Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2008., 10:08   #1
Najmanje dva litra vode dnevno????

U svim savjetima za mršanje, zdrav život, liječenje PMS-a, skidanje celulita uvijek nailazim na jedan te isti savjet koji dođe nakako ko amen na kraj molitve: bla, bla, bla.....i pijte najmanje dvije litre vode dnevno.
Može li mi netko objasniti konkretne procese koje tih dva litra vode potiču u tijelu i tako izazivaju opći boljitak našega tijela?
Ja recimo pijem dosta vode, ali kada sam žedna. Zimi je pijem manje, dok dođe proljeće pijem više vode, a ljeti sam stalno s bocom vode. Jer moje tijelo to tako traži i ja ga slušam.
Ima li stvarno smisla siliti se i piti vodu koju moje tijelo ne traži i stvarati si onaj osjećaj kao da imam ribnjak u stomaku.
Znam, znam, pročitala sam da vodu treba piti prije nego što osjetimo žeđ jer je žeđ znak da smo već dehidrirani, ali je li to stvarno tako? Ili su nam to toliko puta ponovili da više i ne sumnjamo u ispravnost te tvrdnje.
Ostavljam mogućnost da sam u krivu i naglašavam da sam već od jutros popila pola litra nezašećerenog soka i molim neku dobru dušicu da mi objasni trebaju li mi stvarno te dvije litre vode, računa li se u te dvije litre i količina vode koju dobijem u hrani te zašto se u tim savjetima ne spominje koliko je dosadno svakih 10 minuta trčkarati na wc?
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 10:27   #2
Ja sam čitao da najnovija istraživanja pokazuju da ispijanje 8 čaša dnevno koliko se navodno preporučuje svaki dan nema baš neke veze s mršavljenjem.Mislim da trebamo slijedit svoje potrebe a ne pretjerivat s vodom.To su nam ionako mediji nametnuli.
sisinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 10:30   #3
marketing "proizvođača" vode radi čuda
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 10:34   #4
kakav marketing sta? pa bolje dvije litre vode (vecina ljudi jos moze pit iz pipe doma) neg sok.. mislim da je poanta u tome da je bolje pit vodu nego sok/colu/bilo kaj zasecereno ili nezdravo u bilo kojem smislu... a i nije li nakon vjezbe puno bolje popit ti vode nego neki drugi napitak...

na kraju krajeva, voda nema kalorija, sto se ne moze rec za kojekakve sokove i sl.. a u procesu mrsavljenja vrlo je vazno brojat kalorije.. nije li?

mislim, i sama kazes, kad popijes vodu, trcis na wc, a kad popijes sok on uglavnom ostaje u tijelu, ne izlazi van sam tak... dakleeee..
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 11:00   #5
Quote:
gottcha kaže: Pogledaj post
kakav marketing sta? pa bolje dvije litre vode (vecina ljudi jos moze pit iz pipe doma) neg sok.. mislim da je poanta u tome da je bolje pit vodu nego sok/colu/bilo kaj zasecereno ili nezdravo u bilo kojem smislu... a i nije li nakon vjezbe puno bolje popit ti vode nego neki drugi napitak...

na kraju krajeva, voda nema kalorija, sto se ne moze rec za kojekakve sokove i sl.. a u procesu mrsavljenja vrlo je vazno brojat kalorije.. nije li?

mislim, i sama kazes, kad popijes vodu, trcis na wc, a kad popijes sok on uglavnom ostaje u tijelu, ne izlazi van sam tak... dakleeee..
O.k., to mi je jasno. Ja ne volim sok i pijem isključivo vodu (i pivu), ali me zanima zašto to forsiranje 2, 2 i pol litra pod mus? Kada vježbam ili planinarim popijem i više. Ali kada je zima, ležim na kauču, popijem možda litru vode dnevno. Koje su to dobrobiti od dva i pol litra vode koje bih trebala piti na silu?
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 11:02   #6
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
marketing "proizvođača" vode radi čuda
Postoji i voda iz pipe...

