
Nadam se da vodite računa o tome.

A tek mušice koje se slučajno zalete u voće za pekmez!

Da ne govorim o glistama koje se mogu kao paraziti naseliti u vašem probavnom traktu.
Ne biste ih valjda ubili nekakvim ljekovima.
VelmaX is offline  
Old 22.05.2003., 09:51   #66
Ovakva pitanja mi idu u koš sa onim da pravi vegani ne doje dijete
verica is offline  
Old 22.05.2003., 10:21   #67
Quote:
verica kaže:
Ovakva pitanja mi idu u koš sa onim da pravi vegani ne doje dijete
Iako su napisana napola u šali, ipak ne idu.

Vjerujem da bi gliste ubila, bez obzira koliko se previjale od boli.
VelmaX is offline  
Old 22.05.2003., 10:25   #68
Cujte vampiri ajte malo smirite retoriku. Nemoj da moram selit pola thread:a na filozofiju.

Inace ovdje se slazem 100% sa kumekom.

Nego PBE koja sve tako dobro zna (btw oni linkovi su bezvrijedni iz znanstvenog pogleda jer svaka budala moze napisati sta hoce na netu a nisam bas vidio da se tip poziva na ikakava istrazivanja).

Nadalje molim ljepa da gospoda obrati paznju da na svijetu zivi oko 6 000 000 000 ljudi (prebrojte nole). Ako vi znate jednu ili cak 100 osoba koje "potvrdjuju" neku tezu to je i dalje totalno irrelevantno statisticki a time i znanstveno tako da molim bez slicnih glupih ispada. (ovdje preporucam da odete uzet neki kurs iz statistike na faksu ili barem procitat koju knjigu o tome).

Ko treca tocka bas me zanima koliko problema sa kostima (manjak kalcija) imaju zene u starijoj dobi ako su cijeli zivot izbjegavale mlijecne proizvode. Btw ja od malih nogu drinkam oko 1 litre mlijeka na dan i vidi sta ispade od mene. (bog za one neupucene ) (i da znam da ovo negovori nis)
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Old 22.05.2003., 10:40   #69
Quote:
AxMi-24 kaže:
Cujte vampiri ajte malo smirite retoriku. Nemoj da moram selit pola threde na filozofiju.

Btw ja od malih nogu drinkam oko 1 litre mlijeka na dan i vidi sta ispade od mene.
slazem se onim plavim. moraliziranje i objasnjavanje vlastitog izbora je za druge topice (kojih ionako ne fali). pitanja ovog topica su bila:
1. da li je covjek bioloski svejed (koliko jashvacam pitanje iskljucivo biolosko/fiziolosko/evolucijsko)
2. da li zdrava odrasla ljudska jedinka moze prezivjeti bez konzumiranja zivotinjskih namirnica (ne govori se o zdrvlju, ne govori se izboru, pitanje je takodjer biolosko).

mislim da je na oba pitanja vec odgovoreno ranije.
filozofiju, moral, etiku i subjektivne izbore i dojmove mozda valja nastaviti drugdje...

btw, AxMi, jedino sto se moze zakljuciti iz ove tvoje recenice je da si ti laktaza+ fenotip i genotip a ne da si Bog/bog
luca is offline  
Old 22.05.2003., 10:47   #70
Quote:
slafko kaže:
osim kaj su kepeci i gledaju u koso...

nego, ne čini li vam se da se odavno skrenuli s teme, a blondie vas je lijepo zamolila da to ne radite?
Da; sto se tice Japanaca i Kineza (zute rase opcenito) oni u 99,99% pate od nedostatka laktaze - enzima za razgradnju mlijeka) i zato ne piju mlijeko. Same problem with me

I da; ajde nemojte da ovo preraste u raspravu za Filozofiju.

Ja osobno bih kaznila svakog roditelja koji drzi dijete na vegetarijanskoj ishrani Vegetarijanstvo moze biti izbor odrasle osobe; ali djecu treba hraniti "svejedarskom" hranom.

Pitanje 3: dojenje - ako majka doji dijete zar dijete vec tim putem ne dobiva bjelancevine zivotinjskog (ljudskog) porjekla ??? Nebitno da li je majka vegetarijanac ili ne ...

Quote:
AxMi-24 kaže:
Btw ja od malih nogu drinkam oko 1 litre mlijeka na dan i vidi sta ispade od mene. (bog za one neupucene )
Ah; sto bi tek od mene bilo da nisam alergicna na mlijeko (tj. nemogu ga piti od rodjenja - laktaza problem)
blondie_30 is offline  
Old 22.05.2003., 10:52   #71
ovim pitanjima mozda ipak nije mjesto na znanosti...

Quote:
blondie_30 kaže:
Pitanje 3: dojenje - ako majka doji dijete zar dijete vec tim putem ne dobiva bjelancevine zivotinjskog (ljudskog) porjekla ??? Nebitno da li je majka vegetarijanac ili ne ...
ovo je ipak "filozofsko" pitanje koje bih ja onda jos rastegnula: sto ako covjek/ljudska beba jede/pije covjeka/covjecije proizvode (npr. mlijako) ?

isto pitanja na drugi nacin: da li smo kanibali kad probavljamo svoj crijevni epitel?
luca is offline  
Old 22.05.2003., 10:58   #72
Re: ovim pitanjima mozda ipak nije mjesto na znanosti...

Quote:
luca kaže:
ovo je ipak "filozofsko" pitanje koje bih ja onda jos rastegnula: sto ako covjek/ljudska beba jede/pije covjeka/covjecije proizvode (npr. mlijako) ?
Nije filozofsko (OK, ovo sa crijevnim epitelom je). Ajde recimo ovako. Majka je vegetarijanac. I dijete zeli hraniti vegetarijanski. Nema mlijeka (kravljeg) nema jaja.

Ali: ja mislim da dojenjem dijete vec dobiva bjelancevine zivotinjskog (u ovom slucaju ljudskog) porjekla ??? Zar ne ???

Jel to znaci da vegetarijanci nece niti dojiti dijete ???
blondie_30 is offline  
Old 22.05.2003., 11:06   #73
Re: Re: ovim pitanjima mozda ipak nije mjesto na znanosti...

Quote:
blondie_30 kaže:
Nije filozofsko (OK, ovo sa crijevnim epitelom je).
kako nije "filozofsko"? pita pitanje o kategorijama (u koju kategoriju spada ovo dijete? da li je vegan/vegetraijanac/svejed...?).

svakako pitanje nije biolosko niti fiziolosko niti evolucijsko (a to je trebala biti okosnica ovog tvog topica no s obzirom da si autor teme, svakako ju usmjerevaj kud zelis.).
luca is offline  
Old 22.05.2003., 11:25   #74
Re: Re: Re: ovim pitanjima mozda ipak nije mjesto na znanosti...

Quote:
luca kaže:

svakako pitanje nije biolosko niti fiziolosko niti evolucijsko (a to je trebala biti okosnica ovog tvog topica no s obzirom da si autor teme, svakako ju usmjerevaj kud zelis.).
Ne; ja nisam htjela "kategorizirati" dijete. Pitanje je fiziolosko. Da li dijete dojenjem dobiva bjelencevinje zivotinjskog porijekla. Koliko ja znam - da. Dakle; svi koji tvrde da dijete moze biti savrseno zdravo na iskljucivo vegetarijanskoj ishrani a istovremeno majka doji dijete cine logicku pogresku.

In my opinion filozofski aspekt je kada se topic razvuce u smjeru "nije moralno etc. etc..."
blondie_30 is offline  
Old 22.05.2003., 11:54   #75
Wink stvar je osobne podjele sto je kome filozofiranje

Quote:
blondie_30 kaže:
Da li dijete dojenjem dobiva bjelencevinje zivotinjskog porijekla. Koliko ja znam - da.
evo, ovo je meni fiziologija.

ono dalje vise nije (jer se prica tko sto tvrdi i zasto netko radi/ne radi logicku pogresku).

luca is offline  
Old 22.05.2003., 13:57   #76
Quote:
AxMi-24 kaže:
... Ko treca tocka bas me zanima koliko problema sa kostima (manjak kalcija) imaju zene u starijoj dobi ako su cijeli zivot izbjegavale mlijecne proizvode...
Ja ne znam generalno za žene u starijoj dobi, ali znam za 1 slučaj moje poznanice,bivše "veganice", koja je to bila 20-ak godina (od oko 18 - 38 god. života), da bi posljednih 2-3 godine prije okončanja toga statusa počela svako malo lomiti noge, posebno stopala. Tek što bi "zaliječila", evo novog prijeloma i tako jedno 15-k, 20-ak puta. Više nije uopće mogla hodati bez štaka na rukama. Nakon silnih pretraga, pronašli su nekekvu "rijetku" bolest nedostatka određenih minerala i svjetovali uz silne doze dodatnih minerala, promjenu prehrane, te uvođenje životinjskih namirnica. Nakon što je to prihvatila, više nema prijeloma i napustila je štake.

2. primjer: beba u Sloveniji umrla bez majčinog mlijeka i ikakvog drugog mlijeka; hranjena samo vega-hranom - objavljeno prošle godine u svim medijima

3. primjer: moj suprug - nije vegan, ali je dugogodišnji vegetarijanac, oko 20-ak god.; jede ogromne količine voća i povrća, pije puno mlijeka, jogurta, jede povremeno i jaja; ima velike probleme s kožom, vrlo osjetljiva i perutava; zadnju godinu mu ne rastu nokti na desnoj ruci; prošle godine, u "fazi" jedenja velikih količina suncokretovih i sezamovih sjemenki, imao poremećaj centra za ravnotežu u mozgu, pao i bio u bolnici na infuziji; neki minerali i vitamini, prema nalazima krvi, su mu u granicama ili ispod donjih granica. Preporučeno mu je obogaćenje prehrane, po mogunosti s mesom. Jedno vrijeme jeo ribu, stanje se popravilo. Sada opet odbija meso.