Inače pijenje puno vode je samo po sebi zdravo te nema nužno veze s mršavljenjem. Odnosno samo zato što netko pije puno vode ne znači automatski da će smršaviti, već će imati bolji krvni tlak, zdravije bubrege, čišću krv itd.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 11:06   #7
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
O.k., to mi je jasno. Ja ne volim sok i pijem isključivo vodu (i pivu), ali me zanima zašto to forsiranje 2, 2 i pol litra pod mus? Kada vježbam ili planinarim popijem i više. Ali kada je zima, ležim na kauču, popijem možda litru vode dnevno. Koje su to dobrobiti od dva i pol litra vode koje bih trebala piti na silu?
nije na silu, dnevno treba popit oko 2 litre tekucine.. pa je bolje onda napomenut da se pije voda a ne sok.. dakle kad god si zedan pijes vodu, i na kraju dana ce ti doc na dvije litre ili vise jel..

dakle na silu pit dvije litre vode bi znacilo pit sokove i to kad si zedan i onda jos natovarit 2 litre cisto vode.. a ja kazem da je poanta u tome da sok zamijenis vodom
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 11:47   #8
Zašto? Ja mislim da je višestruka korist ispijanja 2l vode dnevno: osim što regulira tlak, čisti mjehur i bubrege , voda zapravo sa sobom izvlači i višak vode ....a to je ono što se na prvi pogled čini čudnim...kad imaš viška vode u tijelu, najbolje je piti vodu da se to izvuče a s tim viškom odlaze sve loše nakupine...eto, tako su meni rekli a osim toga voda potrebna za rad stanica i ujedno bitna je za ljepotu kože i kose...voda, voda , voda!!! ( a može i malo vina...ovo ja za sebe )
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 11:59   #9
Smijesan mi je ovaj post o marketingu vode. Kao i bombardiranju medija u vezi vode. Ako je ijedan svajet iz raznoraznih casopisa poput Mile, Tene i slicnih dobar, onda je to pijenje vode.

Nije potrebno trositi enormne kolicine vode, ali trebala bi piti dosta vode. Buduci da voda sudjeluje u svim metabolickim procesima, treba je piti dovoljno. Takoder, dodatnim konzumiranjem vode tvoje tijelo trosi energiju na njeno sprovodenje i izbacivanje iz organizma. Takoder trosi energiju i za zagrijavanje vode, jer voda koju pijes je obicno desetak i vise stupnjeva niza od temperature tijela. To nije mnogo potrosenih kalorija, ali iz dana u dan kada se sve zbroji bude dosta. Osim toga, ljudi koji imaju problema s bubrezima (kamenci) moraju piti mnogo vise i to na silu, pogotovo akoje voda tvrda.

Sto se tice dvije litre. To je naravno, malo blesavo, jer nisu svi jednake velicine i nemaju svi iste zivotne navike. Ja pijem nekada i po 5 litara. Konzumacija vode jest cisto individualna, jedino pravilo koje treba slijediti je ono da nikada ne smijes biti zedan.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:04   #10
Quote:
gottcha kaže: Pogledaj post
nije na silu, dnevno treba popit oko 2 litre tekucine..
A ako nisma žedna? I popijem dvije čaše vode dnevno. Sve preko toga mi je na silu i protiv potreba moga tijela. I još je nepraktično. Evo ja sam jutros na poslu, dosadno je, surfam, forumašim, popila sam 7,5 dl čaja (pijem od dosade) i bila sam od osam sati 4 puta na wc-u. I opet moram. Je li to zdravo?
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:08   #11
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
A ako nisma žedna? I popijem dvije čaše vode dnevno. Sve preko toga mi je na silu i protiv potreba moga tijela. I još je nepraktično. Evo ja sam jutros na poslu, dosadno je, surfam, forumašim, popila sam 7,5 dl čaja (pijem od dosade) i bila sam od osam sati 4 puta na wc-u. I opet moram. Je li to zdravo?
Nije nezdravo i trosis kalorije. Iako, trebas uzeti u obzir da voda izlazi vrlo brzo iz organizma kada je pijes solo, bez da jedes nekaj. Pa ako ti se da trkarati na WC, samo daj.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:10   #12
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Nije nezdravo i trosis kalorije. Iako, trebas uzeti u obzir da voda izlazi vrlo brzo iz organizma kada je pijes solo, bez da jedes nekaj. Pa ako ti se da trkarati na WC, samo daj.
E, i to: što ta voda može napraviti zdravo u mom tijelu kada je za 5 minuta već van?
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:14   #13
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
E, i to: što ta voda može napraviti zdravo u mom tijelu kada je za 5 minuta već van?
Pa trosis kalorije za njeno izbacivanje. Ubrzavas metabolizam. Kuzis.

Ja izbjegavam takav nacin konzumiranja vode i isli bi mi na zivce konstantni odlasci na WC, ali netko tko ima probleme s kilama, itekako treba piti vise vode nego ostali.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:19   #14
ja pijem isto jako puno,zapravo svi moji doma.
popijem jedno litru i pol zelenog čaja s limunom i još oko 1l vode na dan.
neki put i puno više to je meni čista navika,uvijek moram nešto pijuckati.
al s čestim pišanjem nemam problema idem možda 3-4 puta na dan.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:23   #15
ma legenda. bas gledam aparat za vodu u uredu koji me pita "da li ste vec popili svojih 8 casa vode".

evo objasnjenja:

Urban legends - http://www.snopes.com/medical/myths/8glasses.asp

Dartmouth Medical School - http://dms.dartmouth.edu/news/2002_h...02_water.shtml
Sense22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:37   #16
Quote:
Sense22 kaže: Pogledaj post
ma legenda. bas gledam aparat za vodu u uredu koji me pita "da li ste vec popili svojih 8 casa vode".

evo objasnjenja:

Urban legends - http://www.snopes.com/medical/myths/8glasses.asp

Dartmouth Medical School - http://dms.dartmouth.edu/news/2002_h...02_water.shtml
I nije bas neko objasnjenje. I na svako kontra naci ces par pro. Ovi clanci su utoliko bez veze jer adresiraju koga, prosjecnu americku kucanicu? Ovo je PDF o rekreaciji i fitnesu, pretpostavljam da se tu svatko bavi sportom, a s nedovoljnim uzimanjem vode nece bas mnogo profitirati, a da ne pricam sto se dogodi ako netko nije dovoljno hidriran prije nekog tezeg treninga: grcevi, smanjene performanse i slicno.

Ovaj dio koji se odnosi na bubrege je totalno bez veze, nasi urolozi preporucuju mnogo vise vode nego sto pise u ovom clanku.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:42   #17
Quote:
Sense22 kaže: Pogledaj post
ma legenda. bas gledam aparat za vodu u uredu koji me pita "da li ste vec popili svojih 8 casa vode".

evo objasnjenja:

Urban legends - http://www.snopes.com/medical/myths/8glasses.asp

Dartmouth Medical School - http://dms.dartmouth.edu/news/2002_h...02_water.shtml
Ma da, to sam si i mislila, jedni kažu jedno, drugi drugo, nitko ne zna tko je u pravu...
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 12:42   #18
E da, jedini nedostatak, kojeg ja vidim, u konzumiranju vode jest taj sto voda u Zagrebu i nije bas najkvalitetnija.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 13:04   #19
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
E da, jedini nedostatak, kojeg ja vidim, u konzumiranju vode jest taj sto voda u Zagrebu i nije bas najkvalitetnija.
Ni u Puli nije ništa bolje. Voda najčešće ima okus po domestosu ili još gore po septičkoj. Čitala sam u jednoj knjizi da bismo obavezno trebali imati filtere za vodu. U drugoj sam opet čitala da su ti filteri smeće jer odstranjuju sve minerale iz vode.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 13:15   #20
onda je meni baš super mi ovdje pijemo čistu izvorsku vodu.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.