4. Primjer: Moja prijateljica, bila "veganica" oko 5 godina, također imala poremećaj centra za ravnotežu u mozgu, stalne vrtoglavice itd. Vratila se na "mesnu" prehranu i sad je ok.

5. Primjer: Prijatelj "vegan" (oko 25 god) - ne rastu mu više obrve, ima problema s raspoloženjem i koncentracijom.

Navela sam ove primjere samo kao primjere kontraproduktivnosti vega prehrane za NEKE ljude. Bez pretenzija da generaliziram uopće ne smatram suvislim tvrditi da svim veganima prijeti neka opasnost po zdravlje. Dapače, mislim da je to za neke ljude jako dobar izbor prehrane, ali svakako ne za sve. Zapravo, mislim da je svaki čovjek pojedinac za sebe i da za svakoga posebno postoji njemu najprimjereniji način prehrane, koji većina, valjda, prema svojim potrebama i odabiru.
north wind is offline  
Old 22.05.2003., 14:18   #77
Calcium, Osteoporosis and the Vegetarian Diet

Hip Fracture Rates and Vegan Calcium Needs

Calcium in the Vegan Diet

1. primjer: moja mama, zakleta ljubiteljica mesa a pogotovo mlijeka i mliječnih prozvoda, ima osteoporozu.

2. primjer: smrt male bebe grozan je i tragičan slučaj o kojemu ja ne znam baš ništa osim senzacionalističkih napisa po novinama (usput, ne bih rekla da je to bilo prošle godine). Svakome normalnom je ili bi trebalo biti jasno da se mala beba ne može hraniti jednako kao odrasla osoba. Male bebe trebaju se hraniti majčinim mlijekom, a ukoliko je to iz nekog razloga nemoguće, mlijekom adaptiranim za male bebe.

Prerano sam poslala post, pa editiram

3. primjer: i MOJ suprug, svejed i punojed ima problema sa suhom kožom, noktima, svim mogućim alergijama

Ono što želim reći je da zaključke o veganskoj ili vegetarijanskoj prehrani ne možemo donositi na temelju nečijeg muža, mog šefa ili susjede moje kolegice s posla koja je od makrobiotike dobila policistične jajnike. Mi ne znamo ništa o prehrambenim i inim životnim navikama tih ljudi, kao niti o njihovom obiteljskom naslijeđu.
verica is offline  
Old 22.05.2003., 14:27   #78
Smile ne vidim konflikt

Quote:
verica kaže:
Ono što želim reći je da zaključke o veganskoj ili vegetarijanskoj prehrani ne možemo donositi na temelju nečijeg muža, mog šefa ili susjede moje kolegice s posla koja je od makrobiotike dobila policistične jajnike. Mi ne znamo ništa o prehrambenim i inim životnim navikama tih ljudi, kao niti o njihovom obiteljskom naslijeđu.
Quote:
north wind kaže:
Bez pretenzija da generaliziram uopće ne smatram suvislim tvrditi da svim veganima prijeti neka opasnost po zdravlje. Dapače, mislim da je to za neke ljude jako dobar izbor prehrane, ali svakako ne za sve. Zapravo, mislim da je svaki čovjek pojedinac za sebe i da za svakoga posebno postoji njemu najprimjereniji način prehrane, koji većina, valjda, prema svojim potrebama i odabiru.
luca is offline  
Old 22.05.2003., 14:32   #79
Ne, ja mislim na to što north wind zaključuje da zdravstveni problemi njenih prijatelja potječu od veganske ili vegetarijanske prehrane, a mi ne znamo ništa o tim ljudima. Meni se to čini jednako kao da ja kažem da moja mama ima osteoporozu zato što jede previše mlijeka ( a ona je istovremeno totalno fizički neaktivna a ima i obiteljsku sklonost osteoporozi).
verica is offline  
Old 22.05.2003., 14:35   #80
Nasla sam ovaj link, pa cisto informativno da procitate. Ima toga dosta ali obratite paznju na dio "Koliko je cesta".
Osteoporoza

Quote:
Zapravo, mislim da je svaki čovjek pojedinac za sebe i da za svakoga posebno postoji njemu najprimjereniji način prehrane, koji većina, valjda, prema svojim potrebama i odabiru.
Evo ovo ja ponavljam kao papiga i vec sam sama sebi dosadila
viky is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.